• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Ekologiczne plażowanie w Trójmieście. Sprawdź, jak to zrobić

Ewelina Oleksy
21 lipca 2022 (artykuł sprzed 2 lat) 

Idziesz na plażę w Trójmieście? Plażuj ekologicznie, czyli bez strat dla środowiska. By to zrobić, wcale nie potrzeba wiele wysiłku. Wystarczy wprowadzić w życie kilka prostych zasad.Gdzie na plażę w Trójmieście? SprawdźProwadzisz ekologiczny styl życia?

Słoneczna pogoda w Trójmieście w tym tygodniu nas rozpieszcza. A jak słońce i wakacje, to wiadomo, że naturalnym kierunkiem wydają się być plaże.

Podczas wypoczynku nad morzem warto jednak pamiętać o podstawowych eko zasadach, dzięki którym w prosty sposób zadbamy o otoczenie, w którym wypoczywamy.

Dmuchane koła i materace. Na pewno potrzebujesz nowych?Krok pierwszy na drodze do bycia eko plażowiczem. Potrzebujesz dmuchanych akcesoriów do pływania? Nie kupuj ich bezmyślnie na jednym z plażowych stoisk. Najpierw sprawdź, bo może te zeszłoroczne są jeszcze sprawne, a może sąsiad lub znajomy ma pożyczyć koło lub materac?

Atrakcje wodne: banan, oponka, skuter, SUP. Ile kosztują w Trójmieście?Sąsiedzka lub rodzinna wymiana to doskonała okazja do odświeżenia plażowych akcesoriów z dużą korzyścią dla środowiska.

Zastanów się, czy na pewno musisz kupować nowego dmuchańca. Może ten z ubiegłego roku jest jeszcze dobry lub możesz go pożyczyć od sąsiada, czy znajomego. Zastanów się, czy na pewno musisz kupować nowego dmuchańca. Może ten z ubiegłego roku jest jeszcze dobry lub możesz go pożyczyć od sąsiada, czy znajomego.

Nadchodzą posiłkiNa plaży na pewno zgłodniejesz. Dlatego przygotuj wcześniej w domu posiłki lub przekąski - zapakuj je w pojemniki wielorazowego użytku, które masz w domu. Unikaj pakowania w worki. Zamiast tego wyposaż się w bawełnianą torbę. Możesz też zabrać wielorazowe sztućce czy serwetki.

Napoje - najlepiej w bidonie lub szklanej butelce. Aby podczas plażowania nie kusiły nas słodkie napoje, warto do wody w butelce wrzucić np. kilka kawałków arbuza, plasterków cytryny oraz liści mięty.

5 sposobów na orzeźwienie latemA co ze śmieciami z plaży?I ostatnia, ale jedna z najważniejszych kwestii, czyli śmieci produkowane podczas plażowania. Urlop nie jest dobrym pretekstem do śmiecenia, o czym wielu z nas niestety zapomina.

Nie śmieć, nie syp piasku w oczy, czyli zasady plażowego savoir vivre'uTrwa nawet kampania ekoTurysta, której autorzy szukają odpowiedzi na pytanie: kto jest prawdziwym Januszem na plaży? Kampania ma zwrócić uwagę na problem zaśmiecania plaż, ale też jezior i lasów.


Co więc zrobić z plażowymi śmieciami?

 • Tubkę po kremie przeciwsłonecznym wyrzuć do żółtego pojemnika na tworzywa sztuczne i metale. Jeżeli krem był w szklanym opakowaniu - do pojemnika na szkło.
 • Dziurawe dmuchańce (jeżeli nie uda się ich naprawić) wyrzuć do pojemnika na odpady zmieszane.
 • Uszkodzony kapelusz słomkowy lub połamane okulary przeciwsłoneczne też powinny trafić do pojemnika na odpady zmieszane.
 • Połamane plastikowe zabawki do zabaw w piasku wyrzuć do pojemnika na odpady zmieszane. Nie wyrzucaj ich do żółtego pojemnika.
 • Resztki jedzenia (bez opakowań) wyrzuć do kosza na bioodpady.
 • Opakowania po plażowych fastfoodach, np. frytkach lub tacki po gofrach wyrzuć do kosza na odpady zmieszane.
 • Drewniane patyczki po lodach też są odpadami! Nie zakopuj ich w piasku ani nie wyrzucaj w trawę - ich miejsce jest w koszu na odpady bio.
 • Niedopałki papierosów, czyli popularne pety, koniecznie zabierz ze sobą i wyrzuć do kosza na zmieszane odpady. Pozostawione na plaży są wielkim zagrożeniem m.in. dla ptaków morskich, które mogą je zjeść. Pety są także źródłem mikroplastiku, który zanieczyszcza wody.
 • Zepsuty leżak lub parasol, którego nie da się naprawić, oddaj do Punktu Selektywnego Zbierania Odpadów Komunalnych, popularnie zwanym PSZOKiem.
 • Popruty strój kąpielowy lub dziurawe kąpielówki zaszyj i ciesz się nimi w kolejnym wakacyjnym sezonie.

Jeżeli na plaży nie ma pojemników do segregacji odpadów, to warto zabrać śmieci ze sobą i posegregować je później przy odpowiednich pojemnikach.

Na koniec wyjaśnienie, dlaczego zepsutych plastikowych zabawek i dmuchańców nie powinno się wrzucać do pojemników na plastik.

- Większość zabawek plastikowych i dmuchańców jest wykonana z polietylenu - twardego tworzywa sztucznego, które bardzo trudno poddać recyklingowi, albo są produktami wielomateriałowymi, czyli wyprodukowanymi z kilku tworzyw - wskazuje Olimpia Schneider, rzeczniczka Zakładu Utylizacyjnego w Gdańsku.

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (115)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane