• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Emocje wokół poszerzenia plaży w Jelitkowie

Maciej Korolczuk
30 maja 2019 (artykuł sprzed 4 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Znika wielki kopiec piachu z plaży w Brzeźnie

Na plaży w Jelitkowie pojawiły się już maszyny budowlane, które przygotowują teren do rozpoczęcia tzw. refulacji, czyli przeniesienia piasku z dna morskiego na brzeg.


Przedsiębiorcy z Jelitkowa mają żal do pracowników Urzędu Morskiego, że nie zostali uprzedzeni o rozpoczynającym się za kilka dni poszerzaniu plaży. Trafi na nią piasek wydobyty z pogłębianego toru podejściowego do portu. Prace ruszą w niedzielę lub poniedziałek i potrwają do 12 czerwca. Sprzęt budowlany na plaży pojawił się już teraz.



Czy obawy przedsiębiorców są uzasadnione?

Zaniepokojeni restauratorzy, hotelarze i właściciele kwater prywatnych dopytywali w czwartek rano pracowników Urzędu Morskiego w Gdyni, dlaczego prace przy poszerzeniu plaży rozpoczynają się w czerwcu, skoro sezon turystyczny trwa w Trójmieście już od początku maja. Jednocześnie zarzucali im, że są stawiani przed faktem, a o refulacji dowiadują się z mediów, a nie bezpośrednio od inwestora czy zarządcy plaży. Nie wykluczyli, że po zakończeniu prac i podliczeniu strat zwrócą się z roszczeniem o rekompensaty.

- Wasze działania nas zaskoczyły i przede wszystkim odcięły od miejsca pracy. Nie możemy dostać się do naszych lokali, wywieźć śmieci, nasi dostawcy nie mogą realizować naszych zamówień - denerwowali się restauratorzy podczas spotkania, które odbyło się w Jelitkowie w czwartek rano. - Pozbawiacie nas dochodów, bo ludzie odwołują kwatery, zmieniają swoje plany. Jak tak dalej pójdzie, to w trybie zbiorowym będziemy domagać się rekompensat finansowych.
Fragment plaży, który zostanie poddany poszerzeniu - nawet o 40 metrów. Fragment plaży, który zostanie poddany poszerzeniu - nawet o 40 metrów.
Na ich pytania odpowiadał Andrzej Małkiewicz, kierownik wydziału techniczno-inwestycyjnego z Urzędu Morskiego w Gdyni. Tłumaczył, że termin prac nie jest zależny od Urzędu Morskiego. O terminie robót zdecydował zapis w wydanej przez Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska decyzji środowiskowej oraz kontrakt na wykonanie prac, podpisany między urzędem a belgijską firmą, która pogłębia tor wodny do portu.

Warto dodać, że za każdy dzień przestoju z winy zarządcy plaży wykonawca może naliczyć ponad 1,3 mln zł kar.

Główne prace rozpoczną się w niedzielę wieczorem lub w poniedziałek nad ranem od strony Brzeźna. Na plażę zostaną wyprowadzone rury, którymi na brzeg będzie trafiał urobek z dna zatoki. Łącznie na 3-kilometrowy odcinek od Brzeźna do Jelitkowa trafi 400 tys. m sześć. piasku.

Od środy w Jelitkowie trwają prace przygotowawcze. Przez wejście nr 63 zobacz na mapie Gdańska na plażę wjeżdża ciężki sprzęt, który będzie rozgarniał wyrzucany na brzeg urobek. Mieszanina piasku i wody przy sprzyjającej pogodzie ma się utleniać kilka dni. Po zakończeniu prac plaże mają być szersze o 40 metrów i wyższe o ok. 1-1,5 metra.

Niestety zanim do tego dojdzie mieszkańcy, turyści i przedsiębiorcy muszą uzbroić się w cierpliwość. Prace potrwają nieco dłużej, bo po zakończeniu wydobywania piachu z dna trzeba będzie go jeszcze rozprowadzić po plaży i przede wszystkim zabrać ciężki sprzęt z plaży. Ma to zająć kolejnych siedem-dziewięć dni, a więc wszystkie prace potrwają do początku wakacji. Ewentualne przedłużenie prac mogą też spowodować niekorzystne warunki atmosferyczne.

  • Wjazd i zaplecze techniczne zlokalizowane jest przy wejściu nr 63 w Jelitkowie.
  • Spychacze swoją pracę zaczną od poniedziałku.
  • Prace między Brzeźnem a Jelitkowem potrwają do 12 czerwca.
  • Aby sprzęt i rury, którymi będzie przesyłany piasek na plażę mogły wjechać na plażę, rozebrano część infrastruktury przy wejściu na Piastowskiej. Ograniczony jest też dostęp do części lokali gastronomicznych w tym miejscu.

Depozyt będzie, ale wejścia pozostaną otwarte



Frekwencja i temperatura czwartkowego spotkania zaskoczyły pracowników Urzędu Morskiego i przedsiębiorców. Część z nich postanowiła je opuścić, słysząc, że miało się ono odbyć w innym gronie. Do końca pozostał m.in. były piłkarz ręczny Artur Siódmiak, który od kilku lat prowadzi Stadion Letni przy molo w Brzeźnie. Nie ukrywał on - podobnie jak inni przedsiębiorcy prowadzący biznes w pasie nadmorskim - że piasek na gdańskich plażach jest bardzo potrzebny.

- Przy każdym większym sztormie część plaży, na której stoi Moloteka, jest zalewana. Dlatego jestem za tym, by plaże były większe i szersze, jednak moim zdaniem termin prowadzenia prac jest niefortunny. Do tego dochodzi kwestia tzw. depozytu, czyli hałdy piachu, która ma zalegać praktycznie za moim ogrodzeniem. Ona może odciąć nasz obiekt od dużej części plaży i sprawić, że nasi goście będą mieli problem z trafieniem do nas.
Ostatecznie ustalono, że depozyt nie będzie wysoką hałdą piachu, lecz tzw. płaskowyżem o wysokości ok. trzech metrów nad poziomem morza. Co ważne, wejścia 54 zobacz na mapie Gdańska, 55 zobacz na mapie Gdańska56 zobacz na mapie Gdańska pozostaną otwarte.

Przed kolejnym sezonem piach na koszt miasta zostanie rozparcelowany w miejscu Moloteki. Zajmie się tym Gdański Ośrodek Sportu, który zarządza plażami w Gdańsku. Szacowany koszt prac w okolicy molo w Brzeźnie wyniósłby ok. 150 tys. zł. Pracownicy Urzędu Morskiego zastrzegli jednak, że z pracami nie można czekać do przyszłego roku ze względu na jesienno-zimowe sztormy.

Wejścia na plażę będą wyglądać inaczej



Większa ilość piasku ma w ciągu trzech lat zmienić też przestrzeń wokół wejść na plażę. Przy wejściach nr 60 zobacz na mapie Gdańska, 56 zobacz na mapie Gdańska, 55 zobacz na mapie Gdańska miałyby powstać tzw. przedwydmia z nasadzeniami i małą architekturą (ławkami, koszami na śmieci, placami zabaw dla dzieci). Projekt opracował Wydział Środowiska Urzędu Miejskiego w Gdańsku.

- Chcemy wykorzystać sprzyjający moment, jakim jest dosypanie dużych ilości piasku i tam, gdzie to możliwe stworzyć przyjazną i edukacyjną przestrzeń dla plażowiczów, by w komfortowych warunkach mogli np. włożyć buty i nie wynosić piasku z plaży. Warto dodać, że w sezonie każdego dnia z plaży znika w naszych butach, ubraniach czy wózkach z dziećmi ok. 2 ton piasku. Wygodne przedwydmia z nasadzeniami sprawią, że ograniczymy te ubytki - tłumaczy Maciej Lorek, dyrektor Wydziału Środowiska, który także pojawił się na czwartkowym spotkaniu z zaniepokojonymi przedsiębiorcami.
  • Przedwydmie miałoby powstać w ciągu trzech lat od zakończonej refulacji.
  • Przedwydmie miałoby powstać w ciągu trzech lat od zakończonej refulacji.
  • Przedwydmie miałoby powstać w ciągu trzech lat od zakończonej refulacji.
10:14 8 CZERWCA 19

(10 opinii)

Zablokowane wszystkie wejścia na plażę od mola w Brzeźnie aż do Parku Jelitkowskiego.
Roboty związane z wysypywaniem piachu pobranego z poglebianego wejścia do portu trwają w najlepsze podczas pięknej pogody i weekendu a tłumy ludzi jedzie na plażę i będą mieli sporą niespodziankę bo nie na możliwości wejścia.
Zablokowane wszystkie wejścia na plażę od mola w Brzeźnie aż do Parku Jelitkowskiego.
Roboty związane z wysypywaniem piachu pobranego z poglebianego wejścia do portu trwają w najlepsze podczas pięknej pogody i weekendu a tłumy ludzi jedzie na plażę i będą mieli sporą niespodziankę bo nie na możliwości wejścia.
Zobacz więcej

Opinie (136) ponad 20 zablokowanych

  • To idziemy na bursztyn !

    • 6 0

  • (1)

    UWAGA!!!!!!!!!!!!!!
    brzezno jest strefą zalewową - szeroka plaza nie jest robiona pod turystów lecz dla bezpieczeństwa mieszkańców . od kilkunastu lat nie było silnych kilkudniowych sztormów z wiatrem północnym . pamiętam jak wyglądały wydmy albo to co z nich zostało na początku lat 80 - woda wylewała się na ulice - jestem zaniepokojony tym ze przedkłada się interes kilku barów na plaży nad bezpieczeństwem mieszkańców. na wysokości ulicy północnej rozkopano wydmę - obniżono teren wybudowano ubikację po pierwszym jesiennym sztormie jeszcze przed odbiorem budynek został zalany przez fale i tak będzie co większy sztorm -czy ktoś odpowie za brak kompetencji. prace pogłębiające wykonuje się w okresie bez sztormowym - od maja do września ciekawe kto jest winien ze na odcinku od mola do wejścia do portu nie można wiechac na plaże - co jak będzie trzeba przeprowadzić akcję ratowniczą - ratownictwo brzegowe . co jak morzę znowu wymyje torpedę na brzegu - jak dojadą saperzy ciężarówka + dźwig. takie utwardzone wjazdy na plaże były kiedyś dwa ;jedno w miejscu nowego mola , a drugie na końcu hallera przy budach lecz były radny lewandowski wybudował samowolnie taras piętrowy - brak możliwości przejazdu - ciekawe kto mu to zalegalizował - pozdrawiam odpowiedzialnych urzędników z urzędu morskiego , urzędu miasta --myślenie nie boli - mieszkaniec osady rybackiej

    • 13 2

    • W tym wypadku woda podnosi się w gruncie i poszeżanie plaży nic nieda.!

      • 0 0

  • ziomal (1)

    wybraliscie panią na prezydent miasta gdańska to nie narzekajcie ale będzie wspaniałe położyć się koło koparki spycharki będzie trochę cienia uroku no europa

    • 13 10

    • o, już pożyteczny id.io.ta obwinia samorząd o działania Urzędu Morskiego

      • 1 1

  • Wszystko lub dużo można robić, tylko trzeba myśleć.
    Rozwalenie i zabrudzeniem plaż w czerwcu, to bezmyślna złośliwość

    • 8 0

  • Przedsiębiorcy z Jelitkowa mają żal do pracowników Urzędu Morskiego

    O jej - to Urząd Morski ma się tłumaczyć hotlearzom i właścicelom knajp...dobre sobie. PS o poglębianiu toru wodnego i tych pracach zainteresowani wiedzą od marca 2018 - bo wtedy były pierwsze informacje na ten temat....

    • 7 4

  • robić nie narzekać stagnacja blokadą rozwoju i modernizacji , nikt nie zbiednieje dobrze o tym wiemy nie dajmy się omamić narzekaczom ...

    • 0 2

  • Zainteresowani

    Gdyby ktoś się na serio zainteresował tematem, wiedziałby, że decyzja środowiskowa na podstawie której są prowadzone roboty na tym projekcie, zezwala na zasilanie plaż w rejonie Zatoki Gdańskiej jedynie w miesiącach VI-X dla odcinków Gdańsk-Sopot
    Nie jest to więc widzimisię Wykonawcy ani Urzędu Morskiego

    • 3 2

  • Żołnierze! Z czego składa się wydma?

    Z zawydmia, wydmy właściwej i przedwydmia, panie kapralu!
    Tak jest !

    • 1 1

  • Kiedy bedą toalety na plaży na Stogach?

    • 3 0

  • Opinia do filmu

    Zobacz film Ciężki sprzęt na plaży w Jelitkowie

    Kiedy zlikwidują wydmy? (1)

    • 0 3

    • Opinia do filmu

      Zobacz film Ciężki sprzęt na plaży w Jelitkowie

      O ile pamiętam

      wydmy są chronione!

      • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane