Fakty i opinie

stat

ECS nieprawidłowo wydało 9,3 mln zł. Winnych nie stwierdzono

Dziś wiemy nie tylko, że koncert w Stoczni Gdańskiej był artystyczną klapą, ale też, że pieniądze na jego organizację wydano z naruszeniem ustawy o finansach publicznych.
Dziś wiemy nie tylko, że koncert w Stoczni Gdańskiej był artystyczną klapą, ale też, że pieniądze na jego organizację wydano z naruszeniem ustawy o finansach publicznych. fot. Błażej Maziarz/galeria trojmiasto.pl

Kontrola finansów w Europejskim Centrum Solidarności wykazała, że instytucja ta dziesięciokrotnie naruszyła dyscyplinę finansów publicznych. Chodzi o wydatki na łączną kwotę ponad 9 mln zł! Winnych nie ustalono. Mimo to radni w czwartek zatwierdzili sprawozdanie finansowe ECS za ubiegły rok.Jaka powinna być reakcja na tak poważne zaniedbania?

za taką skalę zaniedbań ktoś musi odpowiedzieć przed sądem 93%
wystarczy, że dyrektor tej instytucji stracił pracę, a wraz z ujawnieniem nieprawidłowości także dobre imię 4%
to nie jest ważne - ważne, że miasto już wie, jak tego błędu nie popełnić w przyszłości 3%
zakończona Łącznie głosów: 1083
Miasto zbadało sposób wydawania 11 mln zł dotacji dla ECS od ministerstwa kultury na organizację obchodów 30-lecia Sierpnia '80.
Raport pokontrolny przedstawił na czwartkowej sesji Rady Miasta Gdańska Andrzej Boczoń, dyrektor Biura Kontroli w gdańskim magistracie. To, co przedstawił, nie było zbyt wesołe.

- W kwestii zamówień publicznych ustalono nieprawidłowości. Stwierdzono naruszenie dyscypliny finansów publicznych - referował Boczoń.

Sprawa trafiła już do rzecznika dyscypliny finansów publicznych, czyli organu państwowego prowadzącego postępowanie w sprawach o naruszenie dyscypliny finansów publicznych. Rzecznik wszczął w tej sprawie postępowanie wyjaśniające, które jeszcze trwa.

Co było nie tak z przetargami? Przede wszystkim zamówienia składano z wolnej ręki. Takich przypadków Biuro Zamówień Publicznych znalazło pięć - w żadnym z nich nie było podstaw do zastosowania takiego trybu. Ustawa o zamówieniach publicznych została naruszona co najmniej 10-krotnie.

Czego konkretnie dotyczyły zamówienia z wolnej ręki? Wszystkie były związane z przygotowaniem widowiska "Solidarność. Twój Anioł Wolność ma na imię". W nieprawidłowy sposób zamówiono: produkcję artystyczną i koordynację widowiska według scenariusza i w reżyserii Roberta Wilsona, nocleg dla artystów i twórców biorących udział w widowisku, realizację widowiska muzycznego pt. "Strajk" oraz przygotowanie materiału filmowego na potrzeby widowiska.

O jakie kwoty chodzi? Wszystkie wydatki, które zostały rozdysponowane w sposób niezgodny z ustawą o zamówieniach publicznych to aż 9,3 mln zł! Z kolei rachunki za usługi, które bezprawnie zamówiono z wolnej ręki, opiewają na ok. 8,7 mln zł.

Kto odpowiada za naruszenia, wykazane przez kontrolę? - Nie wskazaliśmy winnych. Ich ustalenie pozostawiliśmy rzecznikowi dyscypliny finansów publicznych - poinformowano nas w piśmie z gdańskiego magistratu. Jednak nie otrzymaliśmy pełnego raportu z kontroli finansowej, jedynie odpowiedzi na pytania.

W tym okresie dyrektorem ECS do końca października 2010 r. był o. Maciej Zięba. Dominikanin zrezygnował ze stanowiska z m.in. z przyczyny krytycznej oceny spektaklu "Solidarność. Twój Anioł Wolność ma na imię" w reżyserii Roberta Wilsona. Prezydent Paweł Adamowicz uznał to widowisko za wielką klęskę.

Mimo tych wszystkich nieprawidłowości, radni zatwierdzili w czwartek sprawozdanie finansowe ECS za ubiegły rok. "Za" głosowało 23 radnych (z rządzącej Gdańskiem PO), 6 z Prawa i Sprawiedliwości było przeciw. Opozycja apelowała też, by w świetle negatywnych wyników kontroli odrzucić sprawozdanie finansowe ECS, argumentując że byłe kierownictwo placówki mogło dopuścić się niegospodarności w wydatkowaniu pieniędzy publicznych.

- Nie otrzymaliśmy pełnych informacji. Będziemy chcieli uzyskać dostęp do raportu z kontroli. Niewykluczone, że sprawę skierujemy do prokuratury - podkreśla Wiesław Kamiński, szef opozycyjnego klubu PiS w gdańskiej radzie.

Opinie (231) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.