• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport
Skopiowano

Fundamenty dawnych kamienic pod skwerem Heweliusza

Maciej Korolczuk
4 marca 2022, godz. 15:30 
Opinie (48)

Zaledwie pół roku po rewitalizacji skwer HeweliuszaMapka został rozkopany. Inwestycję przełożenia sieci z budynku Muzeum Bursztynu prowadzi tam Gdańskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej. W trakcie prac natrafiono na ceglane fundamenty po dawnej zabudowie i dawny kanał deszczowy.Koordynację inwestycji w mieście oceniam:

Nowe nasadzenia, trawa z rolki i system automatycznego nawadniania na tzw. Zieleńcu Heweliusza pojawiły się jesienią. Nowy wygląd skweru nadały mu Międzynarodowe Targi Gdańskie w ramach tzw. prac odtworzeniowych po Jarmarku św. Dominika. Latem ubiegłego roku stanęły tam kramy kupieckie i po zakończeniu trzytygodniowej imprezy organizator zobowiązał się do przywrócenia blasku skwerowi, przy którym stoi pomnik Jana Heweliusza.

Teraz na znacznej części skweru znów prowadzone są wykopy. Tym razem inwestorem jest GPEC, który - podobnie jak wcześniej MTG - zobowiązał się do odtworzenia nawierzchni na skwerze. Zapytaliśmy spółkę realizującą inwestycję, czy prac nie dało się wcześniej skoordynować?

W trakcie prac odkryto ceglane fundamenty dawnej zabudowy, co spowolniło prace, bo artefakty trzeba było zgłosić konserwatorowi zabytków. W trakcie prac odkryto ceglane fundamenty dawnej zabudowy, co spowolniło prace, bo artefakty trzeba było zgłosić konserwatorowi zabytków.
- Nasza inwestycja, która jest związana z przełożeniem sieci z budynku Muzeum Bursztynu, nie mogła być zrealizowana wcześniej - wyjaśnia Grzegorz Blachowski z biura prasowego GPEC. - To kwestia głównie skomplikowania technicznego projektu, który jest prowadzony na terenie pod ścisłą ochroną konserwatorską i wymagał wielu dodatkowych uzgodnień, a nawet zmiany trasy przebiegu sieci względem planowanej. I tak cieszymy się, że pogoda pozwoliła na rozpoczęcie prac jeszcze w styczniu.
Jak dodaje, po wejściu na budowę pracownicy natrafili na artefakty historyczne, m.in. fragmenty zabytkowych murów i dawny kanał deszczowy, co wydłużyło czas realizacji inwestycji.

- Na ten moment przewidujemy zakończyć prace do końca marca tego roku. Ostatnim etapem będzie pełne odtworzenie placu Heweliusza - zapowiada Blachowski.

Miejsca

  • GPEC Gdańsk, Biała 1B Mapa

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (48)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.