• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Emigranci ponownie "ożyją" w Gdyni

Patryk Szczerba
1 maja 2013 (artykuł sprzed 11 lat) 
Jedną z bohaterek wydarzenia będzie Pola Negri. Jedną z bohaterek wydarzenia będzie Pola Negri.

Pola Negri, Jan Kiepura, Antoni Cierplikowski oraz Sara Lipska to emigranci, którzy w przedwojennym świecie kultury i mody były wyróżniającymi się postaciami. 2 maja w Gdyni każdy będzie mógł poznać ich życie i twórczość bliżej, a dodatkowo zwiedzić niedostępny na co dzień Bank Polski.



Co sądzisz o przypominaniu polskiej przedwojennej kultury i sztuki?

Wszystko w ramach imprezy "Polska zadaje szyku". Cała czwórka zostanie zaprezentowana w sposób nieszablonowy.

- Liczymy, że furorę zrobią warsztaty. Będzie można zobaczyć, jak tworzy się ścieżkę dźwiękową do filmów, przekonać się, jak wyglądały fryzury w latach 20. i 30., a także poznać trendy w modzie w tamtym okresie i wspólnie spróbować zaprojektować ubrania. Poprzez taką formułę chcemy promować ideę nowoczesnego, otwartego na świat patriotyzmu - zapowiada Joanna Dąbrowska z Muzeum Emigracji.

W programie są też wykłady i prezentacje, które przybliżą sylwetki Poli Negri, Antoniego Cierplikowskiego i Sary Lipskiej. Miłośnicy twórczości Jana Kiepury będą mogli wziąć udział w muzycznej grze miejskiej, natomiast fani talentu fryzjerskiego Antoniego Cierplikowskiego zobaczyć film o tym wyjątkowym artyście. Większość wydarzeń będzie odbywała się w budynku Banku Polskiego na rogu ul. 10 lutego i 3 maja zobacz na mapie Gdyni.

- Na jeden dzień on ożyje, bo na co dzień jest niedostępny dla mieszkańców, a wciąż zachwyca, zwłaszcza we wnętrzu. Warto odkryć takie perełki, jak reprezentacyjne schody czy monumentalną salę operacyjną w stylu art deco - przekonuje Dąbrowska.

Na deser zaplanowano pokaz filmu "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów" z 1918 roku z Polą Negri w roli głównej. Przez wiele lat był uznawany za zaginiony.

- Kiedy okazało się, że jedyna kopia jest w rękach czeskiego kolekcjonera, została odkupiona w 2006 roku przez Filmotekę Narodową. Po rekonstrukcji i dodaniu nowej ścieżki dźwiękowej autorstwa Jerzego Maksymiuka "Mania" po raz pierwszy zostanie zaprezentowana w Gdyni na Placu Grunwaldzkim zobacz na mapie Gdyni. Pokazowi będzie towarzyszyła muzyka na żywo - zapowiada Dąbrowska.

Wstęp na wszystkie wydarzenia wolny. Początek projekcji filmu o godz. 21.

Zwiastun filmu "Mania. Historia pracownicy fabryki papierosów"

Wydarzenia

Polska zadaje szyku! [nie]znani emigranci (14 opinii)

(14 opinii)
muzyka poważna, projekcje filmowe, wykład / prezentacja, warsztaty, gra miejska

Miejsca

Zobacz także

Opinie (50) 7 zablokowanych

  • Gdynia jest piękna? (5)

    A czym się różni od pięknego Wejherowa?

    • 6 4

    • ilu was jest? (3)

      No,ilu - tych sfrustrowanych, żałosnych nudziarzy? Kilka sztuk. A ćwierć miliona gdynian dobrze sie będzie i mądrze bawić na tej nostalgicznej i edukacyjnej imprezie.A wy będziecie ze smętnymi minami klikać swoje jęki. Żal was tylko troche, bo sami jesteście sobie winni.

      • 3 4

      • (2)

        dziwne że w p******ej gdyni nie mysli się o problemach zwykłych ludzi tyle co o bzdurach i fanaberiach rządzących po co komu jakieś muzeum emigracji?Jak ktoś napisał może poświęćmy muzeum ostatniej emigracji z zielonej wyspy w liczbie 2 mln?Jak nie lotnisko to infoboks jak nie muzeum to jakieś wieżowce a co dla zwykłych ludzi dla dzielnic?Ano jajco

        • 3 3

        • "a co dla zwykłych ludzi dla dzielnic?" (1)

          - weź się do roboty za miotłę i grabie, a nie narzekaj - nierobie i darmozjadzie (następny Kiepski się znalazł).

          Wynoś się z Pięknej Gdyni, aby nie zatruwać i zasmradzać tego wspaniałego środowiska swoimi złośliwościami i nieudacznictwem.

          • 1 2

          • Brawo!

            Dobrze powiedziane!

            • 0 0

    • Gdynia ma dostep do jeziora Baltyckiego.

      Wejherowo jeszcze nie, chyba ze pod wplywem ocieplenia klimatu linia brzegowa znacznie sie przesunie.

      • 1 1

  • Panie Patryku, tutaj jest ciekawy link

    do filmu o wczesnych emigrantach jeszcze z 1916 roku.

    youtube.com/watch?v=55EZP_11jWs

    • 0 0

  • pierdu,pierdu

    lepiej zajmijcie sie krajem a nie emigracja bo bieda az piszczy

    • 8 2

  • co robić?! (1)

    nie mam pojęcia czy Gdynia rozwija się powoli czy szybko gdyż nie jestem specjalistą jednak na oko laika jednego jestem pewien jest to rozwój w zgubnbym kierunku!Brak jakiegokolwiek pomysłu na zatrzymanie ludzi w mieście, stworzenie przyjaznej strefy dla rodziny szeroko pojętej w centrum jak I na osiedlach.Miasto, które było niegdyś magnesem dziś za pośrednictwem swych włodarzy robi wszystko aby się wyludnić brak mi słów!!!!

    • 11 2

    • może jakieś przykłady?

      bo ja akurat widzę to odwrotnie, jak mi podasz podyskutujemy. A przykład weżniemy z innych miast, OK?

      • 1 4

  • Gdynia i Jej wodzowie

    Wydaje mi się ze p Szczurek i jego dobrze już zakotwiczeni na stolkach urzędnicy chyba się wypalili. Może to sygnal do wyborców przy następnej okazji? Mhmmmm, tyle ze jaka mamy alternatywę? Ciemnosc widze, ciemność.......

    • 10 3

  • Szkoda, że budynek Banku Polskiego

    trafił w niepowołane ręce - jak wiele wspaniałych gdyńskich parceli, ludzi którzy oprócz pazerności i mamony nie widzą nic więcej.
    Dobrze, że Prezydent Szczurek otwiera im oczy na trochę inny świat, ale oni to zrozumieją i czy to pomoże?
    Temat emigracji to moim zdaniem strzał w dziesiątkę w promocji, a i przyciągniecie do Gdyni ludzi z "emigracji" którym się udało a sentyment do Gdyni pozostał.
    Bo naprawdę miejsce tu wyjątkowe a pomieszczenia w banku zamknięte w ścianach i sufity na dachu pewnie niedługo będą przeciekać i zniszczą całość, a miasto nie powinno na coś takiego pozwolić. Szkoda, że Prezes Narodowego Banku Polskiego prof. dr hab. Marek Belka, któremu nie obcy jest styl art deco nie zainteresował się, aby stworzyć tu Muzeum Bankowości i Pieniądza we współpracy z Narodowy Muzeum Sztuki. Na dole ciekawe restauracje i kawiarnie w mini parku na tyłach wybudować gmaszysko z trzy poziomowym podziemnym garażem. Moim zdaniem byłoby bardzo fajnie, bo obok klimat Georga doskonale wpisałby się w tę atmosferę - ach co to były za czasy??? Do jedzenia do tańczenia do oglądania i zabawy? Best Western z wschodniej składniki, o smakach nie wspomnę schabowy, sosy i detali. Taki miły akcent równowagi między wieloma kulturami pomiędzy Paryżem a Sant Petersburgiem.

    • 5 4

  • fajny plakat? można gdzieś go dostać? czy muszę iśc naa 'miejskie polowanie?'

    • 1 0

  • Polska jest nartodem emigrantów - wojennych. zarobkowych i politycznych

    dlatego dziwi mnie niechęć i nienawiść do imigrantów w Polsce, jaką objawia się u części Polaków.

    • 3 1

  • Pola Negri nie urodziła się w Polsce

    Polska to twór tymczasowy, pomimo tylu powstań, a może właśnie dzieki nim. ma paskudne pazerne elity. które gotowe są wystawić wszystko na sprzedaż.

    • 2 3

  • Gdzie jest Pan Hirsz i Wojewódzki Konserwator Zabytków?

    Jak to jest w naszym Państwie a piszę to w Dniu Flagi Narodowej przed Świętem Konstytucji.

    Odnawia się i remontuje zabytki Pruskie, Niemieckie a dla Polskich nie ma miejsca.

    To co dziś zobaczyłem w obiekcie Bank Polski to normalne celowe niszczenie budynku wiedząc, że zabytek wymaga stałej konserwacji i opieki.

    - Początek maja to także wejście Polski do Zjednoczonej Europy czy oznacza ono lepszą przyszłość dla polskich dóbr kultury? czy celowe ich niszczenie, aby zatrzeć naszą - tu na miejscu Pomorza i wymazać ze świadomości. Jeśli faktycznie tak wygląda polskie muzealnictwo w świetle uregulowań prawnych UE no to już koniec?
    Nasza ustawa o muzeach z 1996 r., przygotowana na podstawie doświadczeń brytyjskich i holenderskich, uwzględnia wszystkie wymogi i standardy europejskie. Gdzie więc mieści się Gdynia ze swoim obiektem wpisanym do rejestru zabytków? Czy możemy nawet być dumni z odpadających tynków , zalanych sufitów, korozji, wilgoci i zagrzybienia. Kiedyś szczyciliśmy się naszymi rozwiązaniami z których korzystało światowe dziedzictwo, o krajach europejskich nie wspominając, a konserwatorzy byli najlepszym towarem eksportowym.
    Dzisiaj po wyglądzie BP widzimy, że nie dbamy o narodowe dobra kultury w tej samej mierze co np. Francuzi lub Niemcy? Co powinniśmy zrobić, żeby dorównać najlepszym?

    Władze Gdyni przy wydatnej pomocy Ministra Zdrojewskiego powinna czym prędzej przejąc ten Bank, bo chodzi tu o ochronę zabytku w mysl ustawy z lipca 2003 r.

    Wiem , wiem, ze determinuje przejęcie ciężkie warunki ekonomiczne, a w tym możliwość finansowania ze strony sektora państwowego i prywatnego - dlatego należy wykorzystać wszelkie mechanizmy, aby tego dokonać. Sytuacja jest trudna i wynika w dużej mierze z prywatnego harakteru Banku i jego uwarunkowań. No ale na boga czy musimy czekać aż się zawali, całkowicie samo zniszczy czy ulegnie wielkiej grabieży a nawet podpaleniu ?.

    Kochani WŁODARZE jedyna recepta na lepszą przyszłość dla tego zabytku, to przede wszystkim skuteczne egzekwowanie prawa, szukanie skutecznych aliansów oraz zwiększenie ilości środków finansowych na zabytek z budżetu państwa, województwa, miasta i UE, a także skuteczne odebranie go od właścicieli czy ew. sponsorów.

    Spodziewałem się normalnego zniszczenia z tytułu braku eksploatacji obiektu, ale to co zobaczyłem to zgroza i nie można się tłumaczyć tylko prywatą.

    • 5 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane