Fakty i opinie

stat

Galeria Metropolia jest dworcem, ale nadal można tam kupić alkohol

Najnowszy artukuł na ten temat

Zaostrzony zakaz handlu: sprawdza się? Pytamy mieszkańców

Działania zarządcy Galerii Metropolia wskazują na to, że nie może się zdecydować, czy jego obiekt ma być dworcem, co pozwoli otwierać sklepy w niehandlowe niedziele, czy nim nie być i sprzedawać alkohol w lokalach gastronomicznych oraz delikatesach. Na razie stara się zjeść ciastko i mieć ciastko. Co na to urzędnicy?AKTUALIZACJA, godz. 19:24
Michał Rułka z Przedsiębiorstwa Budowanego Górski, które jest inwestorem Galerii Metropolia:

Nieprawdziwym jest stwierdzenie, że chcemy być dworcem tylko w niedziele. Nasz obiekt posiada pozwolenie na użytkowanie jako dworzec. Jak zostało napisane w artykule impreza St. Patric Days została odwołana bo było to w naszych kompetencjach.

Ale opisana sytuacja nie jest jednoznaczna. Nasi najemcy posiadają ważne i opłacone koncesje na handel alkoholem i nie zostały one uchylone. Ustawodawca nie przewidział sytuacji, w której obiekt zmienia swój status. W tym przypadku mamy do czynienia z luką prawną i staramy się uzyskać jednoznaczną interpretację prawną urzędów. Na ten moment jesteśmy w posiadaniu opinii prawnej, która mówi, że do czasu uchylenia koncesji najemca ma prawo handlować alkoholem.

Pragnę zauważyć, że w poniedziałek odbyła się kontrola policji w zakresie handlu alkoholem i żaden najemca nie został ukarany mandatem.


Czy Galeria Metropolia powinna mieć status dworca?

tak, ale ze wszystkimi tego konsekwencjami 35%
nie, to obiekt przede wszystkim handlowy 65%
zakończona Łącznie głosów: 3407
O Galerii Metropolia, która uznała się za dworzec, głośno jest od kilku tygodni nie tylko w Trójmieście, ale i w całej Polsce. Ten zabieg przyniósł zarządcy obiektu rekordowy ruch w minioną niedzielę, która, dodajmy, była pierwszą niehandlową niedzielą. Tego dnia, przynajmniej w teorii, obowiązywał bowiem zakaz otwierania sklepów, chyba że za ladą zdecydował się stanąć właściciel.

Galeria Metropolia zapewniała, że jej najemcy mogą otwierać swoje sklepy, jednak z tego przywileju skorzystała niespełna połowa z nich.

Jednak bycie dworcem oznacza, że w myśl ustawy o wychowaniu w trzeźwości nie można na jego terenie sprzedawać alkoholu. W ostatnią niedzielę wielkie czarne płachty zakryły półki z alkoholem w delikatesach. Właściciele kilku lokali gastronomicznych również zdecydowali się go nie sprzedawać.

Czytaj też: Niewielki ruch w galeriach handlowych w niedzielę bez handlu

Jednak minęła niedziela, zaczął się nowy tydzień i Metropolia znów stała się bardziej galerią niż dworcem. Co na to wskazuje? Alkohol w delikatesach znów jest dostępny. Można go nabyć także w lokalach gastronomicznych jak Mąka i Kawa oraz Cristal Caffe.

Sprzedają alkohol na dworcu czy w galerii?- Mamy koncesję, a zarządca nie dał nam jasnych wytycznych, co robić - przyznaje pani pracująca w kawiarni.
Inaczej postąpił właściciel Stacji Harissa.

- Mieliśmy alkohol, ale już nie mamy i raczej nie będziemy mieli - mówi sprzedająca tam dziewczyna.

Urzędnicy: czekamy na opinię prawnąCo robić nie wiedzą, póki co, także urzędnicy.

- Po raz pierwszy spotykamy się z tego typu zmianą statusu obiektu, więc sytuacja jest analizowana pod kątem prawnym i decyzje odnośnie koncesji na sprzedaż alkoholu zostaną podjęte po otrzymaniu opinii prawnej - mówi Alicja Bittner z biura prasowego UM w Gdańsku.
Co ciekawe, Galeria Metropolia zdecydowała się odwołać dwudniową imprezę piwną z okazji dnia św. Patryka, która miała się odbyć w piątek i sobotę, powołując się właśnie na zmianę statusu obiektu na dworzec.

Opinie (370) ponad 20 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.