• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Egzekucja komornicza w Spółdzielni Ujeścisko

Ewa Budnik
8 listopada 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
aktualizacja: godz. 23:00 (8 listopada 2019)
Budynek Przy Oczkach w czerwcu 2019 r. Miał być oddany do użytkowania pod koniec 2017 r. Teraz prowadzona jest egzekucja komornicza z nieruchomości. Nabywcy mieszkań spłacają natomiast kredyty za mieszkania, do których dawno powinni mieć klucze. Budynek Przy Oczkach w czerwcu 2019 r. Miał być oddany do użytkowania pod koniec 2017 r. Teraz prowadzona jest egzekucja komornicza z nieruchomości. Nabywcy mieszkań spłacają natomiast kredyty za mieszkania, do których dawno powinni mieć klucze.

Rachunki bankowe Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko zostały zajęte przez komornika sądowego. Egzekucja toczy się na rzecz wykonawcy niedokończonych budów nowych mieszkań i domów na terenie spółdzielni. Rachunki, z których opłacane są media, zostały wyłączone spod egzekucji, co oznacza że spółdzielnia powinna terminowo regulować zobowiązania za gaz, ogrzewanie czy wodę.



CZYTAJ CAŁE OŚWIADCZENIE PRZEDSTAWICIELI RADY NADZORCZEJ SM UJEŚCISKO W SPRAWIE ZAWIESZENIA EGZEKUCJI KOMORNICZEJ PRZESŁANE DO REDAKCJI 14 LISTOPADA

Aktualizacja, godz. 23:00:

Oświadczenie Grzegorza Harasymiuka, prezesa Spółdzielni Mieszkaniowej Ujeścisko:

"Informuję, że zajęcie rachunku, na który są wpłacane opłaty czynszowe, nastąpiło w czwartek, 31 października. Zarząd we wtorek, 5 listopada 2019 r., zażądał zwolnienia tego rachunku. Mimo że komornik zabezpieczył się na innych rachunkach bankowych, to do dzisiaj, tj. 8 listopada 2019 r., po godz. 10 nakazał pracownikowi banku przelać z rzeczonego rachunku ponad 351 tys. zł i do godz. 21:30 nie nastąpiło zwolnienie ani zwrot kwot, pomimo deklaracji Komornika Majdzińskiego, że to uczyni".




Jak bardzo jesteś zaangażowany w sprawy swojej spółdzielni lub wspólnoty?

Egzekucja dotyczy nieruchomości, na których znajdują się rozpoczęte budowy osiedli Przy Oczkach, Na Stoku, Płocka Park, August. W księgach wieczystych gruntów, na których stoją budowy, pojawiły się wpisy o wszczęciu egzekucji - poinformowali nas o tym czytelnicy. Budowy wszystkich tych nieruchomości są opóźnione. Po raz pierwszy informowaliśmy o tym w grudniu 2018 r. Od tego czasu część nabywców z inwestycji Płocka Park wpłaciło do spółdzielni dodatkowe 90 tys. tytułem wykończenia domów, w których dawno już powinni mieszkać. A prace niewiele się posunęły do przodu, oddano zaledwie kilka domów. Okazuje się także, że zapłaty nie otrzymał generalny wykonawca inwestycji.

20 proc. z ponad 2 mln



Jak udało nam się nieoficjalnie ustalić, to na jego wierzytelności odzyskuje w tej chwili komornik sądowy.

- Nie mogę zdradzić, na czyją dokładnie rzecz toczą się postępowania. Sprawa jest rozwojowa, jawna, bo zamieszczone zostały wzmianki w księgach wieczystych - potwierdza Piotr Majdziński, komornik sądowy przy Sądzie Rejonowym Gdańsk-Południe.  

Czytaj także: SM Ujeścisko miało 700 tys. długu w GPEC


Nieoficjalnie udało nam się ustalić, że chodzi o kwotę 2,3 mln zł. Z tego udało się zabezpieczyć około 20 procent. Reszta na bieżąco spływać ma z zablokowanych kont spółdzielni.

- Rachunki, na które spływają opłaty czynszowe, będą zwolnione spod egzekucji. Zarząd spółdzielni wykazał, że część środków na kontach pochodzi od mieszkańców i te środki zostały już zwolnione po to, by spółdzielnia mogła na bieżąco regulować opłaty za media - wyjaśnia Piotr Majdziński. - Poza zajęciem rachunków bankowych dokonaliśmy także zajęcia ruchomości w budynku spółdzielni, ale nie prezentują one wielkiej wartości. Egzekucja toczy się przede wszystkim z nieruchomości i rachunków bankowych.

Po sprzedaży budów pieniądze najpierw dostaną banki



Przedmiotem egzekucji mogą być m.in. wkłady mieszkaniowe, czyli te pieniądze, które zostały wpłacone na budowę domów czy mieszkań. Jeśli z tego źródła nie uda się zaspokoić wierzyciela, to może dojść do sprzedaży zajętych nieruchomości.

- Egzekucja z nieruchomości trwa średnio około półtora roku, w zależności od tego, czy konieczne jest przeprowadzenie dodatkowych procedur. W tym czasie mieści się również sprzedaż nieruchomości - wyjaśnia Piotr Majdziński.
Wtedy jednym z pierwszych wierzycieli, który odzyska środki, będzie bank, który kredytował inwestycję, a który jest wpisany na hipotekę nieruchomości.

- Hipoteka korzysta z określonego uprzywilejowania. W przypadku sprzedaży nieruchomości uzyskane pieniądze dzieli się według określonego prawem schematu. Bank, który jest wpisany na hipotekę, jest również jednym z pierwszych, którego roszczenia zostaną zaspokojone - wyjaśnia Piotr Majdziński.
Nie jest to pierwsza egzekucja komornicza, która była prowadzona w SM Ujeścisko.

Spółdzielcy chcą odwołać zarząd



Bardziej zaangażowani spółdzielcy, którzy chcą ratować sytuację, podjęli inicjatywę, która ma doprowadzić do odwołania obecnego zarządu, bo - jak podkreślają - nie uzyskał on nawet absolutorium za poprzedni rok. Podkreślają jednak, że aby uratować Spółdzielnię Ujeścisko, konieczne jest zaangażowanie jej mieszkańców.

- Wszyscy członkowie spółdzielni są podzieleni na grupy. Każda grupa wybiera swoich przedstawicieli członków w liczbie sześciu. Ci przedstawiciele członków na osobnych zebraniach m.in. zatwierdzają sprawozdania finansowe, sprawozdania z działania zarządu i rady nadzorczej oraz udzielają zarządowi absolutorium, czyli zatwierdzają sprawozdanie finansowe za poprzedni rok. Takiego absolutorium zarząd spółdzielni w tej chwili nie ma, bo nie uzyskał go po zebraniach w Nowym Porcie w czerwcu tego roku. To prosta droga do zmiany zarządu, ale wszyscy muszą się zaangażować - tłumaczy jeden z członków spółdzielni, który jest zaangażowany w zbieranie podpisów pod wnioskiem o zwołanie zebrania przedstawicieli członków.

Czytaj także: SM Ujeścisko. Jak zorganizować zebranie bez członków?


Podpisy pod wnioskiem w tej sprawie będą zbierane w dwie kolejne niedziele, 10 i 17 listopada, po każdej mszy św. w parafii Ojca Pio - czyli o godz. 8:30, 10, 11, 12:15, 13:30 i 19:00 (podajemy godziny po zakończeniu mszy). A dodatkowo także od poniedziałku 11 listopada do soboty 16 listopada w godzinach 19-20 w holu plebanii parafii Ojca Pio (na tyle kościoła).

