• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Dzień Ziemi 2022 - data, ciekawostki, hasło przewodnie

Klaudia Cichocka
19 kwietnia 2022 
Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzi ponad 190 państw na świecie
Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzi ponad 190 państw na świecie

Dzień Ziemi przypomina o tym, jak ważna jest troska o środowisko. Akcje promują aktywne działanie na rzecz planety, a także edukację dotyczącą zagrożeń i prawidłowych nawyków w społeczeństwie. Międzynarodowy Dzień Ziemi ma również na celu zachęcenie do wywierania wpływu na polityków oraz duże przedsiębiorstwa. Kiedy jest Dzień Ziemi 2022? Co warto zrobić dla planety?
Co to jest Dzień Ziemi? Od ponad 50 lat święto stanowi okazję do zastanowienia się nad aktualną sytuacją planety, a organizacji towarzyszą akcje ekologiczne. Obecnie Międzynarodowy Dzień Ziemi obchodzi ponad 190 państw na świecie. Co roku akcja zwraca uwagę na inny problem związany ze środowiskiem i ekologią, np. ochrona zagrożonych gatunków, promocja odnawialnych źródeł energii czy ograniczenie zanieczyszczeń pochodzących z plastiku. Oprócz obchodów o międzynarodowym charakterze, Dzień Ziemi 2022 organizują lokalne instytucje - szkoły, urzędy miasta czy uniwersytety.

Pięć rzeczy, które pomogą ci być bardziej ekoŚwiatowy Dzień Ziemi 2022Hasło przewodnie Światowego Dnia Ziemi 2022 to Invest in our planet - Zainwestuj w naszą planetę. Organizatorzy zwracają uwagę na konieczność zmian w różnych obszarach działalności oraz wspólną odpowiedzialność - firm, rządów i obywateli.

Hasła przewodnie Dnia Ziemi w poprzednich latach to m.in.:

 • 2018: Zakończmy zanieczyszczenia plastikiem
 • 2019: Chrońmy gatunki zagrożone
 • 2020: Działajmy dla klimatu
 • 2021: Przywróćmy naszą Ziemię

Fotowoltaika - dofinansowania 2022Kiedy jest Dzień Ziemi?Dzień Ziemi obchodzony jest 22 kwietnia na całym świecie. Wydarzenie ma na celu promocję ochrony środowiska oraz szerzenie wiedzy ekologicznej. 22 kwietnia wypada również Międzynarodowy Dzień Matki Ziemi, czyli święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2009 roku.

Światowy Dzień Ziemi - historiaPierwszy Dzień Ziemi odbył się 22 kwietnia 1970 roku z inicjatywy Gaylorda Nelsona. Wydarzenie zapoczątkowało wiele zmian w obszarze ochrony środowiska, m.in. ochrony zagrożonych gatunków. W latach 90. XX wieku Dzień Ziemi zyskał globalny charakter mobilizując nawet 200 mln ludzi w 141 państwach. Obecnie obchodzony jest w nawet 192 krajach na świecie.

Dopłaty do prądu i gazu. Jak złożyć wniosek o dodatek?Co możesz zrobić na Światowy Dzień Ziemi? Co możesz zrobić na Światowy Dzień Ziemi?

Dzień Ziemi - ciekawostki 1. Pierwszy Dzień Ziemi odbył się w 1970 roku w Stanach Zjednoczonych. W akcję zaangażowało się nawet 20 mln osób.
 2. Dzień Ziemi powstał z inicjatywy senatora Gaylorda Nelsona, który zauważył małą świadomość pogarszającego się stanu środowiska wśród Amerykanów. Punktem zwrotnym okazała się katastrofa wycieku ropy w Santa Barbara w Kalifornii. Senator zaczął od mobilizacji społeczności akademickiej. 22 kwietnia na jednym z uniwersytetów odbyły się zajęcia tematyczne.
 3. W 1990 roku Dzień Ziemi zyskał globalny charakter. W akcji wzięło udział nawet 200 mln ludzi w 141 państwach.
 4. Dotychczas 400 organizacji ze 100 krajów oraz ponad 300 mln ludzi poparło koncentrację na działaniach COP26.
 5. Dzień Ziemi obchodzi się w ponad 95% szkół w Stanach Zjednoczonych oraz w milionach szkół na całym świecie.
 6. W 2020 roku sprzątanie z okazji Dnia Ziemi odbyło się w 180 państwach pomimo pandemii.
 7. Z okazji 50 rocznicy ustanowienia Dnia Ziemi Discovery Channel na całym świecie wyemitowało film dokumentalny Great Global Cleanup, który obejrzało 8 milionów ludzi.

Gdzie wyrzucić karton po mleku? Dzieci wiedzą to lepiej niż dorośliCo możesz zrobić na Światowy Dzień Ziemi? 13 pomysłów na Dzień Ziemi 2022Małe rzeczy wykonywane przez wiele osób mają duże znaczenie. Co można robić podczas Dnia Ziemi i nie tylko?

 1. Ogranicz nieprzemyślane zakupy - kupując tylko to, czego potrzebujesz przyczyniasz się m.in. do zmniejszenia ilości śmieci;
 2. Użyj wielorazowych toreb na zakupy;
 3. Segreguj odpady;
 4. Wyłączaj światło, kiedy wychodzisz z pomieszczenia - oszczędzaj energię;
 5. Oszczędzaj gaz;
 6. Wybieraj produkty w szklanych i papierowych opakowaniach;
 7. Ogranicz spożycie mięsa;
 8. Zrezygnuj z zakupów wody w plastikowej butelce - wybierz szklaną butelkę albo wielorazową opcję z filtrem;
 9. Kupuj produkty od lokalnych dostawców;
 10. Naprawiaj zepsute sprzęty, ubrania czy narzędzia;
 11. Wybierz ubrania z drugiej ręki;
 12. Wybierz komunikację miejską albo rower zamiast samochodu;
 13. Zakręć kran w czasie mycia zębów, napraw zepsuty kran - oszczędzaj wodę.

Dowiedz się więcej o Międzynarodowym Dniu Ziemi 2022

Opinie (4)

 • (1)

  "Kupuj produkty od lokalnych dostawców". Jasne, mam kupować drożej, zamiast taniej. Jaki to ma związek z działaniem dla planety? Gdyby było o kupowaniu od lokalnych wytwórców, ale tu mowa o dostawcach, pośrednikach.

  • 1 2

  • Oszczędzać gaz? To już gaz nie jest "eko"? Jeszcze dwa miesiące temu był. Węgiel był be, zwłaszcza ten wydobywany u nas, a gaz był "zielony".

   • 0 0

 • Z 12 punktów realizuje wszystkie oprócz 3

  segregacją powinny zajmować się sortownie na wysypisku, taka technologia istnieje, jest bardzo wydajna i tańsza niż wysyłanie 5 śmieciarek na każdą frakcję, nie trzeba stawiać 5 kontenerów, nie trzeba kupować 5 różnych worków, nie trzeba marnować czasu na segregację.

  • 0 2

 • A tak hipotetycznie za zlikwidowanie Ziemi to coś grozi ?

  • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane