Izolacja pomogła poznać sąsiadów (niestety)
Na Chełmie w rejonie ul. Zielonogórskiej oraz Kolonia Przyszłość w najbliższych dniach wyrośnie zespół kontenerów dla osób bezdomnych, które muszą przejść kwarantannę w związku z potencjalnym zakażeniem koronawirusem przed przyjęciem do docelowych placówek opieki. Łącznie będą tutaj mogły przebywać 32 osoby.
Czy interweniowałe(a)ś kiedyś w sprawie osób bezdomnych?
- trzech tzw. domków mieszkalnych, składających się z dwóch kontenerów dla łącznie ośmiu osób (cztery łóżka piętrowe), pomiędzy którymi przewidziano kontener z prysznicem, aneksem kuchennym i toaletą,
- ośmiu kontenerów jednoosobowych, które będą pełniły funkcję izolatek z własnymi węzłami sanitarnymi,
- trzech kontenerów z przestrzenią biurową, w których przewidziano także aneks kuchenny, prysznic, toaletę, magazyn oraz szatnię,
- jednego kontenera - ambulatorium, w którym będzie mogła być udzielana podstawowa pomoc medyczna,
- jednego kontenera do dekontaminacji, czyli odkażania powierzchni ciała i przedmiotów.
Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w Trójmieście
Kontenery gotowe natychmiast do zamieszkania
Łącznie we wszystkich kontenerach przewidziano miejsca noclegowe dla 32 osób, w tym trzech niepełnosprawnych ruchowo (w izolatkach). Zamawiający - Gdańskie Nieruchomości - wymaga, aby wszystkie kontenery były wyposażone w ogrzewanie, szafki, stoliki, krzesła oraz - w kontenerach wieloosobowych - telewizory. Od wykonawcy oczekuje się również dostarczenia gotowych łóżek oraz kilku kompletów pościeli.
Domy i ośrodki pomocy społecznej w Trójmieście
Kwarantanna przed skierowaniem do placówek opieki
Jak informują urzędnicy, utworzenie takiej tymczasowej placówki opieki wynika z polecenia wojewody pomorskiego oraz rekomendacji ministra rodziny, pracy i polityki społecznej. Zgodnie z wytycznymi skierowanymi do samorządów gminnych należy:
- dążyć do ograniczenia przemieszczania się osób bezdomnych,
- zapewnić miejsca do odbycia kwarantanny, poprzedzającej przyjęcie do docelowych placówek opieki,
- zapewnić schronienie dla osób bezdomnych w innej, dodatkowej formie niż noclegownie i schroniska.
- Kontenery mieszkalne będą wykorzystywane jako miejsca kwarantanny zbiorowej, miejsca dla osób z podejrzeniem zachorowania oraz miejsca interwencyjne dla osób doświadczających kryzysu bezdomności, oczekujących na przyjęcie do noclegowni, schroniska lub domu samotnej matki - mówi Joanna Bieganowska z Referatu Prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku.
Czytaj też: Autobus SOS dla bezdomnych będzie jeździł dłużej
Błyskawiczna procedura zamówienia
Zamówienie na dostawę i montaż kontenerów zostało przeprowadzone w ekspresowym trybie, na podstawie zapisów ustawy dot. walki z pandemią koronawirusa. Gdańskie Nieruchomości ogłosiły postępowanie 3 kwietnia, a już 7 kwietnia dokonano wyboru najkorzystniejszej oferty - firmy Energotel z Sopotu (ok. 646 tys. zł).
Oferty złożyło jeszcze czterech potencjalnych wykonawców, zaś najdroższa z nich opiewała na kwotę ok. 1,1 mln zł. Urzędnicy na ten cel rezerwowali natomiast kwotę nie większą niż 758 tys. zł.
Pomoc biednym i bezdomnym w Trójmieście
Montaż kontenerów w najbliższych dniach
Zgodnie z warunkami zamówienia kontenery na Chełmie muszą być ustawione w terminie siedmiu dni od momentu podpisania umowy.
Co się stanie z kontenerami, gdy zniesione zostaną restrykcje związane ze zwalczaniem epidemii koronawirusa?
- Po tym czasie kontenery mieszkalne mogą być nadal wykorzystywane do celów związanych z zabezpieczaniem schronienia osobom w kryzysie bezdomności lub innych celów związanych z zabezpieczeniem pomieszczeń tymczasowych - tłumaczy Bieganowska.
Czytaj też: Mandat za bieganie, rower, wymianę opon? Prawnik tłumaczy