• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk na ustach Europy

Maciej Goniszewski
18 sierpnia 2005 (artykuł sprzed 18 lat) 
Najnowszy artykuł na ten temat Ważne historie w prosty sposób
Uroczystości związane z obchodami 25 rocznicy powstania "Solidarności" okazały się znakomitym sposobem promowania Gdańska za granicą. Gazety w całej Europie piszą o uroczystościach, znaczeniu "Solidarności" i obecnej ocenie tamtych wydarzeń przez społeczeństwo, a przy okazji czytelnicy dowiadują się, że strajki, które w ostatecznym efekcie doprowadziły do upadku komunizmu, zaczęły się właśnie w Gdańsku i tutaj organizowane są główne uroczystości jubileuszowe.

Niemcy
Najwięcej miejsca gdańskim obchodom poświęca prasa niemiecka. Leipziger Volkszeitung z 15 sierpnia opublikował artykuł Ewy Krafczyk pt. "Przed 25 laty strajk w Gdańsku zapoczątkował koniec bloku wschodniego". Kanwą artykułu jest ogłoszona przez Lecha Wałęsę decyzja o wystąpieniu z NSZZ "Solidarność" oraz podjęciu próby utworzenia "szerszego ruchu społecznego na rzecz rozbudowy i większej solidarności w UE". Autorka przypomina strajk w stoczni gdańskiej oraz porozumienie w sprawie utworzenia NSZZ "Solidarność".

- Gdańscy robotnicy tworzyli historię, ale po 25 latach od utworzenia "Solidarności" nie czują się już zwycięzcami - dowiadują się czytelnicy "Leipziger Volkszeitung". - Nie mają też ochoty świętować rocznicy.

Autorka informuje o "pełnym goryczy" liście otwartym, jaki przed kilku dniami opublikowali robotnicy byłej Stoczni Gdańskiej.

Dirk Boettcher w Die Welt opisuje historię "Solidarności" i jej udział w doprowadzeniu do zmian w Europie Wschodniej. Dużo miejsca poświęca także Lechowi Wałesie - zarówno jego zasługom, jak i błędom.

Sam Wałęsa też miał okazję wypowiedzieć się na łamach tej gazety w wywiadzie, w którym opowiada "jak dokonał skoku przez mur w stoczni w Gdańsku". W wywiadzie dla "Die Welt" Wałęsa opisuje okoliczności protestu stoczni, przebieg zdarzeń, ale przede wszystkim podkreśla wielką rolę jaką odegrał papież Jan Paweł II. Niestety przy okazji musi dementować pogłoski dotyczące swojej działalności w służbach specjalnych.

W "Frankfurter Allgemeine Zeitung" niemieccy czytelnicy znajdują wywiad z byłym ministrem spraw zagranicznych oraz doradcą "Solidarności" Bronisławem Geremkiem, który nazywa protesty w stoczni gdańskiej ostatnią proletariacką rewolucją.

- Strajkujący stali się tutaj subiektem, który walczył o swą godność i wolność - mówi profesor.

Czechy
- Gdańsk wspominał pierwszą akcję "Solidarności" - dowiadują się z "Lidovych Novin" z 15 sierpnia nasi południowi sąsiedzi. - Około trzech tysięcy ludzi, głównie pracowników Stoczni Gdańskiej, wzięło udział 14 sierpnia w obchodach rocznicy pierwszego dnia strajków 1980 roku. W dniu 14 sierpnia 1980 roku rozpoczął się protest stoczniowców przeciwko uwięzieniu jednej z pracownic stoczni, działaczki opozycji antykomunistycznej. Po 18 dniach strajku, rząd popisał porozumienie ze strajkującymi, w którym wyraził zgodę na zrzeszanie się w niezależnych związkach zawodowych. W ten sposób narodziła się "Solidarność", pierwszy niezależny związek zawodowy w bloku sowieckim.

Białoruś
O gdańskich uroczystościach informuje także białoruska "Narodnaja Wola" z 16 sierpnia. W artykule "Fenomen ludzkiej solidarności" informuje, że w Polsce odbywają się uroczystości związane z 25 rocznicą strajku w Stoczni Gdańskiej.

- Wydarzenia, które miały miejsce ćwierć wieku temu w Stoczni Gdańskiej dały początek transformacji ustroju państwowego w Polsce i przemianom w całej Europie Środkowo-Wschodniej - informuje "Narodnaja Wola". - W Gdańsku na Placu Solidarności odbył się spektakl, będący jedną z najważniejszych imprez kulturalnych, poświęconych jubileuszowi "Solidarności".

Gazeta informuje również o rezolucji, którą jednogłośnie przyjęła Izba Reprezentantów Kongresu USA z okazji 25 rocznicy strajków na Wybrzeżu i powstania "Solidarności". "Polska jest przykładem dla wszystkich krajów, które walczą o demokrację i uwolnienie spod totalitarnych reżimów". Gazeta dodaje, że "w polskim społeczeństwie nie ucichają spory na temat roli tych wydarzeń w historii kraju".

- Wykładanie tego fragmentu historii w szkole nadal jest trudne - dowiadują się Białorusini. - Wątpliwości części młodzieży, co do pozytywnej roli "Solidarności" wynikają z rozczarowania i niezrealizowanych marzeń ich bliskich. Jednak konieczne jest spojrzenie na te wydarzenia w szerszej perspektywie, w kontekście całej historii zarówno polskiej jak i europejskiej.

Belgia
13 sierpnia "La Libre Belgique" w kontekście rozpoczynających się obchodów 25-lecia powstania "Solidarności" pisze o początkach ruchu robotniczego, który doprowadził do upadku komunizmu w Polsce. Pisze o zasługach Lecha Wałęsy, Tadeusza Mazowieckiego i Bronisława Geremka. Czytelnicy dowiadują się także, że uroczyste obchody powstania "Solidarności" będą miały miejsce 31 sierpnia w Gdańsku, w dniu ogłoszonym świętem państwowym.

Węgry
15 sierpnia "Magyar Nemzet" informuje, że 31 sierpnia w uroczystościach w Gdańsku, związanych z 25-leciem "Solidarności", Węgry reprezentować będzie prezydent László Solyóm. Gazeta zwraca uwagę, że premier Ferenc Gyurcsány, również zaproszony do Polski, nie weźmie udziału w obchodach.

Czytelnicy "Magyar Nemzet" dowiadują się ponadto, że w gdańskich uroczystościach będą uczestniczyć m.in. prezydent Niemiec, przewodniczący Komisji Spraw Zagranicznych Kongresu USA, premierzy Czech, Chorwacji, Łotwy, Słowacji i Słowenii oraz przewodniczący Komisji Europejskiej.

Mołdawia
16 sierpnia "Moldova Suverană" poinformowała, że 3000 ludzi przemaszerowało przez centrum Gdańska, aby uczcić pierwszy dzień strajków z sierpnia 1980 r., które dały początek związkowi zawodowemu "Solidarność". Gazeta przypomina, że 14 sierpnia 1980 r. pracownicy Stoczni Gdańskiej rozpoczęli strajk, aby zaprotestować przeciw zwolnieniu Anny Walentynowicz, pracowniczki stoczni i działaczki ruchu antykomunistycznego.

- Tego samego dnia, Lech Wałęsa, elektryk zwolniony z pracy w stoczni z powodu działalności opozycyjnej, wezwał tysiące robotników w obronie Walentynowicz - czytają Mołdawianie. - Po 18 dniach strajku, który rozprzestrzenił się na inne przedsiębiorstwa w kraju, władze komunistyczne podpisały tzw. Porozumienia Gdańskie, które dały początek "Solidarności", pierwszemu niezależnemu związkowi zawodowemu w byłym bloku radzieckim.

Francja
W "Le Point" z 11 sierpnia Maya Szymanowska przypomina wydarzenia, które miały miejsce w stoczni gdańskiej 25 lat temu. Przedstawia portrety najważniejszych aktorów sierpniowych dni przybliżając czytelnikom ich późniejsze losy.

Druga część artykułu poświęcona jest kontrowersjom związanym z uroczystymi obchodami 25-lecia Solidarności. Autorka przypomina Andrzeja Gwiazdę, który skierował list otwarty do Parlamentu Europejskiego, w którym sprzeciwia się współfinansowaniu uroczystości jubileuszowych przez UE. Zdaniem Andrzeja Gwiazdy jubileusz organizują zdrajcy "pierwszej Solidarności", ci sami, którzy stworzyli w 1989 roku "drugą Solidarność", nie mającą poza nazwiskiem Wałęsy nic wspólnego ze starym związkiem, która porozumiała się z komunistami.

Portugalia
16 sierpnia "Público" przypomina o obchodach 25-lecia powstania "Solidarności" wyjaśniając, że był to pierwszy wolny związek zawodowy na wschód od żelaznej kurtyny, który wypowiedział posłuszeństwo komunistycznemu reżimowi.

- Z okazji rocznicy, 26 sierpnia odbędzie się w gdańskich stoczniach koncert francuskiego muzyka Jeana Michela Jarre'a - dowiadują się Portugalczycy. - Będzie to największa tego typu impreza kiedykolwiek zorganizowana w Polsce (koszty wyniosą 1,4 miliona euro). W czasie konferencji prasowej wzruszony kompozytor przypomniał, oddając cześć "odwadze i determinacji" robotników, że "to w Gdańsku wszystko się zaczęło". Następnie zwiedził stocznię w towarzystwie historycznego lidera "Solidarności" i laureata pokojowej nagrody Nobla Lecha Wałęsy. W czasie koncertu zostanie wykonana światowa premiera "Gdańskiej Symfonii" - utworu skomponowanego specjalnie z okazji obchodów rocznicy.
Maciej Goniszewski

Wydarzenia

Opinie (33) 1 zablokowana

  • Czy tylko chodziBo o Walentynowicz?

    Stocznoiowcy zadali przywrócenia do pracy pania Anne Waletynowicz oraz Lecha Walese.
    Dlatego dziwne jest ze czesto pomijany jest Lech Walesa w informacjach mowiacych o powodach i zadaniach strajujacych.

    • 0 0

  • proszę, proszę reklama za friko:)

    • 0 0

  • The Guardian

    Bodajże 30 lipca w "The Guardian" ukazał się duży artykuł "Lech's Gdansk" :)
    The Guardian to chyb anieco więcej, zcałym szacunkiem, niż Moldova Suverana, choć cieszy, że nawet w Moldava wiedzą o naszym pięknym mieście.
    Proszę bardzo oto link ;):
    http://travel.guardian.co.uk/countries/story/0,7451,1538764,00.html

    • 0 0

  • Musze sie pochwalić

    że kiedys przez przypadek z "S"stałem sie na kilka sek. migawka w CNN, satysfakcja pozostała.

    • 0 0

  • Tylko Walentynowicz; -)

    Stoczniowcy nie żądali przywrócenia do pracy Wałęsy, ponieważ ten nie pracował w Stoczniu juz od paru lat. walentynowicz została zwolniona chyba 7 sierpnia, po paru tygodniach przepychanek. To o niej było więc głośno i to ona została wywalona jako współzałożycielka Wolnych Związków Zawodowych Wybrzeża. Dlatego, gdy kilka dni później Lechu wyskoczył zza plecców Klemensa Gniecha, ten musiał się nieźle zastanwiać z kim ma do czynienia ;-)
    Oczywiście nie umniejszam roli Lecha w Sierpniu '80, ale sam początek nie należął do niego...

    • 0 0

  • prawie codziennie trafiam na film o historii strajku dzień po dniu
    w trzecim dniu strajku LW podpisał porozumienie z dyrekcją stoczni o powdyżce i dostał glejt od fiszbacha na nietykalność przywódców
    to gwiazda i jego znajomi z elmoru (bodajże?) zrozumieli, że jak stocznia zakończy strajk i wyjdzie to inne zakłady dostaną w dupe od komuny i wtedy razem z aliną pienkowską, henryką kzywonos powołali miedzyzakładowy komitet strajkowy zapobiegli wygaszeniu strajku w stoczni i po raz pierwszy zaczęli wspólnie planowac dalszy przebieg strajku ogłaszając utworzenie MKS oraz rozszerzając swoje postulaty m in o wolne związki
    tak to chyba było, było, nie było....

    • 0 0

  • Gallux

    Tak to było, tyle że UB musiało stworzyć swojej wtyczce życiorys, stąd te ciągłe wtręty o Bolk... pardon Lechu Wałęsie oczywiście.

    • 0 0

  • KORPORACYJNE MEDIA PRZEŚCIGAJĄ SIĘ W PROMOWANIU MAFIJNYCH UKŁADÓW

    TYM RAZEM JEST TO SOLIDARNOŚĆ- TWÓR KTÓRY UMOŻLIWIŁ KONCERNOM DRENAŻ OBYWATELI. SOLIDARNOSC TO INSTYTUCJA KTÓRA ZEPCHNĘŁA NA DWORCE CAŁE RODZINY. SOLIDARNOŚĆ TO WREŚCIE ORGAN KTÓRY MATKI MAJĄCE MAŁE DZIECI ZMUSZA DO PROSTYTUCJI.
    WIEM ŻE TEGO NIE WIDAĆ, WIEM ŻE GŁÓWNE ULICE SĄ KOLOROWE.
    POWIEDZ MI TYLKO CZŁOWIEKU JAK MATKA MAJĄCA 24LATA MA WYCHOWAĆ DZIECKO SKORO PRACUJE NA PEŁNYM ETACIE,ZARABIA 619ZŁ, NIE MA RODZICÓW, OJCIEC DZIECKA PŁACI JEJ 400ZŁ ALIMENTÓW, A PRZEDSZKOLE KOSZTUJE 400ZŁ.OPŁATY MIESZKANIOWE TO KOLEJNE 600ZŁ. POWIEDZ SOLIDARUCHU CO MA JESC TA MATKA, CO MA JESC JEJ DZIECKO? SKAD MA BRAC NA SRODKI CZYSTOSCI? KTO SIE ZAJMUJE JEJ DZIECKIEM GDY ONA PRACUJE PO 12h? TO JEST SMUTNA RZECZYWISTOSC DOTYKAJĄCA MILIONY LUDZI NA CODZIEŃ.KORZYSTAJĄ NA TYM TYLKO ZŁODZIEJE, BO DOSKONALE WIEDZA ZE GLODNY CZLOWIEK NIE JEST W STANIE WALCZYC. ONI WIEDZĄ ŻE GLODNY LUD JUZ NIE POWTORZY SUKCESU SIERPNIA 80.
    OBECNIE TRWA WALKA O ZCEMENTOWANIE ZASTANYCH UKŁADÓW!!! MASZ RODZINE, MASZ PRACE?- WIĘC ROBISZ WSZYSTKO ABY TO UTRZYMAĆ(POWODY SĄ CZYSTO PRAGMATYCZNE-JEDZENIE,UBRANIE,ŻYCIE). IDZIESZ NA WYBORY BO NIE CHCESZ POGORSZENIA SWOJEGO ŻYCIA, BO WIESZ ŻE GORZEJ JUŻ NIE CHCESZ UPAŚĆ.
    MATKA MAJĄCA DZIECKO JUŻ NIE SZUKA MIŁOŚCI, ONA PROSTYTUUJE SIĘ Z FECETAMI KTÓRZY MOGĄ JEJ JAKKOLWIEK POMÓC. ONA WIE ŻE JEŚLI ZAPEWNI SWEMU DZIECKU W MIARE NORMALNE BYTOWANIE(JEDZENIE,UBRANIE,SZAMPON DO WŁOSÓW) TO SPRAWI IŻ JEJ DZIECKO ŻE POWTÓRZY JEJ CIERPIENIA I KRZYWDY.
    NIC DODAĆ NIC UJĄĆ!!!
    ŻADNE caritasy, mopsy, partie nie zmienią faktów!!! Czysto psychologicznych faktów!!! Nie może być w Polsce lepiej!!! Ty to wiesz, ja to wiem- więc po co ten chory optymizm??? Żyjemy bo nie mamy innego wyjścia!!! Każdy sposób jest dobry by zapewnić sobie i rodzinie jedzenie!!! Zdrowe, normalne, pełnowartościowe, zbilansowane i tylko jedzenie.

    • 0 0

  • Gdańsk na ustach

    Trach ciach i ucichnie. Pozostanie tylko etos. CZasy sie zmieniają a Gdańsk oddala sie od czołówki krajowej już od dawna.

    • 0 0

  • Alladyn bajkopisarz

    przenieś Ty się za wschodnią granicę i obaczysz dobrobyt

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane