Fakty i opinie

Galeria Metropolia jest dworcem, ale nadal można tam kupić alkohol

Najnowszy artukuł na ten temat

Zaostrzony zakaz handlu: sprawdza się? Pytamy mieszkańców

Działania zarządcy Galerii Metropolia wskazują na to, że nie może się zdecydować, czy jego obiekt ma być dworcem, co pozwoli otwierać sklepy w niehandlowe niedziele, czy nim nie być i sprzedawać alkohol w lokalach gastronomicznych oraz delikatesach. Na razie stara się zjeść ciastko i mieć ciastko. Co na to urzędnicy?AKTUALIZACJA, godz. 19:24
Michał Rułka z Przedsiębiorstwa Budowanego Górski, które jest inwestorem Galerii Metropolia:

Nieprawdziwym jest stwierdzenie, że chcemy być dworcem tylko w niedziele. Nasz obiekt posiada pozwolenie na użytkowanie jako dworzec. Jak zostało napisane w artykule impreza St. Patric Days została odwołana bo było to w naszych kompetencjach.

Ale opisana sytuacja nie jest jednoznaczna. Nasi najemcy posiadają ważne i opłacone koncesje na handel alkoholem i nie zostały one uchylone. Ustawodawca nie przewidział sytuacji, w której obiekt zmienia swój status. W tym przypadku mamy do czynienia z luką prawną i staramy się uzyskać jednoznaczną interpretację prawną urzędów. Na ten moment jesteśmy w posiadaniu opinii prawnej, która mówi, że do czasu uchylenia koncesji najemca ma prawo handlować alkoholem.

Pragnę zauważyć, że w poniedziałek odbyła się kontrola policji w zakresie handlu alkoholem i żaden najemca nie został ukarany mandatem.


Czy Galeria Metropolia powinna mieć status dworca?

tak, ale ze wszystkimi tego konsekwencjami 35%
nie, to obiekt przede wszystkim handlowy 65%
zakończona Łącznie głosów: 3407
O Galerii Metropolia, która uznała się za dworzec, głośno jest od kilku tygodni nie tylko w Trójmieście, ale i w całej Polsce. Ten zabieg przyniósł zarządcy obiektu rekordowy ruch w minioną niedzielę, która, dodajmy, była pierwszą niehandlową niedzielą. Tego dnia, przynajmniej w teorii, obowiązywał bowiem zakaz otwierania sklepów, chyba że za ladą zdecydował się stanąć właściciel.

Galeria Metropolia zapewniała, że jej najemcy mogą otwierać swoje sklepy, jednak z tego przywileju skorzystała niespełna połowa z nich.

Jednak bycie dworcem oznacza, że w myśl ustawy o wychowaniu w trzeźwości nie można na jego terenie sprzedawać alkoholu. W ostatnią niedzielę wielkie czarne płachty zakryły półki z alkoholem w delikatesach. Właściciele kilku lokali gastronomicznych również zdecydowali się go nie sprzedawać.

Czytaj też: Niewielki ruch w galeriach handlowych w niedzielę bez handlu

Jednak minęła niedziela, zaczął się nowy tydzień i Metropolia znów stała się bardziej galerią niż dworcem. Co na to wskazuje? Alkohol w delikatesach znów jest dostępny. Można go nabyć także w lokalach gastronomicznych jak Mąka i Kawa oraz Cristal Caffe.

Sprzedają alkohol na dworcu czy w galerii?- Mamy koncesję, a zarządca nie dał nam jasnych wytycznych, co robić - przyznaje pani pracująca w kawiarni.
Inaczej postąpił właściciel Stacji Harissa.

- Mieliśmy alkohol, ale już nie mamy i raczej nie będziemy mieli - mówi sprzedająca tam dziewczyna.

Urzędnicy: czekamy na opinię prawnąCo robić nie wiedzą, póki co, także urzędnicy.

- Po raz pierwszy spotykamy się z tego typu zmianą statusu obiektu, więc sytuacja jest analizowana pod kątem prawnym i decyzje odnośnie koncesji na sprzedaż alkoholu zostaną podjęte po otrzymaniu opinii prawnej - mówi Alicja Bittner z biura prasowego UM w Gdańsku.
Co ciekawe, Galeria Metropolia zdecydowała się odwołać dwudniową imprezę piwną z okazji dnia św. Patryka, która miała się odbyć w piątek i sobotę, powołując się właśnie na zmianę statusu obiektu na dworzec.

Opinie (370) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Dodając opinię akceptujesz regulamin dodawania opinii.
Administratorem Twoich danych osobowych jest Trojmiasto.pl Sp. z o.o.. Szczegóły przetwarzania danych znajdują się w polityce prywatności.

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.