• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Ekrany dotykowe zamiast klawiatury. Zamówienie na 120 parkometrów

Maciej Korolczuk
14 grudnia 2022, godz. 07:00 
Opinie (150)
Najnowszy artykuł na ten temat Wezwanie za brak opłaty za parkowanie po 5 latach
Dotychczasowe parkometry zostaną zdemontowane i przeniesione z centrum Gdańska do innych dzielnic m.in. na Stare Przedmieście i do Wrzeszcza Dolnego. Dotychczasowe parkometry zostaną zdemontowane i przeniesione z centrum Gdańska do innych dzielnic m.in. na Stare Przedmieście i do Wrzeszcza Dolnego.

Jesienią 2023 r. na ulicach w centrum Gdańska mają stanąć nowe parkometry. 120 nowych urządzeń z ekranami dotykowymi i panelami solarnymi obsłuży Śródmiejską Strefę Płatnego Parkowania. Dotychczasowe parkometry zostaną z niej zdemontowane i przeniesione w inne rejony miasta m.in. na Stare Przedmieście i do Wrzeszcza Dolnego.W jaki sposób najczęściej płacisz za parkowanie?

To już kolejne podejście do kupna nowych parkometrów. W ubiegłym roku rozstrzygnięto przetarg na ich dostawę, ale wybrany wykonawca nie był w stanie dostarczyć urządzeń zgodnych z zamówieniem i Gdański Zarząd Dróg i Zieleni rozwiązał z nim umowę.

Zanim urzędnicy ogłosili kolejny przetarg, podjęto decyzję o tzw. konsultacjach rynkowych, które pozwoliły na doprecyzowanie oczekiwań, jeszcze raz oszacować koszty oraz czas realizacji nowego zamówienia.

Ekrany dotykowe zamiast klawiaturyTym razem GZDiZ zamawia nieco mniej parkometrów (120 zamiast 150). Zamówienie poza dostawą urządzeń obejmuje też ich trzyletni serwis.

Skanowanie tablic zwiększyło dyscyplinę kierowców Skanowanie tablic zwiększyło dyscyplinę kierowców

Nowością mają być panele dotykowe, które zastąpią dotychczasowe klawiatury. Urządzenia będą też wyposażone w panele solarne i mają być odporne na warunki atmosferyczne i działania wandali. Będzie w nich można płacić za parkowanie zarówno bilonem, kartą płatniczą, jak i Blikiem.

Co istotne, nie zmienią się dotychczasowe zasady parkowania. Aby opłacić postój, nadal trzeba będzie wprowadzić w parkometrze numery tablic rejestracyjnych.

Z parkometrów wyposażonych w ekrany dotykowe i panele solarne korzystają już kierowcy w innych miastach w kraju, m.in. w Warszawie (na zdjęciu). Z parkometrów wyposażonych w ekrany dotykowe i panele solarne korzystają już kierowcy w innych miastach w kraju, m.in. w Warszawie (na zdjęciu).

Parkometry na ulicach Gdańska jesienią 2023 r.Parkometry na ulicach Gdańska mają pojawić się jesienią przyszłego roku. Większość nowych urządzeń zastąpi dotychczasowe parkometry obsługujące Śródmiejską Strefę Płatnego Parkowania.

Gdańsk najbardziej sprzyjającym miastem w kraju pod względem parkowania Gdańsk najbardziej sprzyjającym miastem w kraju pod względem parkowania

28 stanie w sektorze Długie Ogrody, 38 na Głównym Mieście, a 54 na Starym Mieście. Obecnie funkcjonujące tam parkometry zostaną przeniesione w "zwykłe" strefy płatnego parkowania, m.in. na Stare Przedmieście oraz do Wrzeszcza Dolnego. Za proces relokacji parkometrów również odpowiedzialna będzie firma wyłoniona w ogłoszonym we wtorek przetargu.

Rozstrzygnięcie przetargu planowane jest na połowę stycznia. Urzędnicy szacują, że umowa z wykonawcą zostanie podpisana najpóźniej w kwietniu 2023 r. Parkometry na ulicach Gdańska miałyby się pojawić pod koniec 2023 r.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (150)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane