Fakty i opinie

stat

Gdańsk Południe - dzielnice młodych ludzi

Południowe dzielnice Gdańska - Chełm, Ujeścisko-Łostowice, Jasień i Orunia Górna to obszar zamieszkany przez najmłodszych i najlepiej wykształconych mieszkańców miasta - tyle mówią statystyki. Duża część naszych czytelników uważa jednak - o czym regularnie dowiadujemy się z komentarzy pod artykułami - że to korkująca się sypialnia z tanimi mieszkaniami. Gdańsk Południe rozwija się bowiem w takim tempie, że infrastruktura komunikacyjna za nim nie nadąża.Na Chełmie mieszka 38 tys. osób zobacz na mapie GdańskaChełm to największa pod względem liczby ludności dzielnica Gdańska. Od zachodu jej granice wyznacza al. Havla, od północy - al. Armii Krajowej (Trasa WZ). W sierpniu 2018 r. z Chełmu wydzielona została nowa, 35. dzielnica - Orunia Górna.

Orunia Górna ma dopiero miesiąc zobacz na mapie GdańskaOrunia Górna została powołana do życia 30 sierpnia 2018 r. Położona na morenowych wzgórzach, od wschodu przylegają do niej Góra Łez, Góra Pięciu Braci, Gliniana Góra. Od północy jej granice wyznacza ul. Świętokrzyska i Małomiejska, od południa - Potok Oruński. Mieszka tu ok. 13 tys. osób.

Jasień: na zachodzie PKM, na wschodzie Nowa Bulońska zobacz na mapie GdańskaZe średnią wieku 33 lata Jasień jest najmłodszą dzielnicą Gdańska. Dzisiaj mieszka tu ok. 15 tys. osób. Jest to dzielnica o najmniejszej gęstości zaludnienia na południu. Południowa jej część - Szadółki - sięga aż za obwodnicę. W przyszłym roku mają się zakończyć prace przy budowie ul. Nowej Bulońskiej, która przebiega przez Jasień i połączy południe z dzielnicami centralnymi.

Ujeścisko-Łostowice: średnia wieku to 34 lata zobacz na mapie GdańskaZameldowanych jest tu ok. 24 tys. mieszkańców, średnia ich wieku to 34 lata - po Jasieniu to druga najmłodsza dzielnica Gdańska. Najważniejsze arterie komunikacyjne to Świętokrzyska, Trasa WZ, al. Havla. To tutaj mieści się jedna z największych gdańskich nekropolii - cmentarz Łostowicki.

Gdańsk Południe zamieszkuje ponad 90 tys. osóbW południowych dzielnicach zameldowanych jest ponad 90 tys. osób i liczba ta szybko rośnie. To ponad 20 proc. wszystkich mieszkańców Gdańska.
Podział administracyjny Gdańska. Mapa nie uwzględnia jeszcze najmłodszej dzielnicy - Oruni Górnej.
Podział administracyjny Gdańska. Mapa nie uwzględnia jeszcze najmłodszej dzielnicy - Oruni Górnej. źródło - Biuletyn Informacji Publicznej

Opinie (821) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.