Planowanie przestrzenne, nowe plany miejscowe. Podsumowanie 2020 r.
Już wiadomo, że na 60-hektarowym nieużytkowanym obszarze między ulicami Krauzego, Szewczenki i Chwarznieńskiej w Gdyni nie zostanie wybudowane w przyszłości osiedle. Miejscowy plan, który właśnie zaczyna powstawać, będzie zezwalał na zlokalizowanie tam obiektów usługowych związanych z nauką i zdrowiem oraz terenów rekreacyjnych.
Przeznaczenie całego terenu pod usługi to dobry pomysł?
W okolicy są co prawda osiedla i ciągle przybywa mieszkańców, ale nowy plan zagospodarowania nie pozwoli wybudować tam kolejnych budynków mieszkalnych.
- Wraz z rozwojem dzielnicy będą rosły potrzeby związane z usługami, dzięki którym będzie można generować miejsca pracy. Teren jest dobrze skomunikowany i będzie mógł służyć dzielnicy - argumentował Jakub Ubych, radny Samorządności, podczas ostatniej sesji Rady Miasta. - Pandemia przeszkodziła miastu podjęcie warsztatów dotyczących zagospodarowania tego obszaru.
Usługi z wykluczeniem funkcji uciążliwych
Planiści, którym radni, przyjmując uchwałę, zlecili opracowanie planu miejscowego, powinni kierować się zapisami studium przestrzennego przyjętego w sierpniu 2019 r. W tym dokumencie teren ten wskazany jest jako obszar dla usług metropolitalnych.
W zapisach pojawiają się takie propozycje, jak: kampus uniwersytecki, opieka zdrowotna dla osób starszych wraz z zapleczem mieszkaniowym czy rozwój funkcji produkcyjno-usługowych z wykorzystaniem zaawansowanych technologii. Wykluczone są za to funkcje uciążliwe.
Studium przewiduje m.in.:
- tereny usług nauki,
- tereny usług zdrowia,
- tereny produkcyjno-usługowe,
- tereny usług sportu i rekreacji.
Radni jednomyślnie przyjęli uchwałę
Co powstanie w tym miejscu, na razie nie wiadomo. Niewykluczone, że po uchwaleniu planu teren zostanie sprzedany przez miasto i za inwestycje będzie odpowiedzialna prywatna firma.
Wyłożenie projektu planu nastąpi prawdopodobnie za kilka miesięcy. Po publicznej dyskusji procedowane będzie jego przyjęcie, a nowa zabudowa może się tam pojawić w perspektywie kilku najbliższych lat.
- To świetna decyzja dla rozwoju Chwarzna i Wiczlina, ale także dla całej Gdyni. Umożliwi nam zlokalizowanie czegoś ważniejszego. Nie powstanie tam osiedle lub hipermarket, ale coś, czym będziemy mogli się chwalić - wskazywał Lechosław Dzierżak, radny Gdyni.
Jego zdanie podzielili wszyscy obecni radni. Projekt uchwały został przyjęty jednogłośnie.
Wyższa zabudowa przy pl. Dworcowym
Przypomnijmy, że rozpoczęła się także procedura uchwalania zmiany planu miejscowego dla zachodniej części pl. Dworcowego w Chyloni. Obowiązujący plan miejscowy pozwala na realizację tam zabudowy usługowej, dopuszczając handel w obiektach o powierzchni sprzedaży powyżej 2 tys. m kw.
Obecnie znajduje się tam dyskont, w ciągu kilku lat mogą powstać mieszkania. Z wnioskiem o zmianę planu zgłosiła się firma Zatoka, która jest właścicielem terenu. Zatoka zaproponowała, by do usług dołączyć możliwość budowy mieszkań z podwyższeniem dopuszczalnej wysokości z 22 do 25 metrów. Radni Gdyni przystali na tę propozycję.