• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Endometrioza a ciąża. To jest możliwe!

16 marca 2023 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (1)

Endometrioza to podstępna choroba, która dotyka nawet 1 na 10 młodych kobiet w Polsce. Schorzenie to często bywa nierozpoznane, przez co skazuje osobę chorą na ból i cierpienie. Nieleczona endometrioza stale się pogłębia, a jednym z jej objawów mogą być trudności z zajściem w ciążę. Czy endometrioza przekreśla szansę na dziecko? Jak przebiega ciąża z endometriozą? Na te i inne pytania odpowiada lek. Kajetan Piątkowski, specjalista w dziedzinie położnictwa i ginekologii z kliniki InviMed w Gdyni.



Panie doktorze, zgodnie ze statystykami średnio co trzecia kobieta cierpiąca na endometriozę zmaga się niepłodnością. Czy często przychodzą do pana pacjentki z tym problemem? Czy mógłby pan powiedzieć, na czym w ogóle ta choroba polega?

Lek. Kajetan Piątkowski: Endometrioza to choroba, której istotą jest występowanie tkanki podobnej do endometrium poza jej naturalnym miejscem występowania, czyli wnętrzem jamy macicy, zwykle związana z toczącym się procesem zapalnym. Ta przewlekła choroba dotyka osób w każdym wieku i towarzyszą jej liczne objawy, które nie muszą występować jednocześnie. Najczęstszymi objawami endometriozy są dolegliwości bólowe: bolesne miesiączkowanie czy ból podczas stosunku, a jednym ze skutków tej choroby są trudności z zajściem w ciążę. Endometrioza dotyka średnio co 10. osobę miesiączkującą. Znacznie częściej spotykamy tę chorobę w klinikach leczenia niepłodności. Nawet 30-40 proc. pacjentek zgłaszających się do takich klinik choruje na endometriozę.

Wiele kobiet cierpiących na endometriozę obawia się, że nie będą mogły zajść w ciążę. Czy to prawda? W jaki sposób to schorzenie wpływa na płodność?

Lek. Kajetan Piątkowski: Choroba nie przekreśla szans na naturalną ciążę, jednak istotnie je zmniejsza. Dodatkowo prawdopodobieństwo zajścia w ciążę bez interwencji medycznej maleje wraz z zaawansowaniem choroby. Endometrioza ogranicza płodność na kilka sposobów. Po pierwsze, może powodować mechaniczne przeszkody uniemożliwiające lub utrudniające zapłodnienie, a następnie prawidłowe zagnieżdżenie się zarodka, co może skutkować ciążą pozamaciczną. Po drugie, upośledza jajeczkowanie i pogarsza odpowiedź jajnika na stymulację, a przewlekły stan zapalny obniża jakość komórki jajowej poprzez pogorszenie warunków, w jakich ona dojrzewa w pęcherzyku. Endometrioza negatywnie wpływa też na błonę śluzową macicy i jej zdolność do przyjęcia zarodka. U osób cierpiących na endometriozę częściej może dochodzić do poronień.

Czy w przypadku endometriozy można się starać o wyleczenie lub "zaleczenie" choroby, tak, aby móc naturalnie zajść w ciążę?

Lek. Kajetan Piątkowski: Jest to choroba, której nie da się całkowicie wyleczyć. Z tego powodu w terapii endometriozy koncentrujemy się na dwóch najważniejszych aspektach: na leczeniu bólu oraz leczeniu powiązanej z nią niepłodności. Metody leczenia opierają się na dwóch głównych filarach: leczeniu hormonalnym i operacyjnym, dodatkowo wspomaganych leczeniem przeciwzapalnym, postępowaniem dietetycznym, fizjoterapią oraz akupunkturą. Obecne rekomendacje zalecają, by terapia endometriozy u jednej pacjentki była oparta o wieloletni plan leczenia farmakologicznego z minimalną liczbą zabiegów operacyjnych. Wprowadza się też coraz skuteczniejsze leki zmniejszające objawy endometriozy. W przypadku leczenia niepłodności koncentrujemy się na uzyskaniu skutecznych owulacji, zwiększeniu szansy zapłodnienia oraz poprawie warunków implantacji. W związku z tym, że leczenie operacyjne endometriozy zlokalizowanej na jajnikach, zwłaszcza obustronnie, zmniejsza rezerwę jajnikową, można przed leczeniem rozważyć pobranie komórek jajowych w celu ich zamrożenia i przechowywania.

