Fakty i opinie

Gdańsk świętuje rocznicę podpisania Porozumień Sierpniowych

Uroczystym otwarciem historycznej Bramy nr 2, czyli symbolu pokojowej rewolucji, rozpoczęły się w poniedziałek miejskie obchody 40. rocznicy podpisania Porozumień Sierpniowych. Gdańsk świętuje już od 14 sierpnia, ale 31 sierpnia to kulminacja obchodów.Bierzesz udział w obchodach rocznicy Sierpnia '80?

tak, w kilku wydarzeniach 8%
tak, w uroczystościach miejskich 17%
tak, w uroczystościach państwowych 17%
nie, nie świętuję tej rocznicy 58%
zakończona Łącznie głosów: 768
Wspólne ukwiecanie historycznej Bramy nr 2, a potem otwarcie jej na oścież, dokładnie tak, jak zrobiono to 31 sierpnia 1980 r. Dziś, 40 lat później, w uroczystości udział wzięli m.in.: przywódca strajkujących Sierpnia '80 Lech Wałęsa, marszałek Senatu Tomasz Grodzki, prezydent Gdańska Aleksandra Dulkiewicz, szef Europejskiego Centrum Solidarności Basil Kerski oraz uczestnicy strajków '80.

"Trzeba się zastanowić, jaki fundament położymy pod nową budowę"- Zrozumieć czasy, w których przyszło nam żyć. Oto zadanie na dziś, a także na to, co było wczoraj - 40 lat temu. Los dał nam dwa zadania: rozbić stary porządek, który hamował rozwój świata, i zbudować coś lepszego, mądrzejszego, bardziej przydatnego. Dziś trzeba się zastanowić, jaki fundament położymy pod nową budowę, jak poradzić sobie z demagogią, populizmem i kłamstwami polityków. Wtedy pokonaliśmy stary porządek i przekonaliśmy pokonanych, żeby zostali naszymi przyjaciółmi - powiedział Lech Wałęsa.
Wałęsa dodał, że dzisiejsi rządzący mają rację w diagnozie, "ale nie mają w leczeniu".

- To nie mieści się w głowie, że ci dawni bohaterowie chcą nam teraz zabrać tablice z 21 postulatami - podkreślił.

"Lider był tylko jeden i nie pozwolimy tego zanegować"Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, podkreślał, że to właśnie w Gdańsku, pod Bramą nr 2, 40 lat temu ludzie upomnieli się o wolność, prawdę, przyzwoitość i prawa pracowników.

Tomasz Grodzki i Lech Wałęsa przemawiali na tle tablic z 21 postulatami. - To nie mieści się w głowie, że chcą nam je zabrać - powiedział Wałęsa.
Tomasz Grodzki i Lech Wałęsa przemawiali na tle tablic z 21 postulatami. - To nie mieści się w głowie, że chcą nam je zabrać - powiedział Wałęsa. fot. Piotr Hukało/Trojmiasto.pl
- Lider był jeden i on tu stoi: to Lech Wałęsa. I czy to się komuś podoba, czy nie, nie damy tego zanegować, daję słowo. Teraz znów pojawiają się czyny niechęci, podziałów, nietolerancji. Musimy je mozolnie zasypywać i pamiętajmy, że to my stoimy po dobrej stronie - powiedział Grodzki. - Nasi bohaterowie Sierpnia '80 pokonali strach, a nie było łatwo, niektórzy złożyli ofiarę, ale się nie bali. My też nie możemy się bać. Patrzymy na Białoruś, gdzie dumny naród walczy o swoje prawa i idzie drogą, którą nasi przodkowie szli 40 lat temu. Musimy ich wspierać.
Grodzki stwierdził też, że "organizacja, która zawłaszczyła nową Solidarność, idzie ręka w rękę z władzą".

- Romanse z władzą często kończą się niegodnym finałem - zaznaczył. Apelował też do młodych, by strzec i bronić wolności, bo nie jest dana raz na zawsze.

Partie i organizacje polityczne w TrójmieścieWśród zabierających głos był też Władysław Frasyniuk, jedna z legend dawnej "S". Ze sceny przy Bramie nr 2 dziękował poległym stoczniowcom, którzy rozpoczęli zwycięską rewolucję.

Basil Kerski, szef ECS, mówił, że 40 lat temu Lech Wałęsa, otwierając Bramę nr 2, otworzył nowy rozdział polskiej historii i założył nową Europę.

Prezydent Gdańska ubolewała nad podziałamiNa koniec uroczystości głos zabrała prezydent Gdańska.

- Mamy wielkie szczęście, że "Solidarność" zdarzyła się nam tu, w Gdańsku. Moje serce przepełnia wdzięczność dla odważnych kobiet i mężczyzn, którzy nie zważając na nic, byli tu 40 lat temu. Wtedy "S" dała nam poczucie wspólnoty, była niczym pragnienie czegoś rajskiego, czuliśmy się razem. Dziś tęsknimy za tą wspólnotą. Czuję też zażenowanie, a może nawet wstyd, że dziś w tym samym miejscu za kilka godzin staną inni bohaterowie, pod innymi sztandarami. W Gdańsku jak w soczewce widać, jak ogniskuje się spór, który nas podzielił - powiedziała Aleksandra Dulkiewicz, nawiązując do uroczystości organizowanych po południu przez rząd. O godz. 15 na pl. Solidarności zaplanowano wystąpienie premiera i prezydenta RP. - Od lat świętujemy podzieleni. Co się z nami stało? - dodała.

Komisja senacka będzie rozmawiać o losie tablic z postulatamiO godz. 14 w ECS zbierze się posiedzenie wyjazdowe senackiej Komisji Kultury i Środków Przekazu, poświęcone m.in. kwestii tablic z postulatami Międzyzakładowego Komitetu Strajkowego z sierpnia 1980 roku. Do udziału w posiedzeniu zaproszeni zostali Małgorzata Rybicka oraz Maciej Grzywaczewski, który wspólnie z Arkadiuszem Rybickim spisywał 21 postulatów MKS podczas strajku w sierpniu 1980 roku.

Tablice, na których zamieszczono 21 postulatów strajkujących w Sierpniu '80, są przedmiotem sporu między ECS a Narodowym Muzeum Morskim, które domaga się ich zwrotu.

ECS nie zamierza oddawać tablic, a sprawa prawdopodobnie znajdzie swój finał w sądzie.

Czytaj też: Mija termin zwrotu tablic z postulatami Sierpnia '80. ECS ich nie odda

Na dzisiejszym posiedzeniu komisji senackiej przyjęte zostanie stanowisko ws. tablic i integralności wystawy stałej w ECS, której tablice są elementem. Komisja zajmie się też perspektywą finansowania ECS przez budżet państwa.

Spór o finansowanie ECSStrefa samorządowa, nowe stowarzyszenie i wiec solidarności z BiałorusiąNa terenie ECS przez cały dzień stoi strefa samorządowa, którą można odwiedzać.

Zobacz szczegółowy program miejskich obchodów Sierpnia '80

- Nasze zaproszenie do niej przyjęło ponad 100 samorządowców różnego szczebla z całej Polski. Będziemy debatować m.in. o stanie edukacji - zapowiada Dulkiewicz.
O godz. 15 powołane do życia zostanie nowe stowarzyszenia samorządowe "Samorządy dla Polski". Akces do niego już zgłosiło kilkudziesięciu prezydentów, wójtów, burmistrzów, starostów i marszałków, którzy przyjechali do Gdańska. M.in. prezydent Wrocławia i Poznania.

Wieczorem, o godz. 20, na pl. Solidarności odbędzie się wiec solidarności z Białorusią.

Opinie (252) ponad 100 zablokowanych

 • (12)

  Ech, jestem leko po 30-tce i mam nadzieje, ze dozyje czasow, kiedy ta rocznica (ale takz wiele innych) beda swietowane prawdziwie, wspolnie i bez podzialow. Na razie pod tym katem jest istna masakra.

  • 156 21

  • Po dawnej Solidanosci nic nie zostalo. Na pewno nic nie ma z nia wspolnego krzykacz Duda, przez ktorego nie mozemy zrobic w nd. zakupow.

   • 25 33

  • Może być ciężko - patrz jak wyglądają władze aktualnej firmy o nazwie Solidarność i co wygadują

   O tym co się dzieje w TVP i troche też w TVN juz szkoda gadać

   • 10 18

  • Okrągły stół

   Jedna banda

   • 7 6

  • zastanów się która strona się zbratała z komuchami (3)

   • 5 0

   • Piotrowicze ,Kryże i inne Jasińskie

    W pisie są.

    • 9 7

   • Kazda ze stron czy to w PIS czy to w KO (1)

    ma tych, co bratali sie z komunistami. To byla wyzsza koniecznosc i na tym polegal caly sukces obalenia komunizmu w drodze pokoju. Na tym polegalo dogadanie sie przy okraglym stole z komunistami, aby nie bylo rozlewu krwi, wojny domowej i dramatu rodzin.

    • 3 2

    • Bynajmniej. Wystarczyło mieć do siebie taki stosunek, jak rząd i opozycja dzisiaj.

     • 0 1

  • przecież tak miało być sam Wałęsa to powiedział. Prualizm.

   podzielmy sie (>>>....) ale kłóćmy ładnie . to o co wam chodzi. tak miało być . a oni sobie tak mówią żeby na swoją stonę wyborców . i sobie póznij Popijają. kazdy ma prawo do swoich poglądów, słowa i sumienia . tak też mówił zapytajcie Wałesę. t znaczy jest OK

   • 4 0

  • Koniecznie dokument " Solidarność wg Krzysztofa Wyszkowskiego"!!!!!
   Pozwala wyjść z naiwności

   • 7 1

  • nie będzie takiej możliwości

   z prostej przyczyny że Solidarność i następstwa związane później z tzw okrtągłym stołem mają dwuznaczny wymiar.
   Dla jednych to jedst "obalenie komuny"
   Dla drugich zdrada i ułożenie się z komuną.
   Nie wnikając w sedno sprawy to tak przeciwstawny odbiór sprawia że nigdy nie będzie wspólnego świętowania.

   • 2 1

  • hahahahaaaaaaa,okrutna komuna (1)

   Dzięki tej Solidarności moje dzieci mają teraz za darmo kolonie,obozy za frre w szkole ,ja mam wczasy rodzinne prawie za darmo,zarabiam w końcu godnie bo aż 3 euro za godzinę swojej pracy, stać mnie teraz na godne życie przy wyplacie netto na rękę 2tys zł przy 167 godzinach pracy.Do tego dodam że nie muszę pracować jak za okrutnej komuny 160 godzin w miesiącu żeby zrobić opłaty tylko teraz robię tylko300-350 godzin czasami z Niedzielami i Sobotami ,dzięki czemu mam więcej czasu na rodzinę i swoje pasje.Mieszkania też teraz nie są takie drogie jak za Gierka i buduje się ich coraz więcej ,zlożysz podanie i nie musisz na nie długo czekać .A jak chcesz szybciej to nie jest drogo na wolnym rynku bo 30 metrów kupisz już za niecałe 350 tys ,w nowoczesnym budownictwie z lat 70-tych parędziesiąt kilometrów za Trójmiastem ,to dosłownie rzut beretem.Do tego widać że ludzie bawią się w knajpach i dyskotekach w dzień w dzień do bialego rana ,bo jest tanio .Piwo masz już za godzinę pracy ,a kolację za 5 godzin pracy na łeb, a nie jak za komuny wszystko było drogie i ludzie siedzieli tylko w domach .Tak w temacie to zauważyłem że ludziom żyje się coraz dostatniej i coraz lepiej......i nasi rządzący robią wszystko żeby ludziom starczało na coraz więcej przyjemności życiowych a nie tylko praca za miske kartofli,i tyranie od rana do nocy .

   • 6 3

   • Zapomniałeś dodać że przybywa zakladów pracy ,jest ich z roku na rok więcej ludzie ludzie z optymizmem patrzą w przyszłość nie obawiając się bezrobocia i braku pieniędzy .Do tego mają na co czekać bo w przyszłości będą dostawać wysokie emerytury za ktore będą zwiedzać Świat i spełniać swoje wszystkie marzenia.A tak na marginesie to Niemcy i Szwedzi już nam tego powoli zazdroszczą i planują się przesiedlać do Polski ,bo tu wszystko idzie w dobrym kierunku i wszystko robi si\e najlepsze.

    • 7 2

 • (11)

  Niestety po dawnej Solidarności zostały tablice i wyprzedany majątek państwowy...nie rozumiem tych podziałów politycznych,kiedy w końcu samorządowcy dogadają się z władzami państwowymi?Przecież wystarczy chcieć,po co te sztuczne podziały,ludzie już tym zmęczeni.Nie tędy droga drodzy samorządowcy,nie tędy.Gdańsk to Polska,Polska to Gdańsk.

  • 189 38

  • Dogadają się, jak PiS będzie rządził w Gdańsku (1)

   A, że nigdy to się nie stanie, masz odpowiedź na swoje pytanie: nIgdy się nie dogadają.
   Wałęsa swoje, Duda I swoje, Duda II swoje, Gliński swoje itd.itd... jeden mądrzejszy od drugiego i jeden ważniejszy od drugiego.
   My Polacy mamy we krwi chyba waśnie i zwady, szczególnie między soba.To taki nasz sport narodowy.

   • 16 17

   • a balbina to rozkecil

    • 0 0

  • nie tędy droga drodzy pisowcy (1)

   To nie Duda podpisywał porozumienia sierpniowe !!!

   • 22 27

   • Bolek porozumiał się z oficerami prowadzącymi, nie jest bohateres Sierpnia

    ale Gwiazdowie, Anna Walentynowicz i ci wszyscy, ktorym Bolek szkodził, na których donosił

    • 25 16

  • Masz rację wystarczy chcieć w ten sposób PiS niszczy wszystko w kraju

   A najważniejsze czy to samorząd zawłaszczył obchody?Tylko idi@@ta powie że tak na przekor faktom.A może to ja zabraniam przemawiać samorządowcom na Westerplatte i pozwalam mówić harcerzom,choć wcześniej im też zabraniałem?Wypociny większości z was budzą u mnie odruch wymiotny większość z was bawiła się pod stołem jak ja strajkowałem,na szczęście mam fotki i inne rzeczy tak że nie możecie mnie obrazić małoletnie trolle

   • 7 15

  • Po Solidarności to nic nie zostało bo tym liderom na tym nie zależało, chcieli mieć lepiej no i maja, a reszta różnie jest nazywana od lewa do prawa: hołotą, moherami, plebsem, kastą, pejoratywnie 500+, sortem, chamami itd. Stoczni nie ma, nawet dokumentu podpisania porozumień nie mają, tablic też by nie było gdyby nie pracownicy Muzeum Morskiego.

   • 8 4

  • Ty sie chyba z choinki urwałes ?W samorzadzie siedza politycy którzy chca awansowac do sejmu albo Brukseli (1)

   A ci Politycy są tak bez wartościowi ze jedyne co im może na te stanowiska wystrzelić to nienawiść do przeciwników politycznych .Wiec zapamiętaj sobie Polityka nie polega na pojednywaniu ale wręcz przeciwnie na skłócaniu .Polityka to nie religia nie nauka to bagno jest ..
   Gdyby w samorządach była polityka zakazna ,zabronione były by działania majace jaki kolwiek z polityką to by chętnych do władz miasta niebyło .

   • 9 2

   • Wróć do szkoły. Naucz się najpierw pisać.

    • 2 4

  • powiedz to kaczorowi

   kiedy wreszcie dogada sie z samorzadowcami? kiedy wreszcie odpusci sobie frustracje? moze sie nie uwlaszyl wystarczajaco w czasach okraglego stolu i boli go d*psko? w koncu ma tylko kota;)

   • 3 7

  • A czego ty nie rozumiesz?

   Tego, ze z konfidenta ubeckiego grodzki robi bohatera?

   • 2 1

  • Tak.

   Podziały są sztuczne bo każdy dogaduje się z każdym aby tylko blisko władzy i koryta być . A my maluczcy patrzymy na ten teatr.

   • 0 0

 • Mimo tylu lat, wciaż między soba walczymy (7)

  Przykre to i tyle ...

  • 105 9

  • Skoro dzisiejsza solidarność (1)

   nie ma nic wspólnego z tamtą Solidarnością to się nie ma co dziwić. Podział zaczął się po okrągłym stole a pogłębił po usunięciu premiera Olszewskiego, czyli po nocnej zmianie i to trwa do dziś.

   • 20 5

   • niedługo

    jeszcze troche i wmówią ludziom , ze w 80 roku walczono o wolność dla dewiatów

    • 2 6

  • jak można było na lidera solidarności wybrać takiego nieuka jak bolek buahahahah (1)

   ...to tylko świadczy o robolach

   • 6 6

   • NIkt go nie wybral... MKS zebral sie w Stoczni wiec ,,gospodarzem'' byl Walesa. A potem byl tylko Przewodniczacy Komisji Krajowej a jego podpis byl wazny tylko wraz z podpisem jednego z vice przewodniczacych (takie bylo zaufanie do niego).

    • 1 4

  • Trzeba było zlustrować komunę oraz jej kolaborantów i konfidentów takich jak m.in. TW Bolek

   Tych co dopuścili się przestępstw osoądzić i skazać a tych drobniejszego płazu po prostu odsunąć od możliwości pełnienia istotnych funkcji publicznych w tzw. III RP.
   Bez tego dzisiejsze nawoływanie do wspólnoty jest śmieszne,

   • 7 4

  • Mimo tylu lat .zarobki 2tys przy minimalnej krajowej.Jesteśmy już za Afryka i Indiami i nie zanosi się na lepsze jutro.

   • 3 0

  • walczymy?

   totalnie olewam po tym jak mnie bolek i okragłostołowcy wydymali.

   • 4 4

 • (3)

  Chcialbym sie kiedys dowiedziec kto i jak niektorymi sterowal. By wyszlo to na jaw. Gdansk miasto wspaniale.

  • 90 18

  • Jakie miasto ?

   • 3 3

  • Przecież to już wyszło

   Kierowali tym Kiszczak z Jaruzelskim przy udziale swoich agentów z szafy Kiszczaka. A my mamy wierzyć w bajkę o porozumieniach sierpniowych...

   • 17 0

  • poczytaj kwity w IPN

   Na przykład o K.O. Delegat, który jeszcze do niedawna miał pomnik w centrum Gdańska, a który na zlecenie SB rozbijał Solidarność skłócając Wałęsę z Walentynowicz i z Gwiazdami. Wszystko elegancko w papierach opisane, nawet książkę wydano. Pomnik przewrócono z innego co prawda powodu, ale widać już wtedy SB szantażowała tego świętego człowieka za jego skłonności

   • 8 1

 • Szkoda, że nie razem tylko w podgrupach.

  Czy ktos kiedyś to analizował? Z czego wynika taka sytuacja? Ja tego nie rozumiem. Są sytuacje gdy trzeba być razem. Ta i jutrzejsza uroczystość na Westerplatte są takimi.

  Nie chcemy podziałów.

  • 75 7

 • Solidarnosc a potem lata 90... (10)

  Balcerowicz, prywatyzacja, terapia szokowa, jeszcze raz prywatyzacja i uwłaszczenie nowych elit. Ludzie co tu świętować?

  • 185 31

  • Wczoraj Wałęsa

   dzisiaj Karnowski

   • 13 6

  • (1)

   Zapomniałeś o Lewandowskim,dziw że ludzie ciągle go wybierają jeśli wyprzedał za bezcen pół kraju...

   • 45 9

   • Jak Lewandowski to i Wąsacz Emil.

    • 13 1

  • Kolejny płaskoziemiec ... ! (5)

   A ile Ty masz lat, żeby wygłaszać takie sądy? Gdyby nie Balcerowicz, to byś zadek dalej podcierał sobie gazetą, żył bez zębów ze względu na brak pasty, w sklepie mógł kupić tylko ocet, a inne "rarytasy" kupować tylko na kartki, np. cukierki zamiennie z wódką!!!

   • 20 39

   • Pranie mózgu.

    Wszyscy widzą, jak postkomuna mózg Tobie wyprala. Patrz, jaki to Balcerowicz magic. Przed erą Balcerowicza świnie u chłopa żyć i rosnąć nie chciały. Stąd braki mięsa i wędlin na rynku były... Rafinerie nie pracowały, bo pracownicy na dachach zbiorników z paliwem, opalali się. ..
    Można z tą ironią jeszcze bardzo dużo przykładów podać.
    Władza PZPR złapała polskie społeczeństwo za twarz i pokazywała, jaki los ludzi czeka za "Solidarności ".
    Wprowadzenie systemu kartkowego było największym upodleniem polskiego społeczeństwa w Jego historii.
    W nagrodę za upodlenie zasiadają teraz w Parlamencie Europejskim takie typy, jak Miller i Cimoszewicz. Kto ich tam wypromowal?
    Teraz zdziwienie, dlaczego jesteśmy tak podzieleni?

    • 14 4

   • (1)

    Plan Balcerowicza składał się z pakietu ustaw, uchwalonych tuż przed Sylwestrem, kiedy to prawodawcy nie mają już głowy do takich spraw toteż przegłosowano je w Sejmie i Senacie bez czytania bo jak nie ma alternatywy, to po co czytać? Przekonałem się o tym kilka miesięcy później, kiedy ustawy te zaczęły wchodzić w życie, budząc najpierw niedowierzanie, a potem żywiołowy sprzeciw. Zagadnąłem wtedy jednego z prawodawców, dlaczego się sprzeciwia, skoro za tymi ustawami wcześniej głosował. W niepojętym przypływie szczerości przyznał się, że głosował bez czytania podobnie jak zdecydowana większość ówczesnych prawodawców.

    Wśród owego pakietu ustaw była ustawa o uporządkowaniu stosunków kredytowych. Wprowadzała ona tak zwaną zmienną stopę oprocentowania to znaczy zamiast ustalonych w umowie kredytowej z bankiem, dajmy na to, 4 procent rocznie 40 procent. Postawiło to ówczesnych kredytobiorców w Polsce z dnia na dzień w obliczu bankructwa. Warto zatrzymać się chwilę nad tym, kim byli ówcześni kredytobiorcy. Otóż byli to drobni przedsiębiorcy bo wielcy mieli się pojawić dopiero później, dzięki rozmaitym aferom, z Funduszem Obsługi Zadłużenia Zagranicznego na czele oraz zamożniejsi chłopi. To ich ustawa ta postawiła w obliczu bankructwa, nieodwracalnie łamiąc kręgosłup zalążkowi polskiej klasy średniej i oczyszczając w ten sposób przedpole dla uwłaszczonej nomenklatury, no i rozmaitych filutów zagranicznych. Bo równolegle z ustawą o uporządkowaniu stosunków kredytowych plan Balcerowicza przyniósł symetryczne podniesienie oprocentowania lokat terminowych w bankach komercyjnych do 80 i nawet 100 procent rocznie. Trzecim elementem było zamrożenie kursu walutowego co najmniej na rok na poziomie 9,5 tys. złotych za dolara. W rezultacie semiccy banksterzy ze wschodniego wybrzeża Ameryki przybywali do Polski z walizkami dolarów, które po sztywnym kursie wymieniali na złotówki, umieszczali na lokatach w komercyjnych bankach, a po upływie roku odbierali zysk

    • 20 1

    • By udzielić odpowiedzi na postawione pytania, musimy się cofnąć w czasie do lat osiemdziesiątych. Cały tak zwany blok socjalistyczny (czyli Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich i państwa od niego zależne, w tym Polska) znalazł się w gigantycznych tarapatach gospodarczych. Narzucony przez Ronalda Reagana wyścig zbrojeń, wykończył gospodarczo Sowietów i jego satelitów. Sowieckie elity polityczne (w tym gremia kierownicze KGB) zdały sobie sprawę, że kontynuowanie dotychczasowej polityki konfrontacji militarnej z USA, doprowadzi do zapaści gospodarczej, cały tak zwanyblok socjalistyczny, co mogłoby skutkować trudnymi do opanowania niepokojami społecznymi. W dobrze pojętym interesie ekonomicznym i politycznym Sowietów, było więc przerwanie wyścigu zbrojeń oraz wycofanie się (być może chwilowe) z wojskowej obecności w państwach satelickich (w tym z Polski), gdyż najzwyczajniej w świecie, skończyła się Rosjanom kasa. Dokładnie taki sam cel w polityce wobec ZSRR, stawiali sobie Amerykanie: usunąć Sowietów z państw Europy Środkowej i uczynić ją swoją strefą wpływów. Paradoksalnie więc, dwa światowe supermocarstwa, chciały dokładnie tego samego, co prawda z zupełnie innych przyczyn!

     • 6 2

   • (1)

    Nie klep głupot. To o czym piszesz przyszło by i bez Balcerowicza bo otworzyliśmy się na zachód i pojawiły się, zresztą rzeczy o których mówisz były i za komuny, ale tylko dla nielicznych, albo na eksport, albo jak w przypadku papieru reglamentowane. Balcerowicz poszedł po najmniejszej linii oporu choć miał opcje. Za jego plan zapłacili Polacy i to bardzo wysoką cenę. I tu jest ten problem i granica nie zrozumienia. Balcerowicz z ekipą żyją już 30 lat jak pączki w maśle i uważają, że jest i było dobrze i nie ma się co oszukiwać każdy na ich miejscu by tak mówił, a reszta klepała biedę, walczyła z inflacją i bezrobociem w 90latach i też rozumiem ich rozgoryczenie. Dziś kolejne pokolenia zaczynają się odbijać ale nie dzięki Balcerowiczowi ale własnej pracy i co najgorsze, o te postulaty co walczyli ludzie solidarności część można by i dziś przywołać

    • 10 5

    • Upadek komunizmu, czyli jak Rosjanie sprzedali ustrój Lenina.     Jedną z najpilniej strzeżonych tajemnic III RP, jest los kilkuset milionowej (w dolarach) pomocy CIA, dla tak zwanej opozycji demokratycznej w Polsce, w latach osiemdziesiątych.

     Amerykanie przekazali w sumie około 400 milionów dolarów. Pieniądze były transferowane do Polski dwoma kanałami: poprzez biuro Solidarności w Brukseli, którym kierował agent SB Milewski, oraz poprzez watykański bank Amboziono. W czyje ręce trafiły gigantyczne jak na owe czasy pieniądze? Dlaczego temat ten stanowi tabu w polskich mediach? Dlaczego żaden z historyków (czy tak zwanych dziennikarzy śledczych) nie podjął tego tematu? Jak wyjaśnić tą zagadkową zmowę milczenia wokół tematu gigantycznych pieniędzy które Amerykanie przekazali polskich opozycjonistom, a które nigdy nie zostały rozliczone?

     • 5 1

  • wolałeś zarabiać 10$ miesięcznie !?

   • 6 14

 • Solidarność (5)

  o twarzy Balcerowicza

  • 134 33

  • Na dźwięk słowa "Solidarność" (3)

   reaguję alergicznie

   • 24 22

   • "Solidarność! to nie trend w modzie"

    Chyba kulminacyjny moment przemówienia Piotra Dudy w Szczecinie...

    • 3 1

   • Bo dziadziusia służył w milicji ?

    • 6 10

   • Ci

    Styropianuszki dalej w gierkowskich blokach mieszkają ?

    • 4 1

  • Balcerowicz to pezetperowiec, stary komuch

   • 12 1

 • (16)

  Duda weźmie ze sobą Piotrowicza ?

  • 58 101

  • (10)

   Chichot historii. Dzisiaj na czele tzw. Solidarności człowiek który bronił propagandę komunistów. Co ma Piotr Duda wspólnego z prawdziwą Solidarnością?

   • 99 79

   • To zomo PiS sw

    Inia

    • 7 11

   • (3)

    Nie gadaj głupot bo Wałęsa musiał Dudę za to przeprosić. Skąd czerpiesz informacje, z jakiś zlotów partyjnych czy co.

    • 18 3

    • To zapytaj przewodniczącego gdzie stał i w jakim mundurze 13 grudnia ? (2)

     Nie był to mundur zomo ale wojsk specjalnych . To po której stronie wtedy stał ten człowiek ?

     • 10 11

     • Zanim coś powiesz, pomyśl.

      Zanim cos powiesz pomyśl. Myślenie nie boli. "-Lech Wałęsa przeprasza przewodniczącego Solidarności za swoją wypowiedź, w której stwierdził, że Piotr Duda służył w ZOMO. Słowa te padły na antenie radia należącego do Agory w ubiegły piątek. Piotr Duda zapowiedział pozwanie byłego prezydenta; przeprosiny padły po tym jak Lech Wałęsa otrzymał od przewodniczącego związku pismo przedsądowe.
      Lech Wałęsa od dłuższego czasu walczy z władzami NSZZ Solidarność. W ostatni piątek zarzucił przewodniczącemu Solidarności współdziałanie z reżimem Jaruzelskiego. Wałęsa stwierdził, że Piotr Duda w stanie wojennym służył w ZOMO. To spotkało się z natychmiastową reakcją szefa związku. Piotr Duda zapowiedział pozwanie byłego prezydenta i wysłał mu pismo przedprocesowe. Lech Wałęsa zareagował na nie dość szybko i wydał specjalne oświadczenie w którym stwierdził:
      Ja Lech Wałęsa oświadczam, że moja wypowiedź z dnia 25 sierpnia 2017 roku w audycji radiowej >>Poranek radia TOK FM>Solidarność

      • 9 3

     • CD odpowiedzi

      ... "Człowiek, który jest człowiekiem honoru, powinien mieć zdolność do przyznawania się do swoich błędów i powiedzenia po ludzku przepraszam, co właśnie czynię. Bardzo przepraszam pana Piotra Dudę. Czasem się z przewodniczącym zgadzam, czasem nie, do tego mamy w wolnym kraju, o który Solidarność walczyła, prawo. Nic nie pozwala mi kwestionować wiarygodności i integralności moralnej przewodniczącego Solidarności. To gorzka dla mnie lekcja, ucząca tego, że należy panować nad tym, co się mówi i sprawdzać informacje, bo głupim słowem można uczynić krzywdę. Jeśli z tej sytuacji ma wyniknąć coś dobrego, chciałbym dać przykład, a pan przewodniczący swoją wspaniałomyślnością, bo akceptuje te przeprosiny.
      To nie pierwszy raz, kiedy Duda jest pomawiany o służbę w ZOMO. Takie oskarżenie we wrześniu ubiegłego roku wytoczył m.in. Henryk Wujec w jednym z programów stacji Polsat News. Sugerował, że Duda służył w ZOMO i ochraniał telewizję. Szybko jednak wycofał się z oskarżeń i przeprosił lidera Solidarności listownie.
      Był to z mojej strony błąd, gdyż nie pamiętałem, że służył Pan w komandosach, a nie w ZOMO (...). Za dyskredytowanie Pana tą wypowiedzią w opinii publicznej przepraszam napisał Henryk Wujec. Czy to wystarczy by zmienić swoje zdanie?

      • 4 1

   • ?

    a co maja wspólnego tego dziwadła z tęczową szmata ?

    • 16 1

   • pewnie niewiele, tak jak Leszek Miller poseł samozwańczych spadkobierców Solidarności, nazywajacych sie opozycją demokratyczną

    • 8 0

   • kasiorę

    • 1 2

   • (1)

    Bohaterze! Ciekawy jestem, co byś Ty zrobił, gdybyś w roku 1981 był żołnierzem służby zasadniczej?

    • 8 0

    • wojsko było z ludem

     • 0 0

  • a .. (1)

   Bolek teczowych zabrał , niezłe towarzystwo!

   • 11 9

   • lepsze tęczowe niż farbowane trole z Nowogrodzkiej

    • 8 11

  • Towarzysz Rzeplinski się sprzeciwił.

   • 5 3

  • TW Bolek się nie zgadza

   • 5 2

  • Piotrowicz - be, ale ludzie którzy za pieniądze donosili na kolegów - Wałęsa, Boni - to bohaterowie! Ot logika lemngów!

   • 5 2

 • solidarnosc 80 (3)

  ale tlumy byly.my sie spotykamy o 15.

  • 68 31

  • jakby ktoś ludziom w stoczni wtedy powiedział (2)

   Że za 40 lat tzw opozycja demokratyczna zwana później platformą obywatelską będzie wysyłać sekretarza kc pzpr Millera do parlamentu europejskiego jako swojego przedstawiciela, to już wtedy zostaliby na kopach i taczkach wyniesieni ze stoczni i tak by sie skończyły ich kariery zanim jeszcze by się zaczęły z Bolkiem patronem tego przedsięwziecia na czele.

   • 20 2

   • (1)

    Jakby ludzie w stoczni wtedy widzieli przyszłość i że będą zarabiać po 40 latach 15 zł za godzinę ciężkiej swojej pracy co daje niecałe 4 euro to tysiąckrotnie woleli by stary system .Chociaż kolonie dla dzieci i wczasy były za grosze ,a teraz dziecko widzi Świat ale w komputerze ,a stoczniowiec zapie....la zamiast 167 godzin po 300 i widzi Świat w butelce po piwie w jeden wolny dzień jakim jest niedziela ,a i to nie zawsze.

    • 7 0

    • Przecież w PRL w soboty się pracowało.

     • 0 1

 • (8)

  Walesa przyznał, ze pokonaliśmy przeciwnika a potem się z nimi zaprzyjaźniliśmy

  • 84 3

  • (1)

   kabaret można mówić, ale niestety to prawda

   • 10 0

   • kabaret ani mru mru

    • 1 0

  • Nowa solidarność z SB

   • 11 0

  • to tak samo z chrześcijanami tępionymi przez Rzymian -

   najpierw byli gnębieni przez nich, potem ich pokonali a teraz się przyjaźnią

   • 0 1

  • A prezes (2)

   powiedział że nikt im nie wmówi że białe jest białe, a czarne jest czarne. Zresztą gdzie oni wtedy byli, ci wszyscy prawi bo(c)haterowie?

   • 1 1

   • wszyscy dali sie omamic

    • 1 0

   • pod pierzyna

    • 0 0

  • i wódeczke razem pili

   • 0 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.