Fakty i opinie

stat

Gdańsk szykuje się na wiosenne ulewy

Najnowszy artukuł na ten temat

Będą zbierać deszczówkę, żeby podlać stadion przy ul. Traugutta

Skrzyżowanie ul. Hucisko, 3 Maja i Nowe Ogrody, obok Urzędu Miejskiego i Komendy Miejskiej Policji to jedno z miejsc regularnie zalewanych przy większych opadach deszczu.
Skrzyżowanie ul. Hucisko, 3 Maja i Nowe Ogrody, obok Urzędu Miejskiego i Komendy Miejskiej Policji to jedno z miejsc regularnie zalewanych przy większych opadach deszczu. fot. Maciej Kosycarz/KFP

Dotkliwa susza, po której mogą przyjść ulewne deszcze. Władze Gdańska poinformowały we wtorek, że już przygotowują się na taką sytuację. Wszystko po to, by możliwie szybko móc zareagować i nie dopuścić do widoku, jaki mieszkańcy znają z lat ubiegłych, czyli "pływających" ulic m.in. w centrum i we Wrzeszczu.Czy poniosłe(a)ś kiedyś straty po ulewie w twoim mieście?

tak, to się dzieje co roku 18%
raz, potem się zabezpieczyłe(a)m 14%
nie, nigdy 68%
zakończona Łącznie głosów: 2303
Choć obecnie panuje susza, to od środy do końca tego tygodnia w Trójmieście zapowiadane są opady deszczu. Władze Gdańska analizują sytuację i już przygotowują się do walki z tegorocznymi ulewami, które nawiedzają miasto co roku od maja do lipca.

Czytaj też: Przetarg na zabezpieczenie magistratu i okolic przed zalaniem

- W tej sprawie zebrał się zespół zarządzania kryzysowego. Opracowaliśmy ze służbami plan działania. W tym miesiącu w Gdańsku spadło od 0 do 3 mm deszczu, średnio niecały 1 mm deszczu, podczas gdy średnia podawana przez IMGW dla naszego miasta na kwiecień to ponad 22 mm deszczu. Widać więc skalę problemu, z jakim się mierzymy. Po takim okresie suszy pojawi się deszcz nagły, nawalny, który w połączeniu z wyschniętą glebą może spowodować zagrożenie - wskazuje Piotr Borawski, wiceprezydent Gdańska.
Służby podjęły już następujące działania. Wyczyszczono:
  • 1316 wpustów,
  • 558 studni,
  • 6363 kanały deszczowe.
Opracowana została już też tymczasowa organizacja ruchu, jeśli wystąpią sytuacje nagłe, związane z ulewami.

- Obserwujemy w mieście 11 miejsc, gdzie dochodzi do zalań. Chcemy w tych miejscach postawić na nogi służby, by były w pobliżu i mogły natychmiast reagować. Mamy opracowane punkty gromadzenia worków z piaskiem - mówi Borawski.
Zobacz też: Zalane ulice po zeszłorocznej ulewie

Te miejsca to m.in. wiadukt przy skrzyżowaniu al. Hallera z ul. Kliniczną, wiadukt przy Dworcu PKP Wrzeszcz, al. Zwycięstwa na wysokości ul. Traugutta i Smoluchowskiego, czy okolice Galerii Bałtyckiej.

Po intensywnych opadach deszczu zalewane są zawsze m.in. okolice Galerii Bałtyckiej.Konkurs dla mieszkańców. Do wygrania beczka na deszczówkęPrzy okazji władze Gdańska apelują do mieszkańców, by ci zbierali deszczówkę i tym samym pomogli w małej retencji. Miasto ogłosiło konkurs pod hasłem "Nie marnuj deszczu", który ma symbolicznie pokazać, jakie to ważne.

Beczki na deszczówkę do wygrania w miejskim konkursie na ogród deszczowy.
Beczki na deszczówkę do wygrania w miejskim konkursie na ogród deszczowy. mat.prasowe
- Proponujemy, by do 15 lipca mieszkańcy zgłaszali nam w różnych formach: zdjęcia, kolaże, prace plastyczne, nagrania, swoje pomysły na ogród z wykorzystaniem wody deszczowej. Do wygrania jest 18 300-litrowych beczek drewnianych na deszczówkę - mówi Borawski.

Usługi ogrodnicze w TrójmieścieSzczegóły konkursu dostępne są na miejskiej stronie.

W maju 2018 roku ulewa spowodowała sporo szkód w Trójmieście.