Fakty i opinie

stat

Egzamin na prawo jazdy? Cierpliwości...

artykuł czytelnika
Na egzamin praktyczny w gdańskim oddziale PORD-u czeka się nawet półtora miesiąca.
Na egzamin praktyczny w gdańskim oddziale PORD-u czeka się nawet półtora miesiąca. fot. Maciej Kosycarz/ KFP

Moja historia z PORD-em zaczęła się 20 kwietnia kiedy po zdanych egzaminach wewnętrznych postanowiłem umówić się na egzamin państwowy. Przyszedłem ze wszystkimi dokumentami i umówiłem się na... 15 maja. Czemu tak późno? - pyta nasz czytelnik, pan Maciej.Dziwna sprawa, że na sam egzamin teoretyczny trzeba czekać niemal miesiąc. W końcu po zdanym egzaminie teoretycznym udałem się z dokumentami na egzamin praktyczny, mając nadzieję, że to kwestia kilku najbliższych dni (nawet na druczkach są pouczenia co zrobić, jeśli oba egzaminy odbędą się tego samego dnia).

Miła pani oznajmiła mi że najbliższy wolny termin to 27 czerwca. Aż mi ręce opadły. Czy to jest normalne, by po 4 tygodniach czekania na teorię trzeba było czekać kolejne 6 tygodni?

Jeżeli egzamin zdam za pierwszym razem to moje wymarzone prawo jazdy odbiorę dopiero w połowie lipca. Dlaczego? Ponieważ urzędnicy potrzebują 2-3 tygodni by na kawałku plastiku nadrukować stosowne informacje o moich uprawnieniach.

Opłata za egzamin na kategorię B1 wynosi przypadku 157 zł. Czy ta kwota nie wystarcza, by procedurę przeprowadzić szybko i sprawnie? Aż się prosi o porównanie do naszych zachodnich sąsiadów gdzie takie uprawnienie zdobywa się w jeden dzień.

Zmiany w egzaminie praktycznym

Już niedługo wejdzie w życie rozporządzenie, które wprowadzi kilka istotnych zmian. Przede wszystkim czas trwania egzaminu praktycznego zostanie skrócony z 40 do 25 minut.

Poszerzona zostanie także lista błędów, których popełnienie natychmiast zakończy jazdę z wynikiem niedostatecznym. Do już wymienionych w katalogu (zakaz wjazdu, zakaz ruchu w obu kierunkach, zakaz skręcania w lewo, zakaz skręcania w prawo, nakaz jazdy, linia podwójna ciągła) dopisane zostaną: niezastosowanie się do znaku "stopu" lub wjazd na powierzchnię wyłączoną z ruchu, a więc tzw. wysepkę.

Nowe zasady egzaminowania kierowców zostały skierowane do publikacji w Dzienniku Ustaw. Przepisy wejdą w życie 14 dni po publikacji.
Co Cię gryzie - artykuł czytelnika to rubryka redagowana przez czytelników, zawierająca ich spostrzeżenia na temat otaczającej nas trójmiejskiej rzeczywistości. Wbrew nazwie nie wszystkie refleksje mają charakter narzekania. Jeśli coś cię gryzie opisz to i zobacz co inni myślą o sprawie.
Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (184)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
13.10.2017 wprowadzono zmiany w regulaminie.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Opinie niezwiązane z tematem artykułu, wulgarne, obraźliwe, naruszające prawo będą usuwane.

- jeżeli uważasz, że dana opinia nie powinna się tu znaleźć, zgłoś ją do moderacji.