Fakty i opinie

Dziś wielka feta w stoczni. "Twój Anioł wolność ma na imię"

Najnowszy artukuł na ten temat

Co się stało z oryginałami porozumień sierpniowych?

Zeszłoroczny koncert z okazji rocznicy Sierpnia 80 przyciągnął do stoczni tłumy widzów. Czy tak samo będzie dziś?
Zeszłoroczny koncert z okazji rocznicy Sierpnia 80 przyciągnął do stoczni tłumy widzów. Czy tak samo będzie dziś? fot. Łukasz Unterschuetz/trojmiasto.pl

Kilkunastu artystów, aktorów i pirotechników wystąpi dziś wieczorem podczas plenerowego widowiska "Solidarność. Twój Anioł Wolność ma na imię", które odbędzie się na terenie Stoczni Gdańskiej.Zobacz jak dostać się do właściwego sektora podczas wtorkowego koncertu.
Zobacz jak dostać się do właściwego sektora podczas wtorkowego koncertu.
W przeciwieństwie do obchodów kolejnych rocznic Sierpnia 80, których atrakcjami były koncerty światowych gwiazd muzyki (Jean-Michel Jarre, David Gilmour, Ennio Morricone), tegoroczny koncert nie będzie miał tylko jednego bohatera. Robert Wilson, amerykański artysta, malarz i twórca monumentalnych widowisk teatralnych i operowych, zaprosił do tego przedsięwzięcia całe grono muzyków oraz artystów wizualnych, aby stworzyć wielowątkowy spektakl.

- Moja wizja tego projektu to celebracja Solidarności poprzez sztukę. Sztuka jest pamięcią o kulturze i historii, a to, co tworzą artyści, przyczynia się do ich przetrwania - tłumaczył artysta.

Wieczorne widowisko będzie podzielone na sześć części, odpowiadających kolejnym etapom historii Solidarności: prolog, akt I - Walka, akt II - Niesprawiedliwość, zwrot akcji - Solidarność, akt III - Pokój, akt IV - Sprawiedliwość, epilog - Wolność.

Czy wybierasz się na koncert na terenie stoczni?

tak, mam już bilety 34%
tak, ale jeszcze muszę zdobyć wejściówki 7%
jeszcze nie wiem 8%
nie, mam inne plany na wieczór 51%
zakończona Łącznie głosów: 1385
Na siedmiu małych scenach, ustawionych wokół głównej sceny spektaklu, rozgrywać się będą krótsze przestawienia, które połączą główne akty. W trakcie poszczególnych części usłyszymy takich artystów, jak Marianne Faithfull, Macy Gray, Rufus Wainwright, Sharon Jones, Angelique Kidjo oraz Philip Glass. Zobaczymy też pokazy pirotechniczne francuskiej Groupe F, które będą stopniowo narastać w trakcie przedstawienia.

Widowisko rozpocznie się o godz. 21, ale na teren stoczni można wchodzić już od godz. 19. Całość potrwa ponad 2 godziny i skończy się po godz. 23.

Do stoczni najlepiej przyjechać komunikacją miejską, tym bardziej, że na ten dzień wprowadzono zmiany w ruchu drogowym i komunikacji w Gdańsku.

Na teren Stoczni będzie można dostać się czterema wejściami - przez Bramę Historyczną na ulicy Doki zobacz na mapie Gdańska (na sektor A i Gold, także dla osób niepełnosprawnych), przez ulicę Gazowniczą zobacz na mapie Gdańska (na sektor B), przez ulicę Podstoczniową zobacz na mapie Gdańska (sektor C) oraz ulicą Lisia Grobla zobacz na mapie Gdańska (sektor VIP).

Bezpośrednio przed widowiskiem będzie można także kupić bilety w cenie 15 zł i 25 zł.

Z biletami na widowisko "Solidarność. Twój Anioł Wolność ma na imię" będzie można za darmo jeździć komunikacją miejską - tramwajami i autobusami od godz. 17 do północy, a SKM od godziny 14. do 3 w nocy.

Po zakończeniu koncertu na terenie Stoczni Gdańskiej uruchomiona zostanie dodatkowa komunikacja miejska: tramwaje linii nr 3 do Stogów Pasanilu, tramwaje linii nr 3 do Nowego Portu przez Brzeźno, tramwaje linii 11 w kierunku Chełmu, tramwaje nr 12 w kierunku Jelitkowa, autobusy linii N1 do Oruni Górnej, autobusy linii N3 do Wrzeszcza PKP, autobusy linii N4 do Jaworzniaków, autobusy linii N5 do Pruszcza oraz autobusy linii N6 do Niedźwiednika.

31 sierpnia nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego - Zmiany w organizacji ruchu w czasie obchodów 30. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych.

Opinie (204) ponad 50 zablokowanych

 • "Solidarność. Twój Anioł Wolność ma na imię"

  Wśród 21postulatów Solidarności był 3: Przestrzegać zagwarantowanej w Konstytucji PRL wolności słowa, druku i publikacji, a tym samym nie represjonować niezależnych wydawnictw oraz udostępnić środki masowego przekazu dla przedstawicieli wszystkich wyznań.

  Mamy wolność słowa?

  • 37 30

 • A gdzie jest Wolność ta ?

  Euro-księże Ziębo, fetuj sobie sam

  • 41 29

 • Towarzysz Ciosek zapisał się do "Solidarności". Późno, ale zawsze. Wczoraj w "F. po F." TVN24 rozwodził się, jak świetnie mu się rozmawiało z MKS w Sierpniu '80 i z jakim szacunkiem rok później, bez gwizdów, I Zjazd "S" wysłuchał wygłaszanego przez Cioska przesłania rządu PRL. A dziś? Gwizdy, kłótnie i brak szacunku.

  • 25 7

 • ceny biletów i sektorów

  witam,
  z którego sektoru będzie najlepszy widok (poza sektorami VIP oczywiście :) )
  ??
  Rozumiem, ze cena 25pln jest za lepsze miejscówki?

  • 5 9

 • szkoda prądu

  • 48 15

 • Czujesz się niewolnikiem?

  Przestań płacić na stację z Torunia to poczujesz swowodę i wolność.

  • 16 11

 • Masz jakąś obsesje lemingu

  • 11 6

 • jakby darmowy wstęp był tylko za okazaniem 'lojalki'

  to POłowa POlityków weszłaby za darmo; i POłowa prezydentów też

  • 33 38

 • Opinia została zablokowana przez moderatora

 • związkowcy powinni pracować społecznie

  • 54 3

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.