Fakty i opinie

stat

Gdańsk wysoko w rankingu jakości życia

Wiele osób podziela opinię, że Gdańsk jest dobrym miejscem do życia.
Wiele osób podziela opinię, że Gdańsk jest dobrym miejscem do życia. fot. Maciek_P/czytelnik trojmiasto.pl

Gdańsk zajął pierwsze miejsce w Polsce i 88. na świecie w międzynarodowym rankingu jakości życia. To powód do zadowolenia, ale trzeba wiedzieć, że ranking bazuje na niewielkiej liczbie opinii internatów. W czasie testu "przypadkowo" poprawiliśmy ocenę Gdańska w kategorii opieka zdrowotna.Dobrze żyje ci się w Trójmieście?

tak, nie zamienił(a)bym tego miejsca na żadne inne

39%

tak, ale zawsze mogłoby być lepiej

46%

nie, ale muszę tu być

8%

nie i zamierzam się stąd wyprowadzić

7%
Z rankingami jest trochę tak jak z meczami słabych drużyn sportowych: nikogo nie interesują - poza kibicami tych zespołów, które akurat grają.

Wszelkiego rodzaju rankingów o jakości życia, o tym, gdzie warto pojechać, gdzie jest najpiękniej, jakie są nieodkryte jeszcze miejsca na świecie, zrobiło się w ostatnich latach tak dużo, że w dużej mierze straciły one na znaczeniu.

No ale jeśli akurat nasz kraj (miasto, dzielnica, firma) w nim króluje, to czemu się nie pochwalić?

Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz napisał we wtorek na Facebooku:

- Miasto Gdańsk najwyżej z polskich miast w międzynarodowym rankingu jakości życia! Zajęliśmy 88. miejsce. To fantastyczny wynik i ogromny sukces Gdańska. W rankingu Quality of Life Index brane są pod uwagę takie parametry jak np. sytuacja materialna mieszkańców, zdrowie, życie rodzinne, bezpieczeństwo zatrudnienia, wolność polityczna czy równość płci.
Ten ranking, a właściwie zestawienie, bo pozycje miast zmieniają się na bieżąco, jest publikowany na stronie numbeo.com. Została ona założona w 2009 roku przez - nomen omen - Mladena Adamovica.

Oceny, na podstawie których opracowywana jest kolejność, może umieścić każdy. Nie są one w żaden sposób weryfikowane.

Oferty pracy w TrójmieściePod względem jakości życia na świecie na pierwszym miejscu znalazła się stolica Australii - Canberra. Wynik ten zawdzięcza jednak opiniom od 54 do 159 osób, które wypowiedziały się w poszczególnych kryteriach. Trudno uznać tę grupę za reprezentatywną.

Za dobrą pozycję Gdańska w zestawieniu odpowiada od 28 do 168 osób, w zależności od ocenianej dziedziny życia. Koszty życia w mieście oceniło 168 osób, opiekę zdrowotną - 28, zanieczyszczenie powietrza - 38, bezpieczeństwo - 55, ruch uliczny - 34.

Podczas pisania tego artykułu oceniliśmy opiekę zdrowotną w Gdańsku, którą wcześniej oceniano 28-krotnie. Wystarczyło, że przy każdym pytaniu zaznaczyliśmy najwyższy poziom zadowolenia, by podnieść ocenę opieki zdrowotnej w mieście z 58,89 na 60,36.

Służba zdrowia w Trójmieście: aktualne informacjeGdybyśmy powtórzyli naszą ocenę dwukrotnie, przeskoczylibyśmy w tym zestawieniu Wrocław.

W tym kontekście warto odnotować, że w zestawieniu pokazującym jakość życia w polskich miastach pojawiłaby się także Gdynia, gdyby tylko oddano na nią więcej głosów. Na razie oceniono ją od sześciu do 64 razy. Na podstawie tych głosów indeks jakości życia jest wyższy niż w Gdańsku!

Cieszmy się, że nasze miasta są dostrzegane i docenianie w różnego rodzaju zestawieniach, ale nie traktujmy ich wszystkich do końca serio.

Opinie (382) 11 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.