Fragmenty filmu "Wrzeszcz dawniej i dziś".
Historia Wrzeszcza, widziana okiem reżysera-pasjonata, bodaj najstarszego żyjącego filmowca w Gdańsku. W filmowym dokumencie pt."Wrzeszcz dawniej i dziś" unikatowe, archiwalne materiały filmowe i dokumentalne przeplatają się ze współczesnością. Pokaz filmu w czwartek na Politechnice Gdańskiej.
Historię Wrzeszcza, jednej z piękniejszych dzielnic Gdańska, odkrywa w swoim dokumencie pt. "Wrzeszcz dawniej i dziś" Jan Butowski, 83-letni gdański filmowiec, który na swoim koncie ma już kilkanaście zrealizowanych filmów, m.in. o dawnym Sopocie czy Oliwie.
- Od zawsze zbierałem stare pocztówki, a kręcenie filmów to moja pasja, którą realizuję od lat. Cechami wspólnymi dla większości moich filmów jest przede wszystkim historia, patriotyzm, kultura oraz religia - mówi Jan Butowski.
Przy swoich dokumentach najstarszy gdański filmowiec korzysta m.in. z archiwalnych materiałów filmowych i fotografii, które pasjami zbierał od dziecka.
Dokument "Wrzeszcz dawniej i dziś" pokazuje malowniczą dzielnicę, uchwyconą na starych pocztówkach i fotografiach, w tym okolice Jaśkowej Doliny. Zobaczyć też w nim można, jak w czasach świetności wyglądał Teatr Leśny i koszary.
Film opisuje też dzieje wrzeszczańskich kościołów, nieistniejących cmentarzy, a także początki klubów sportowych Lechia i Gedania.
Narratorem w dokumencie jest Andrzej Januszajtis, pasjonat i znawca Gdańska, który wraz z Ryszardem Szwochem był historycznym konsultantem filmu.
Premierowy pokaz filmu odbędzie się na Politechnice Gdańskiej, w ramach imprezy z cyklu "Politechnika Otwarta", 18 lutego 2010 (czwartek) o godz. 17:00, w sali 300 Gmachu Głównego.
Płytę DVD, w cenie od ok. 20 do 35 zł, można dostać w trójmiejskich księgarniach.