• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Fajerwerki - odwieczny problem przed sylwestrem

Michał Brancewicz, Ewa Palińska
28 grudnia 2022 (artykuł sprzed 1 roku) 
Opinie (414)
Najnowszy artykuł na ten temat Śmierć w pożarze, incydenty z racami i petardami
Wystrzałów fajerwerków w sylwestra nie da się uniknąć. Warto jednak robić to z rozwagą i niekoniecznie przez kilka dni. Wystrzałów fajerwerków w sylwestra nie da się uniknąć. Warto jednak robić to z rozwagą i niekoniecznie przez kilka dni.

Jak co roku o tej porze, znów rozgorzał spół właścicieli zwierząt domowych, którzy uważają, że w sylwestra nie powinno się strzelać z petard oraz miłośników pirotechniki, którzy hałasują już na kilka dni przed powitaniem Nowego Roku. Tymczasem przepisy nie zakazują korzystania z materiałów pirotechnicznych, więc to, czy ktoś będzie odpalał fajerwerki, czy też nie, pozostaje w kwestii jego woli.Twoim zdaniem, strzelanie z petard:

Sylwester w Trójmieście - zobacz nasz specjalny serwisDo sylwestra jeszcze kilka dni. W tym roku w Trójmieście nie będzie miejskich imprez plenerowych, których kulminacyjnym momentem były pokazy fajerwerków o północy.

To nie oznacza jednak, że oczekiwanie na Nowy Rok obędzie się bez wystrzałów.

"Dziękuję" bardzo za przedpremierowy sylwesterJuż teraz widać (i słychać), że uaktywnili się miłośnicy strzelania z petard.

- Fajerwerki w Gdyni. "Dziękuję" wam bardzo za przedpremierowy sylwester. Mój pies ze strachu narobił na dywan. Czy władze robią cokolwiek, aby zminimalizować te wybuchy? - napisała 27 grudnia w Raporcie z Trójmiasta pani Anita.

Jak to może komuś przeszkadzać?Pół godziny później, w kontrze do niej, pojawił się wpis Marlenki.

- Ładne pokazy fajerwerków na Przymorzu. Super to wygląda z 10 piętra. Nie rozumiem jak może to komuś przeszkadzać, to super zabawa - skwitowała.
Temat wraca co roku. Zwolennicy i przeciwnicy strzelania fajerwerkami dzielą się mniej więcej po równo i każdy ma swoje argumenty.

Chcący zakazu wskazują głównie na to, że na wystrzały bardzo wrażliwe są zwierzęta domowe. Z kolei fani pirotechniki odpowiadają, że to przecież raptem jeden, może kilka dni w skali całego roku.

Sylwester na ostatnią chwilę. Gdzie się bawić? Sylwester na ostatnią chwilę. Gdzie się bawić?

Nie ma przepisów zabraniających strzelania z petardPanuje mit, że produkty pirotechniczne używane mogą być wyłącznie w sylwestra, a strzelanie z petard, wyrzutni bądź innej pirotechniki - poza okresem sylwestrowym - jest nielegalne i grozi mandatem. Tymczasem nie istnieje ustawa ani przepis, które zabraniałyby korzystania ze środków pirotechnicznych w ciągu roku.

Artykuły pirotechniczne mogę być wprawdzie używane na terenach publicznych od 31 grudnia do 1 stycznia, niemniej na terenach prywatnych, zgodnie z polskim prawem, można używać fajerwerków przez cały rok. Nie oznacza to jednak, że można to robić w sposób całkowicie nieograniczony.

Ograniczenia w używaniu fajerwerków wprowadzają zarówno przepisy kodeksu wykroczeń, jak i prawa lokalnego - w postaci uchwał rad gmin czy zarządzenia wojewody. W art. 51 k.w. opisano czyn polegający na zakłócaniu ciszy, spokoju i porządku publicznego. Przepis ten nie zawiera ograniczeń czasowych - obowiązuje nieprzerwanie cały rok.

Dla "wyczerpania znamion wykroczenia", a tym samym podjęcia interwencji przez policjanta, wymagane jest zgłoszenie osoby, której przeszkadza hałas. Zgodnie z k.w., sprawcy grozi mandat karny lub/i wniosek o ukaranie do sądu - grzywną do 5 tys. zł.

Fajerwerki legalne, ale czy nadal modne?W ostatnich latach fajerwerki zaczęły cieszyć się coraz gorszą sławą. Wiele osób ponad ich niewątpliwą atrakcyjność zaczęło przedkładać uciążliwości, z jakimi wiążą się pokazy sztucznych ogni. W trosce o komfort ludzi o wysokiej wrażliwości oraz zwierząt, apeluje się o ograniczenie, a nawet całkowitą rezygnację z pokazów pirotechnicznych.

Z podobnym apelem oraz prośbą o rozwagę podczas stosowania fajerwerków wystąpiła też gdańska policja.

- Zadbajmy o bezpieczeństwo własne i innych - apeluje podinsp. Magdalena Ciska, oficer prasowy Komendanta Miejskiego Policji w Gdańsku. - Kupując fajerwerki na zabawę sylwestrową, wybierajmy sprawdzone sklepy, a nie przypadkowych sprzedawców. Zwracajmy też uwagę na to, czy sztuczne ognie, które nabyliśmy, są dopuszczone do obrotu w naszym kraju, posiadają stosowny atest i instrukcję obsługi w języku polskim. Warto również sprawdzić, czy nie mają wad mechanicznych (pęknięcia, wgniecenia) oraz czy nie wysypuje się z nich mieszanka pirotechniczna. Używając wyrobów pirotechnicznych, bezwzględnie stosujmy się do zaleceń producenta. Nie lekceważmy ostrzeżeń i wybierzmy do odpalenia petard odpowiednie miejsce. Przede wszystkim zachowujmy odpowiednią odległość podczas odpalania fajerwerków, jak również nie podejmujmy prób odpalania petard w pomieszczeniach zamkniętych, na balkonach czy w oknach mieszkań.

Fajerwerki na plaży w Sopocie. Film z 1 stycznia 2022Fajerwerki sylwestrowe. Film z 1 stycznia 2022

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (414)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane