• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Franken to niebezpieczny wrak. Dlaczego nie udało się uratować nurków?

Maciej Naskręt
30 czerwca 2015 (artykuł sprzed 8 lat) 
Statek ratunkowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR), który brał udział w niedzielnej akcji. Statek ratunkowy Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa (SAR), który brał udział w niedzielnej akcji.

Prokuratura już bada sprawę zaginięcia, a właściwie śmierci dwóch nurków, którzy w niedzielę nie wypłynęli na powierzchnię po eksploracji wraku statku Franken. Sprawdzamy, jak przebiegała akcja ratunkowa i dlaczego nie wykorzystano nurków-ratowników.



Czy kiedykolwiek próbowałeś swoich sił w nurkowaniu?

Ok. godz. 9:30 z bazy nurkowej Diving Baltic w Helu na Zatokę Gdańską wypłynęła szybka łódź typu RIB (Rigid Inflatable Boat - pneumatyczna łódź ze sztywnym dnem). Na jej pokładzie oprócz sternika byli dwaj młodzi nurkowie: 29-letni mieszkaniec Łodzi - lekarz, oraz 35-letni mieszkaniec Sieradza - właściciel firmy deweloperskiej.

W ciągu kilkudziesięciu minut łódź dotarła w rejon wraku Franken, niemieckiego tankowca zatopionego przez radzieckie lotnictwo w trakcie II wojny światowej. Jednostka znajduje się od 48 do 70 metrów pod powierzchnią wody.

Do tego wraku nie schodzą przypadkowi nurkowie

Eksploracja jednostki leżącej na dnie na południowy wschód od Helu wymaga określonego sprzętu, sporych umiejętności oraz doświadczenia. Nurkowie schodzą poniżej 40 metrów, a w takich warunkach używa się mieszanek do oddychania, podczas wynurzania się niezbędna jest częściowa dekompresja.

Dlatego tego typu nurkowanie nazywa się technicznym i ma niewiele wspólnego z rekreacją.

- W niedzielę na zatoce panowały idealne warunki do nurkowania. Nie było żadnego zagrożenia - mówi Andrzej Krasuski, instruktor z bazy nurkowej Diving Baltic.

29-latek i 35-latek rozpoczęli nurkowanie. Starszy był instruktorem nurkowania technicznego. Obaj mieli pojawić się na powierzchni około godz. 13. Ale nie wypłynęli.

Kierujący łodzią odczekał jeszcze kilkadziesiąt minut, po czym o godz. 13:39 powiadomił o kłopotach Morską Służbę Poszukiwania i Ratownictwa (SAR). Na miejsce wysłano jednostkę ratunkową oraz śmigłowiec ratunkowy.

Superszybka łódź RIB, z których korzystają bazy nurkowe nad Zatoką Gdańską. Na zdjęciu RIB w jednostce Formoza Marynarki Wojennej. Superszybka łódź RIB, z których korzystają bazy nurkowe nad Zatoką Gdańską. Na zdjęciu RIB w jednostce Formoza Marynarki Wojennej.
Akcja poszukiwawcza

Do akcji włączyły się też jednostki Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego z Helu. O godz. 14:20 kierownik Bazy Ratownictwa Nurkowego Gdyńskiego WOPR w Helu odebrał informację o zaginięciu dwóch nurków. Kilkanaście minut później zgłoszono do SAR gotowość do udziału w poszukiwaniach i na wezwanie wysłano z Helu lodź typu RIB wraz ze skuterem ratowniczym oraz jednostkę ratowniczo - poszukiwawczą Anja.

- Na miejscu był już Sztorm z SAR, śmigłowiec oraz RIB z bazy nurkowej. Paliwo uzupełniające do łodzi RIB i skutera dostarczyła kolejna jednostka współpracująca z gdyńskim WOPR - Nurek - wyjaśnia Andrzej Bełżyński, prezes gdyńskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Dlaczego zabrakło paliwa w jednostce WOPR? Jak ustaliliśmy sprzęt do akcji wyruszył natychmiast bez uprzedniego dotankowania. Z powodu zużycia całego paliwa z późnym popołudniem z akcji został wycofany śmigłowiec SAR.

Akcja poszukiwawcza zakończyła się niepowodzeniem. Ostatnia jednostka z akcji powróciła do portu o godz. 23:07.

Trasa jednostki Sztor SAR w trakcie akcji poszukiwawczej prowadzonej na powierzchni. Trasa jednostki Sztor SAR w trakcie akcji poszukiwawczej prowadzonej na powierzchni.
Dlaczego nie wykorzystano nurków?

Akcję poszukiwawczą nadzorowała Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa SAR, czyli zawodowcy robiący to na co dzień. Pytamy więc ich, dlaczego poszukiwania prowadzono tylko na powierzchni wody, a nikt nie zszedł do wraku?

- Nurkowie musieliby zejść poniżej 40 metrów. W takich warunkach trzeba dysponować komorą dekompresyjną, odpowiednim sprzętem do nurkowania i przede wszystkim nurkami z uprawnienia do schodzenia na takie głębokości. Do tego na statku musiałby pracować zespół lekarzy. Nie dysponowaliśmy i nie dysponujemy takimi zasobami - tłumaczy Janusz Maziarz, zastępca dyrektora do spraw operacyjnych Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa.

Taki zespół posiada na Zatoce Gdańskiej wyłącznie Marynarka Wojenna, jednak jego przygotowanie zajmuje kilkanaście godzin. Został on sformowany bardziej z myślą o ratownictwie marynarzy uwięzionych w łodziach podwodnych, niż nurków mających problemy z wydostaniem się z wraku.

W poszukiwaniach nie wykorzystano także sonaru. - Urządzenie, choć precyzyjne, nie jest w stanie zlokalizować ciała pod wodą. A wszystko wskazuje na to, że obaj zaginieni pozostają właśnie w toni wodnej - mówi Maziarz.

W akcji poszukiwawczej nurków na Zatoce Gdańskiej brał udział śmigłowiec. W akcji poszukiwawczej nurków na Zatoce Gdańskiej brał udział śmigłowiec.
Czy Marynarka Wojenna wydobędzie ciała?

Zgodnie z procedurą Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa zgłosiła sprawę do policji i prokuratury.

- Nurkowie zostali uznani za zaginionych. Z naszej strony przesłuchamy teraz sternika, który wypłynął na zatokę z nurkami, a policjanci z komisariatu w Juracie przeszukają dodatkowo brzeg morski - mówi sierż. szt. Justyna Olszewska, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pucku.

Sprawą zajmuje się też prokuratura, która prowadzi śledztwo w sprawie z art. 155 Kodeksu Karnego, czyli o nieumyślne spowodowanie śmierci. Na razie nie wiadomo, czy w ogóle zostanie komukolwiek postawiony zarzut.

Prokurator rejonowy złożył wniosek do Prokuratury Okręgowej o zgodę na pomoc ze strony Marynarki Wojennej w celu odszukania i wyłowienia ciał nurków.

  • Zbombardowany przez lotnictwo radzieckie statek Franken.
  • Zbombardowany przez radzieckie lotnictwo statek Franken.
  • Tonący statek Franken.
  • Tonący statek Franken.
Wymagający wrak Franken

Wrak tankowca Franken, który leży na południowy wschód od Helu, 72 m pod powierzchnią lustra Zatoki Gdańskiej został zatopiony przez lotnictwo radzieckie 8 kwietnia 1945 roku (współrzędne geograficzne: 54°32′18"N, 18°57′58"E). Zobacz lokalizacje na mapie Google.

W efekcie ataku lotniczego doszło do pęknięcia statku. Rufa wraz z środkiem jednostki oddalona jest (po dnie) o ok. 420 m od dziobu. Nurkowie zazwyczaj schodzą do pierwszej części statku - najczęściej do siłowni.

- Jest to wymagający wrak do eksploracji, nie tylko ze względu na głębokość, na jakiej leży. Na wraku zalega mnóstwo żyłek wędkarskich. W wodzie ich nie widać, a poczuć je można dopiero wtedy, gdy się człowiek w nie zaplącze. To bardzo utrudnia nurkowanie. Do tego wrak jest pokryty sieciami rybackimi, w które łatwo się zaplątać- mówi Andrzej Bełżyński.

Przyczynę śmierci obu młodych nurków poznamy dopiero, gdy zostaną odnalezione i wydobyte ich ciała.

Miejsca

Opinie (209) ponad 10 zablokowanych

  • ot, nurkowcy.

    zachciało się ekstra wrażeń, to były...

    • 3 9

  • potrzebne konkrety, gdzie szukać ciał nurków??? (3)

    Szykuje się ekspedycja na Frankena, czy ktoś jest w stanie wskazać rejon zainteresowania zaginionych nurków?

    • 0 1

    • Może zostawili jakieś informacje w bazie albo notatki, cokolwiek...
      Wierzę, że ich znajdą...

      • 0 0

    • Na wschod od wraku przy dnie
      ...

      • 0 0

    • Przepytajcie sternika z bazy gdzie ich rzucił

      • 0 0

  • Uściślijmy

    Jednostki ratownicze które były wysłane jedynie pomogły by tylko wtedy gdyby nurkowie wynurzyli się bez odpowiednich procedur z początkami choroby dekompresyjnej. Jedyny ratunek umieścić ich w komorze w Gdyni. Natomiast akcja ratownicza bez odpowiedniego zaplanowania była by akcją w jedną stronę.

    • 4 0

  • Poniżej 60metrow w Bałtyku się nie ratuje

    Niemożliwe jest opanowanie dwóch zestawów słuchacze worki wypornościowe ciało strzela się do góry a sam robisz deko bo inaczej obaj zginiecie

    • 1 0

  • Niech przykład naszych zatąniętych kolegów nauczy nas czegoś. Pewno piszę, dla niektórych głupoty, ale to jest kolejna nauczka dla potencjalnych następców. Parcie na nowości i zdobywanie nowego ma każdy - róbmy to z głową. Teraz niech trafią do wielkiego błąkitu, musieli to kochać... :)

    • 1 1

  • To straszne :( (1)

    Znałam Kubę -lekarza , był to niesamowicie dobry i ciepły człowiek. Kochał nurkowanie i opowiadał nam o tym za każdym razem, a my słuchaliśmy z ogromnym zainteresowaniem ... Wydarzyło sie cos strasznego , cos czego nie jestem w stanie pojąć :( trudno jest pogodzić sie z jego odejściem :( ogromne wyrazy współczucia dla Jego Mamy :(((

    • 2 3

    • Kochał również....

      ....kokainę i marihuanę....jeżeli zszedł nafazowany pod wodę to nawet trimix mu nie pomógł...

      • 0 0

  • Kuba

    Nurkuje 15 lat jestem ratownikiem wopr i niejestem nowobogacki poprosi woda to moja pasją .większość akcji ,,ratunkowych " a zwłaszcza na dużych głębokościach i połączonych z eksploracja wraku to akcje tak naprawde poszukiwawcze .popatrzcie na czasy co o której sie działo
    Mieli sie wyburzyć o 13
    13.39 powiadomiono służby
    Jaki był czas doplyniecia SAR
    Poszkodowani płyneli kilkadIesiat minut wiec SAR. Tez potrzebował około 30 min na doplyniecie
    14.10 w najlepszym układzie chwila na przygotowanie akcji zanurzenie nurków ratowników myśle ze koło 14.20 -14.30
    Podsumowując o 14.30 poszkodowani byli od półtorej godziny. Bez powietrza na głębokości min 40 m .
    A dekompresji. A powietrze na wyjście z poszkodowanymi a bezpieczeństwo ratowników .zeby kogoś oskarżać trzeba by sie troszke znać .
    Nurkuje na wrakach od kilku lat mam skończony kurs. Wrakowy jaskiniowy niby wiem jak to robić ale w podświadomości wiem ze robię to na własne ryzyko i nigdy bym nie miał pretensji do ratowników ja poprosi wiem ze oni zrobili wszystko co w. Ich mocy zeby uratować. Tych i każdego innego potrzebującego pomocy .

    • 6 0

  • wypadek

    Nie ma mozliwosci przygotowania w szybko czasie mieszanek I sprzetu I plan potrzebnego do takiego nurkowania.a bezposrerdnie wynurzenie na powierzchnie z takiej glebokosci to tez smierc. Przykro I szkoda rodzin Kondolencje.

    • 1 0

  • Jaka akcja ratownicza?

    To były czynności poszukiwania zwłok, nie byli w stanie ich wyciągnąć czy tez udzielić pomocy pod wodą. To tak jak by pogotowie nie miało karetek masz wypadek to się doczołgaj.
    Żal rodziny szkoda chłopaków, aby mniej było takich wypadków.

    • 1 0

  • ankieta

    Proponuje pytanie czy Polskie ratownictwo morskie jest wstanie kogoś uratować. Słyszymy tylko ciągle że jest brak paliwa,odpowiedniego personelu. Ale dlaczego nigdy nie brakuje kasy na wypłaty, nagrody,premie i inne profity dla bandy nieudaczników?

    • 2 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane