Fakty i opinie

Ekologiczny ogród w mieście. Odbierz dotację na ogród deszczowy

fot. Gdańskie Wody Sp. z o.o.

Podłącz się do działań, które minimalizują skutki zmian klimatu. Stwórz piękny ogród, który zadba o obieg wody i wpłynie pozytywnie na otoczenie. Mieszkańcy Gdańska już przekonali się o ich skuteczności. Zbuduj taki ogród samodzielnie, z sąsiadami lub ze spółdzielnią i odbierz dotację.



Zapobiegają podtopieniom budynków, zalaniom dróg, parkingów i innych "terenów uszczelnionych". Przywracają wodę gruntom, zapobiegając zbyt szybkiemu odprowadzaniu wody z miasta. Oczyszczają ją i są hydrologicznie samowystarczalne. Ogrody deszczowe mają same zalety, a przy tylu pożytecznych funkcjach wciąż stanowią naturalną ozdobę miasta lub podwórka. Przeczytaj więcej o małej zielonej retencji i dowiedz się, dlaczego warto odebrać miejską dotację.

Antidotum na betonozę



Niemal każdy mieszkaniec miasta życzyłby sobie, aby w otoczeniu znajdowało się więcej zieleni i terenów rekreacyjnych. Gdańsk jest pod tym kątem wyjątkowy, jednakże na jego mapie znajdują się zbyt "szczelne" miejsca, w których zatrzymuje się woda deszczowa. Problem wynika z rozwijającej się wciąż infrastruktury, ale także z nasilających się zmian klimatu. Rok 2020 pokazał, że przedłużające się susze, przerywane nagłymi ulewami, mogą stać się regularnymi zjawiskami. Oberwania chmury, podczas których na miasto w ciągu kilkudziesięciu minut spada niebotyczna ilość wody, znana wcześniej jako "miesięczna średnia opadów", nie powinny nas więcej zaskakiwać. Czas dobrze się na nie przygotować!

Szacuje się, że ogrody deszczowe pobierają 40 proc. wody więcej niż zwykły trawnik. Dlatego Gdańskie Wody od kilku lat upowszechniają ogrody deszczowe w mieście. Dotychczasowe doświadczenia pokazały, że są one skuteczne w zapobieganiu lokalnym podtopieniom. Najlepszym przykładem jest realizacja przy ulicy Zakopiańskiej, gdzie zwykły trawnik zamieniono na ogród deszczowy. Po tej zmianie mieszkańcy pobliskiej kamienicy odetchnęli z ulgą - ich piwnice przestały napełniać się wodą po ulewnych deszczach.


Trochę teorii - zalety dla systemu



Miasto to kompleks wielu dróg, chodników, parkingów i dachów - wszystkie stanowią szczelne powierzchnie, które nie wchłaniają wody. Kiedy spada nagły deszcz, woda częściowo wchłaniana jest przez ziemię, a w dużej mierze spływa do ulicznej sieci kanalizacji deszczowej. Można powiedzieć, że ta woda to stracony zasób. Nie zatrzymuje się ona w miejscu opadu, nie pozostaje w wodach gruntowych na dłużej - powoduje to deficyt wodny i poważniejsze w skutkach susze. Naturalny cykl hydrologiczny może zostać odzyskany, jeżeli miasto korzysta z zielonej retencji - czyli kompleksowo działających, naturalnych ogrodów deszczowych. Taki ogród uda się wkomponować w nawet niewielką przestrzeń, a połączenie go z elementami małej architektury tworzy bardzo nowoczesny efekt. Jeżeli nie jest możliwe wykonanie ogrodu w gruncie, także w skrzyniach lub pojemnikach będzie dobrze spełniać swoją rolę.

W zależności od warunków geologicznych na danym terenie można stworzyć ogród suchy bądź mokry. Oba zapobiegają zbyt szybkiemu spływaniu wody z danego obszaru. Ten naturalny system retencji sprawdza się nie tylko podczas deszczów - dzięki odpowiedniemu dobraniu roślin oraz samoregulacji, ogród deszczowy nie wymaga podlewania poza wyjątkowymi sytuacjami w czasie suszy. Oszczędzamy zatem także wodę pitną z wodociągów.


Zrób to sam - wprowadzenie do projektowania



"Deszczowe ogrodnictwo" to dziedzina, w której każdy z nas może stać się specjalistą. Miasto udostępnia wiele materiałów, które pozwalają spojrzeć na posiadany kawałek ziemi oczami projektanta zieleni. Od czego zacząć?

1. Oceń posiadany grunt.
Jeżeli podłoże jest przepuszczalne, może powstać na nim ogród suchy - w gruncie. Jeżeli jest nieprzepuszczalne, np. gliniaste, to najlepsze miejsce na ogród mokry lub ogród w pojemniku. Ogrody te różnią się głębokością i zastosowanymi gatunkami roślin.

2. Oblicz powierzchnię przyszłego ogrodu.
Powstający ogród deszczowy powinien odpowiadać na lokalne potrzeby. Oblicz pobliskie utwardzone powierzchnie - np. dachu lub chodnika, z którego należy zagospodarować wodę. Opad z 100 m kw. szczelnego podłoża zostanie wchłonięty przez ogród deszczowy o powierzchni około 6 m. kw.

3. Skomponuj roślinność
Długa lista roślinności hydrofitowej pozwala stworzyć wymarzony ogród. Rośliny tolerujące susze staną się ozdobą i filtrem ogrodów suchych, rośliny wodne i przybrzeżne spełnią swoją rolę w ogrodzie mokrym lub w pojemniku. W takim ekosystemie mogą rozwijać się także drzewa i krzewy - będą to przede wszystkim olsza czarna oraz różne odmiany wierzby.

Jeżeli chcesz poznać dokładne wskazówki, przejdź do przewodnika "Ogród deszczowy w 5 krokach", który znajduje się tutaj.

fot. Gdańskie Wody Sp. z o.o.

Czy królują Irysy?



Każdy z mieszkańców Gdańska może na własne oczy przekonać się, jak wygląda ogród deszczowy. Na terenach miejskich zrealizowanych zostało 17 ogrodów deszczowych, które magazynują wodę przede wszystkim z ciągów pieszych i drogowych. Przedstawiciele GW dbają także o wymiar estetyczny powstających ogrodów deszczowych. Z tego względu w wielu z nich królują irysy. Spacer po dotychczasowych realizacjach w porze kwitnienia czyli od maja do sierpnia pozwala na podziwianie wielu odmian tego kwiatu. Łatwo dostrzec je na przykład w mini parku retencyjnym przy placu bpa O`Rourke w Dolnym Wrzeszczu, gdzie "roślinna instalacja" zagospodarowuje wody z pobliskich ulic, zapobiegając podtopieniom piwnic. Warto odwiedzić także niewielki park deszczowy na skrzyżowaniu ulic Radarowej i Radiowej w Matarni, gdzie w nasadzeniach uczestniczyli mieszkańcy. W tym przypadku wykorzystano naturalną nieckę, do której dobrano odpowiednie rośliny. Jednym z największych i najnowszych ogrodów deszczowych jest ten powstały przy węźle Carla Groddecka, lecz na jego pełen wzrost musimy poczekać do ciepłych, letnich miesięcy.

fot. Gdańskie Wody Sp. z o.o.

Miasto daje przykład jak realizować inwestycje związane z małą retencją



Nowoczesne miasto to zielone miasto - takie, które ufa naturze i jej organicznym metodom regulacji wody czy filtracji powietrza. Projekt dotacji do ogrodów deszczowych pozwala na ekspansję pożytecznej zieleni w Gdańsku. Każdy mieszkaniec może zaangażować się w działania i rozwiązać lokalne problemy związane z wodą, a także w oryginalny sposób ozdobić tereny zielone. Sprawdź wszystkie szczegóły dotyczące dofinansowań TUTAJ.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł