Fakty i opinie

stat

Dwa i pół roku czekają na ustalenie stawek za użytkowanie hali garażowej

Jest szansa, że mieszkańcy Porębskiego 76 będą mogli korzystać z hali garażowej pod swoim domem.
Jest szansa, że mieszkańcy Porębskiego 76 będą mogli korzystać z hali garażowej pod swoim domem. fot. Ewa Budnik

Od ponad dwóch i pół roku mieszkańcy komunalnego budynku na gdańskim Zakoniczynie czekają na możliwość parkowania w podziemnej hali garażowej budynku w którym mieszkają.Do tej pory mieszkańcy podjazd do garaży traktują jak dodatkowe miejsca parkingowe.
Do tej pory mieszkańcy podjazd do garaży traktują jak dodatkowe miejsca parkingowe. fot. Paweł Wiśniewski/czytelnik Trojmiasto.pl
W 2009 roku budynek przy ulicy Porębskiego 76 w Gdańsku zasiedlony został lokatorami mieszkań komunalnych, którzy wyprowadzić się musieli z Letnicy i Wrzeszcza - w związku z planowanymi tam inwestycjami. Budynek wybudowała GI Hossa w ramach osiedla Pięć Wzgórz. W budynku znajduje się 28 lokali mieszkalnych, a pod nim podziemna hala garażowa.

Od momentu zamieszkania w tym budynku jego mieszkańcy nie mają możliwości parkowania w podziemnej hali garażowej. Otoczenie budynku wieczorami jest obstawione samochodami.

- Nie dość, że mieszkańcy tego bloku nie mogą sami parkować w podziemnej hali to jeszcze zajmują miejsca parkingowe pod sąsiednimi budynkami - skarży się Paweł Wiśniewski, czytelnik Trojmiasto.pl.

Nie ma technicznych przeszkód do korzystania z hali, po prostu miasto nie ustaliło stawek czynszu za wynajem miejsc postojowych.

- Ludzie tu ciągle piszą listy do urzędu i nic z tego nie wynika, a takich co mają samochody i chcieliby parkować w tej hali jest dużo - mówi mieszkanka bloku przy Porębskiego 76.

Sytuacja ma się zmienić niebawem. Po prawie... trzech latach od momentu wprowadzenia się mieszkańców komunalnych do tego budynku.

- Postępowanie w sprawie wynajmu miejsc postojowych w hali nie zostało dotąd przygotowane ze względu na brak określonych stawek czynszu - mówi Michał Piotrowski z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

Miasto, przy okazji zlecenia badania rynku najmu lokali użytkowych i garaży za rok 2011, zleciło również analizę rynku miejsc postojowych w halach garażowych. Z przeprowadzonego w grudniu 2011 r. badania  wynika, że na rynku średnia wysokość stawki czynszu najmu miejsc postojowych kształtuje się na poziomie 11,50 zł/m kw.

- Biorąc pod uwagę stosunkowo niewielką ilość wynajmowanych miejsc postojowych w halach garażowych, przyjmując nowe stawki bazowe na 2012 rok przyjęto, że stawka czynszu najmu miejsc postojowych w halach garażowych kształtować się będzie na poziomie stawki ustalonej dla najmu garaży tj. 10,13 zł/m kw. - wyjaśnia Michał Piotrowski.

Postępowanie przetargowe na najem miejsc postojowych w hali garażowej w budynku przy ul. Porębskiego 76 zostanie ogłoszone w styczniu. Jeżeli w pierwszym postępowaniu nie będzie chętnych na najem tych miejsc postojowych - w drugim przetargu, który odbywa się po 7 dniach  - stawkę wyjściową licytacji obniża się maksymalnie o  80 proc. stawki bazowej, zaokrąglając ją w górę do pełnego złotego.

Opinie (65) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.