W niedziele, 10 i 17 listopada, po każdej mszy św. w parafii Ojca Pio zbierane będą podpisy członków spółdzielni pod wnioskiem o zwołanie zebrania przedstawicieli członków spółdzielni, co docelowo ma doprowadzić do zmiany zarządu spółdzielni.
Wniosek ten zostanie przekazany do zarządu spółdzielni, który - zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem - będzie musiał zwołać w ciągu sześciu tygodni od dostarczenia tego wniosku zebranie przedstawicieli członków. Te z kolei muszą być poprzedzone zebraniami grup członkowskich - w tych zebraniach uczestniczą wszyscy spółdzielcy i wybierają przedstawicieli członków. O tych zebraniach władze spółdzielni muszą mieszkańców poinformować wyraźnie i z dwutygodniowym wyprzedzeniem.

- Tak naprawdę sytuacja prawna spółdzielni jest dużo, dużo bardziej skomplikowana, zwłaszcza po przerwanym w tym roku zebraniu przedstawicieli członków w Nowym Porcie. Sam fakt, że nie jest zatwierdzone absolutorium za poprzedni rok, może być przyczyną odwołania zarządu, bo nie ma żadnej jasności co do sytuacji finansowej spółdzielni - tłumaczy inny członek spółdzielni zaangażowany w zbieranie głosów pod wnioskiem. - To jest wyjątkowa sytuacja, dosłownie czujemy się, jak byśmy tworzyli zryw społeczny i "obalali komunę". To jest wyjątkowy moment w historii naszej spółdzielni.
- Proszę zwrócić uwagę, że nie brakuje dowodów na to, że finanse spółdzielni są w opłakanym stanie: opóźnione są budowy, nabywcy tych mieszkań i domów muszą się sądownie dopominać o możliwość wglądu do dokumentacji, chociaż gwarantuje to prawo. Nie ma absolutorium, ostatnio groziło nam odcięcie ciepła - zresztą nie pierwszy raz, a teraz jeszcze ten komornik - wylicza członek spółdzielni (nazwiska do wiadomości redakcji).
Nie uzyskaliśmy komentarza od SM Ujeścisko, ponieważ informacje dotarły do nas w piątek po godz. 14, a więc po zamknięciu spółdzielni. Z prośbą o komentarz zwrócimy się do zarządu spółdzielni we wtorek, 12 listopada.

Opinie (417) ponad 100 zablokowanych

  • Chaos

    Aby nie wpadać w takie tarapaty, wymyślono wspólnoty mieszkaniowe obejmujące jeden budynek.

    • 8 3

  • Czegoś nie rozumiem.... Gdzie jest prokurator ? Przecież winni powinni już od roku odsiadywać

    25 lat więzienia !!!

    • 25 1

  • SM to organizacje korupcjogenne i to jest powszechnie akceptowane.Juz sama ustawa o SM jest takim bublem,że z niej nie wynika jaką to własność ma faktycznie właściciel mieszkania,rzekomo ograniczoną, na ile i na rzecz kogo,szczytem bubla ustawy są też pełnomocnictwa na WZ i dalsze konsekwencje tego,jest to początek drogi wiodącej do przestępstw.

    • 13 2

  • (2)

    A urząd z prezydentem , w sprzedaży gruntów i dogadywania się z deweloperami teraz nabrali wody w usta jak wystawili ludzi !

    • 12 2

    • Zapytaj prokuratora czemu nabiera wody w usta?

      • 3 1

    • z prezydentką

      • 1 0

  • Wietrzne wzgorze (7)

    A co z tą inwestycją

    • 6 1

    • Jak to co? (6)

      Zapewne kaput. W kasie nie ma siana. Nikt za darmo robić nie będzie. Tam ponoć też jest bank wpisany i pewnie zaraz będzie domagał się swojego. To co się wydarzyło to jest dopiero początek domina, które żmudnie z dokładnością było układane. Klocki się skończyły i ktoś przewrócił pierwszy z nich. Fajnie że jest akcja zwołania ZPCZ tylko conajmniej o rok za późno a za 6 tygodni będzie już inna rzeczywistość. Myślę że nawet w przyszłym tyg moze być złożony wniosek o upadłość i to przez sam zarząd SM.

      • 4 3

      • Bzdury (5)

        Jaka upadłość? Zastanów się co piszesz majątek Spółdzielni jest ogromny nie ma żadnego zagrożenia nie pisz bzdur bo ludzi starszych niepotrzebnie. Nikt tu nie straci i nie polegnie poza Zarządem. Należy ukrucic grabierz i kombinacje =nastanie normalność, ład i spokój.

        • 5 5

        • Ogromny...

          Hahaha

          Chyba dług ogromny

          • 4 0

        • (2)

          To czemu komornik zebrał jedynie 20 procent kwoty wymaganej? Ja nie straszę tylko uświadamiam jaka jest powaga sprawy, na podstawie chłodnej analizy już dostępnych informacji, oczywiście mogę się mylic

          • 2 0

          • Wygląda to kiepsko (1)

            Dobrze by było gdyby ten majątek był ogromny, ale mam coś złe przeczucia.

            • 3 0

            • Ja też

              Niestety, majątek był, ale się zmył. Obawiam się, że te budowy już nie ruszą. Bo jak pieniędzy nie ma, a ludzie już wplacili 100% - domki, August, oczka - to jak to do kończą? Cudów nie ma, dopłata po 2,3tys za metr, czyli cena rynkowa... Oby tylko tak się to skończyło dla zwykłych nabywców (naiwnych), bo tych cwaniak ów handlujących cesjami to mi nie żal,

              • 3 0

        • Majątek

          Majątek spółdzielni to chyba olbrzymie długi, - gpec, firmy budowlane, kredyty..
          Ile ich jest to chyba nikt nie wie. Skoro kasa pusta?
          Tereny do sprzedania???
          Myślę, że majątek zmienił właściciela... , ilu jest dłużników? Marny pseudo biznesmen. Zróbmy wszystko, aby nie uniknęli kary.

          • 4 0

  • Dlaczego nie zamieszczono fotografii prezesa. Mieszkańcy chętnie zobaczą twarz osobnika trzymającego ręce u nich w kieszeni (1)

    • 21 2

    • Ratujmy ujeścisko

      Tam są zdjęcia.
      Nie ma za co :)

      • 0 0

  • Jak ja się cieszę, że nie zdecydowałem się na zakup mieszkania w tej SM. (1)

    Od początku podejście SM do klienta mi nie pasowało. Mierzyłem się na spore mieszkanie, więc wtopa byłaby niezła. Nie zazdroszczę pozostałym.

    • 16 1

    • Podejścia do klienta źadnego nie było w SM....dzwoniliśmy i prosiliśmy

      Kilkakrotnie o pokazanie jakichkolwiek dokumentów, nie doczekalismy się. Potem jakiś pan dzwonił w imieniu swojej rzekomo starszej cioci ktora była właścicielką...dziury w ziemi ups......mieszkania w SM Ujeścisko. Mówił o cesji ,źe s zybko przepiszemy, zrobimy załatwimy itd. Tylko musimy szybko wpłacić kasę.......śmiech na sali kto się łapie na taki cyrk??

      • 3 0

  • GW (1)

    Kto był Generalnym Wykonawcą Płocka Park?

    • 6 3

    • właśnie... co za firma? i właściciel?

      • 1 0

  • Spółdzielnie Mieszkaniowe, powinny już dawno ulec likwidacji

    Spółdzielnie Mieszkaniowe, powinny już dawno ulec likwidacji - jest to przeżytek realnego socjalizmu i wszystkich patologii z tym związanych.

    • 19 1

  • (1)

    To sprawa wyłącznie tych, którzy uważali że za 400 tys moga kuopić dom 130 metrów. Ich sprawa, że stracili. Mieszkańców Ujeściska w to nie mieszać. Niech bija się Ci, którzy myśleli, że za bezcen moga kupić domy.

    • 8 13

    • Zostaliśmy wmieszani

      Czy tego chcemy, czy nie już zostaliśmy w to wmieszani.Sytuacja finansowa spółdzielni będzie rzutować na nas wszystkich. Ciekawe gdzie podziały się pieniądze, bo przecież budowy trwają - na stoku i wietrzne wzgórza- ludzie wpłacali raty, i co? nagle nic w kasie nie ma???

      • 4 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane