Fakty i opinie

Fałszywe alarmy bombowe dzięki instrukcji z internetu

Na skrzynki elektroniczne szkół w całym kraju, w tym Trójmieście, wpłynęło niemal 700 wiadomości o podłożeniu bomby. Podobna informacja wpłynęła także do naszej redakcji i dotyczyła bomby na lotnisku w Rębiechowie. Okazuje się, że kilka dni temu w sieci pojawiła się instrukcja, która daje autorom takich pogróżek spore szanse na zachowanie anonimowości.We wtorkowy poranek w szkołach średnich w całym kraju powinny rozpocząć się egzaminy z matematyki na poziomie podstawowym. Jednak aż w kilkuset szkołach w całym kraju, w tym w kilkudziesięciu na terenie naszego województwa, egzaminy rozpoczęły się z opóźnieniem.

Opóźniony egzamin maturalny z matematyki w Trójmieście i nie tylkoJak powinni zachować się dyrektorzy placówek, które odebrały takie wiadomości?

powiadomić policję i ewakuować obiekt 47%
powiadomić policję, ale postępować zgodnie z wcześniejszym planem 29%
nie traktować ich poważnie i ignorować 24%
zakończona Łącznie głosów: 2429
Powód? Na szkolne skrzynki elektroniczne już od poniedziałku wpływały wiadomości o podłożeniu ładunku wybuchowego. Zgodnie z procedurami, wszystkie budynki musiały zostać sprawdzone przez policyjnych pirotechników.

Podobna wiadomość wpłynęła również przed południem do redakcji Trojmiasto.pl. Jej treść dotyczyła jednak nie szkoły, a portu lotniczego w Rębiechowie (pisownia oryginalna):

- W samolocie ktory własnie startuje z Gdanska jest bomba macie 45 minut na reakcje - napisał nadawca kryjący się pod pseudonimem lewackasmierc.
Na szczęście, wszystkie pogróżki okazały się fałszywe. Jednak na podstawie skali tego zjawiska można było domniemywać, że za akcję nie odpowiadają jedna czy dwie osoby, ale zorganizowana grupa, która postanowiła sparaliżować egzaminy maturalne w całym kraju.

Tymczasem rozsyłanie pogróżek o tego rodzaju zagrożeniu jest przestępstwem, które zostało uregulowane w art. 224a Kodeksu karnego. Sprawcy grozi kara więzienia od 6 miesięcy do lat 8.

Jak poinformował nasz czytelnik, pan Jacek, wiele wskazuje na to, że za rozsyłaniem wiadomości o podłożeniu bomby stoi grupa użytkowników internetowego forum, które zostało stworzone z myślą o anonimowej wymianie zakazanych treści.

- Za alarmami bombowymi stoją zapewne użytkownicy jednego z odłamów 4chana [czyli forum internetowego - przyp. red.]. Dzięki zastosowaniu np. anonimowego proxy, ustalenie tożsamości użytkowników jest praktycznie niemal niemożliwe. Na początku maja jeden z użytkowników forum podsunął pomysł, jak zdezorganizować przeprowadzenie matur - umieścił instrukcję, jak za pomocą sieci TOR przesłać maila z pogróżkami i pozostać anonimowym. Jak to możliwe? W dużym uproszczeniu sieć TOR poprzez szereg połączeń pomiędzy serwerami, z reguły zagranicznymi, ukrywa prawdziwą tożsamość użytkownika, co pozwala na niemal pełną anonimowość - tłumaczy nasz czytelnik.
Powyżej treść wspomnianej instrukcji, zaprezentowana w taki sposób, by nie można było z niej skorzystać. Warto wspomnieć, że serwer adresu wiadomości, która wpłynęła naszą skrzynkę brzmiał identycznie, jak we wspomnianej instrukcji.

Policja w całej Polsce intensywnie szuka osób, które stoją za tą akcją.

Opinie (254) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.