Fakty i opinie

stat

Fałszywe irackie prawo jazdy Bułgara, który przyjechał ze Szwecji

36-latek dobrowolnie poddał się karze zaproponowanej przez prokuratora.
36-latek dobrowolnie poddał się karze zaproponowanej przez prokuratora. mat. pras. MOSG

Obywatel Bułgarii, poruszający się autem na szwedzkich numerach i legitymujący się irackim prawem jazdy - taki oto pasażer został skontrolowany przez strażników granicznych w bazie promowej w Gdyni. Prawo jazdy okazało się fałszywe, a powód podrobienia dokumentu okazał się banalny. Zatrzymany nie uniknął surowych konsekwencji.Za którym podejściem udało ci się zdać egzamin na prawo jazdy?
Za którym podejściem udało ci się zdać egzamin na prawo jazdy?

za pierwszym

46%

za drugim

23%

dopiero po kilku podejściach

20%

nie mam prawa jazdy

11%
Funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzali rutynową kontrolę pasażerów promu, który przypłynął ze Szwecji do Gdyni. Jednym z kontrolowanych był mężczyzna o śniadej karnacji, który zjechał z rampy promu w mercedesie na szwedzkich numerach rejestracyjnych.

Przybysz ze Skandynawii wylegitymował się prawem jazdy, które miało zostać wyrobione w Iraku. Nie przewidział, że polscy pogranicznicy nie będą mieli najmniejszych problemów ze zweryfikowaniem autentyczności przedłożonego im dokumentu.

Mundurowi są bowiem bezustannie szkoleni z zakresu wyglądu dokumentów, pochodzących z najbardziej egzotycznych zakątków świata. Innymi słowy, często nie muszą nawet sprawdzać wzoru dokumentu w komputerowej bazie, aby rozpoznać "fałszywkę".

- W trakcie kontroli drogowej funkcjonariusze nabrali podejrzeń co do autentyczności irackiego prawa jazdy. Przedłożony dokument znacząco odbiegał od wzoru pod względem zastosowanych zabezpieczeń. Wzory paszportów czy praw jazdy z wszystkich krajów świata znajdują się oczywiście w naszym systemie, ale funkcjonariusze straży granicznej zapoznają się z nimi również na szkoleniach, które odbywają się regularnie - informuje kpt. Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Właściciel fałszywego prawa jazdy okazał się 36-letnim obywatelem Bułgarii. Powód, dla którego zaopatrzył się w podrobiony dokument okazał się banalny. Trudno jednak znaleźć logiczne wytłumaczenie, dlaczego nie próbował legalnie wyrobić prawa jazdy w innym kraju Unii Europejskiej.

- Z naszych informacji wynika, że mężczyzna nie mógł zdać w swojej ojczyźnie egzaminu na prawo jazdy. Podchodził do niego trzykrotnie, za każdym razem bez skutku. Z tego powodu zdecydował się na kupno podrobionego prawa jazdy, które zakupił jeszcze w Bułgarii. Nie wiadomo, dlaczego zdecydował się na dokument pozorujący uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami aż w Iraku - uzupełnia kpt. Juźwiak.
Bułgar został zatrzymany, gdyż zgodnie z art. 273 Kodeksu karnego musiał odpowiedzieć za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów. 36-latek dobrowolnie poddał się zaproponowanej przez prokuratora karze 5 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 1 rok, po czym został zwolniony.

Dodaj zdjęcie do artykułu

Opinie (86)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

Klikając "wyślij", akceptujesz regulamin dodawania opinii.
zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.