• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

E-papieros a zakaz palenia

Mariusz Habowski
1 grudnia 2012 (artykuł sprzed 11 lat) 
Według prawa e-papierosy można palić wszędzie. Ale czy wypada? Według prawa e-papierosy można palić wszędzie. Ale czy wypada?

W związku z pojawieniem się znacznego grona użytkowników e-papierosów, coraz częściej spotykają się oni z zarzutem omijania zakazu palenia w miejscach takim zakazem objętych, takich jak przystanki komunikacji publicznej, biblioteki, uczelnie, urzędy czy nawet autobusy i pociągi. Słusznie?



Przeszkadzają ci palący e-papierosy w miejscach publicznych?

W świetle obowiązujących przepisów tzw. ustawy antynikotynowej objęte zakazem są działania polegające na paleniu wyrobów tytoniowych w miejscach przez ustawę wskazanych. Za naruszenie przepisów ustawy grozi kara grzywny do 500 zł. W myśl definicji ustawowej nie sposób zaliczyć do wyrobów tytoniowych elektronicznych papierosów.

E-papierosy nie podlegają regulacjom prawnym zawartym w ustawie o ochronie zdrowia przed następstwami używania wyrobów tytoniowych. Ponadto są produktem służącym do zastąpienia tradycyjnych wyrobów tytoniowych środkiem służącym do walki z nałogiem tytoniowym, mają więc charakter pośrednio leczniczy.

Prace prowadzone nad projektem zakazu produkcji i sprzedaży inhalatorów nikotyny (z wyjątkiem produktów leczniczych i wyrobów medycznych) prowadzone przez Ministerstwo Zdrowia nie znalazły aprobaty u ustawodawcy. Również prawo unijne nie zawiera regulacji w przedmiocie elektronicznych papierosów. Przepisy dotyczące bezpieczeństwa - przepisy przeciwpożarowe - nie mogą stanowić podstawy do odmowy użytkownikowi możliwości korzystania z urządzenia. Zgodnie ze wskazaną definicją, e-papieros nie wytwarza dymu, nie może być więc mowy o potencjalnym zagrożeniu uruchomienia czujek przeciwpożarowych.

Z powodu braku bezpośrednich regulacji prawnych dot. używania elektronicznych papierosów w miejscach objętych zakazem palenia, ewentualne karanie użytkowników nie znajduje podstaw prawnych. Co za tym idzie, wszelkie zachowania dyskryminujące, mające na celu ograniczenie możliwości korzystania z e-papierów, należy uznać za sprzeczne z art. 5 Konstytucji RP. Stanowią one bowiem brak poszanowania wolności użytkowników. Granice wolności człowieka, wyznacza wolność drugiego człowieka. Analogicznie: zachowania pracodawców, które uniemożliwiają korzystanie pracownikom z elektronicznych papierosów w miejscu pracy należy uznać za sprzeczne z prawem.

Jak działa e-papieros?

E-papieros to urządzenie elektryczne, które, metodą inhalacji, dostarcza do organizmu użytkownika nikotynę w ilościach przez niego pożądanych. Elektroniczny papieros składa się najczęściej z dwóch części, jest to tzw. kartomizer, czyli wymienny pojemnik na płyn z nikotyną i atomizer oraz źródło zasilania. Po uruchomieniu urządzenia atomizer wprowadza mikroskopijne kropelki płynu do przepływającego powietrza przez podgrzanie płynu do temperatury 150-180 °C. Tworzy to aerozol, który jest inhalowany przez użytkownika. Glikol propylenowy powoduje, że płyn tworzy mgiełkę, przypominającą wyglądem dym tytoniowy, dodatek gliceryny zwiększa ten efekt. Obecnie ten model "palenia" jest coraz bardziej popularny również w Polsce.
Mariusz Habowski

Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie. A my z radością nagrodzimy najciekawsze teksty biletami do kina lub na inne imprezy odbywające się w Trójmieście.

Opinie (307) ponad 20 zablokowanych

  • E-papieros a uczniowie?? przeciez do e-papierosa mozna dodać substancje odużajace!!

    Ostatnio pojawiła sie moda na e-papierosy w szkołach, i czy tłumaczenie ze on musi uzywac na przerwie bo to leczniczo, a jest gimnazjalista!!!! moze rodzice popukaja się w czułko bo to cu wypisuja to ciemnogród!

    • 1 1

  • Zabronić!

    Jeśli ktoś chce palić e-papierosa to niech pali, jego sprawa ale NIE W TRAMWAJU, SKLEPIE, KINIE ITP.! Jak dla mnie to szpan. Skoro paląc papierosa taki człowiek mógł powstrzymać się od zapalenia w budynku to i e-papierosa może palić tylko na świeżym powietrzu. I nie jest prawdą, że taki e-papieros nie śmierdzi, bo smierdzi! Paliłam zwykłe i elektroniczne papierosy ale kilka miesięcy temu rzuciłam. I teraz dopiero poczułam, że ten e-papieros śmierdzi, tj. ta para. Osoba paląca nie poczuje.
    Jestem za tym aby zabronić palenia elektronicznych papierosów w budynkach, na przystankach - tak jak normalnych papierosów. Pozdrawiam

    • 2 1

  • Super !!!

    Ludziom nigdy nie zadowolisz . Mówią ,że śmierdzi im dym i są przez to biernymi palaczami (tu jest racja ),ale jak ktoś wymyślił coś co nie śmierdzi i nie zatruwa osób w pobliżu to dalej im mało bo pozwalają wypuszczać parę wodną obok nich . Ludzie ogarnijcie się jest to zdrowsze od normalnych papierosów i wam nic nie zagraża .A jak ktoś chce palić 3 papierosa to lepiej do niego i środowiska .

    • 2 0

  • Głupotaaaa

    E-papieros nie szkodzi osobom 3 (nie w tak dużym stopniu) Niedługo nie będzie można muzyki na słuchawkach słuchać bo będzie jakieś ale. I ściślej mówiąc w E-papierosie nie zachodzi zjawisko palenia!! Tam jest tylko drucik który się rozgrzewa... (nazywa sie to WAPOWANIE) Czyli w sumie tyle co telefon jakby miał zwarcie i tyle. to jedna wielka głupota. Jeśli ktoś pali "normalnie" czyli bez natarczywego dmuchania komuś prosto w ryj to nie powinno przeszkadzać!! co innego jak taki Ci dmucha... Wole e-palacza niż jakąś starszą panią która na złość innym siedzi i Cie opier... za "palenie"....

    • 0 1

  • PPOŻ

    Przepisy dotyczące bezpieczeństwa - przepisy przeciwpożarowe - nie mogą stanowić podstawy do odmowy użytkownikowi możliwości korzystania z urządzenia. Zgodnie ze wskazaną definicją, e-papieros nie wytwarza dymu, nie może być więc mowy o potencjalnym zagrożeniu uruchomienia czujek przeciwpożarowych.
    A strefy zagrożone wybuchem? Czy w tych strefach można używać urządzenia elektryczne lub elektroniczne w zwykłej obudowie?
    No redaktorku?

    • 1 0

  • xyz

    a palcie do usr... śmierci , tylko w tramwajach i autobusach nie robic prosze smrodu.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane