Fakty i opinie

Energa w ręce PGE, ale pozostanie na Pomorzu

Najnowszy artukuł na ten temat

Poseł Rutka nie odpuszcza, pyta o premie dla zarządów w Enerdze

Polska Grupa Energetyczna przedstawiła najlepsza ofertę zakupu akcji gdańskiej Energi
Polska Grupa Energetyczna przedstawiła najlepsza ofertę zakupu akcji gdańskiej Energi mat.prasowe

Polska Grupa Energetyczna zaoferowała najlepsze warunki nabycia akcji gdańskiego koncernu Energa. W czwartek Ministerstwo Skarbu zdecydowało się parafować umowę zbycia akcji spółki Energa na rzecz PGE.Jak twierdzi Aleksander Grad, minister Skarbu Państwa, wybrana została oferta PGE, ponieważ zaoferowane i uzgodnione warunki transakcji okazały się najkorzystniejsze z punktu widzenia Skarbu Państwa, bezpieczeństwa energetycznego kraju oraz spółki Energa.

Za pakiet 84,19 proc. akcji PGE zaoferowało ponad 7,5 mld zł (1,80 zł za jedną akcję). PGE zobowiązało się, że nie zaprzestanie ani nie ograniczy prowadzenia działalności Energi w kluczowych obszarach jej funkcjonowania oraz nie dokona zmiany siedziby nabytej spółki.

- PGE zachowa też odrębność podmiotową Energi, a docelowo upubliczni spółkę Energa na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, w celu finansowania projektów energetycznych tej spółki - poinformował minister Grad. - Ponadto, w ramach utrzymywania konkurencyjności polskiego sektora energetycznego, PGE potwierdziło wcześniejszą decyzję, że od 2011 roku wyprodukowaną przez siebie energię elektryczną będzie sprzedawać na giełdach energii.

Do 15 września Skarb Państwa prowadził równoległe negocjacje z PGE oraz z czeskim inwestorem, którym był Energeticky a Prumyslovy Holding.

Więcej na temat pomorskiej gospodarki

Co oznacza zwrot - smart grid i co znaczyć może dla Pomorza i Kraju. Jak "inteligentna" technologia wpłynie na rozwój firm i branży a także czy obniży rachunki za prąd. Czy doświadczenia w kierowaniu pomorskim samorządem będą przydatne w prowadzeniu najmocniejszej pomorskiej biznesowej organizacji i jakie zadania stawia sobie i Gdańskiemu Klubowi Biznesu- jego nowy prezes - Jan Zarębski. O tym, miedzy innymi w programie Marka Kańskiego - Pomorska Kronika Biznesu. W TVP Gdańsk w piątki o 18.10. Powtórki programu w soboty o 17.

Opinie (84) 10 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.