• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Eurowybory: gdzie i w jaki sposób głosować

Marzena Klimowicz-Sikorska
7 maja 2014 (artykuł sprzed 10 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Molo w Brzeźnie ofiarą wyborów
25 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Podpowiadamy gdzie i jak głosować. 25 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Podpowiadamy gdzie i jak głosować.

25 maja odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. W całym Trójmieście uprawnionych do głosowania jest nieco ponad 582,8 tys. osób. Podpowiadamy jak głosować i jakich kandydatów zarejestrowały na Pomorzu poszczególne partie.



Blisko 600 tys. osób w Trójmieście uprawnionych jest do głosowania w wyborach do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się 25 maja. I tak zagłosować może ok. 356,2 tys. wyborców z Gdańska, ok. 195,6 z Gdyni i nieco ponad 31 tys. z Sopotu.

W tym roku po raz trzeci wybierzemy europarlamentarzystów. W poprzednich wyborach frekwencja w głosowaniu była bardzo niska - w 2004 r. tylko 20,8 proc. uprawnionych do głosowania Polaków poszło do urn. Pięć lat później zagłosowało już 24,5 proc. (tymczasem średnia europejska wynosi 43 proc.). Mimo tendencji wzrostowej taki wynik stawia nas na przedostatnim miejscu wśród wszystkich krajów członkowskich pod względem frekwencji w wyborach do PE.

Dlaczego tak się dzieje? W badaniu opinii publicznej, które tuż po wyborach 2009 r. przeprowadził Instytut Spraw Publicznych, jako jeden z powodów niegłosowania respondenci wskazali m.ni.: brak zainteresowania wyborami oraz niewiedzę związaną z procedurą głosowania. Ważnym powodem było także zniechęcenie polityką i brak odpowiednich kandydatów.

Dlatego przed tegorocznymi wyborami wiele organizacji pozarządowych zwarło szyki i rozpoczęło akcje, których celem jest namówienie Polaków do udziału w wyborach. Jedną z nich jest akcja pt. "Masz głos, masz wybór", którą przygotowała koalicja organizacji pozarządowych pod egidą Fundacji im. Stefana Batorego.

- Wydaje mi się, że zanosi się na powtórkę frekwencji z 2009 r. czyli ok. 25 proc. Moim zdaniem nie chodzi o obawy związane z UE, ale o mobilizację i świadomości, o co w tym Parlamencie Europejskim chodzi - mówi Paweł Ciacek, socjolog i prezes Fundacji Projekt Polska. -To co zauważamy to Sejm, Senat, prezydenta, a PE jest gdzieś daleko. Nakłada się na to też brak poczucia, że udział w wyborach to kwestia naszego obowiązku obywatelskiego. Nie pomagają nam też sami kandydaci, którzy nie tłumaczą po co chcą iść do PE, zamiast tego skupiają się na różnicach między partiami. Paradoksalnie jednak Polacy są jednym z najbardziej euroentuzjastycznych narodów w Europie, bardzo dobrze oceniamy Unię, ale i tak nie chcemy iść głosować.

Jak głosować?

Głosowanie na europosła jest proste - wystarczy (po sprawdzeniu do której komisji obwodowej należymy - sprawdź ramkę poniżej) oddać głos tylko na jednej liście kandydatów.

Poprawnie oddany głos oznacza postawiony znak "x" w kratce z lewej strony przy nazwisku jednego z kandydatów na jednej liście. Postawione znaki x w kratce z lewej strony przy 2 lub 3 nazwiskach kandydatów, ale na tej samej liście lub inne dopiski na karcie do głosowania nie unieważniają oddanego głosu, pod warunkiem, że znak/-i "x" umieszczone są tylko na jednej liście kandydatów.

Sprawdź jak prawidłowo oddać głos

Na kogo głosować?

Pełna lista kandydatów (ułożona alfabetycznie) dla Pomorza dostępna jest na stronie: pe2014.pkw.gov.pl.

Ze znanych polityków (i nie tylko) z pomorskich list partie polityczne wystawiły:

Koalicyjny Komitet Wyborczy Sojusz Lewicy Demokratycznej-Unia Pracy w wyborach do PE wystawia m.in. Jolantę Banach - byłą wiceminister gospodarki, która od czerwca 2007 r. do lutego 2010 r. przewodniczyła SDPL w województwie pomorskim, następnie pozostawała członkinią zarządu wojewódzkiego partii; w tym samym roku, nadal należąc do SDPL, została wybrana z listy SLD do rady miejskiej w Gdańsku. Z tej samej listy startuje też Longin Pastusiak - polityk, historyk, politolog i amerykanista, działacz PZPR, SdRP i SLD, a w latach 1991-2001 poseł na Sejm I, II i III kadencji. W latach 2001-2005 był też senatorem i marszałkiem Senatu V kadencji.

Komitet Polska Razem Jarosława Gowina wystawia m.in. prawnika Stefana Hamburę, współtwórcę pierwszego w Polsce komentarza do Traktatów Unii Europejskiej, doradcę polskiego Episkopatu w sprawie Karty Praw Podstawowych Unii Europejskiej, autora szeregu publikacji z zakresu prawa niemieckiego i unijnego. Z tej samej listy startuje Piotr Zwara - absolwent ochrony środowiska na Wydziale Chemii oraz prawa na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, który od 2000 r. związany jest z samorządem województwa pomorskiego (do 2004 pracownik Urzędu Marszałkowskiego), w latach 2004-2007 zastępca prezesa zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Od 2007 r. pracuje w Energa - Operator SA. Obecnie zajmuje się projektami współfinansowanymi z funduszy pomocowych.

Kandydaci Prawa i Sprawiedliwości to m.in. Anna Fotyga - polityk, ekonomistka, była deputowana do Parlamentu Europejskiego, w latach 2006-2007 minister spraw zagranicznych w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosława Kaczyńskiego, w latach 2007-2008 szefowa Kancelarii Prezydenta RP, posłanka na Sejm VII kadencji. W 1981 ukończyła studia z zakresu handlu zagranicznego na Uniwersytecie Gdańskim.

Czy weźmiesz udział w głosowaniu na europosłów?

Z listy PIS startuje też posłanka Jolanta Szczypińska, z zawodu pielęgniarka, od 2004 posłanka na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej IV, V, VI i VII kadencji. Ukończyła Policealne Studium Medyczne, pracowała jako pielęgniarka. W latach 80. była współzałożycielką NSZZ "Solidarność" Służby Zdrowia w Wojewódzkim Szpitalu w Słupsku. Od początku lat 90. należała do Porozumienia Centrum, gdzie pełniła funkcję prezesa zarządu wojewódzkiego w województwie słupskim.

Kandydaci Platformy Obywatelskiej to m.in. Henryka Krzywonos-Strycharska - działaczka opozycji w okresie PRL, sygnatariuszka porozumień sierpniowych, a także Jan Kozłowski- polityk i samorządowiec, prezes Polskiego Związku Rugby oraz wiceprezydent Europejskiej Federacji Rugby (FIRA), były prezydent Sopotu, były marszałek województwa pomorskiego. Jako ostatni na liście tej partii znalazł się europoseł Jarosław Wałęsa.

Kandydaci Europy Plus Twojego Ruchu to m.in.: Dorota Gardias - pielęgniarka i działaczka związkowa, przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych w latach 2005-2011, która w czerwcu 2007 w imieniu OZZPiP stanęła na czele protestu pielęgniarek i położnych przed Kancelarią Prezesa Rady Ministrów. Kolejną znaną postacią reprezentującą tę partię jest Piotr Bauć - pedagog, wykładowca akademicki, poseł na Sejm VII kadencji, w wyborach parlamentarnych w 2011 uzyskał mandat poselski, kandydując z 1. miejsca na liście Ruchu Palikota w okręgu gdańskim i otrzymując 13 398 głosów, następnie objął stanowisko przewodniczącego sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży. W październiku 2013, w wyniku przekształcenia Ruchu Palikota, został działaczem partii Twój Ruch.

Komitet Polskiego Stronnictwa Ludowego ze znanych postaci wystawił Andrzeja Stępniaka - profesora nauk ekonomicznych UG, specjalistę w zakresie integracji europejskiej, który od 1983 r. kieruje Ośrodkiem Badań Integracji Europejskiej UG.

Natomiast Solidarna Polska Zbigniewa Ziobry i Nowa Prawica Janusza Korwin-Mikkego postawiły na działaczy, którzy dotąd nie są szerzej rozpoznawalni. Listę Solidarnej Polski otwiera Krzysztof Steckiewicz, organizator zbierania podpisów pod projektami obywatelskich ustaw Polski Lotos (ponad 150 tys. podpisów) oraz Wolna Niedziela (115 tys. podpisów), zaś "jedynką" na liście Nowej Prawicy jest Artur Dziambor, lider partii Kongres Nowej Prawicy na Pomorzu.

Sprawdź, gdzie możesz w Trójmieście zagłosować (lista komisji obwodowych):

- komisje obwodowe w  Gdańsku (pdf)

- komisje obwodowe w  Sopocie( pdf)

- komisje obwodowe w  Gdyni (pdf).


Przeczytaj dlaczego tak niechętnie chodzimy na wybory.

Opinie (424) 10 zablokowanych

  • Eurowybory

    ZGNILIZNA !!!!!!!!

    • 9 5

  • Czy nie dostrzegacie jakie to wszystko jest bezsensowne? (6)

    Dlaczego ja mam tracić czas i pieniądze na dotarcie do komisji wyborczej, żeby dzięki mojemu głosowi jakiś cwaniak z jakiegoś układu mógł zarabiać miesięcznie tyle co ja w rok? I to w dodatku nie wkładając w pracę żadnego wysiłku? I co ja z tego niby będę miał? Oczywiście mogę głosować na cwaniaka spoza układu, ale po co tracić czas i pieniądze na glosowanie na kogoś kto i tak nie przeskoczy progu wyborczego? Sami sobie głosujcie.

    • 18 8

    • "nie przeskoczy progu wyborczego"

      A skąd to wiesz ? Z sondaży opłaconych przez główny nurt polityczny ?

      • 9 1

    • (1)

      Skąd wiesz, ze nie przeskoczy progu wyborczego, bo "sondaże" tak mówią? Nie wierz w to , to tylko manipulacja medialna, sterowana przez główne partie, by zachować obecny układ sił. Patrz ostatnie wybory- palikotowi nie dawali 3 procent, dostał 10, mimo szczczucia. W tych wyborach czarnym koniem jest Twój Ruch i dzieci Korwina. Zobaczymy jak to się rozstrzygnie.

      • 4 1

      • Dzieci Korwina

        Twoj Ruch to juz na krzywej ostro spadkowej... zaszkodzil sobie paleniem marychy i glosnym antyklerykalizmem.
        Dzieci Korwina - to zaiste zagadka..

        • 1 0

    • (2)

      Nie wkładając w tę pracę żadnego wysiłku? Byś się zdziwił jak taka praca może być absorbująca...
      Ale nie... Lepiej mieć klapki na oczach i posługiwać się stereotypami, że wszyscy politycy to lenie, darmozjady, egoiści etc. Jak wolisz.

      • 5 6

      • taa.. a taka Strycharska, to na pewno mistrz Dyplomacji

        żenada. Te wybory to jak casting w talent show.
        Nie dziękuję, nie biorę udziału.

        • 3 3

      • Byś się zdziwił jak uczciwa praca potrafi być absorbująca, a w dodatku wykańczająca psychicznie i fizycznie. Praca w Europarlamencie to śmiech, turystyka za pieniądze podatnika!

        • 4 0

  • Gdyby wybory mogły coś zmienić.

    ..to byłyby zakazane. Nie idź, nie głosuj.. inni zagłosują za ciebie. Tylko później nie narzekaj na polityków, przecież nie głosowałeś.

    • 11 3

  • Nie będę idiotą i nie zamierzam nikomu załatwiać pracy za grubą kasę.

    Taki pożytek z tych posłów jak z pogodynki na tewuenie

    • 14 7

  • Nie ufam politykom. Jak mam wyrazić swój sprzeciw? (8)

    Tylko mi nie mówcie, żeby pójść zagłosować i oddać nieważny głos, a potem będą się chwalić wysoką frekwencją. Oni nie zasługują na wysoką frekwencję. Zresztą nie ważne ile osób zagłosuje, sami się mogą wybrać nawet przy 1% frekwencji. Wysoka frekwencja pokazuje stopień zadowolenia społeczeństwa, tak jak jest w bogatych państwach. Przestałem oglądać jakiekolwiek informacje, wiadomości, po prostu nie mogę patrzeć na te gęby. Dla mnie są sprawy naprawdę ważniejsze tj co wrzucić dziś do gara i co będzie w biedrze -20%

    • 14 5

    • (1)

      to reprezentować nas będą lewacy, pali-koty i z dawnej UW inni

      • 1 2

      • Czy nie rozumiesz człowieku, że politycy swoim zachowaniem i postawą tak sumiennie stłamsili u mnie chęć bycia prawowitym obywatelem, który chodzi na wybory? Niech się sami wybierają, nie ma to dla mnie większego znaczenia, ani dla moich kwitnących już czereśni i wiśni z których jak co rok zrobię przepyszną nalewkę.

        • 3 1

    • Przykład (5)

      Uprawnionych do głosowania jest 100 osób, 50 nie idzie na wybory, z pozostałych 50, 25 oddaje głos na opcję A i 25 na opcję B. Czyli każda opcja dostaje 50% poparcia. Opcja druga, na wybory idzie 100 osób, 50 oddaje głos nieważny, reszta jak wyżej, 25 na A i 25 na B i każda opcja ma już tylko 25% poparcia. Druga sprawa, nie idąc na wybory dajesz możliwość sfałszowania wyników, nie wiesz czy ktoś nie oddał głosu w "twoim imieniu". I ostatnie, skoro nie uczestniczysz w wyborach, później nie narzekaj na "wybranych", bo przecież nie głosowałeś.

      • 2 2

      • co Wy z tym narzekaniem? (3)

        To są wybory do PE. Nawet nie wybory prezydenckie.
        Pokażcie mi jak obecni reprezentanci PE przysłużyli się dla Pomorza albo nawet ogólniej - Polski.
        To kółko wzajemnej adoracji, nic więcej.

        • 3 1

        • (2)

          A interesowałeś się tym w ogóle?

          • 2 2

          • proszę o konkrety (1)

            A czy interesowałem się? Pewnie tak jak przeciętny obywatel, czyli marginalnie.
            Więcej - nikogo to nie interesuje. Czy w mediach są informacje?
            Jeśli jest mowa o polityce, to zwykle jest to "nasze podwórko".

            Ba, samych "europosłów" (przyszłych, obecnych) unia i sprawa Polski niewiele obchodzi - vide ostatnie "występy" Żurawskiego i Jędrzejczak w TV.

            A najgorsze jest to, że w teorii rządy PE to poważna sprawa.

            Partie również mają w głębokim poważaniu prestiż PE, bo mają czelność wystawiać "celebrytów" i innych "specjalistów".

            Ja mam też ich w poważaniu.

            • 3 1

            • W mediach nie ma sensownych informacji

              są informacje wybiórcze, kreujące rzeczywistość. O to chodzi partiom wiodącym, żeby Polacy się nie interesowali i za dużo nie wiedzieli, żeby byli zniechęceni i przybici. Ciemnym, zdołowanym (tylko złe wiadomości- to nie przypadek!) albo obojętnym (jak Ty) ludem łatwiej rządzić. Żyjemy w czasach gdy dostęp do informacji, wadomości naukowych i edukacji jest szeroko dostępny jak jeszcze nigdy w historii ! Nie mówię tu o państwowych szkołach z mizernym programem nauczania. Biblioteki i internet ! To potęga, ale trzeba się trochę wysilić, a znajdziesz każdą informację. Nie pozwól myśleć za Ciebie !

              • 4 0

      • Masz rację

        Nie chodzę na wybory, nie narzekam na polityków
        nie daję na tacę, nie narzekam na księży
        nie daję lekarzom łapówek, nie narzekam na lekarzy

        • 0 1

  • brawo trójmiasto.pl

    Pytanie kto ile zapłacił za ten artykuł?
    Podejrzewam, że najwięcej Ci co są na zdjęciach.
    Dlaczego pominięto tu innych mniej "popularnych", którzy startują w wyborach?

    Z każdym dniem zaglądam tu z coraz mniejszą ochotą.

    • 23 2

  • A. Dziambor (2)

    z listy nr 7 KNP startuje Artur Dziambor. Wypadało by wspomnieć. Głosuję!

    • 16 9

    • (1)

      Korwin wyciągnął Dziambora z pustego wora
      A wokół Korwina czubków cała sfora
      Chyba do lekarza od głowy udać się pora

      • 2 7

      • Ciekawa wypowiedź, masz jakieś rzeczowe argumenty na jej poparcie czy to tylko puste słowa, powstałe w wyniku popisowskiego, telewizyjnego prania mózgów?

        • 0 0

  • Panie Stefanie, czy to da się zmyć?

    • 0 2

  • Jest o co walczyć - Podstawowe wynagrodzenie posła w Parlamencie Europejskim, mające gwarantować mu niezależność, wynosi (1)

    plus inne "wziątki" typu diety, wynagrodzenia za obecność na głosowaniu, odprawa na koniec kadencji... a także "każdemu europosłowi od 63!!! roku życia przysługuje emerytura finansowa ze środków Unii Europejskiej, w wysokości sięgającej 3,5% podstawowego wynagrodzenia posła za każdy rok sprawowania mandatu oraz 1/12 tej kwoty za każdy kolejny pełny miesiąc, ale łącznie nie więcej niż 70%. Prawo do takiej emerytury przysługuje niezależnie od innych emerytur."

    • 5 2

    • ile wynosi to wynagrodzenie?

      • 0 0

  • RUCH NARODOWY (5)

    Jak zwykle media milczą o Ruchu Narodowym.

    • 11 9

    • Z ruchu narodowego (4)

      w innym regionie wystawili jakas 23-letnia cizie, ktora podczas wywiadu nie potrafila wytlumaczyc, co bedzie robic w Europarlamencie, gdyby wygrala ... Dziekuje za takiego kandydata

      • 6 5

      • (3)

        a teraz oceń Krzywonos

        • 3 1

        • (2)

          Ona przynajmniej coś w życiu zrobiła a narodowcy umawiają się jedynie na mitingi, uprawiają ze sobą ostrą jazdę w glanach na łyso a potem z zakazem pedałowania wychodzą na miasto w grupie aby pokazać jacy to oni odważni...

          • 2 6

          • Henryka zatrzymała tramwaj, czyli to co mniej wiecej Twoim zdaniem robią narodowcy. (1)

            Jezeli to ma być krtyerium dostania się do instutucji, która ma decydowaćo moim ekonomicznym bycie, to dziękuje bardzo, wsadźcie sobie gdzies te śmieszne wybory na celebrytów.

            • 3 1

            • A co robią ci "narodowcy" poza rozpierdziuchą, demolką i jazgotem? A - zapomniałem - bojówki Hitlera w 1933 też tak zaczynały ...

              • 2 6

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane