• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Wielkopiątkowe misteria na ulicach Gdańska

Rafał Borowski
30 marca 2018 (artykuł sprzed 6 lat) 
aktualizacja: godz. 22:58 (30 marca 2018)
Najnowszy artykuł na ten temat Droga światła u księży zmartwychwstańców

Film z tegorocznego misterium - Sądu nad Jezusem


W Wielki Piątek odbyły się w Gdańsku dwa widowiska upamiętniające męczeńską śmierć Chrystusa. Pierwszym z nich był spektakl "Sąd nad Jezusem", który rozpoczął się o godz. 20 na placu pomiędzy Złotą Bramą a Katownią zobacz na mapie Gdańska. Drugim była procesja "Nocne Misterium Krzyża". Jej uczestnicy wyruszyli o godz. 21:45 z Bastionu św. Gertrudy zobacz na mapie Gdańska do bazyliki Mariackiej zobacz na mapie Gdańska. Wstęp na oba wydarzenia był bezpłatny.



Aktualizacja godz. 22:58 Misterium przy Złotej Bramie zakończyło się już - nad artykułem prezentujemy film zarejestrowany podczas tego wydarzenia.




Czy brałeś już udział w wielkopiątkowych misteriach?

Wielki Piątek to drugi dzień tzw. Triduum Paschalnego - najważniejszego wydarzenia w roku liturgicznym - który upamiętnia sąd, mękę i śmierć Jezusa Chrystusa. To jedyny dzień w roku, gdy w kościołach nie sprawuje się mszy świętej, a jej miejsce zajmuje nabożeństwo zwane Liturgią Męki Pańskiej. Natomiast na ulicach wielu miejscowości odbywa się droga krzyżowa.

W ostatnich latach wielkopiątkowym obchodom coraz częściej towarzyszą również misteria, czyli widowiskowe inscenizacje, których scenariusze są oparte na tekstach ewangelii. Aż dwa tego rodzaju wydarzenia odbędą się dziś wieczorem w centrum Gdańska.

Ostatnie godziny przed ukrzyżowaniem



Pierwszym z nich będzie spektakl teatralno-religijny "Sąd na Jezusem", który rozpocznie się o godz. 20 się na placu u zbiegu ulic Długiej i Bogusławskiego z Targiem Węglowym. Ponad 50 aktorów Teatru Plama i Teatru Wybrzeże zaprezentuje widzom ostatnie godziny życia Jezusa - od zdrady Judasza, poprzez proces przed obliczem Piłata aż po męczeńską śmierć na górze Golgota.

Organizatorem tego wydarzenia jest stowarzyszenie SUM z Gdańska. Reżyserem i autorem scenariusza jest Robert Cyrta, a twórcą scenografii i kostiumów Elwira Twardowska. W rolę Jezusa wcieli się Marcin Szychowski, rolę Piłata Grzegorz Gajewski, rolę arcykapłana Kajfasza Florian Staniewski, a Maryi Marzena Nieczuja-Urbańska.

- Historia jest z grubsza znana każdemu. Jezus, uprzednio zdradzony przez swojego ucznia, zostaje aresztowany i zaprowadzony przed oblicze faryzeuszy. Ci, jako ława prokuratorów, podburzają lud, który jeszcze kilka dni wcześniej wielbił Jezusa za niezwykłe znaki, które ten czynił, np. niedawne wskrzeszenie Łazarza. Następnie Chrystus trafia przed oblicze Annasza, arcykapłana, który cieszy się powszechnie wielkim szacunkiem. Jego zdanie waży bardzo dużo, choć formalnie nie pełni już urzędu i nie może podejmować decyzji. Ten odsyła Jezusa po wyrok do swojego zięcia, arcykapłana Kajfasza, który już wcześniej przekonywał, że Jezusa trzeba zgładzić, aby chronić resztę narodu. Gdy zaś zapada decyzja, by skazać Jezusa na śmierć, w celu zatwierdzenia tej kary zostaje on postawiony przed obliczem Piłata - wyjaśniają organizatorzy.

Gdańskie zabytki w roli budowli starożytnej Jerozolimy



Misterium upamiętniające jeden z kluczowych momentów historii chrześcijaństwa potrwa ok. godziny. Będzie mu towarzyszyć muzyka skomponowana i wykonywana na żywo przez zespół Karpaty Magiczne oraz niezwykła oprawa świetlna. Co ciekawe, stojące w pobliżu zabytkowe budowle, tj. Złota Brama i Wieża Więzienna będą wówczas pełnić rolę historycznych miejsc w Jerozolimie.

- W gdańskiej inscenizacji pałacem Piłata będzie Złota Brama - pomiędzy nią a pozostałymi zabytkami rozegrają się wszystkie sceny misterium. Skazany na śmierć Jezus wjedzie wraz z krzyżem w kazamaty gdańskiej Katowni - uzupełniają organizatorzy.

Zobacz naszą relację z ubiegłorocznej inscenizacji Sąd nad Jezusem


Spiczaste kaptury, kandelabry i sześciometrowy krzyż



Natomiast o godz. 21:45 rozpocznie się "Nocne Misterium Krzyża", czyli widowiskowa procesja, której trasa wiedzie z Bastionu św. Gertrudy do bazyliki Mariackiej. Po drodze uczestnicy odwiedzą również inne świątynie - kolejno będą to kościoły św. Trójcy, św. Piotra i Pawła, Niepokalanego Poczęcia NMP oraz św. Barbary. Pochód poprzedzą modlitwy i śpiewy tradycyjnych pieśni wielkopostnych, pasyjnych i lamentacyjnych, które następnie ustąpią niemal zupełnej ciszy.

Na czele procesji będą maszerowali ubrani na czarno pokutnicy w kapturach, którzy wspólnymi siłami będą dźwigać na ramionach liczący aż sześć metrów długości krucyfiks. Drogę będzie im oświetlać światło pochodni, świec, lampionów i kandelabrów, czyli kilkuramiennych świeczników. Przemarsz będzie miał wyraźnie ascetyczny charakter, gdyż - jak już wspomniano - odbędzie się w ciszy, przerywanej jedynie dźwiękami bębnów i kołatek. Organizatorem tego niezwykłego wydarzenia jest Bractwo św. Pawła z Gdańska.

Hiszpańskie korzenie niezwykłej procesji



- Inspiracją do organizowania misterium nocnego jest wspaniała hiszpańska tradycja Semana Santa [procesja, której korzenie sięgają XIV wieku - przyp. red.]. Stąd zaczerpnięto symbolikę, m.in. oryginalne stroje pokutników - wysokie szpiczaste nakrycia głowy, przypominające strzeliste wieże kościołów, aby być bliżej Boga i zasłonięte twarze, aby pokuta była anonimowa - tłumaczą organizatorzy.
Co ciekawe, w  okresie średniowiecza funkcjonowało w Gdańsku wiele bractw pokutnych, które organizowały niemal identyczne wydarzenia. Widowiskowa procesja potrwa ok. dwóch godzin, a więc zakończy się u wrót bazyliki Mariackiej tuż po północy. Organizatorzy zachęcają wszystkie osoby, które zamierzają wziąć w niej udział, "na znak żałoby" ubrały się w czarne stroje i zabrały ze sobą znicze w białych i czerwonych barwach.

Zobacz naszą relację z ubiegłorocznej procesji Nocne Misterium Krzyża

Wydarzenia

IV Nocne Misterium Krzyża (8 opinii)

(8 opinii)

Sąd nad Jezusem - Misterium gdańskie (10 opinii)

(10 opinii)

Opinie (441) ponad 50 zablokowanych

  • Głupota lewaków sięga piekła.

    • 0 4

  • Bardzo dobrze,że Misteria Męki Pańskiej się odbywają.

    • 0 2

  • Precz ze zgnilizną moralną.

    • 1 1

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Sąd nad Jezusem - Misterium gdańskie 2018

    Gawiedź, ciemny lud miał radochę!? (1)

    Eoatowanie przemocą pozwala utrzymąc ciemny lud w ryzach i poddaństwie!

    • 2 2

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Sąd nad Jezusem - Misterium gdańskie 2018

      przwedstawienie obejżane - idziemy się nażreć !!! i naje..ać - takie Polaków święta !

      • 1 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Sąd nad Jezusem - Misterium gdańskie 2018

    Czy synagoga we Wrzeszczu wydala pozwolenie? (2)

    "Krew Jego na nas i na dzieci nasze" - organizatorom umknal ten fragment opisu Meki Panskiej, gdy Pilat zrzeka sie odpowiedzialnosci za smierc Chrystusa? Oj, oj... Chyba chodzilo sie na religie w kratke...

    • 0 0

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Sąd nad Jezusem - Misterium gdańskie 2018

      (1)

      Bo tam gdzie stał Piłat tam teraz stoi cały kler - "Przychodzi Jezus do Rydzyka , ten patrzy na niego i mówi do ochrony - wyprowadzić mi stąd tego śmierdzącego obdartusa bo mi marmury brudzi"... tak widzę kościół w dzisiejszych czasach - jak by przyszedł Jezus to by nikt go nie poznał tak jak kiedyś a nauki jego potraktowali by jak mamroty umysłowochorego który burzy ich włąsny porządek rzeczy - wygodny i dostatni

      • 0 0

      • Opinia do filmu

        Zobacz film Sąd nad Jezusem - Misterium gdańskie 2018

        największe zdziwienie miałby jJezus w rzekomo jego świątyni - dlaczego tyle figór i obrazów - boszków sobie na robiliście a to mi i memu Ojcu należy się całą cześć i chonory , poza tym wiara polega na wierzeniu w to czego nie da się urzeczowić i zobrazować i to jest sens a nie oddawanie czci i pokłony przed wystruganą figurką

        • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane