Obchody Sierpnia '80. Prezydent RP i premier w Gdańsku
W poniedziałek, 31 sierpnia, uroczyście ukwiecono, a następnie otwarto historyczną Bramę nr 2.
fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl
Uroczystym otwarciem historycznej Bramy nr 2, czyli symbolu pokojowej rewolucji, rozpoczęły się w poniedziałek miejskie obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Gdańsk świętuje już od 14 sierpnia, ale 31 sierpnia to kulminacja obchodów.
Bierzesz udział w obchodach rocznicy Sierpnia '80?
"Trzeba się zastanowić, jaki fundament położymy pod nową budowę"
- Zrozumieć czasy, w których przyszło nam żyć. Oto zadanie na dziś, a także na to, co było wczoraj - 40 lat temu. Los dał nam dwa zadania: rozbić stary porządek, który hamował rozwój świata, i zbudować coś lepszego, mądrzejszego, bardziej przydatnego. Dziś trzeba się zastanowić, jaki fundament położymy pod nową budowę, jak poradzić sobie z demagogią, populizmem i kłamstwami polityków. Wtedy pokonaliśmy stary porządek i przekonaliśmy pokonanych, żeby zostali naszymi przyjaciółmi - powiedział Lech Wałęsa.
Wałęsa dodał, że dzisiejsi rządzący mają rację w diagnozie, "ale nie mają w leczeniu".
- To nie mieści się w głowie, że ci dawni bohaterowie chcą nam teraz zabrać tablice z 21 postulatami - podkreślił.
"Lider był tylko jeden i nie pozwolimy tego zanegować"
Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, podkreślał, że to właśnie w Gdańsku, pod Bramą nr 2, 40 lat temu ludzie upomnieli się o wolność, prawdę, przyzwoitość i prawa pracowników.
Grodzki stwierdził też, że "organizacja, która zawłaszczyła nową Solidarność, idzie ręka w rękę z władzą".
- Romanse z władzą często kończą się niegodnym finałem - zaznaczył. Apelował też do młodych, by strzec i bronić wolności, bo nie jest dana raz na zawsze.
Partie i organizacje polityczne w Trójmieście
Wśród zabierających głos był też Władysław Frasyniuk, jedna z legend dawnej "S". Ze sceny przy Bramie nr 2 dziękował poległym stoczniowcom, którzy rozpoczęli zwycięską rewolucję.
Basil Kerski, szef ECS, mówił, że 40 lat temu Lech Wałęsa, otwierając Bramę nr 2, otworzył nowy rozdział polskiej historii i założył nową Europę.
Prezydent Gdańska ubolewała nad podziałami
Na koniec uroczystości głos zabrała prezydent Gdańska.
- Mamy wielkie szczęście, że "Solidarność" zdarzyła się nam tu, w Gdańsku. Moje serce przepełnia wdzięczność dla odważnych kobiet i mężczyzn, którzy nie zważając na nic, byli tu 40 lat temu. Wtedy "S" dała nam poczucie wspólnoty, była niczym pragnienie czegoś rajskiego, czuliśmy się razem. Dziś tęsknimy za tą wspólnotą. Czuję też zażenowanie, a może nawet wstyd, że dziś w tym samym miejscu za kilka godzin staną inni bohaterowie, pod innymi sztandarami. W Gdańsku jak w soczewce widać, jak ogniskuje się spór, który nas podzielił - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, nawiązując do uroczystości organizowanych po południu przez rząd. O godz. 15 na pl. Solidarności zaplanowano wystąpienie premiera i prezydenta RP. - Od lat świętujemy podzieleni. Co się z nami stało? - dodała.
Komisja senacka będzie rozmawiać o losie tablic z postulatami
O godz. 14 w ECS zbierze się posiedzenie wyjazdowe senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, poświęcone m.in. kwestii tablic z postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z sierpnia 1980 roku. Do udziału w posiedzeniu zaproszeni zostali Małgorzata Rybicka oraz Maciej Grzywaczewski, który wspólnie z Arkadiuszem Rybickim spisywał 21 postulatów MKS podczas strajku w sierpniu 1980 roku.
Tablice, na których zamieszczono 21 postulatów strajkujących w Sierpniu '80, są przedmiotem sporu między ECS a Narodowym Muzeum Morskim, które domaga się ich zwrotu.
ECS nie zamierza oddawać tablic, a sprawa prawdopodobnie znajdzie swój finał w sądzie.
Czytaj też: Mija termin zwrotu tablic z postulatami Sierpnia '80. ECS ich nie odda
Na dzisiejszym posiedzeniu komisji senackiej przyjęte zostanie stanowisko ws. tablic i integralności wystawy stałej w ECS, której tablice są elementem. Komisja zajmie się też perspektywą finansowania ECS przez budżet państwa.
Spór o finansowanie ECS
Strefa samorządowa, nowe stowarzyszenie i wiec solidarności z Białorusią
Na terenie ECS przez cały dzień stoi strefa samorządowa, którą można odwiedzać.
Zobacz szczegółowy program miejskich obchodów Sierpnia '80
W strefie samorządowej zostanie dziś powołane nowe stowarzyszenie samorządowe.
fot. Mateusz Słodkowski / Trojmiasto.pl
O godz. 15 powołane do życia zostanie nowe stowarzyszenia samorządowe "Samorządy dla Polski". Akces do niego już zgłosiło kilkudziesięciu prezydentów, wójtów, burmistrzów, starostów i marszałków, którzy przyjechali do Gdańska. M.in. prezydent Wrocławia i Poznania.
Wieczorem, o godz. 20, na pl. Solidarności odbędzie się wiec solidarności z Białorusią.