Fakty i opinie

stat

Fałszywe irackie prawo jazdy Bułgara, który przyjechał ze Szwecji

36-latek dobrowolnie poddał się karze zaproponowanej przez prokuratora.
36-latek dobrowolnie poddał się karze zaproponowanej przez prokuratora. mat. pras. MOSG

Obywatel Bułgarii, poruszający się autem na szwedzkich numerach i legitymujący się irackim prawem jazdy - taki oto pasażer został skontrolowany przez strażników granicznych w bazie promowej w Gdyni. Prawo jazdy okazało się fałszywe, a powód podrobienia dokumentu okazał się banalny. Zatrzymany nie uniknął surowych konsekwencji.Za którym podejściem udało ci się zdać egzamin na prawo jazdy?

za pierwszym

46%

za drugim

23%

dopiero po kilku podejściach

20%

nie mam prawa jazdy

11%
Funkcjonariusze Straży Granicznej przeprowadzali rutynową kontrolę pasażerów promu, który przypłynął ze Szwecji do Gdyni. Jednym z kontrolowanych był mężczyzna o śniadej karnacji, który zjechał z rampy promu w mercedesie na szwedzkich numerach rejestracyjnych.

Przybysz ze Skandynawii wylegitymował się prawem jazdy, które miało zostać wyrobione w Iraku. Nie przewidział, że polscy pogranicznicy nie będą mieli najmniejszych problemów ze zweryfikowaniem autentyczności przedłożonego im dokumentu.

Mundurowi są bowiem bezustannie szkoleni z zakresu wyglądu dokumentów, pochodzących z najbardziej egzotycznych zakątków świata. Innymi słowy, często nie muszą nawet sprawdzać wzoru dokumentu w komputerowej bazie, aby rozpoznać "fałszywkę".

- W trakcie kontroli drogowej funkcjonariusze nabrali podejrzeń co do autentyczności irackiego prawa jazdy. Przedłożony dokument znacząco odbiegał od wzoru pod względem zastosowanych zabezpieczeń. Wzory paszportów czy praw jazdy z wszystkich krajów świata znajdują się oczywiście w naszym systemie, ale funkcjonariusze straży granicznej zapoznają się z nimi również na szkoleniach, które odbywają się regularnie - informuje kpt. Andrzej Juźwiak, rzecznik prasowy Morskiego Oddziału Straży Granicznej.
Właściciel fałszywego prawa jazdy okazał się 36-letnim obywatelem Bułgarii. Powód, dla którego zaopatrzył się w podrobiony dokument okazał się banalny. Trudno jednak znaleźć logiczne wytłumaczenie, dlaczego nie próbował legalnie wyrobić prawa jazdy w innym kraju Unii Europejskiej.

- Z naszych informacji wynika, że mężczyzna nie mógł zdać w swojej ojczyźnie egzaminu na prawo jazdy. Podchodził do niego trzykrotnie, za każdym razem bez skutku. Z tego powodu zdecydował się na kupno podrobionego prawa jazdy, które zakupił jeszcze w Bułgarii. Nie wiadomo, dlaczego zdecydował się na dokument pozorujący uzyskanie uprawnień do kierowania pojazdami aż w Iraku - uzupełnia kpt. Juźwiak.
Bułgar został zatrzymany, gdyż zgodnie z art. 273 Kodeksu karnego musiał odpowiedzieć za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów. 36-latek dobrowolnie poddał się zaproponowanej przez prokuratora karze 5 miesięcy pozbawienia wolności w zawieszeniu na 1 rok, po czym został zwolniony.

Opinie (88) 13 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.