• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk przegrał walkę o światowy zlot skautów

km
16 sierpnia 2017 (artykuł sprzed 6 lat) 
Harcerze ZHP promowali Gdańsk do organizacji Jamboree 2023. Harcerze ZHP promowali Gdańsk do organizacji Jamboree 2023.

To Korea Południowa, a nie Polska będzie gospodarzem 25. Światowego Jamboree Skautowego w 2023 roku z udziałem blisko 50 tys. skautów ze 160 krajów świata. Tak zadecydowało w głosowaniu ok. 960 delegatów organizacji skautowych z całego świata.



Czy takie spotkania skautów są potrzebne?

Od 14 sierpnia trwa konferencja Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) w Baku w Azerbejdżanie, na której ważyły się losy miejsca lokalizacji Jamboree Skautowego w 2023 roku.

W środę nastąpił najważniejszy moment - wybór miejsca w którym odbędzie się zlot - miejsca do wyboru były dwa: Wyspa Sobieszewska w Gdańsku i południowokoreańskie Saemangeum.

Głosowanie z udziałem ok. 960 delegatów organizacji skautowych z całego świata rozpoczęło się o godz. 13 polskiego czasu. Każdy kraj miał sześć głosów bez względu na wielkość i liczbę skautów. Niestety ogłoszenie wyboru gospodarza Jamboree 2023 się opóźniło z powodu awarii elektronicznego systemu do głosowania. Pierwotnie wyniki mieliśmy poznać o godz. 15. Ostatecznie głosy liczone były ręcznie przez międzynarodową komisję złożona z przedstawicieli organizacji skautowych z całego świata.

Ostatecznie stosunkiem głosów 605:307 organizacja Jamboree 2023 przypadła Korei Południowej.

- Ostatnie trzy lata międzynarodowej kampanii promującej Polskę jako gospodarza Światowego Jamboree Skautowego było niesamowitą, przeprowadzoną chyba po raz pierwszy na taką skalę, promocją naszego kraju za granicą. Były to działania adresowane przede wszystkim do liderów młodzieży z całego świata. Polska stała się dla 40-milionowej Światowej Rodziny Skautowej rozpoznawalnym i atrakcyjnym krajem. Nie zdobyliśmy jamboree, ale przekonaliśmy ich, że Polska jest doskonałą destynacją turystyczną i biznesową - mówi hm. Małgorzata Sinica, naczelnik Związku Harcerstwa Polskiego.
Prezentacja Polski w Baku odbyła się m.in. z udziałem najmłodszych harcerzy grających na skrzypcach. Prezentacja Polski w Baku odbyła się m.in. z udziałem najmłodszych harcerzy grających na skrzypcach.
Polskę przez ostanie dni reprezentowała w Baku 50-osobowa delegacja Polski, w skład której wchodzą głównie reprezentanci ZHP, instruktorzy - wolontariusze, którzy są odpowiedzialni za kontakty międzynarodowe i promocję oraz przedstawiciele partnerów ZHP w przygotowaniach kandydatury. Z ramienia miasta pojechał tam m.in. Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska oraz jego zastępca Piotr Grzelak.

Związek Harcerstwa Polskiego pierwszą deklarację kandydowania do organizacji Światowego Jamboree Skautowego złożył w 2011 w Szwecji. Wspierały go władze Gdańska, prezydent RP i polski rząd.

Organizacja światowego zlotu była powiązana z możliwością organizacji także europejskiego jamboree na Wyspie Sobieszewskiej, dwa lata wcześniej w 2021 roku. Obecna decyzja powoduje, że tak się nie stanie. Na pewno na wyspie odbędzie się natomiast krajowy zlot harcerzy w 2018 roku w ramach obchodów 100-lecia ZHP.

Przypomnijmy, że w ramach przygotowań do Jamboree 2023 na Wyspie Sobieszewskiej przyspieszyły długo wyczekiwane inwestycje, jak budowa za 57 mln zł mostu zwodzonego, który ma być oddany do użytku na początku przyszłego roku, a także budowa drogi rowerowej, remonty ulic. Zaplanowano też nową ulicę przecinającą wyspę na terenie zlotu i uzbrojenie terenu.

Światowe Jamboree Skautowe to najważniejsza impreza skautingu. W 2023 r. - w 25. Jamboree, ma wziąć udział około 50 tysięcy skautów z ponad 160 krajów. W zlocie mogą brać udział skauci w wieku 14-18 lat. Uczestnikiem organizowanego raz na cztery lata zlotu można więc być tylko raz w życiu.

Tak w 2011 roku wyglądało miasteczko skautowe w Szwecji. Tak w 2011 roku wyglądało miasteczko skautowe w Szwecji.
Spotkanie trwa kilkanaście dni, w czasie których skauci biorą udział w zajęciach edukacyjnych i kulturalnych, zwiedzają kraj i region, w którym odbywa się jamboree, ale wykonują też prace społeczne na rzecz różnych lokalnych organizacji czy społeczności. Celem jamboree jest zademonstrowanie, że istnieje nadzieja na pokój wśród narodów świata.

Pierwsze Światowe Jamboree Skautowe odbyło się w 1920 r. w Londynie. Ostatni zlot miał miejsce w 2015 r. w Japonii, a w 2019 r. harcerze spotkają się w USA. Polska nigdy jeszcze nie była gospodarzem Jamboree.
km

Opinie (255) ponad 20 zablokowanych

  • haha ale koledze nowakowi juz robia cale uzbrojenie!!!

    • 28 3

  • Doskonale!!!! Bardzo dobra wiadomość

    po co robic tu takie zloty a ta niby "promocja" to śmiechu warta

    • 16 13

  • No niestety (1)

    Środowisko skautów w Polsce skłócone i poszczególni liderzy podstarzali chłopcy warczący na siebie nie przekonali kolegów z innych krajów. Gdzie dwóch się bije tam trzeci korzysta.

    • 22 3

    • Nie w tym problem - ruch skautowy jest pojemny i otwarty (ideowo)

      Na całym świecie jest tak, że w danym kraju jest zwykle kilka (lub nawet więcej) organizacji skautowych, tak, jak i w Polsce - dla każdego coś miłego :-). Natomiast, jako reprezentant danego kraju, w Światowej Organizacji Skautowej jest zawsze tylko jedna, największa i najbardziej reprezentatywna dla ruchu skautowego organizacja - z Polski jest nią Związek Harcerstwa Polskiego - najstarsza (100 lat) i największa (ponad 110tys. członków) organizacja wychowawcza o skautowych korzeniach w naszym kraju. ZHP został zaproszony do światowej rodziny skautowej, ponieważ uznała ona, że - jako organizacja statutowo apolityczna i otwarta światopoglądowo (nie narzucająca, choć szanująca wybory jej członków w kwestii np. wiary, ale także odwołująca się do tradycji - stąd jednak słowo Bóg w rocie Przyrzeczenia - rozumiany m.in. przez osoby religijnie obojętne jako abolut, wiara w ideały).
      Kiedy w 1989 roku nastąpił ostateczny rozłam ZHP (i wyodrębnił się ZHR) - było to bardzo bolesne, ale i długofalowo - ozdrowieńcze doświadczenie dla ruchu harcerskiego. Instruktorzy ZHP - drogą ewolucji i łagodnej trajektorii zmian w organizacji - z szacunkiem dla tradycji - poszli jednak ku nowoczesności i zbliżyli się do tego, co WOSM preferuje, czyli do szerokiej perspektywy i obywatelskiej aktywności na rzecz wychowania młodzieży dla obywatelskiego społeczeństwa otwartego. A ZHR poszedł swoją drogą - mocno trzymając się przedwojennych zwyczajów i tradycji, a także odnajdując sprzymierzeńców w konserwatywnym kościele i skrajnej prawicy (? - tj. w opcji obecnie rządzącej). Na poziomie drużyn i środowisk - wszyscy harcerze są braćmi, niezbyt ważne - z jakiej organizacji. Na poziomie polityków - bywa różnie... To, że pomiędzy liderami organizacji ruchu harcerskiego zaznaczają się różnice poglądów nie jest niczym złym - tworzy różnorodność i możliwość wyboru osobom (np. rodzicom), co im bardziej odpowiada. Ja osobiście wolę dla swoich dzieci otwartość na świat i nowoczesność - przygotowanie do dobrego radzenia sobie we współczesnym świecie, a w zdecydowanie mniejszym stopniu - skansen. Tak naprawdę organizacje harcerskie ze sobą na różnym poziomie, pomimo różnic, współpracują, a to, gdzie dziecko jest - czasami po prostu zależy od tego, że właśnie drużyna tej, a nie innej, organizacji, jest w pobliżu domu dziecka dostępna. Podsumowując - należy traktować z wielkim szacunkiem i uznaniem każdego, kto przez lata poświęca, w ramach wolontariatu - bo na nim opiera się ruch harcerski - swój czas i wysiłek, by wychowywać cudze dzieci w ideałach, które im w życiu raczej pomogą... Dobrze, że rodzice mogą wybierać. Szkoda, że dla bieżących i partykularnych interesów politycznych czasami w tę różnorodność próbują wkraczać notable. Mądrzy rządzący powinni to rozumieć, że "Takie będą Rzeczypospolite, jakie ich młodzieży chowanie"! I z szacunkiem wspierać wysiłek zapaleńców-społeczników, jednoczyć - szukać tego, co wspólne, a nie dzielić. Ot, co!

      • 1 0

  • A mi ciebie nie.

    • 6 1

  • słomiane "prmocje" i nic nie dające wyrzucanie kasy w błoto

    radość, a na Sobieszewie to i tak już poszło dużo kasy w błoto

    • 9 11

  • Niestyty dzieki rządom pisiorów Polska nie ma teraz dobrej opini na świecie (2)

    • 22 33

    • LEMING a ty ile dostajesz od wpisu schetynowek ?Hipokryto a tko opluwał Polske na cały swiat krzyczał?

      Anty reklame Polsce to robią POlitycy skarzą gdzie sie tylko da z byle pierdołami lecą i potem i tak sie okazuje ze to wszystko nieprawda !!Złodzieje oderwani od koryta zrobią wszystko by tylko ponownie dostac sie do koryta by mogli ponownie krasc.A najbardziej boją sie tego ze za 2lata wyborach to nietylko nie wrócą do koryta ale i stracą w notowaniach.

      • 11 8

    • Dzięki skarżypytom Polska ma złą prasę.

      • 6 3

  • super (1)

    Marionetkowy rząd nie odtrąbi swojego sukcesu.

    • 13 18

    • leming ty juz obwiesciłes wszystkim swoją głupote

      • 9 8

  • I jak teraz (1)

    I jak teraz Adamowicz odwdzięczy się Nowakowi ?

    • 33 3

    • Właśnie mu się odwdzięczył. Zamiast czekać na jakiś zlot, można brać hajs za ziemię pod osiedle już teraz!

      • 13 1

  • Dlaczego Gdańsk przedstawił taki słaby program, (1)

    ale też ostatnie wydarzenia związane z ZHR - w tym brak alertów i ostrzeżeń meteo oraz ignorancja i indolencja przepisów także procedur na pomorzu pewnie przyczyniły się do takiej decyzji.
    Szkoda.

    • 20 13

    • To tak na poważnie?

      • 5 2

  • pieknie o jeden walek mniej budynia

    • 16 5

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane