Fakty i opinie

Coraz więcej autobusów nie wyjeżdża w Gdańsku na trasy

Najnowszy artukuł na ten temat

Dozowniki z płynem do dezynfekcji w autobusach i tramwajach

DPP - to skrót od "Dzień pieszego pasażera". Ostatnio ze względu na trudną sytuację w GAiT jest ich niestety coraz więcej.
DPP - to skrót od "Dzień pieszego pasażera". Ostatnio ze względu na trudną sytuację w GAiT jest ich niestety coraz więcej. fot. Maciej Korolczuk / Trojmiasto.pl

Coraz mniej kierowców i sprawnych autobusów, a coraz więcej dziur w rozkładach jazdy i frustracji wśród pasażerów. Tak wyglądają ostatnie tygodnie w Gdańsku. Mimo narastających problemów, które uderzają w pasażerów, prezes GAiT Maciej Lisicki nie znalazł czasu, by z nami porozmawiać.Czy odczułe(a)ś, że w ostatnim czasie komunikacja w Gdańsku działa gorzej?

nie, wszystko funkcjonuje bez zarzutu 6%
trudno powiedzieć, czy jest lepiej, czy gorzej 14%
tak, w ostatnich tygodniach to prawdziwa plaga 80%
zakończona Łącznie głosów: 3576
Od początku roku, każdego miesiąca do działu kadr spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje spływają kolejne wypowiedzenia składane przez kierowców. Tylko w kwietniu ZTM nałożył na GAiT kary umowne w wysokości 85 tys. zł za nierealizowanie umowy przewozowej. Spółka nie wyjeździła w marcu 5,7 tys. wozokilometrów zapisanych w umowie, bo nie miała do tego ludzi i sprawnych autobusów.

Oficjalnych danych za kwiecień i maj jeszcze nie ma. Nieoficjalnie wiadomo, że niewykonanych kursów było jeszcze więcej.

- W kwietniu i maju nastąpiły bardzo liczne wydarzenia np. awarie, zatory drogowe, awaryjne komunikacje zastępcze, ale też brak kierowców czy zatarasowania dróg przez pojazdy obce. Każdy pojedynczy przypadek jest wnikliwie rozkładany na części pierwsze, aby móc obiektywnie ocenić, czy wina leżała lub nie leżała po stronie operatora - wyjaśnia Zygmunt Gołąb, rzecznik prasowy ZTM.
Kłopoty przewoźnika bezpośrednio uderzają w pasażerów, którzy od kilku tygodni muszą radzić sobie ze znikającymi z rozkładów autobusami. To tylko zgłoszenia w Raporcie z Trójmiasta z trzech ostatnich dni:


Owijali się w koce życia i ogrzewali zniczamiO coraz gorszym stanie osobowym i technicznym taboru opowiada nam pan Arkadiusz (imię zmienione), były kierowca GAiT, który niedawno zwolnił się ze spółki i zatrudnił się u konkurencji.

- Zimą dostawałem autobus bez sprawnego ABS-u i co gorsza: ogrzewania. Na pętli po jednym kółku było tak zimno, że grabiały ręce, z ust leciała para. By się ogrzać, okrywałem się kocem życia z apteczki pierwszej pomocy. Na prośbę o wymianę wozu na sprawny, przyjechał kolejny, taki sam. Trzy kółka potrafiłem robić czterema różnymi wozami.
Inny z kierowców - wciąż pracujący w spółce - dodaje, że sposobem na ogrzanie się zimą było zapalanie zniczy. Latem z kolei w wielu wozach nie działa klimatyzacja. Kierowcy, by przewietrzyć auta i zbić nieco temperaturę między pierwszym a drugim przystankiem na odległych pętlach, jeżdżą z otwartymi drzwiami (co jest niezgodne z przepisami).

Kierowcy pracują po 300 godzin? GAiT zaprzecza- Bywają dni, że z bazy nie wyjeżdża 20-30 autobusów. Dla pasażerów oznacza to bezcelowe oczekiwanie na przystankach. Obecnie kierowcy - jeśli chcą - mogą pracować nawet 30 dni w miesiącu bez dnia wolnego. Chodzą plotki, że wkrótce ma się to zmienić i będzie można przychodzić do pracy tylko przez dwa wolne dni. Wszystko po to, aby miasto zrozumiało, jak wielki jest to problem. Efekt będzie taki, że liczba niewykonanych kursów jeszcze wzrośnie, bo każdego dnia w czasie wolnym do pracy przychodzi nawet kilkudziesięciu kierowców.
Pan Arkadiusz dodaje, że dzień przed dniem wolnym otrzymywał nawet kilka telefonów, by przyjść do pracy. Raz uległ. Pracował 12 dni z rzędu. Więcej nie dał rady.

- Nie muszę dodawać, że to ryzykowanie zdrowiem, a nawet życiem nie tylko swoim, ale przede wszystkim pasażerów, których się wozi. Znam kierowców, którzy potrafią przepracować nawet 300 godzin w miesiącu - opowiada były już kierowca GAiT-u.
Aktualizacja, 8 czerwca, godz. 9:56:

Alicja Mongird, rzecznik GAiT:

- Nieprawdziwa jest informacja, że kierowcy zatrudnieni w spółce Gdańskie Autobusy i Tramwaje pracują "nawet 300 godzin w miesiącu". Jest to sytuacja, która nigdy nie zdarzyła się w naszej spółce. Potwierdzamy, że kierowcy pracują w godzinach nadliczbowych, ale tylko wtedy, gdy wyrażą na to chęć, jednocześnie jest to zgodne z przepisami "Ustawy o czasie pracy kierowców".


Kierowcy przyznają, że w samej firmie, głównie na dyspozytorniach, gdzie spotykają się w przerwach, mogą zjeść posiłek i odpocząć, nie rozmawia się o niczym innym, niż o trudnej sytuacji w spółce.

- Z tego się składa ta praca: z narzekania, z frustracji, z próby ratowania tego co zostało. W kierowcach jest siła, w grupie są mocni i się wspierają, pomagają młodszym, bo wiedzą, że jadą na tym samym, rozlatującym się wózku - dodaje nasz rozmówca.

Internet się śmiejeO tym, w jak trudnym położeniu jest miejski przewoźnik, na co dzień przekonują się nie tylko jego pracownicy, ale głównie pasażerowie. Od kilku tygodni nasi czytelnicy informują w Raporcie o nierealizowanych kursach, awariach i opóźnieniach komunikacji. Skala utrudnień jest na tyle duża, że o sytuacji w GAiT huczy, a w zasadzie śmieje się internet.

Na Facebooku powstają kolejne fanpejdże, które w prześmiewczym, ale i gorzkim tonie opisują codzienne perypetie gdańskich pasażerów. Zdjęcia, informacje czy komentarze można zobaczyć m.in. na profilu "Czy w Gdańsku zepsuł się tramwaj?" albo "101 Napraw i prowizorek GAiT Gdańsk". Codzienną dawkę informacji zapewniają też użytkownicy strony Wykop.pl, którzy pod hashtagiem #codzienneszkalowaniegdanskiegozbiorkomu przeklejają informacje z Raportu z Trójmiasta.

Zdarzają się też krótkie anegdoty.

"Tramwaj nr 8 w kierunku Jelitkowa na przystanku Kliniczna zaczął się palić, ludzie wysiedli, ale Pani motornicza powiedziała "może przestanie", tak więc jedziemy dalej."

Darmowe szkolenia dla kierowcówWładze miasta poproszone przez nas o komentarz do obecnej sytuacji w miejskiej spółce, odpowiadają, że z niewystarczającą liczbą kierowców mierzy się nie tylko GAiT, ale wszystkie spółki transportowe w kraju.

- Pod tym względem GAIT nie jest wyjątkiem - podkreśla Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska, któremu bezpośrednio podlega prezes Maciej Lisicki i kierowana przez niego spółka. - Wspólnie z kierownictwem spółki staramy się znaleźć rozwiązanie tej sytuacji. W krótkiej perspektywie, w celu sprawnej realizacji zadań - zarząd GAIT podpisał umowę z podwykonawcą, który przez kilka najbliższych miesięcy będzie obsługiwał trzy linie autobusowe w mieście. Ale nie tylko na doraźnych działaniach się skupiamy. Intensyfikowane są kursy i szkolenia dla nowych kierowców. Nowi pracownicy, którzy zadeklarują przepracowanie minimum 4 lat, będą zwolnieni z opłaty za kurs uprawniający do prowadzenia pojazdów. Co ważne wspólnie z reprezentacją pracowników wypracowujemy rozwiązania mające na celu podniesienie standardu pracy kierowców. Systematycznie podnosimy też jakość taboru. Niedawno podpisaliśmy umowy na dostarczenie 46 nowych (o standardzie emisyjnym euro 6) i 14 używanych autobusów (o standardzie euro 5). Pozwoli nam to w krótkim czasie wyeliminować ostatnie autobusy o standardzie euro 1 i wszystkie o standardzie euro 2".

Prezydent wysyła do IndiiNa prezentacji autobusów obecny był też prezydent Paweł Adamowicz, który sam nawiązał do tego, co się dzieje w GAiT i na rynku przewozów.

- Niedawno otworzyliśmy we Lwowie biuro zatrudnienia obcokrajowców w Gdańsku. Sugeruję, by spenetrować jeszcze rynek ukraiński w celu importu kierowców do Gdańska. To wielkie wyzwanie, namawiam więc do bardzo spektakularnych i niebanalnych rozwiązań. Jak trzeba, to proszę jechać do Indii. Mówię całkiem serio, bo jak nie ma własnych chętnych, musimy ich pozyskiwać z dalszych rynków pracy.
Podczas spotkania związanego z podpisaniem umowy na dostawę nowych autobusów, prezydent Paweł Adamowicz (w środku) zachęcał prezesa GAiT Maciej Lisickiego (z prawej) do rekrutowania pracowników na Ukrainie i w Indiach.
Podczas spotkania związanego z podpisaniem umowy na dostawę nowych autobusów, prezydent Paweł Adamowicz (w środku) zachęcał prezesa GAiT Maciej Lisickiego (z prawej) do rekrutowania pracowników na Ukrainie i w Indiach. fot. Krzysztof Mystkowski / KFP
Co o słowach prezydenta mówią sami kierowcy?

- Chyba należałoby się zastanowić czy pan prezydent się dobrze czuje? Proponuje, by ściągać kierowców z Ukrainy i Indii, bo jego zdaniem Polacy nie chcą takiej pracy. Polacy znaleźliby się do takiej pracy, tylko należy im dobrze płacić i dobrze ich traktować - mówi nam jeden z kierowców.
We wtorek na stronie Zarządu Transportu Miejskiego pojawiło się też lakoniczne oświadczenie, w którym ZTM informuje o utrudnieniach w realizacji niektórych kursów autobusowych z przyczyn niezależnych od ZTM i przeprasza za związane z tym utrudnienia.

- Wspólnie z naszymi operatorami: spółką Gdańskie Autobusy i Tramwaje oraz BP Tour podjęliśmy działania mające na celu zmniejszenie uciążliwości związanych z niewykonaniami kursów autobusowych. Liczymy na to, że działając wspólnie uda nam się wypracować rozwiązania korzystne dla pasażerów - czytamy na stronie.
Na nasze pytania prezes Lisicki nie chciał odpowiedzieć, odmówił też propozycji spotkania.

Opinie (865) ponad 20 zablokowanych

 • Gdynia najlepsza w transporcie publicznym (47)

  Gdańsk się stara ale niestety beton w zarządzie i przedsiębiorstwo z POprzedniej epoki. Jak w PKM...

  Może niech Gdańsk odda zarząd gdynskiemu ZKM na próbę na rok

  • 304 99

  • Po ludziach szczurka zostałyby popiół i zgliszcza. (36)

   Długi, stare autobusy i karnety. W Gdyni jest średniowiecze.

   • 50 43

   • Smutne życie trolla (17)

    Odcinek 17523...

    • 36 27

    • Hehe, dobre to było!! (3)

     • 9 10

     • I co teraz powiedzą Antytrolle, którzy mówią "Po co auto, jedź komunikacją"

      NIE. NIE. NIE. Kilka razy przez brak autobusów zawaliłem robotę, bo się spóźniłem. Wybieram auto i nikt nie przekona mnie do nienadjeżdzających, ewentualnie zagrzybionych autobusów.

      • 16 8

     • Adam Mowitz namawia na zostawianie samochodow (1)

      Nie, dziękuję za taki transport

      • 10 5

      • Tak wyglądała cała Polska pod rządami PO.Ludzie zbierali ochłapy a te skur..yny szaleją na salonach.PiS może i kradnie ale i daje ludziom, a te skur..yny zabiorą Ci wszystko, żeby samemu sobie dogodzić.Wybierajcie dalej budynia i jego przydu*asów.

       • 6 4

    • Raczej "Trudne sprawy" troll edition.

     Lektor: - Gdańsk, to mieszka troll portalowy, który od godziny 6 rano po minucie lub dwóch komentuje każdy artykuł na trójmiasto.pl
     Troll: - No, co mam robić w życiu. Taką mam pracę, za to mi płacą.
     (przy wypowiedzi trolla podpis na dole na pasku o treści "Jestem trollem i za to mi płacą")

     • 11 14

    • Lewactwo Przeklęte wzięło się za zarządzanie (11)

     Prawda jest taka że płacą grosze kierowcom a sami dogadali się ze związkami zawodowymi którzy są ludźmi Adama Mowitza
     Szambo + się rozlewa dalej

     • 9 13

     • Prezes z zawodu jest prezesem i kolega tego Pana (2)

      POgoncie ich przy urnach

      • 13 7

      • To ten co w Wodociągach robił? (1)

       I za jego rządów Wrzeszcz zalało?
       Wybitny fachowiec
       Prezes od wszystkiego

       • 10 4

       • Misiewicz z PO

        Dojna zmiana

        • 1 10

     • Nie masz pojęcia co oznacza termin "lewactwo". (7)

      • 11 6

      • Lewactwo Przeklęte

       W koszulkach Partii Odchodów
       To oni?

       • 3 13

      • to słowo wymyślone przed komunistów (5)

       dla odwrócenia uwagi od siebie

       • 4 1

       • Jeden ch to ci sami (4)

        • 2 3

       • nie ci sami, za Lenina przed rewolucją tak bolszewicy nazywali postępowych myślicieli (3)

        jak wygrana bolszewików, czyli niewykształconej hołoty kierowanej przez Stalina, się skończyła to każdy wie

        • 5 3

       • Ani nie wygrali ani nie byli kierowani przez Stalina
        alergia na historie..

        • 2 2

       • (1)

        Jak wygląda sytuacja zapoczątkowana przez bolszewików każdy wie ponieważ jest już normalnością korzystanie z urlopów pracowniczych i całej reszty uznanych w świecie świadczeń socjalnych nie do pomyślenia przed okresem przemian społecznych w XIX w.i na przełomie wieków.
        Komunizm wygrywa obecnie wbrew bezsilnym staraniom jego przeciwników a o poziomie gospodarki i tak decydują cechy społeczeństwa takie jak inwencja niezależnie od systemu.

        • 1 4

       • Siostro, pacjent majaczy.

        • 2 0

   • (12)

    Średniowiecze to w Gdańsku, niedługo zamiast autobusów będą bryczki i wozy z gnojówką jeździć.

    • 26 20

    • Wie każdy chyba, ze siedzi w piwnicy całymi dniami, nawet wie ten antygdynski troll (10)

     No ale jest zlecenie więc wypełnia sumiennie

     • 12 12

     • (9)

      To sa misie horaly. Pewnie siedza w lotosie lub enerdze i pisza

      • 11 10

      • Jak radna PIS z Gdyni co handlowała majtkami, a teraz do Lotosu/Orlenu trafiła... (8)

       i która twierdziła, że po prostu wysyłała CV do różnych firm i udało się akurat w Lotosie :).

       • 16 6

       • Jako sprzedająca majtki na bazarze jest super menedżerem,więc nie powinniśmy się dziwić,że pisiornia wybrała ją na takie stanowisko.Sorry wygrała konkurs.

        • 3 4

       • Tusk sprzedawał drożdżówki i malował kominy (2)

        • 12 3

       • Owszem ale to było za komuny i w studenckich czasach.

        • 2 3

       • ale robi to w czasie studiów

        a nie tuż przed objęciem odpowiedzialnego stanowiska

        • 0 2

       • Wałęsa skończył zawodówkę (1)

        • 12 2

       • i to bardzo dobrze

        skończył i pracował, nie siedział na berobociu
        i nie pluł w monitor tylko zasuwał jak inni

        • 2 4

       • Piszą resortowi 2000+ (1)

        Trzeba im obniżyć do 1000+ i będzie dla niepełnosprawnych

        • 4 3

       • PISsssszą

        • 1 1

    • Gnojówka juz jest teraz trza kupić bryczki

     • 7 3

   • wytłumaczcie mi co trzeba mieć we łbie (4)

    kiedy mając naoczne przykłady agonii gdańskiej komunikacji - codziennie odwoływane kursy - mieć ból tylnej części ciała o sprzedawanie biletów w karnetach w sąsiednim mieście?

    Co z tego że moja chałupa się pali, skoro sąsiad ma krzywe zęby!

    • 31 17

    • cofnij się trollu to tego jak zacząłeś wątek. (3)

     Artykuł o Gdańsku a ty piszesz że Gdynia najlepsza.

     • 16 8

     • No, ale przecież to ty przy każdym artykule o Gdyni piszesz, że gdyńska komunikacja jest zła, a w Gdańsku jest super. (2)

      Wystarczy przytoczyć twoje teksty o gdyńskiej komunikacji:
      1. Niedostosowane linie, rozkłady jazdy, numer XXX jeździ raz na godzinę.
      2. Stary tabor, w tym ostatnio kupione od Gdańska stare autobusy.
      3. Brak biletomatów, bo nie chcesz kupować karnetów.

      A teraz jak gdańska komunikacja ma problem, to nagle cichutko, już tak chętnie nie zabierasz głosu, a nie daj Boże jeszcze ktoś z Gdyni się odezwie to już wielkie oburzenie.

      • 16 7

      • Ty tak robisz od 20 lat tylko o Gdańsku

       • 3 7

      • edzio pisowski-ruska cebulo, widać cię

       znów sam ze sobą gadasz i fikcyjne wątki prowadzisz,
       kicha, słaby jesteś jak nie wiem co,
       jak dziecko niemal, naiwny i przewidywalny a myśli że rodziców oszukał, słabo słabo

       • 3 4

  • może nadzór nad inwestycjami, nad utrzymaniem dróg i sprzedaż działek miejskich (8)

   też przekazać szczurowi? Też będzie hurtowa wyprzedaż majątku miasta, dziury i spadek liczby mieszkańców?!?

   • 12 9

   • Masz problem z gdańską komunikacją to oddaj ja w ręce fachowcow (7)

    Proste? Proste. Ale chyba nie dla trolla

    • 9 10

    • ile lat mają autobusy na czarnych tablicach rejestracyjnych które jeżdżą po Gdyni? (6)

     Ile w tym roku szczur kupi starych autobusów od Gdańska?

     • 11 9

     • Wszystkie

      I nowe też, skoro nie ma nimi kto jeździć. I myśli czy tramwajów też do Gdyni nie przenieść skoro w Gdańsku stoją każdego dnia.

      • 4 4

     • (2)

      A ile gdańsk kupi trupów od niemca?

      • 6 5

      • przecież to szczur kupował zeszrotowane autobusy z Niemiec:) (1)

       • 4 5

       • nie kłam i nie twórz własnej wersji rzeczywistości

        nikt, nigdzie, ani w Gdańsku ani w Gdyni nie kupił "zeszrotowanych" , jak to nazwałeś, pojazdów,
        kupiono sprawne pojazdy, które są lepsze niż te które były

        więc albo jesteś głupi albo kłamiesz,
        ja nie wierzę, że jesteś głupi
        więc po co kłamiesz?

        • 7 3

     • (1)

      Podaj mi proszę numerami taborowymi które wozy z Gdyni mają czarne blachy jeszcze. I przypomnij mi też ile staruszków Mercedesów po Gdańsku jeździ. Nie znoszę szczurka, ale tutaj akurat nie trafiłeś/łaś.

      • 2 1

      • Czarne blachy to już sporadycznie na 147 i nocnych lecą, aczkolwiek coraz rzadziej ;)

       • 0 0

  • należy się nagroda coroczna

   • 2 2

 • Sarkofag Adamowicza (37)

  Szambo Sie wylalo.
  Woda sie rozlala
  Autobusy nie jezdza.
  Co sie da jeszcze spie... Panie prezydencie?

  • 653 54

  • (18)

   i wtedy się obudziłeś zlany kacperku

   • 23 122

   • Pawelku (3)

    Zegnaj moj czekoladowy wafelku...

    • 73 10

    • Może drony bojowe pomogą w tranasporcie miejskim? (2)

     mieliśmy być potęgą w ich produkcji tak mówił bankster morawiecki 2 lata temu obecny premier z pis-du

     • 10 15

     • (1)

      A jak to ma się do braku autobusów w Gdańsku?

      • 19 3

      • jak pis wygra w gdańsku to autobusy będą latały, takie chodzą plotki na mieście

       • 7 13

   • masz problem z Kacperkiem? (5)

    to nie śpij platfusie oderwany od koryta.

    • 49 15

    • No trochę tak, bo teraz jest przyssany do tego samego koryta. (4)

     Dojna zmiana w akcji.

     • 7 5

     • kto załatwił robotę kacperkowi w enerdze? (3)

      • 12 8

      • kto załatwił robotę Lisickiemu w GAIT-cie mi powiedz? (1)

       i co, już leżysz i płaczesz, tata?

       • 21 0

       • Wygrales!!!

        Brawo

        • 3 0

      • kiedyś kogo się nie spotka to w ge money pracował a teraz w enerdze co rusz ktoś pracuje

       • 4 0

   • szefie szefie jak odpisywac kiedy szefa krytykuja??? (2)

    Kochani, na fejsiku instrukcje. Gdy przeczytasz zke o Pawelku "dosr...." Kacperkowi

    • 32 6

    • O, to prawie, jak rozkaz z powtarzaniem o szambie. (1)

     • 2 4

     • Nie zapomniałeś czasem jeszcze czegoś o towarzyszu Piotrowiczu?

      • 1 2

   • boicie się lewaki Kacpra oj boicie i słusznie :) (3)

    • 29 13

    • Kacperek ani żaden PiSuar i tak Gdańska nie weźmie (2)

     Po prostu trzymam kciuki żeby Budyń zajął w pierwszej turze trzecie miejsce,nawet za innym kandydatem PO (dobry byłby młody Wałęsa,on przynajmniej ma zapał do roboty). A w drugiej turze każdy nie-PiSuar Kacperka rozniesie.

     Wygrana Budynia jest groźna jeszcze z jednego powodu: stawiam dolary przeciwko orzechom,że PiS ma wariant awaryjny na wypadek przegranej w uczciwych wyborach (w Gdańsku pewnej przegranej) w postaci procesu dla Budynia, zdjęcia go ze stołka (to akurat będzie proste) i wprowadzenia komisarza. Trzeba szybko skłonić Budynia do nieubiegania się o kolejną kadencję,tylko jak to zrobić gdy on śmiertelnie boi się dwóch rzeczy: od ćwierć wieku zarabia jako polityk lokalny,od 20 lat jest prezydentem,więc nie wiadomo czy zdoła się odnaleźć na cywilnym rynku pracy. No i potencjalna odsiadka,a nawet jak dostanie w zawiasach, to też się sprawy skomplikują...

     • 16 12

     • Budyń pewnie ma już plan na 'po karierze'

      W końcu Jarosław prawie wprowadził prawo działające wstecz, które miało między innymi Adamowicza sprzątnąć ze stołka.

      • 0 7

     • A nie było tam reptilian?

      • 1 1

   • wypad trollu !!!!

    • 3 0

  • Nominowani to się trzymają stołków (1)

   ”Ch...j, d*pa i kamieni kupa” jak to niektórzy mawiali a w zaciszach swoich fotelików dodają "po nas choćby potop"....

   • 30 3

   • Dziękujemy Panu budyniowi. Wybory za moment . Ostatnie wypłaty z budżetu dla Pana więcej już nie dostaniesz oszuście

    • 1 0

  • Brakuje jeszcze żeby ciężarną zakonnice na ścieżce rowerowej potrącił

   • 13 1

  • Ale deweloperka kwitnie!

   • 19 1

  • Adamowicz już odleciał... (7)

   Jeżeli te wypowiedzi o imporcie pracowników są prawdziwe, to ten człowiek już odleciał do innej rzeczywistości.

   Wypowiedzi na poziomie biznesmena -buca. Poukładać się z innymi bogatymi, a własnych pracowników traktować jak szmaty i nawet się z tym nie ukrywać...

   Kierowcom i słusznie chodzi głownie o pieniądze, jakby zarabiali normalnie to by nie było problemu. Tu może jest drugie dno i ktoś znajomy ma chrapkę na te przewozy...

   • 63 2

   • (1)

    Jeżeli masowo odchodzą do konkurencji, to chyba coś jest nie tak. Adamowicz chce z Indii brać bo im da ile? 10 dolarów na miesiąc? Czy on jest poważny? Otwarcie mówi , że chce płacić głodowe stawki za pracę? Janusz biznesu...

    • 44 2

    • Chodźcie dalej z tymi szmaciarzami w obronie demokracji to w samych gaciach zostaniecie.

     • 8 3

   • Jeżeli ta wypowiedz Prezydenta, to prawda, to nie wiem, jak to oceniać na tle trąbienia o sukcesach i niezwykle dobrej sytuacji finansowej Gdańska...na portal 4mln...czy w magistracie jest jakiś spec od wizerunku, PR, ktokolwiek?

    • 18 3

   • to logika całej styropianiowo-zaropiałej Solidarności

    • 5 2

   • Zastępstwo za Lisickiego z Indii? Czemu nie, gorzej nie będzie. (2)

    • 13 1

    • Indie zarąbisty kraj, w języku polskim do dziś są słowa z sanskrytu i współczesnego hindi (1)

     • 3 2

     • Niby jakie?

      • 0 0

  • A I tak glupki na niego chca glosowac

   • 26 4

  • Adamowicz proponuje Gdańskowi więcej banderowskich niewolników z Ukrainy

   Polakowi-niewolnikowi zostaje furtka ucieczki na Zachód.

   Oto nasz kapitalizm

   • 15 1

  • Gdańsk Chełm

   dziury w jezdni na ul Sikorskiego

   • 2 2

  • s łyszy pan

   panie prezydencie Duda

   • 1 0

  • (1)

   Na złość trollom nie dość, że zagłosuję na budynia to za każdy post polityczny załatwiam mu nowego wyborcę wśród znajomych. :)

   • 2 4

   • Załatwiaj , załatwiaj się

    Takimi durnymi wpisami jedynie zniechęcasz jego ewentualnych wyborców !

    • 5 0

 • czy wczoraj posłowie byli kontrolować adamowicza i urzędzie miasta? (34)

  • 188 28

  • adamowicza i zastępców nie było. Może znowu polecieli do Madrytu:)?? (3)

   • 57 20

   • (2)

    Za to caly Pis polecial do szpitala po instrukcje do chorego na glowe starca

    • 16 15

    • on tylko na nogę tam lezy (1)

     pewnie te 96 miesiączek mu zaszkodziło, nałaził się więcej niż w całym swoim życiu! Teraz zaczyna się sypać ... a lepiej nie będzie

     • 7 9

     • gangreny może dostał, przerzut wścieklizny miał ze zdradzieckiej mordy na nogę

      pan bóg nie rychliwy ale sprawiedliwy

      • 1 6

  • Czy wszyscy zdrowi posłowie wczoraj nie powinni być w sejmie? (11)

   Chciałbym usłyszeć/ przeczytać oficjalne stanowisko zdrowych posłów w jaki sposób uargumentują swoją nieobecność podczas posiedzenia i głosowania w sejmie.

   • 30 5

   • Pan Horała był wczoraj w sejmie. (3)

    co jest do sprawdzenia

    • 14 7

    • Jak widać, w rządzie oszustów nic nie jest do sprawdzenia. (2)

     - To skandal, to niebywałe, minister Mariusz Kamiński przed chwilą zrobił to samo - mówi Krzysztof Brejza z PO na nagraniu pokazującym Zbigniewa Ziobrę składającego swój podpis na liście obecności w Sali Kolumnowej. Film nagrano 10 minut po zakończeniu obrad.

     • 1 6

     • dlatego obradują w nocy

      tajne stowarzyszenie

      • 0 2

     • Poseł Brejza

      lepiej niech pociesza tatusia

      • 3 0

   • A gdzie byl Adamowicz (5)

    Ja sie pytam?
    To Ciebie nie ciekawi?

    • 24 6

    • W Sofii (3)

     Wyjazd służbowy na posiedzenie instytucji Unijnych.

     • 13 7

     • A ile Sofia ma lat?

      To już nie w MARIANCE?

      • 8 4

     • (1)

      Nie wiedziałem że budyń zasiada w inatytucjach unijnych. Myślałem że jest prezydentem Gdańska.

      • 11 4

      • ale z ciebie orzeł

       jak z kaczyńskiego marchew

       • 3 2

    • "życie jak w Mardycie"

     był na konferencji Światowego Dnia Wody w Madrycie

     • 5 3

   • A jak zdrowi to nie ma sprawy

    Ci z PiS dy są chorzy.

    • 2 1

  • wczoraj nowogrodzka robiła pokazówkę w 8 czy 10 miastach nasłała (6)

   posłów pisu mimo, że było posiedzenie Sejmu. Ciekawe czy Kuchciński obetnie im diety

   • 24 14

   • Dlaczego ma obcinac? Wykonywali czynności związane z mandatem posła. Na Maderze nie byli!!! (5)

    • 24 14

    • Rysiu też nie był

     • 9 2

    • No nie bardzo, posłom płacimy za ustanawianie prawa. (3)

     Posłowie pracują 3 dni w miesiącu, mogą wykonywać czynności w pozostałe 27...

     • 6 1

     • lepiej niech tego prawa nie piszą bo same buble produkują (2)

      połowa pisu to niby prawnicy a jednej ustawy bez błędów napisać nie potrafią

      • 4 0

      • Potrafią, tylko nie chcą. (1)

       Jak wczytasz się, coraz więcej ustaw pozwala zamykać ludzi według widzimisię Prezesa i podległych mu bezpośrednio organów, z pominięciem sądów.

       Zobacz też, że jak się okazuje, że coś jest niezgodne z prawem unijnym, jak RODO i kamery w lokalach wyborczych, zawsze jest to na korzyść PiS.

       • 4 2

       • Siostro, pacjent majaczy.

        • 2 2

  • Nie leży to w kompetencji posłów (1)

   • 15 10

   • A i owszem

    Mają takie uprawnienia. Nie wiesz - nie wypowiadaj się.

    • 1 0

  • (1)

   Tak byli ci ktorym sie premie należały

   • 6 5

   • Akurat nie

    premie dostali cz (i oddali)członkowie rządu.

    • 0 0

  • Nie kontrolować, tylko prosili o wgląd do dokumentów, bo tyle mogą zrobić. (P)osły nie kontrolują samorządu. (3)

   Jakby chłopcy napisali pismo, co by chcieli, tzn. dostęp do jakich dokumentów i przesłali wcześniej do urzędów, to by im przygotowali dokumenty, a tak przychodzą do urzędu zobaczyć dokumenty z ekipą telewizyjną TVP. No sorry, ale strzał w stopę i falstart już na samym starcie, jak ktoś z ekipą tv przychodzi przeglądać dokumenty.

   • 18 12

   • (2)

    chyba z partyjną TVP PiS a co te posełki z pisdu chcieli zobaczyć jak oni czytać ze zrozumieniem nie potrafią, przecie to prości ludzie z ciemnego ludu ubrani w garniturki

    • 5 4

    • Chcieli nagrać Budynia i papiery

     Puszczą przed wyborami materiał, że na pewno coś miał.

     • 1 0

    • Powyżej, proszę państwa: wyżyny kodomickiej elokwencji!

     • 2 1

  • Nie kontrolowac tylko szukac dziury w calym aby oglosic w TVPis ze zle sie dzieje. A sami zamiast na posiedzeniu sejmu byli w Gdansku

   • 5 3

  • Horała odpowiedz nam gdynianom dlaczego nie pojechałeś kontrolować Gdyni i wydatki,nagrody szczurka???

   wybrała cię Gdynia a nie Gdańsk!! zależy ci w ogóle na naszym mieście?!??

   • 7 1

  • Adamowicz łowi we lwowie niewolników którzy mają wykończyć pracowników Gdańska

   gdzie jest Solidarność? O coś takiego walczyliście? Dlaczego nikt nie reprezentuje polskie pracownika?

   • 7 1

 • Żenada (14)

  Kursów coraz mniej, punktualność coraz gorsza, tylko kanarów w autobusach coraz więcej. Sprawdzanie biletów to im najlepiej wychodzi..... Budyń odejdź już...

  • 449 16

  • Kurde, pszypał

   Ciekawe co ten Lisicki ma na Adamowicza że ten go ciągle gdzieś wpycha.
   Oświadczam że złożyłem wniosek o kontrolę w GAiT przez NIK.
   Czekam na odpowiedź.

   • 48 2

  • GAiT (4)

   Gdańska Awaria i Tragedia.

   • 56 2

   • (1)

    Długo nad tym myśliałeś?

    • 2 24

    • Lisicki nie pluj się to twój koniec

     Do końca miesiąca pakuj biurko

     • 17 2

   • GAiT

    Może lepiej w skrócie "Gdańskie Awarie i Tragedie"

    • 1 0

   • GAIT

    Gdańskie atrapy i trucizny

    • 0 0

  • 3miasto to w ogóle żenua jeśli chodzi o transport publiczny (3)

   Ponad połowa mieszkańców nie ma dostępu do transportu zbiorowego - wynik poniżej przeciętnej
   Jeśli chodzi o organizację, jakość usług itp. to już w ogóle chyba wszystkie krajowe rekordy są pobite.
   Nawet w Olsztynie jest lepiej.

   • 36 1

   • (1)

    Wracaj do Olsztyna.

    • 4 25

    • Brawo Ola

     Nie podoba się? To wyp!@$%aj - prawda? To jest typowe polactwo.
     Musicie wymrzeć z tą waszą mentalnością i będzie w tym kraju normalnie.

     • 23 1

   • Nie żebym był fanem Gdańskiej komunikacji

    Ale gdzie połowa mieszkańców nie ma dostępu?
    Zwróć uwagę, gdzie kończą się granice miasta...

    • 3 4

  • mniej autobusów kanarów tyle samo tyle że łatwiej spotkać :D

   • 6 3

  • Budyń - pierwszy prezydent który popłynie z gw...nem

   Dosłownie i w przenośni.
   W końcu jakiego talentu trzeba aby 1 człowiek zasr....ł całą Zatokę...

   • 16 0

  • Teraz widać po co urzędy orgaznizują zatrudnianie ludzi ze Wschodu - nwet Dalekiego...

   Chodzi o płacenie mniej.
   Dużo polskich kierwoców chciałby jeździć w PL, Gdańsku, ale nie za takie grosze

   • 15 0

  • Po co te wpisy.

   Wybierzecie Budynia albo Budynia bis - młodego Wałęsę i dalej będziecie narzekać. Ps. nie jestem wyznawcą sekty pisiorów a tym bardziej szmalcowników platfusowych.

   • 7 0

 • Jaką Pan Lisicki dostał od Pana Adamowicza nagrodę za zeszły rok? (16)

  • 392 11

  • Kleknal, polizał, wyciągnął rękę - wersja 1 (5)

   Przelewem - wersja 2

   • 53 2

   • (3)

    #nam się te pieniądze należały

    • 18 35

    • Tych z Amber Gold i OFE już nie starczyło? (2)

     Moze Tusek podaruje część emeryturki

     • 28 15

     • Wszystko poszło, razem ze SKOKami. (1)

      • 13 7

      • Oraz z GETBACK

       • 7 3

   • Na pan to trzeba zasłużyć to jest zwykła k........

    • 3 1

  • (9)

   Patrząc na oświadczenia majątkowe prezesów gdańskich spółek, to i bez premii biedy nie klepią.

   • 24 0

   • Lisicki zarabia 11k na rękę. (8)

    Jak na prezesa spółki z 70 milionami kapitału to nie jest jakoś potężnie dużo.

    • 8 8

    • (7)

     11k to poniżej minimum!!!
     za 17k nie da się wyżyć jak to powiedział jeden pisowski minister i każdy pisowiec może to potwierdzić!

     • 10 11

     • No sorry, ale pokaż mi prezesa prywatnej spółki/szefa firmy (5)

      Który ma 1500 pracowników i zarabia 11 tysięcy.
      Tyle w korpo dostaje człowiek kierujący 10 osobowym zespołem...

      • 2 9

      • (2)

       Tyle ze w korpo za takie kierowanie ludzmi po tygodni by go wyj****i na pysk.

       • 20 0

       • To chyba nigdy nie pracowałeś w korpo...

        • 2 6

       • masz pojęcie o pracy w korporacji jak kaczyński o seksie

        • 6 1

      • uważasz że Lisicki jest tutaj z dobrej woli?

       Normalnie niech idzie na rynek, szuka kogoś, kto mu da 11 na łapę.

       Nie ośmieszaj się

       • 8 1

      • To nie jest prywatna spółka.

       Od tego zacznijmy.

       • 2 0

     • Jaki pisowski? toz ten czlowiek nigdy nie byl w PIS. powstarzasz klamstwa.

      Najdluzej byl w PO. teraz jest w "polska razem". Wiec gdzie tu pis ignorancie?

      • 3 0

 • Autobusy nie sprawne.. (8)

  Bo mechanicy którzy mają uprawnienia do kierowania autobusem, zamiast naprawiać te autobusy to wożą nimi pasażerów.

  • 323 7

  • Nieraz mi się zdarzyło że przysłowiowego pana Mietka

   Trzeba było kierować po trasie, stojąc przy jego kabinie.
   Nie mieliśmy pretensji, że szef jego firmy to idiota

   • 39 0

  • macie próbkę umiejetności co potrafią zrobić funfle Budynia w spółkach miejskich (1)

   ciekawe czy służbowa fura Liska ma popsuta kilmatyzacj albo czy w zimie pali w śordku znicze, żeby sie ogrzać.
   Spółka tonie a nie słychać nic żeby Budyń próbował przywołać swojego byłego ordynansa do porządku albo wywalić go w końcu na zieloną trawkę. zadnych najmniejszych oznak, żeby coś się miało zmienić.

   • 34 2

   • A funfle kogos innego beda lepsi?

    • 2 0

  • Żadko jeżdze teraz ZTM.. (2)

   Ale ostatnio widziałem na Jaśkowej dolinie 262 jechał na zablokowanych kołach i to z pasarzerami!!
   Dym leciał na ostro

   • 11 6

   • (1)

    "Żadko" "terz" "zaglondasz" do słownika ortograficznego.

    • 14 5

    • Nie ma.

     Nie zagląda.

     • 8 2

  • Adamowicz od styropianu, to zwykla neoliberalna wśinka morska

   sprowadzać bukat: - Ukraińców-niewolników, zamiast poprawiać na miejscu.

   Ukrainiec - niewolnik ma panom Lisickim i Budyniom rozwiązać problem z pracownikami, którzy mają możliwość urwać się z pętelki i uciec na Zachód. Tak rozwiązujemy problemy ekonomiczne - niewolnictwem. To powodzenia, kr.wa....

   • 17 2

  • W ZTM najwazniejsze, ze wykonano liczbe kontroli i renoma ma kase Po co autobusy. po co tramwaje? gait istnieje tylko dla szefa

   renomiarze nie narzekaja na marne zarobki

   • 3 0

 • (20)

  Jeśli wszyscy przewoźnicy mają problemy kadrowe, to czemu tego się nie słyszy np. w Gdyni?

  • 247 10

  • Bo kierowcy z GAIT pouciekali do (7)

   BP Toura, PKS Gdańsk, PA Gryf, PKA Gdynia, PKM Gdynia, PKS Gdynia czy do innych okolicznych przewoźników

   • 56 4

   • Wina Szczurka (5)

    • 8 8

    • Szczurek niema nic do tego... (4)

     To są prywatne spółki i dlatego jako tako działają. Gdyby Szczur zaczął się tam wtrącać, w miesiąc by je zaorali a ich bazy sprzedał dla dewelopera...

     • 24 7

     • (2)

      nie wszystkie sa prywatne, PKS Gdynia należy do miasta

      • 4 10

      • tylko BP Tour i Gryf są prywatne.

       • 9 0

      • G... prawda

       Od 15 lat oba PKS (Gdynia, Gdańsk) sa prywatne

       • 8 0

     • Pks jest z udziałem miasta tak jak platynowa kacze buki i zakręt do oksywia. Spółki w myśl prawa handlowego z nadzorem ii dofinansowaniem z miasta

      • 5 0

   • Niech Liska sprzedadzą do jakiejś konkurencji to rozłoży każdą firmę w pół roku i konkurencja się zmniejszy

    zarządzanie publicznym groszem nie boli bo podatki nie zbankrutują

    • 20 1

  • Skandal (9)

   Nagrody dla urzednikow w gdansku, w tym grzelaka, to kwoty 30-50 tys !!! A ile wydajemy na utrzymanie ecs i innych tego typu przybytkow ?? Na strone internetowa kilka mln idzie. To dobrze zarzadzane muasto ??!

   • 42 2

   • Jak urzednicy nazywaja inwestycjami skarbonki bez dna pokroju szekspirowskiego, ecs to co sie dziwic ze nie ma pieniedzy

    • 28 1