Fakty i opinie

stat

E-papieros a zakaz palenia

artykuł czytelnika
Według prawa e-papierosy można palić wszędzie. Ale czy wypada?
Według prawa e-papierosy można palić wszędzie. Ale czy wypada? mat. prasowe

W związku z pojawieniem się znacznego grona użytkowników e-papierosów, coraz częściej spotykają się oni z zarzutem omijania zakazu palenia w miejscach takim zakazem objętych, takich jak przystanki komunikacji publicznej, biblioteki, uczelnie, urzędy czy nawet autobusy i pociągi. Słusznie?Przeszkadzają ci palący e-papierosy w miejscach publicznych?

tak, a już szczytem chamstwa jest palenie e-papierosów w autobusach czy pociągach

29%

tak, ale tylko w zamkniętych przestrzeniach

10%

raczej nie, choć rozumiem, że innych mogą irytować

15%

nie, przecież wydychają głównie bezwonną parę wodną

46%
  • zakończona

  • łącznie głosów: 2972
W świetle obowiązujących przepisów tzw. ustawy antynikotynowej objęte zakazem są działania polegające na paleniu wyrobów tytoniowych w miejscach przez ustawę wskazanych. Za naruszenie przepisów ustawy grozi kara grzywny do 500 zł. W myśl definicji ustawowej nie sposób zaliczyć do wyrobów tytoniowych elektronicznych papierosów.

E-papierosy nie podlegają regulacjom prawnym zawartym w ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania wyrobów tytoniowych. Ponadto są produktem służącym do zastąpienia tradycyjnych wyrobów tytoniowych środkiem służącym do walki z nałogiem tytoniowym, mają więc charakter pośrednio leczniczy.

Prace prowadzone nad projektem zakazu produkcji i sprzedaży inhalatorów nikotyny (z wyjątkiem produktów leczniczych i wyrobów medycznych) prowadzone przez Ministerstwo Zdrowia nie znalazły aprobaty u ustawodawcy. Również prawo unijne nie zawiera regulacji w przedmiocie elektronicznych papierosów. Przepisy dotyczące bezpieczeństwa - przepisy przeciwpożarowe - nie mogą stanowić podstawy do odmowy użytkownikowi możliwości korzystania z urządzenia. Zgodnie ze wskazaną definicją, e-papieros nie wytwarza dymu, nie może być więc mowy o potencjalnym zagrożeniu uruchomienia czujek przeciwpożarowych.

Z powodu braku bezpośrednich regulacji prawnych dot. używania elektronicznych papierosów w miejscach objętych zakazem palenia, ewentualne karanie użytkowników nie znajduje podstaw prawnych. Co za tym idzie, wszelkie zachowania dyskryminujące, mające na celu ograniczenie możliwości korzystania z e-papierów, należy uznać za sprzeczne z art. 5 Konstytucji RP. Stanowią one bowiem brak poszanowania wolności użytkowników. Granice wolności człowieka, wyznacza wolność drugiego człowieka. Analogicznie: zachowania pracodawców, które uniemożliwiają korzystanie pracownikom z elektronicznych papierosów w miejscu pracy należy uznać za sprzeczne z prawem.

Jak działa e-papieros?

E-papieros to urządzenie elektryczne, które, metodą inhalacji, dostarcza do organizmu użytkownika nikotynę w ilościach przez niego pożądanych. Elektroniczny papieros składa się najczęściej z dwóch części, jest to tzw. kartomizer, czyli wymienny pojemnik na płyn z nikotyną i atomizer oraz źródło zasilania. Po uruchomieniu urządzenia atomizer wprowadza mikroskopijne kropelki płynu do przepływającego powietrza przez podgrzanie płynu do temperatury 150-180 °C. Tworzy to aerozol, który jest inhalowany przez użytkownika. Glikol propylenowy powoduje, że płyn tworzy mgiełkę, przypominającą wyglądem dym tytoniowy, dodatek gliceryny zwiększa ten efekt. Obecnie ten model "palenia" jest coraz bardziej popularny również w Polsce.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (307)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.