• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Atomowa turystyka. Elektrownia jądrowa przyciągnie nowych turystów

26 września 2022, godz. 09:00 
Na zdjęciu plaża w Vandellos, Hiszpania. W oddali elektrownia jądrowa. Na zdjęciu plaża w Vandellos, Hiszpania. W oddali elektrownia jądrowa.

Słońce, miękki piasek plaży i łagodny szum fal. Dla wielu to doskonały przepis na udane wakacje. Polskie morze w sezonie odwiedza tysiące turystów. Właśnie w nadmorskiej lokalizacji planowana jest budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Czy jednak energetyka i turystyka to dobry mariaż? Okazuj się, że tak. Na całym świecie znajdziemy przykłady bloków jądrowych zlokalizowanych na terenach, które znajdują się na liście UNESCO, w pobliży uzdrowisk oraz plaż. Przykładem może być francuska Dolina Loary, hiszpańskie Złote Wybrzeże czy Carolina Beach w Stanach Zjednoczonych. Wszędzie tam od lat działają elektrownie jądrowe, które nie tylko są źródłem energii, ale także całoroczną atrakcją przyciągającą rocznie tysiące nowych turystów.Technologia i turystyka od lat stanowią zgrabny duet. To właśnie ciekawe zakłady, czy nietypowe budowle przyciągają rzesze turystów równie silnie jak atrakcyjne tereny do wypoczynku. Elektrownie atomowe coraz mniej "straszą", a coraz więcej nas ciekawią. Turyści traktują takie obiekty jako kolejną ciekawostkę wartą zobaczenia.

Elektrownia atomowa całoroczną atrakcją turystycznąAby odwiedzić działającą elektrownię nie trzeba jechać daleko. Najbardziej znaną elektrownią jądrową w Czechach jest Temelin. W ramach wycieczki można zobaczyć m.in. halę maszyn z ogromnymi turbinami, czy górujące nad zakładem chłodnie kominowe o wysokości 133 m. Tuż obok elektrowni jądrowej stoi renesansowy zameczek Vysoký Hrádek. Należy on do jednych z najczęściej odwiedzanych przez turystów obiektów na południu Czech. Mieści się tam bowiem centrum informacji temelińskiej elektrowni.

We Francji duża liczba elektrowni jądrowych zlokalizowanych została w Dolinie Loary, która jest wpisana na światową listę UNESCO. Zamek Chambord - jedna z najczęściej odwiedzanych francuskich atrakcji turystycznych, zlokalizowany jest jedynie 15 km od elektrowni Saint-Laurent-des-Eauz Chateau de Chambord. W Hiszpańskim regionie Costa Dorada jedynie pięć kilometrów od elektrowni znajduje się słynna plaża L´Almadrava. Ten hiszpański region rocznie odwiedza ponad 3,5 mln turystów.

  • Na zdjęciu: elektrownia jądrowa Flamanville we Francji. Zbudowana na półwyspie Cotentin nad kanałem La Manche, w regionie Normandii.
  • Zamek Chambord (na zdjęciu) - jedna z najczęściej odwiedzanych francuskich atrakcji turystycznych, zlokalizowany jest jedynie 15 km od elektrowni Saint-Laurent-des-Eauz Chateau de Chambord.
  • Szwedzka elektrownia Oskarshamn 3 zlokalizowana nad Bałtykiem.

Także preferowana lokalizacja pod budowę pierwszej elektrowni atomowej w Polsce - Lubiatowo-Kopalino, to miejscowość turystyczna. Elektrownia da gminie nie tylko dodatkowe środki finansowe z podatków oraz nowe miejsca praca, ale może się stać ważną atrakcją turystyczną i symbolem gminy. Co ważne elektrownia będzie przyciągała turystów nie tylko w sezonie wakacyjnym, ale przez cały rok i to niezależnie od warunków pogodowych. Doświadczenia innych krajów, w których od lat funkcjonują już elektrownie jądrowe pokazują, że turystka rozwija się tam bardzo dobrze, a "atomówki" stały się kolejnymi punktami na turystycznych mapach regionów, wartych odwiedzenia. Świetnym przykładem inwestycji, która jeszcze na etapie budowy stała się ogromną atrakcją turystyczną, jest kanał żeglugowy Nowy Świat na Mierzei Wiślanej.

Liczne inwestycje w infrastrukturęElektrownia nie istnieje bez infrastruktury towarzyszącej. Wśród inwestycji zawartych w "Programie Polskiej Energetyki Jądrowej" jako niezbędne wymieniane są m.in.: nowe odcinki dróg, linie kolejowe, konstrukcja morska do rozładunku elementów wielkogabarytowych czy sieci wodno-kanalizacyjne (w tym oczyszczalnie ścieków).

PKP Polskie Linie Kolejowe już przygotowują dokumentację projektową dla modernizacji i budowy linii kolejowych prowadzących do planowanej elektrowni jądrowej Lubiatowo-Kopalino. Realizacja inwestycji umożliwi nie tylko sprawny i bezpieczny dowóz ładunków na potrzeby budowy elektrowni, ale poprawi również dostęp do kolei w tej części województwa pomorskiego.

Realizacja projektu, w zależności od realizowanego wariantu, umożliwi powrót pociągów pasażerskich na nieczynną linię nr 230 (Linia Wejherowo - Garczegorze) oraz stałe połączenia kolejowe na linii nr 229 (łączącego Pruszcz Gdański z Łebą), która obecnie jest wykorzystywana wyłącznie w sezonie letnim. Istniejące stacje i przystanki zostaną zmodernizowane, planuje się także budowę nowych.

Realizacja planów może zwiększyć dostęp do kolei w powiatach wejherowskim i lęborskim i znacznie zwiększy ruchu pociągów na Pomorzu. Sieć połączeń kolejowych determinuje rozwój ekonomiczny i społeczny regionu. Im gęstsza sieć komunikacyjna, tym łatwiej podróżować mieszkańcom i przewozić towary. Budowa elektrowni wpłynie więc bezpośrednio na komfort podróży. Większa liczba połączeń kolejowych to więcej turystów w regionie w okresie wakacji.

Większa baza turystyczna i dodatkowe wpływy z podatkówTak ogromna inwestycja, jak budowa elektrowni jądrowej, wpłynie też na rozwój lokalnej bazy noclegowej. Boom na zakwaterowanie będzie największy w okresie szczytowego zatrudnienia - na etapie budowy elektrowni. Liczne obiekty turystyczne będą wykorzystywanie do zakwaterowania części pracowników, co przyniesie wymierne korzyści ich właścicielom. Oferowane przez nich dotąd miejsca noclegowe będą zajęte przez cały rok, a nie tylko w szczycie sezonu turystycznego. Tak duży napływ "nowych mieszkańców" spowoduje dodatkowy popyt na usługi i produkty, jak również wzrost zatrudnienia w innych branżach. Przyniesie to korzyści w sektorze usług i handlu. Jednocześnie wymusi to zwiększenie bazy turystycznej w regionie, a turyści będą szukać zakwaterowania także w miejscowościach bardziej oddalonych od bezpośredniego obszaru inwestycji, również ze względu na brak dostępnych miejsc.

Jedną z ważnych korzyści płynących z rozwoju energetyki jądrowej są na pewno wpływy podatkowe do budżetów jednostek samorządu terytorialnego. Największy dochód (głównie w postaci podatku od nieruchomości) przypadałby gminie, na terenie której zostałaby zlokalizowana elektrownia. Oznaczałoby to nawet kilkukrotne podniesienie dochodów gminy, w której zlokalizowana jest elektrownia i średnio o ok. 30-40 proc. podniesienie dochodów gmin z nią sąsiadujących.

Przykładem, który ilustruje wpływy go gminy, dzięki znajdującej się tam inwestycji jest Terminal LNG w Świnoujściu spółka zarządzająca terminalem przelewa podatek od nieruchomości dla budynków i budowli, stanowiących składniki majątku trwałego w kwocie 3 mln zł miesięcznie. Po uruchomieniu nowej części gazoportu, spółka eksploatująca terminal będzie płaciła jeszcze wyższe podatki od nieruchomości.

Dodatkową korzyścią może być "atomowa turystyka", która do regionu przyciągnie osoby, które niekoniecznie interesuje tylko wypoczynek na plaży. Na całym świecie funkcjonują elektrownie, które przez lokalnych mieszkańców nie są traktowane jako "niechciany sąsiad", ale jako partner, który pomaga budować siłę regionu.

Nie tylko turystyka, ale też edukacjaPrzy prawie wszystkich funkcjonujących obecnie elektrowniach jądrowych na świecie istnieją Lokalne Centra Informacyjne. Takie Centra dostępne są dla wszystkich chętnych: zarówno mieszkańców, jak i turystów. Pełnią rolę nie tylko ośrodków "pierwszego kontaktu" z elektrownią, ale także ważną rolę edukacyjną. Mają w nich miejsce wystawy o charakterze edukacyjnym - dotyczące nie tylko samej energetyki jądrowej, ale również jej oddziaływania na środowisko. W ramach działalności Centrum organizowane są wycieczki z przewodnikiem oraz cykliczne spotkania, na których lokalna społeczność jest informowana o stanie bloków jądrowych i postępie prac budowlanych w przypadku budowy nowego bloku.

Fińskie Olkiluoto Visitor Centre jest jednym z najpopularniejszych miejsc turystycznych w regionie, przyciągającym ok. 15 tys. odwiedzających każdego roku. Podobnie jak w preferowanej lokalizacji polskiej elektrowni jądrowej ta również położona jest nad Morzem Bałtyckim. Natomiast centrum przy elektrowni jądrowej Flamanville odwiedza nawet 10 tys. osób rocznie i jest to jedno z najczęściej odwiedzanych centrów informacyjnych przy elektrowniach jądrowych we Francji.

Podobne centrum powstanie także przy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej. Jednostki łączące w sobie aspekty edukacji i zabawy są bardzo popularną rozrywką. Przykładem może być gdański fort Hewelianum, który został przekształcony na centrum nauki, a na tym niegdyś niebezpiecznym terenie powstał obiekt edukacyjno-rekreacyjny dla mieszkańców i turystów. Każdego roku przyciąga ponad on ponad 62 tys. gości. Natomiast gdyńskie Centrum Nauki rocznie odwiedza nawet 250 tys. gości. Dzieci, ale i dorośli zdobywają tam wiedzę świetnie się bawiąc.

Polskie Elektrownie Jądrowe blisko lokalnych społecznościSpółka odpowiedzialna za budowę polskiej elektrowni jądrowej - Polskie Elektrownie Jądrowe, jest obecna w gminach wybranych pod potencjalną lokalizacje inwestycji już od ponad 10 lat. W tym czasie przedstawiciele spółki nawiązali ścisły dialog z włodarzami i społecznością lokalną oraz przeprowadzili szereg działań edukacyjno-promocyjnych skierowanych do mieszkańców, jak i turystów.

W marcu 2022 roku uruchomiono kolejny Program Wsparcia Inicjatyw Społecznych. Środki z niego przeznaczane są ważnym uzupełnieniem budżetu gmin. Do początku września br. w gminach Gniewino, Krokowa i Choczewo złożono w sumie 63 wnioski o dofinansowanie. Pozwoliło to na wsparcie inwestycji w bezpieczeństwo lokalnych dróg i obiektów sportowych, doposażenie i modernizację ważnych ośrodków integracyjnych dla mieszkańców oraz zakup sprzętu dla Ochotniczej Straży Pożarnej oraz wsparcie istotnych lokalnie wydarzeń i inicjatyw społecznych

Unia Europejska potrzebuje atomuObecnie coraz więcej państw Europy Środkowej inwestuje w energetykę jądrową. Szefowa Komisji Europejskiej, Ursula von der Leyen, stwierdziła nawet, że Unia Europejska "potrzebuje atomu".

W lipcu 2022 r. Komisja Europejska opublikowała projekt unijnej taksonomii, w której uznano rolę energetyki jądrowej w transformacji energetycznej. Oznacza to, że na inwestycje tego typu można będzie pozyskać środki unijne.

- Grupa Ekspertów Technicznych ds. Zrównoważonego Finansowania, doradzająca Komisji, uznała, że energia jądrowa jest niskoemisyjnym źródłem energii. Jest to zgodne ze stanowiskami organizacji międzynarodowych, takich jak Międzyrządowy Zespół ds. Zmian Klimatu czy Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju, które uznają emisje CO2 z elektrowni jądrowych w całym ich cyklu życia za porównywalne z tymi z odnawialnych źródeł energii - podała Komisja Europejska.
Stosunek władz europejskich do atomu jasno pokazuje, że na ratowanie klimatu najlepszy jest atom. Elektrownie jądrowe z reaktorami III generacji jakie mają powstać w Polsce są nie tylko odporne na awarie, czy zagrożenia zewnętrzne i ataki terrorystyczne. Przede wszystkim mogą dostarczać energię elektryczną niezawodnie i tanio. Energetyka jądrowa jest też niezbędna dla realizacji postanowień dotyczących redukcji emisji CO2.

Wielka Brytania planuje budowę Hinkley Point C, a więc dwóch francuskich reaktorów EPR o mocy 1600 MW każdy. Będzie ona w stanie przez 60 lat zaspokajać 7 proc. zapotrzebowania Zjednoczonego Królestwa na prąd. We Francji planowane jest zastąpienie planu redukcji udziału energetyki jądrowej w miksie energetycznym do 50 proc. w 2035 roku celem wzrostu jej udziału powyżej 50 procent w 2050 roku. W kraju możliwa jest budowa kolejnych 14 reaktorów jądrowych, które miałyby docelowo stworzyć 30 tys. nowych miejsc pracy. Czeskie plany zakładają budowę nowych reaktorów jądrowych w Elektrowni Dukovany. Zapewni to dodatkowy wzrost PKB o 0,9 procent, a firmy czeskie zrealizują 75 proc. prac konstrukcyjnych. Korea do 2030 roku planuje pozyskiwać ponad 30 proc. energii z atomu. Plany zakładają wyprodukowanie 201,7 TWh, co pokrywać ma 32,8 procent zapotrzebowania energii Koreańczyków.

Zgodnie z przyjętym przez Radę Ministrów harmonogramem, budowa pierwszej polskiej elektrowni jądrowej rozpocznie się w 2026 roku, a w 2033 roku uruchomiony zostanie pierwszy blok o mocy około 1-1,6 GW. Kolejne będą wdrażane co 2-3 lata, a cały program jądrowy zakłada budowę bloków jądrowych o łącznej mocy zainstalowanej od 6 do 9 GW w oparciu o sprawdzone reaktory jądrowe trzeciej generacji.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Miejsca

 

Najczęściej czytane