• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport
Skopiowano

Gdańsk szykuje się na wiosenne ulewy

Ewelina Oleksy
28 kwietnia 2020 (artykuł sprzed 2 lat) 
Opinie (269)
Skrzyżowanie ul. Hucisko, 3 Maja i Nowe Ogrody, obok Urzędu Miejskiego i Komendy Miejskiej Policji to jedno z miejsc regularnie zalewanych przy większych opadach deszczu. Skrzyżowanie ul. Hucisko, 3 Maja i Nowe Ogrody, obok Urzędu Miejskiego i Komendy Miejskiej Policji to jedno z miejsc regularnie zalewanych przy większych opadach deszczu.

Dotkliwa susza, po której mogą przyjść ulewne deszcze. Władze Gdańska poinformowały we wtorek, że już przygotowują się na taką sytuację. Wszystko po to, by możliwie szybko móc zareagować i nie dopuścić do widoku, jaki mieszkańcy znają z lat ubiegłych, czyli "pływających" ulic m.in. w centrum i we Wrzeszczu.Czy poniosłe(a)ś kiedyś straty po ulewie w twoim mieście?

Choć obecnie panuje susza, to od środy do końca tego tygodnia w Trójmieście zapowiadane są opady deszczu. Władze Gdańska analizują sytuację i już przygotowują się do walki z tegorocznymi ulewami, które nawiedzają miasto co roku od maja do lipca.

Czytaj też: Przetarg na zabezpieczenie magistratu i okolic przed zalaniem

- W tej sprawie zebrał się zespół zarządzania kryzysowego. Opracowaliśmy ze służbami plan działania. W tym miesiącu w Gdańsku spadło od 0 do 3 mm deszczu, średnio niecały 1 mm deszczu, podczas gdy średnia podawana przez IMGW dla naszego miasta na kwiecień to ponad 22 mm deszczu. Widać więc skalę problemu, z jakim się mierzymy. Po takim okresie suszy pojawi się deszcz nagły, nawalny, który w połączeniu z wyschniętą glebą może spowodować zagrożenie - wskazuje Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska.
Służby podjęły już następujące działania. Wyczyszczono:
 • 1316 wpustów,
 • 558 studni,
 • 6363 kanały deszczowe.
Opracowana została już też tymczasowa organizacja ruchu, jeśli wystąpią sytuacje nagłe, związane z ulewami.

- Obserwujemy w mieście 11 miejsc, gdzie dochodzi do zalań. Chcemy w tych miejscach postawić na nogi służby, by były w pobliżu i mogły natychmiast reagować. Mamy opracowane punkty gromadzenia worków z piaskiem - mówi Borawski.
Zobacz też: Zalane ulice po zeszłorocznej ulewie

Te miejsca to m.in. wiadukt przy skrzyżowaniu al. Hallera z ul. Kliniczną, wiadukt przy Dworcu PKP Wrzeszcz, al. Zwycięstwa na wysokości ul. Traugutta i Smoluchowskiego, czy okolice Galerii Bałtyckiej.

Po intensywnych opadach deszczu zalewane są zawsze m.in. okolice Galerii Bałtyckiej.Konkurs dla mieszkańców. Do wygrania beczka na deszczówkęPrzy okazji władze Gdańska apelują do mieszkańców, by ci zbierali deszczówkę i tym samym pomogli w małej retencji. Miasto ogłosiło konkurs pod hasłem "Nie marnuj deszczu", który ma symbolicznie pokazać, jakie to ważne.

Beczki na deszczówkę do wygrania w miejskim konkursie na ogród deszczowy. Beczki na deszczówkę do wygrania w miejskim konkursie na ogród deszczowy.
- Proponujemy, by do 15 lipca mieszkańcy zgłaszali nam w różnych formach: zdjęcia, kolaże, prace plastyczne, nagrania, swoje pomysły na ogród z wykorzystaniem wody deszczowej. Do wygrania jest 18 300-litrowych beczek drewnianych na deszczówkę - mówi Borawski.

Usługi ogrodnicze w TrójmieścieSzczegóły konkursu dostępne są na miejskiej stronie.

W maju 2018 roku ulewa spowodowała sporo szkód w Trójmieście.

Miejsca

Zobacz także

Opinie (269) ponad 20 zablokowanych

Wszystkie opinie

 • za ulewy dziękujemy (6)

  ale dobrze jak trochę popada

  • 146 8

  • utopić wirusa (5)

   • 10 0

   • (4)

    Eureka!!! Czyli żadna zmiana. Miasto po prawie 30 latach niańczenia deweloperów którzy betonują miasto nadal ich niańczy i nie widzi problemy w inwestycjach które zabetonowały miejsca odbierające wodę deszczowa. a co! Teraz to nie deweloper jak zwykle zapłaci za walkę z zalewaniem miasta tylko zrobią to nadal mieszkańcy.

    • 8 1

    • (3)

     prywatyzacja zysków i uspołecznianie kosztów czyli esencja kapitalizmu

     • 6 0

     • (1)

      wydawanie pieniędzy wbrew woli społeczeństwa czyli drogie wybory pocztowe za które my zapłacimy choć ich nie chcemy... czemu nie przesuna na jesień jak logika i rosądek podpowiada ... nie konstytucyjne ? a wybory nie tajne , nie równe i nie powrzechne , które narażaja zycie osób trzecich sa konstytucujne ?

      • 6 1

      • Przede wszystkim, zmiana kodeksu później niż na 6 miesięcy od wyborów jest niekonstytucyjna.

       Więc jak zwykle, łamią prawo, krzycząc, że robią to w imię prawa...

       • 8 2

     • ściślej: esencja polityki kształtowania infrastruktury drogowej miasta

      z myślą o interesach użytkowników samochodów prywatnych. Budowa kubaturowych parkingów które mają być za darmo i domaganie się kolejnych darmowych parkingów dla użytkowników samochodów - brak spokojnego zakwestionowania roli samochodów w mieście przynosi swoje efekty.

      • 0 0

 • Nie no ok (10)

  Tylko macie spóźniony zapłon o kilka lat. Naprawdę gratuluję intelektu włodarzom, że wpadli na ten genialny sposób aby z tym walczyć... W sumie lepiej teraz niż wcale

  • 189 35

  • Maruda

   • 17 8

  • nie tyru tylko Pisuar (1)

   • 9 16

   • Ależ Ty masz obsesje, To gorsze od powodzi.

    • 11 2

  • (3)

   "pojawi się deszcz nagły, nawalny, który w połączeniu z wyschniętą glebą" - te skrawki gleby suche czy nie już niewiele pomogą, trzeba było nie zabetonować całego miasta, efekty od dawna widoczne, a refleksji żadnej.

   • 32 11

   • Ech, a ta głupota nie umrze nigdy. (1)

    Sprawdź chłonność gleby.
    Nawet gdyby cały Gdańsk był lasem, starczyłoby na pierwsze 30s takiej ulewy...

    • 6 13

    • po takiej suszy na pewno

     zresztą, podczas jednej z ulew popłynął mostek na Strzyży - w lesie. To chyba najlepszy przykład tego, że na deszcze nawalne nie ma złotego środka.

     • 6 6

   • późna refleksja jest lepsza od braku refleksji

    uważaj na nadmierny krytycyzm trolli, możesz się znaleźć pod władzą dyktatorka, który mówi że broni konstytucji.

    • 2 0

  • Jaki Pan taki kram...

   • 9 6

  • Czego chcesz?nie wysłałeś się znowu?

   • 2 2

  • Spózniony?

   Działania trwają od wielu lat. Powstały zbiorniki retencyjne, np na Wilanowskiej, przy Słowackiego, na Oruni. Wszystkiego nie da sie zrobić. Kanalizacja jest zamulana, bo piach i kurz nie sa sprztane z ulic. Ludzie podłaczaja kanalizację burzowa do sanitarnej i powoduje to przeciazenie oczyszczalni. Dlatego na nagłaśnianie problemu nie jest za pózno

   • 1 1

 • Sytuacja hydrologiczna staje się problemem... (8)

  W Gdańsku ktoś oszalał. Ulew jak w poprzednich latach już nie będzie. Obudźcie się!!

  • 27 166

  • To, że zapowiada się na rekordową suszę, nie oznacza braku lokalnych wystąpień deszczu nawalnego, które na wspomnianą suszę i tak nie pomagają. To ten sam schemat co szydzenie z globalnego ocieplenia, bo gdzieś były rekordowe mrozy.

   • 52 3

  • Klimat to nie pogoda

   • 12 2

  • Hydroznawca się znalazł... ale z tym, że w Gdańsku ktoś oszalał to się zgodzę widząc twój bezmyślny komentarz.

   • 12 4

  • w Polsce zmienia się klimat z umiarkowanego na stepowy.

   Jest to potwierdzone naukowo. Zweryfikujcie sobie sami. Niestety, to dopiero początek.

   • 14 7

  • Jak były to i będą

   4 rzeki znowu popłyną. Małomiejska Kartuska Smoluchowskiego i Słowackiego.

   • 11 1

  • Geniusz, szarlatan czy i**ota?

   Szkoda gadać... Juz się nie dziwię że PiS w tym kraju rządzi...

   • 0 0

  • zalozysz się?

   brak regularnych opadów nie oznacza braku lokalnych chwilowych ulew. brawo władze gdańska mojego ulubionego miasta w PL :) Dlaczego ludzie rządzący GDA nie rządzą krajem?

   • 0 0

  • Coraz, więcej opadów

   Z, roku na rok będzie więcej deszczu i ulew na Pomorzu A na południu Polski dynamiczna pogoda i burze i tak jesteśmy najmniej zagrożeni nawałnicami i burzami, ewentualnym problemem. Mogą być deszcze których u nas nie brakuje na Pomorzu

   • 0 0

 • Nigdy juz nie bedzie padac (3)

  Palmy sądzę w ogrodzie i pozdrawiam

  • 35 31

  • (1)

   Za zimno na palmy !

   • 1 6

   • Wcale nie

    Bez problemu można kupić palmy, które wytrzymują krótkotrwałe przymrozki do -5stC,a nawet -10. Tej zimy jedną noc widziałem -5 później najniższa temperatura nocna wahała się w okolicy -2. Palmy dają spokojnie radę.

    • 2 0

  • Biura podróży w Egicie

   organizuja wyjazdy do Polski

   • 1 0

 • (3)

  No to zamiast się spotykać w gajerkach to za łopatę i do roboty... Zapchane studzienki same się nie odkorkuja

  • 91 15

  • Tylko kto za to się weźmie?

   Na palcach jednej reki można policzyć zaangażowanie lokatorów do jakichkolwiek porządków. To co za drzwiami to już nie jego. Tym musi sprzątaczka się zająć.

   • 6 2

  • To sie człowieku weź do roboty również

   • 0 0

  • U mnie na osiedlu w ramach udrożnienia odpływu

   skradziono dwie pokrywy studzienek. A myślałem, że ta plaga już dawno zginęła..

   • 0 0

 • Przede wszystkim miasto powinno zobligować developerów do wykonania niewielkich zbiorników retencyjnych na osiedlach (10)

  Zdjęcie betonu i wykopanie zagłębienia na deszczówkę niewiele kosztuje, a w skali dzielnicy dużo pomaga. Bo czyszczenie kanałów i studzienek, chociaż ważne, to jest tylko półśrodek.

  • 248 5

  • Ja proponuję (1)

   Inteligentną nawierzchnie która chłonie wodę i przekazuje w glebę a nie beton

   • 30 3

   • Zobligować deweloperów? Jak ich można zobligować skoro to oni faktycznie rządzą miastem i jego terenami!

    • 19 2

  • (2)

   Moim zdaniem nie powinno się zabudowywać terenów depresyjnych molochami z betonu. Nie wspominając już o zamykaniu rzek w kanałach pod powierzchnia tych molochów.

   • 28 2

   • Na burzówkę i nagłe ulewy są skuteczne tylko (1)

    szerokie kanały burzowe jak w USA. Gleba po upałach i suszy jeds twarda i małowsiąkliwa. Tydzień temu podlewałem trawnik na wiosce - właściwie spuściłem wodę z dżakuzi - woda do kostek stała dobre 1/2h na trawniku.

    • 7 5

    • No i są te kanały

     Tylko trzeba zrobić krawężniki po 50 cm na Malomiejskiej Kartuskiej Słowackiego. Na inne ijz miejcza w tym mieście nie ma

     • 5 1

  • Gdzie te zbiorniki? (3)

   Między blokami? A może w piwnicach. Takie rzeczy to miasto powinno planować. Ale tu nie ma gospodarza miasta. Jest tylko pan od dzielenia działek.

   • 11 11

   • I miasto wcale nie buduje ciągle nowych zbiorników retencyjnych

    A istniejących nie pogłębia, prawda?

    • 7 2

   • W zasadzie nie wiadomo czym się te władze

    zajmują. Analizując ustawę o samorządzie terytorialnym strzyżenie trawników, utrzymanie czystości, DPS-y, czy czyszczenie kanalizacji wszystko ma się wrażenie leży. Skoro jest to informacja dnia na walczącym o praworządność lokalnym portalu , że zamierzają czyścić w końcu studzienki to słabo widzę pracę tego samorządu.Chyba cała para poszła na "walkę o wolne sądy, konstytucję" itp.

    • 2 3

   • Ale to się dzieje

    Na Południu, które się intensywnie rozbudowuje, praktycznie przy każdym powstającym osiedlu jest jakiś zbiornik.

    • 0 0

  • Z tego co wiem to wszystkie nowe osiedla już są do tego obligowane.

   • 1 0

 • Opinia wyróżniona

  Spieszmy zbierać wodę (11)

  nie będzie dobrze w tym roku, patrząc co się dzieje w korytach rzek.
  Trzeba działać i oszczędzać

  • 138 2

  • Po co miasto ciągle sądzi/sieje jednoroczne kwiaty?

   • 5 2

  • I dlatego trzeba zabetonować górny taras przy lotnisku? (1)

   Tam trzeba zbierać wodę a nie budować kolejne biurowce i parkingi z kostki

   • 7 1

   • Jedno drugiemu nie wadzi a wręcz przeciwnie jeśli mamy ją magazynować w zbiornikach.
    Problem suszy wynika z ocieplenia klimatu, ilość opadów jest mniej więcej taka sama od lat na naszych ziemi ale nie ma śnieżnych zim. Śnieg topi się powoli dzięki temu woda ma czas wsiąknąć bardzo głęboko w ziemie. Jak zima jest bezśnieżna to woda sobie spływa do morza i nie zdąży się wchłonąć...

    • 0 0

  • problem jest wiekszy (6)

   czyli masowa wycinka w lasach.brak retencji spowoduje natychmiastowe potkoki z lasu zaraz po ulewie.wielkie buki i deby mogly odlozyc w czasie zalewanie gdanska i przyjac duza ilosc wody.niestety juz ich nie ma i woda splynie natychmiastowo.las jest jak gabka przyjmuje szybko duza ilosc i oddaje pomalu.

   • 14 0

   • Wyjaśnij mi w takim razie, czemu zalewane są okolice PG, szczególnie od strony Sobieskiego? (4)

    Las po jednej, las po drugiej.
    Czyżby jednak bajki o lasach zatrzymujących wodę można było między bajki wsadzić?

    • 1 6

    • lasy lasami ale wzrost powierzchni zabetonowanej pod parkingi i drogi (2)

     przyspiesza kumulację spływu wody w dolnych częściach miasta mimo istnienia znacznych zalesionych powierzchni leżących "wyżej" niż teren Politechniki. Powierzchnia bogatych w tzw. podszycie lasów w TPK stopniowo się zmniejsza, stąd problemy z podtapianiem nie tylko terenów PG ale także innych rejonów tzw. Dolnego Tarasu Gdańska mimo dużych nakładów na budowę tzw. zbiorników retencyjnych. Duża retencja nie wystarcza - trzeba zadbać o małe oczka wodne i inne rozwiązania znane z wielu miast świata, w których występują podobne problemy.

     • 6 0

     • Duże drzewa eliminują podszycie.

      Odmładzając las przez wycinkę starych drzew zwiększa się jego chłonność

      • 0 1

     • No dobrze, powiedz mi teraz, gdzie w tamtej okolicy pojawiło się więcej betonu :)

      Czy może z Szadółek według Ciebie woda tam płynie, przeskakując AK?

      Zaczynasz naginać fakty do swojej tzw. teorii ;)

      • 0 0

    • bo tam płynie kanał

     leci pod gmachem elektroniki. Odpal sobie mapę i zobacz odkąd on niesie wodę. Kanał tam jest za mały i woda się do niecki na Traugutta wylewa . Tak jest od dziesiątek lat.

     • 1 0

   • Kiedy wy zrozumiecie że to problem zmian klimatu? Kiedyś deszczyk sobie padał wiele godzin czy dni teraz mamy nawałnice gdzie ta sama ilość deszczu co spada w niecałą godzinę tu drzewka nie będą wstanie nic zrobić a wbrew obiegowej opinii lasy nie wchłoną w godzinę ilości wody przewidzianej na miesiąc...

    • 0 0

  • 30.05 godz.20:00 opady intensywne deszczu

   nad Gdańskiem

   • 0 0

 • Czy to oznacza, że w zeszłych latach kanały nie były czyszczone? (6)

  Jeśli były, to czemu w tym roku ich czyszczenie miałoby rozwiązać problem (skoro w zeszłych latach problem i tak był).

  Jeśli nie były, to kto za to odpowiedział :D

  • 183 14

  • piach sie nanosi. Czyścić trzeba co razu.

   • 6 2

  • A wiesz że piaskarki zimą posypują piaskiem ulice? Tak dla przypomnienia. (2)

   • 8 5

   • Zwłaszcza w tym roku sypały, że hej. Wszak zimę stulecia mieliśmy....

    • 23 1

   • Jaką zimą ???

    • 8 2

  • (1)

   Ale po co o tym mówić? To niedobra jest!

   • 5 0

   • Hahahaha, poprawiłeś mi humor, Mosze

    • 0 0

 • Ha ha ha dobre sobie miasto Dulskiej przygotowuje sie na ulewy a bedzie jak zawsze zobaczycie !!!!! (13)

  • 174 86

  • ratuj lepiej Kaczora waszego guru (3)

   • 28 35

   • (2)

    dziadek z pomieszaniem umysłowym jest czyimś guru ? Se znaleźli idola... hehehehehe ale jakie towarzystwo taki lider :) ciemnota i zacofanie...

    • 6 2

    • I tu sie z toba zgadzam bo PO i her Thusk to stan umyslu (1)

     • 4 4

     • ale ktos napisałe że w zamian za zfiksowanego dziadka ktos popiera Tuska ...pozwolisz że jednak nie bedę popierał ani świrniętego dziadka ani człowieka co by nerkę matki sprzedał...pozwolisz czy się pogubisz ?

      • 2 0

  • Tak tak dobe sobie. A mówi Ci coś nazwa Polskie Wody ? (4)

   To taka państwowa pisowska instytucja odpowiadająca z wodę w kraju. Przypomnieć może raport NIK na jej temat?"Kontrolerzy odkryli, że Wody Polskie w 2018 r. nie wykonały w pełni planów przeciwdziałania skutkom suszy, jak również przeglądu i aktualizacji map zagrożenia powodziowego" - czytamy. Poza tym Izba zwraca uwagę - jak wskazuje dziennik - na niezgodnie z przeznaczeniem wykorzystywanie dotacji, a także zawieranie nieprawidłowych umów z pracownikami i problemy z windykacją należności. Nadal Ci tak wesoło?

   • 25 16

   • (3)

    Wody polskie odpowiadaja za zabetonowanie gornego tarasu? Przeciez to dziecko nawet wie, ze jak zalejesz laki betonem, to woda bedzie splywac szybciej. Ale nie urzednicy malej Sycylii. Glowny odpowiedzialny juz jest swietej Pamieci i zamiast go rozliczyc za to, ze przy wiekszym urwaniu chmurki w Gdansku jest powodz, to stawiaja mu pomniki. Ale jacy wyborcy to chyba na to zasluguja. To samo sie tyczy tych co wybrali pisiakow.

    • 16 3

    • "Przecież dziecko nawet wie?" (2)

     Kocham argumenty i**otów.
     Tak, teren z kanalizacją burzową bardziej zalewa sąsiednie, niż łąka...

     Pomyśl trochę.

     • 2 1

     • (1)

      Woda z chodnikow sobie znika prawda? Mylisz pojecia, w Gdansku jest system kanalizacji dwudzielnej, czyli jedna rura ida sobie scieki z gospodarstw, a druga deszczowka. Tylko wyobraz sobie, ze kanalizacja deszczowa np. przy urzedzie byla zrobiona na 1000 l/h bo taka byla gestosc zabudowy. Teraz wskazowka, gdy wybudujesz na gorze wiecej blokow i podlaczysz parkinigi itd. do kanalizacji, przeplyw rosnie. Naprawde uwierz m. Zrob sobie eksperyment, wylej wiaderko wody na lake, a potem takie same wiaderko wylej na betonowy parking. Wnioskami mozesz sie podzielic tutaj, jezeli juz do czegos dojdziesz. Powodzenia.

      • 1 1

      • Może w takim razie Ty zrób eksperyment

       Wylej jedno wiaderko na łąkę, drugie do studzienki kanalizacyjnej.
       Może coś zauważysz.

       Jeżeli to za mało, weź doniczkę, posadź w niej trawę i wlej do niej wiadro wody.

       I zanim następnym razem będziesz pisał takie rzeczy, proszę, sprawdź ile wody jest w stanie wchłonąć łąka, zamiast pisać swoje widzimisę na oko...

       • 0 0

  • No chyba, że w UM otworzą wypożyczalnię kajaków lub pontonów, przynajmniej jakaś sensowna robota dla urzędników będzie

   • 13 2

  • A jak Ty wspomagasz nasze miasto? (2)

   Pomagasz?

   • 0 2

   • a jak on ma wspomagac nasze miasto siedzac w jakims biurze w rosji?

    • 0 3

   • Uczciwie płacąc wszystkie podatki,

    choć czasami krew mnie zalewa!

    • 2 0

 • jedyna przyczyna podtopien to: (8)

  za duzo betonu

  • 244 20

  • raczej rabunkowy wyrąb lasów w TPK (4)

   • 20 5

   • Jedno i drugie jest tu istotne.

    • 18 2

   • Przecież Bvdyń pozwolił

    • 6 2

   • (1)

    To te z,ale przejedźsię Kartuską i popatrz na wybetonowaną większość posesji wzdłuz ulicy.O takiej działalności właścicieli powinien być ekstra podatek,a pieniądze z niego przeznaczone na poprawę sytuacji powodziowej także u osób prywatnych zalkewanych "dzięki" takim pomysłom.

    • 8 0

    • Przecież jest podatek od powierzchni utwardzonej.

     Wprowadzony 2 lata temu. Oczywiśncie to nie "podatek", tylko "opłata".

     Podatków rząd nie podnosi :D

     • 3 0

  • No co ty, przeciez wszechwiedzacy guru Borawski wie, ze to wina klimatu.

   • 4 1

  • (1)

   jedyna przyczyna podtopien to brak działającego systemu odwaniającego, zaprojektowanego i wdrożonego przez miasto. To normalne ze w miescie sie buduje a nie sadzi łaki i drzewa

   • 2 8

   • Czyli głupota to dla ciebie norma?

    • 5 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.