Fakty i opinie

stat

Dzień Wagarowicza. Można go spędzić na wagarach, a można i ambitniej

Już jutro wyczekiwany przez wielu dzień - 21 marca. Pierwszy dzień kalendarzowej wiosny dla tych, którzy chodzą jeszcze do szkoły, oznacza jedno: dzień wagarowicza.Dla najmłodszych atrakcją będzie z pewnością topienie Marzanny.
Dla najmłodszych atrakcją będzie z pewnością topienie Marzanny. fot. Wojtek Jakubowski/KFP
Przedszkolaki i młodsze dzieci wybiorą się pewnie na spacer z opiekunem na topienie lub palenie Marzanny. W środę rano wyruszą uśmiechnięci w kolorowym pochodzie z kwiatami (żywymi lub papierowymi) i zniszczą wspólnie zrobioną kukłę symbolizującą zimę. Ale pewnie cisną ją do jakiegoś kanału lub prosto do Zatoki nie bez satysfakcji. Sama z chęcią bym to zrobiła.

Młodzież nie da się już nabrać na takie atrakcje. Dla nich gdzieniegdzie odbędą się obowiązkowe wyjścia, na przykład do kina. W związku z tym, że akurat w naszych kinach nie gości ekranizacja żadnej lektury szkolnej, strzelam, że wybór nauczycieli sprowadzi się do dylematu Żelazna dama czy Hans Kloss. W tym roku będzie więc i tak bardziej rozrywkowo niż zazwyczaj.

- My nie planujemy żadnych wyjątkowych atrakcji - mówi Romuald Cichocki, dyrektor VIII Liceum Ogólnokształcącego w Gdańsku. - Co prawda trzy klasy będą uczestniczyły w sprzątaniu terenu - zostaliśmy o to poproszeni przez radę dzielnicy Siedlce - ale termin nie był specjalnie wyznaczony w związku z pierwszym dniem wiosny. Nie mamy też większych problemów z frekwencją. Ten dzień różni się od innych tylko tym, że uczniowie czasem się przebierają w różne zabawne stroje. Wydaje mi się, że uczniowie liceum są w takim wieku, że wiedzą, po co chodzą do szkoły i wagary nie są dla nich czymś tak bardzo kuszącym.

Czy Dzień Wagarowicza powinien być dniem wolnym w szkołach?

tak, przecież i tak większość uczniów nie przychodzi na lekcje

23%

nie, ale szkoła powinna zagwarantować uczniom jakieś rozrywki, jak wyjście do kina czy na świeże powietrze

37%

nie, gdyby był wolny, to wagary straciłyby przecież sens

31%

nie, cała ta tradycja jest zupełnie bez sensu

9%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 846
Nauczyciele i dyrektorzy części szkół będą się starali zaproponować uczniom jakąś edukacyjną rozrywkę, ale ci i tak pewnie będą woleli "zgodnie z tradycją" na ten jeden dzień się ze szkoły urwać.

- Bulwar i tylko bulwar - mówi Dominika, gimnazjalistka z Gdyni. - Nie wyobrażam sobie nie uczcić Dnia Wagarowicza bez wypadu nad morze. Jak pogoda nam dopisze, to wybieramy się całą klasą do koleżanki na działkę. Chcemy rozpocząć sezon grillowy.

MartynaKamila chcą przejść plażą z Gdyni do Sopotu, albo nawet dalej. - Ruch to przecież zdrowie, nauczyciele nam ciągle to powtarzają - śmieją się. - Jeśli pogoda będzie kiepska, to założymy kalosze i kurtki i najwyżej skończymy spacer wcześniej, w jakiejś knajpie.

Spośród pomysłów, jakie usłyszałam na gdyńskim bulwarze, były też takie: spotkanie na plaży, impreza u kolegi w domu (ma Play Station 3), wyjście do knajpy.

Jednak większość uczniów, z którymi rozmawiałam, nie planuje nic wyjątkowego. - Spontan. Jeśli przed pierwszą lekcją ktoś coś zaproponuje, to pewnie nie odmówię - przyznaje Robert. - A jak nie, to pójdę normalnie do szkoły. Nawet mi to pasuje, bo moja mama i tak jest na mnie wściekła za stopnie. Wolę jej bardziej nie podpadać.

Nie mogę nie wspomnieć o pomyśle, jaki realizuje kolega Roberta z klasy. Symuluje chorobę (grypa żołądkowa) i żeby wyjść bardziej wiarygodnie - robi to już od niedzieli. W środę, po wyjściu rodziców do pracy chce cały dzień spędzić na dworze, ze swoją dziewczyną. Jeśli pogoda będzie nadal taka kapryśna, to po tym romantycznym spacerze będzie mógł do swoich dotychczasowych objawów dodać katar i kaszel...

A teraz ambitny sposób spędzenia czasu w związku z pierwszym dniem wiosny. Centrum Nauki Experyment (al. Zwycięstwa 96/98) zobacz na mapie Gdyni zaprasza naukowców na Dzień Talentów. Wszyscy chętni (również dorośli) będą mogli w godzinach 10.00-18.00 zaprezentować swoje wyjątkowe umiejętności w dziedzinie nauk ścisłych. Do ich dyspozycji będzie scena, która znajduje się na środku wystawy stałej. Będą mogli na niej pokazać doświadczenie lub zaprezentować swój wynalazek. Można się zgłaszać do wtorku, do godz. 12.00 na adres mailowy: experyment@gci.gdynia.pl. Podobne wydarzenie w gdańskim EduParku (ul. Trzy Lipy 3) zobacz na mapie Gdańska cieszy się tak dużą popularnością, że na środowy blok pokazów nie ma już miejsc.

Specjalnie z okazji Dnia Wagarowicza prezydent Sopotu wprowadził w tym mieście prohibicję, która będzie obowiązywać od godz. 8 do godz. 14.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (101)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.