Ze względu na stopień zaawansowania wyróżnia się cztery poziomy endometriozy:  minimalny, łagodny, umiarkowany oraz ciężki. Jak wyglądają starania o ciąże na tych poszczególnych etapach choroby?

Lek. Kajetan Piątkowski: W przypadku endometriozy niskich stopni (I i II) operacyjne usunięcie lub zniszczenie ognisk endometriozy może zwiększyć prawdopodobieństwo ciąży. W leczeniu niepłodności u młodych pacjentek z endometriozą w stopniu I i II możemy zwiększyć szansę na ciążę dzięki stymulacji jajeczkowania i inseminacji, która polega na podaniu odpowiednio przygotowanego nasienia partnera do jamy macicy. Z kolei w zaawansowanej endometriozie (stopnie III i IV) inseminacje oraz postępowanie wyczekujące nie przynoszą zadowalających wyników i nie zwiększają szans na ciążę. Najwięcej korzyści osiągamy z zastosowania technik zapłodnienia pozaustrojowego.

Czy pacjentka obciążona endometriozą ma te same szanse na uzyskanie ciąży jak pacjentka z inną przyczyną niepłodności?

Lek. Kajetan Piątkowski: Choć z technik wspomaganego rozrodu można skorzystać w każdym stopniu zaawansowania choroby, to niestety endometrioza wpływa negatywnie na efekty leczenia w porównaniu do pacjentek nieobciążonych. Uzyskujemy mniejszą liczbę komórek jajowych, które w dodatku są niższej jakości, jeśli choroba jest bardzo zaawansowana. Trudniej także o implantację. Dlatego w przypadku endometriozy obserwujemy nieco gorsze efekty leczenia. Mimo tych przeciwności, dzięki współczesnym metodom, wielu parom udaje się doczekać się potomstwa.

Czy ciąża u pacjentki z endometriozą jest ciążą wysokiego ryzyka?

Lek. Kajetan Piątkowski: Endometrioza wpływa na przebieg ciąży. Zwiększa ryzyko wystąpienia ciąży ektopowej, czyli zlokalizowanej poza jamą macicy, oraz ryzyko poronienia. Ponadto u ciężarnych z endometriozą częściej obserwujemy cukrzycę ciążową i zaburzenia związane z nadciśnieniem w ciąży. Mając tego świadomość, możemy podjąć odpowiednie kroki terapeutyczne w celu uniknięcia tych powikłań. Ciąża dla dużej części pacjentek z endometriozą jest też czasem wolnym od dolegliwości, trwającym również po porodzie, niestety nie możemy powiedzieć, że leczy endometriozę.

Dziękuję za rozmowę!
___________
 
Jeżeli cierpisz na endometriozę lub podejrzewasz u siebie chorobę, a chciałabyś zajść w ciążę - zapraszamy do kliniki InviMed w Gdyni, ul. 10 Lutego 16 (II piętro, pion B) na bezpłatne konsultacje u dra Kajetana Piątkowskiego.
Więcej informacji znajdziesz na stronie
Wizytę można umówić, dzwoniąc pod numer: 500 900 888 lub mailowo: invimed@invimed.pl.

Klinika InviMed od ponad 20 lat zajmuje się diagnozowaniem i leczeniem niepłodności. Dzięki doświadczonemu i zgranemu zespołowi najlepszych lekarzy i specjalistów klinika cieszy się renomą jednego z najlepszych ośrodków leczenia niepłodności w kraju. Do kliniki trafiają również kobiety cierpiące na endometriozę. Wiele pacjentek kliniki z zaawansowaną endometriozą zachodzi w ciążę i rodzi zdrowe dzieci.

* możliwość dodania komentarzy lub jej brak zależy od decyzji firmy zlecającej artykuł

Opinie (1)

  • jeśli kobieta szybko trafi na diagnostykę zanim choroba się rozwinie to ma szanse na ciążę, mówiła o tym dr Jacko ze szpitala medicover w jednym z wywiadów

    • 1 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane