Jak doszło do zalania Wrzeszcza w miniony piątek?
Gdańsk z Sopotem planują zmodernizować i rozbudować system informowania oraz ostrzegania mieszkańców - przede wszystkim przed zagrożeniem powodziowym. Łącznie pojawi się 58 nowych syren alarmowych, a całość będzie sterowana ze stanowisk w obu miastach.
Co robisz, gdy słyszysz syreny alarmowe?
Nowa infrastruktura będzie instalowana głównie z myślą o ostrzeganiu przed ryzykiem podtopień i powodzi, choć będzie mogła być wykorzystana także w innych sytuacjach awaryjnych.
W Gdańsku pojawi się 55 nowych punktów alarmowych, w ramach których przewidziano syreny elektroniczne, radiotelefon, blok sterujący oraz maszt antenowy. Dodatkowo rozbudowie ulegnie 15 istniejących punktów alarmowych, w których pojawią się radiotelefon i blok sterujący. Pełną listę lokalizacji prezentujemy w tabeli poniżej.
W Sopocie, który jest znacznie mniejszy pod względem powierzchni terenów zurbanizowanych, przewidziano modernizację istniejącej analogowej stacji bazowej oraz instalację trzech elektronicznych syren alarmowych zlokalizowanych na budynkach:
Czytaj też: Bezpłatna aplikacja powiadomi o niebezpieczeństwie
Inwestycjom w obu miastach będzie towarzyszyła poprawa istniejącego systemu łączności, zaś cała infrastruktura będzie zarządzana z trzech miejsc:
- Miejskiego Centrum Zarządzania Kryzysowego w Gdańsku (ul. Wyspiańskiego 9A
)
- Stanowiska Kierowania Komendanta Miejskiego Państwowej Straży Pożarnej w Sopocie (ul. Armii Krajowej 105
)
- Wojewódzkiego Centrum Zarządzania Kryzysowego (Urząd Wojewódzki - Okopowa 21/27
)
O wyborze wykonawcy w przetargu zdecyduje kryterium ceny (60 proc.) oraz udzielonej gwarancji (40 proc., minimum dwa lata). Na realizację zadania przewidziano dziewięć tygodni od momentu zawarcia umowy.
Czytaj też: Co robić, gdy wyją syreny alarmowe?
Materiał archiwalny z 2015 r.