• Kino
  • Mapa
  • Ogłoszenia
  • Forum
  • Komunikacja
  • Raport

Gdańsk siedzibą Polskiej Agencji Kosmicznej?

Elżbieta Michalak
8 sierpnia 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Posłowie uznali, że już czas, aby powstała Polska Agencja Kosmiczna POLSA. Gdańsk ma szansę zostać centrum tego projektu. Może dzięki temu częściej będziemy patrzeć w... niebo. Posłowie uznali, że już czas, aby powstała Polska Agencja Kosmiczna POLSA. Gdańsk ma szansę zostać centrum tego projektu. Może dzięki temu częściej będziemy patrzeć w... niebo.

Projekt ustawy o powołaniu Polskiej Agencji Kosmicznej, zgłoszony przez grupę posłów reprezentujących wszystkie kluby parlamentarne, został przyjęty w połowie lipca. Początkowo siedziba miała mieścić się w Warszawie, jednak po uwzględnieniu poprawek prof. Edmunda Wittbrodta, są szanse, że powstanie w Gdańsku. Koszty jej funkcjonowania oszacowano na ok 10 mln zł rocznie.


Czy siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej powinna powstać w Gdańsku?

Tak ma wyglądać najnowocześniejszy radioteleskop na świecie, który powstanie przy współpracy Politechniki Gdańskiej. Tak ma wyglądać najnowocześniejszy radioteleskop na świecie, który powstanie przy współpracy Politechniki Gdańskiej.

Własne obserwatorium astronomiczne posiada Gdańska Szkoła Autonomiczna.


Kosmos jest bliżej niż nam się wydaje, bo korzystamy z niego na co dzień - dzięki satelitom telekomunikacyjnym, których krąży po orbitach ok. 130, możemy rozmawiać ze sobą przez telefon, odbierać sygnały telewizyjne, radiowe czy np. korzystać z nawigacji.

Polska Agencja Kosmiczna POLSA powstaje m.in. po to, by czuwać nad rozwojem technologii kosmicznych i satelitarnych. Będzie też realizowała zadania państwa w zakresie badania przestrzeni kosmicznej i ich zastosowania do celów użytkowych, przemysłowych, obronnych, związanych z bezpieczeństwem państwa, a także naukowych - w ramach programów narodowych i współpracy międzynarodowej.

Dlaczego siedziba ma zostać ulokowana właśnie w Trójmieście?

- Zgłosiłem poprawkę do ustawy z dwóch powodów. Po pierwsze myślę, że tego typu podmioty powinny być zlokalizowane w różnych miejscach kraju. Warszawa ma Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, Kraków Narodowe Centrum Nauki, w Gdańsku mogłaby więc powstać siedziba Polskiej Agencji Kosmicznej - mówi Edmund Wittbrodt, senator oraz profesor Katedry Mechaniki i Mechatroniki Politechniki Gdańskiej. - Po drugie, nasze środowisko naukowo-badawcze jest do tego w pełni przygotowane - mamy przecież grupy naukowców i ośrodki badawcze zajmujące się tą problematyką - dodaje Wittbrodt.

Przypomnijmy: od 2012 r. środowisko akademickie związane z Politechniką Gdańską i Uniwersytetem Mikołaja Kopernika w Toruniu pracuje nad projektem budowy największego w Europie radioteleskopu - RT90+. Będzie to trzeci co do wielkości na świecie radioteleskop, który powstaje siłami dziewięciu ośrodków naukowych i uczelni technicznych w Polsce. Część pieniędzy na jego budowę pochodzi właśnie od Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Poza tym na PG prowadzone są też inne badania. - Przede wszystkim z zakresu mikrofal, które pozwalają na opis mikrokosmosu oraz wyjaśnianie wielu zjawisk kosmicznych, jak również z komputerowej analizy ogromnych zbiorów danych, które pozwalają na zrozumienie makrokosmosu - dodaje prof. Henryk Krawczyk, rektor PG. - Proponowaliśmy kierunek studiów - inżynieria kosmiczna, który kształciłby fachowców z tej dziedziny, umiejących poradzić sobie z konstrukcją urządzeń oraz oprogramowania o wysokiej niezawodności i wydajności działania. Tacy fachowcy przydaliby się w różnych gałęziach techniki, np. budowa latających obiektów typu smart, zintegrowanego monitoringu Ziemi czy wczesnego rozpoznawania chorób w medycynie.

Profesor Edmund Wittbrodt przypomina też o spuściźnie i dziedzictwie kulturowym, z jakim mamy do czynienia jako mieszkańcy Gdańska. Poza postacią słynnego astronoma i matematyka - Jana Heweliusza, możemy poszczycić się osiągnięciami tutejszych naukowców i badaczy. To m.in. dzięki dr inż. Grzegorzowi Szychlińskiegmu pierwszy raz w dziejach ludzkości sięgnęliśmy po źródło czasu daleko poza Ziemię. Z okazji 400. rocznicy urodzin Jana Heweliusza na kościele św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Gdańsku zamontowany został zegar pulsarowy, obecnie najdokładniejszy czasomierz na świecie, który działa na podstawie sygnałów wysyłanych przez gwiazdy neutronowe.

Na powstaniu Polskiej Agencji Kosmicznej przede wszystkim zyskać ma cała polska polityka kosmiczna - bo jednym z ważniejszych zadań agencji będzie pozyskiwanie środków na badania i kontrakty realizowane w Polsce od Europejskiej Agencji Kosmicznej.
Elżbieta Michalak

Opinie (180) 3 zablokowane

  • Czyżby nowe źródło dochodów p. Adamowicza ?

    • 1 0

  • Eksplorację kosmosu rozpocząć należy od powołania stosownej agencji (1)

    albo nawet dwóch. Fachowców nie brakuje, choćby liczne kadry PSL. Przy okazji wpłynie to pozytywnie na poziom bezrobocia. Ponieważ myśleć należy perspektywicznie, a polska eksploracja wszechświata niechybnie przyniesie doniosłe odkrycia, warto już zawczasu pomyśleć o powołaniu kolejnych ciał - Polskiej Agencji ds. Kontaktu z Cywilizacjami Pozaziemskimi i Komisji Wspólnej Rządu i Episkopatu RP ds. Chrystianizacji Nowo Odkrytych Cywilizacji.

    • 2 0

    • Jak ja będę co miesiąc miał kasę zamist innych kolesi,

      to poprę taką fajną inicjatywę.

      • 0 0

  • agencja do Gdyni, kosmodrom już mamy

    szczurodrom cossacovo.

    • 0 0

  • Błąd

    Chybione. Gdańsk nie jest ośrodkiem badań kosmicznych. Warszawa jest ośrodkiem badań astronomicznych, astrofizycznych czy areonautycznych. Pamiętajmy, że UW to silny ośrodek fizyczny a uniwersytet ten jest dość zamożny. UG jest zadłużone a PG chyba chciało iść w stronę nanotechnologii, technologii chemicznej czy materiałowej.
    Już prędzej Toruń powinien dostać taki ośrodek.

    • 0 1

  • Prawda

    Po co nam jakieś centrum kosmiczne? Te pieniądze można by było lepiej zainwestować. Ale czego się nie robi dla zbliżających się wyborów samorządowych i parlamentarnych.
    Zamiast inwestować w rozwój służb bezpieczeństwa i siły zbrojne, to zajmują się zbytecznymi projektami. Później słyszymy, że brak patroli na ulicach, bo Policja nie ma funduszy na paliwo.

    • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane