• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ekodolina: na 6 ha powstanie nowa kwatera na śmieci

Michał Sielski
22 lutego 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 

Ekodolina - znajdujący się w Łężycach zakład utylizacji odpadów, do którego trafiają śmieci m.in. z Gdyni - zbuduje nową kwaterę o powierzchni 6,378 ha. Jego dyrekcja przekonuje, że mimo tego uciążliwości zapachowe mają się zmniejszać. Po otwarciu nowej kwatery zamknięta zostanie ta wykorzystywana obecnie.Dokuczają ci zapachy z wysypiska w Gdańsku lub pod Gdynią?

Ekodolina w podgdyńskich Łężycach to miejsce, gdzie składowane są odpady z Gdyni, ale także mniejszych miejscowości z okolicy - zwłaszcza tzw. Małego Trójmiasta Kaszubskiego. Od 2005 r. trafiają tam odpady posortowane, ale też te, które powodują spore uciążliwości odorowe.

Z tym problemem w sądzie walczyli nie tylko mieszkańcy Łężyc oraz bezpośredniej okolicy, ale także mieszkańcy Gdyni. Przy (nie)odpowiednim kierunku wiatru ostry zapach docierał nie tylko do Pustek Cisowskich, Cisowej i Chyloni, ale też innych dzielnic.

Sąd podzielił racje mieszkańców, przyznając, że uciążliwości odorowe są spore, ale jednocześnie podkreślił, że nie można z tego powodu zlikwidować spółki Ekodolina ani zakładu utylizacyjnego.

Dzięki inwestycjom w modernizację składowiska uciążliwe fetory występują rzadziej i są mniej intensywne, ale nadal się zdarzają.

Mieszkańcy boją się jednak, że w najbliższym czasie problem powróci ze zdwojoną siłą.

- Ekodolina przymierza się do budowy nowej kwatery. Kolejne hektary gnijących śmieci będą dokuczać nam jak za dawnych lat? Już myśleliśmy, że jest lepiej, ale to nigdy się nie skończy? - zastanawia się pan Maciej, mieszkaniec osiedla ZamekMapka na Pustkach Cisowskich.

Kwatera jedna, plan na 5-8 latSprawdziliśmy. Rzeczywiście Ekodolina przygotowuje się do budowy nowej kwatery. Kwatera B3 będzie zajmować 6,378 ha i będzie najmniejsza ze wszystkich istniejących na terenie zakładu.

Kiedy zostanie uruchomiona?

- Eksploatacja kwatery składowej B3 nastąpi po zamknięciu kwatery B2. W przepisach prawnych kładzie się nacisk na pomniejszenie ilości składowanych odpadów biodegradowalnych, które mogą być źródłem incydentalnych uciążliwości zapachowych kwatery składowej. W związku ze zmniejszającymi się faktycznymi ilościami składowanych odpadów tego rodzaju tendencja do uciążliwości zapachowych powinna się zmniejszać - przekonuje Liliana Ulenberg z Ekodoliny.
Nie wiadomo więc dokładnie, kiedy kwatera zostanie uruchomiona ani ile będzie kosztować. Pewne jest natomiast, że jednocześnie działać będzie tylko jedna.

- Spółka rozpoczęła przygotowanie strategii swojego działania. Wiele czynników jest zmiennych i zależy od zmian ustawodawstwa krajowego i unijnego dotyczącego gospodarowania odpadami oraz rozwoju technologii zagospodarowania odpadów. Dlatego przygotowywane plany wieloletnie nie przekraczają 5-8 lat działania - dodaje Liliana Ulenberg z Ekodoliny.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (143)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane