Fakty i opinie

stat

Film o irlandzkim bohaterze powstanie w Gdańsku

Polscy emigranci na razie nie wracają z Irlandii, za to z zielonej wyspy do Gdańska przybędzie ekipa filmowa, kręcąca film o irlandzkim bohaterze narodowym.

James Connolly był jednym z przywódców irlandzkiego Powstania Wielkanocnego przeciwko Brytyjczykom, za co został przez nich rozstrzelany w 1916 r. Teraz powstaje o nim film, którego scenerią mają być... gdańskie magazyny portowe.

- Gdańsk jest jednym z nielicznych miast portowych, w których zachowały się duże magazyny z cegły, które w przeszłości królowały na dublińskim nadbrzeżu - mówił w BBC Tom Stokes, producent filmu. - Dublin za bardzo się zmodernizował i nie da się już w nim odtworzyć atmosfery z przełomu XIX i XX.

Realizacja filmu rozpocznie się pod koniec 2008 r., lub na poczatku 2009 r. Będzie to najdroższe przedsięwzięcie w historii irlandzkiego kina: jego koszt ocenia się na 24 mln euro.

Część kosztów produkcji pokryją irlandzkie związki zawodowe, w tym największy Siptu, którego Connoly jest założycielem.

Tytułową postać odtworzy Peter Mullan, znany polskim widzom m.in. z niewielkich ról w "Braveheart", "Trainspotting" czy "Siostrach Magdalenkach". Reżyserem filmu będzie Adrian Dunbar, irlandzki aktor.

James Connolly (1868-1916) był założycielem Irlandzkiej Partii Socjalistyczno-Republikańskiej, twórcą Obywatelskiej Armii i działaczem związkowym. Kierował Powstaniem Wielkanocnym (Easter Rising), które mimo że krwawo stłumione przez Brytyjczyków, miało duże znaczenie dla uzyskania niepodległości przez Republikę Irlandii.

Opinie (12)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.