Fakty i opinie

stat

Gdańsk szykuje dla harcerzy trawnik o powierzchni 200 hektarów

Na ponad 200 ha pól i pastwisk Wyspy Sobieszewskiej jeszcze w tym roku powstanie trawnik.
Na ponad 200 ha pól i pastwisk Wyspy Sobieszewskiej jeszcze w tym roku powstanie trawnik. fot. Mateusz Ochocki/KFP

Władze Gdańska coraz poważniej zabierają się za przygotowania do światowego zlotu harcerzy Jamboree w 2023 roku. Jeszcze w tym roku za 850 tys. zł ma być założony trawnik na Wyspie Sobieszewskiej na ponad 200 ha terenu, na którym będą obozować harcerze. Dlaczego tak się spieszą, skoro nie jest nawet przesądzone, że to Gdańsk będzie organizatorem tej imprezy?Czy światowy zlot skautów w Sobieszewie to dobry pomysł?

tak, doskonle wypromuje nasz region

63%

to zależy jak się do tego przygotujemy

16%

nie, to mało znane wydarzenie

21%
Od 2015 roku trwają intensywne starania Gdańska i Związku Harcerstwa Polskiego by na Wyspie Sobieszewskiej zorganizować Światowe Jamboree Skautowe w 2023 r. dla 40 tys. harcerzy z całego świata. W związku z tym od dłuższego czasu trwa intensywna promocja naszej kandydatury. W idee zaangażował się także prezydent Andrzej Duda i polski rząd. Nic dziwnego, bowiem o tym, gdzie ostatecznie odbędzie się Jamboree w 2023 r., dowiemy się w sierpniu 2017 r. podczas Konferencji Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) w Baku.

Najpierw powstanie trawnik za 850 tys. zł

Mimo to gdański Zarząd Dróg i Zieleni planuje ogłosić na przełomie lutego i marca przetarg na "założenie i pielęgnację  trawników na Jamboree w Sobieszewie". Co istotne wartość tych prac szacuje się na niemałą kwotę - 850 tys. zł.

Dlaczego, mimo braku ostatecznego ogłoszenia decyzji, że zlot skautów za 6 lat odbędzie się w Sobieszewie, miasto planuje wydać tak dużą kwotę na trawnik?

- Ponieważ Miasto Gdańsk oraz Związek Harcerstwa Polskiego zorganizują w roku 2018 na Wyspie Sobieszewskiej 100-lecie ZHP. Ta impreza odbędzie się na pewno, niezależnie od wyniku wyborów organizatora Jamboree 2023 - wyjaśnia Łukasz Kłos, koordynator Jamboree 2023 w gdańskim magistracie. - Należy pamiętać, że jeżeli decyzja co do wyboru organizatora Jamboree 2023 będzie pozytywna, Miasto Gdańsk oraz ZHP zorganizują na Wyspie Sobieszewskiej także Eurojam - Europejskie Jamboree Skautowe w 2021 roku.
Trawnik powstanie na obecnych polach i pastwiskach na działce o powierzchni 217 ha, znajdującej się między ul. Przegalińską, Żonkilową i Kwiatową zobacz na mapie Gdańska. Miasto teren wydzierżawiło od spółki Polan Hodowla i nasiennictwo ogrodnicze Gdańsk-Wieniec.

Obszar na Wyspie Sobieszewskiej, który będą zajmować harcerze.
Obszar na Wyspie Sobieszewskiej, który będą zajmować harcerze. infografika Trojmiasto.pl
Obecnie jeszcze nie jest przesądzone czy trawnik będzie pochodził z trawy z rolki, czy raczej w formie łąki. Prawdopodobnie będzie to trawa siana za pomocą siewników, która będzie potem nawożona i koszona tak aby uzyskać jak najlepsze ukorzenienie na sierpień 2018 r.

Szacuje się, że w 2018 r. na Wyspie Sobieszewskiej w ramach 100-lecia ZHP może uczestniczyć około 15 - 20 tys. osób. Natomiast trzy lata później, na europejskim zlocie, może się pojawić 18 tys. skautów.

To dopiero początek kosztów związanych z obecnością skautów na Wyspie Sobieszewskiej.

Specjalnie dla nich ma zostać przygotowana odpowiednia infrastruktura: wodociągowa, kanalizacyjna i energetyczna oraz nowe drogi.

- Na chwilę obecną ciężko jest przewidzieć dokładnie ile kosztować będzie stworzenie infrastruktury. Zależy to od decyzji dotyczącej wyboru organizatora Jamboree 2023 oraz ustaleń miedzy miastem i ZHP dotyczących szczegółowych wymogów jakie powinny zostać spełnione podczas imprezy docelowej. Na chwile obecną wstępne koszty dotyczące przygotowania infrastruktury na rok 2023 szacuje się na około 23 mln złotych - wyjaśnia Łukasz Kłos.
W związku z tymi wydarzeniami, miasto postanowiło w końcu wybudować za 57,1 mln zł wyczekiwany od lat nowy most zwodzony na wyspę, który ma być gotowy pod koniec tego roku. Nowy most zastąpi wysłużoną pontonową przeprawę z lat 70.

Ponadto w ramach przygotowań do Jamboree ZHP realizuje wspólnie z Wydziałem Rozwoju Społecznego unikalny Program Społeczny Rozwoju Wyspy, który zakłada budowę partnerstwa i na rzecz rozwoju wyspy, promocję Sobieszewa, poprawę jej estetyki wyspy, działania animacyjne i wydarzenia integracyjne dla mieszkańców. Planowana jest także nowa marina jachtowa.

Ponad 100 tys. osób na Wyspie Sobieszewskiej

Jeżeli Światowe Jamboree Skautowe w 2023 roku odbędzie się na Wyspie Sobieszewskiej, ma zgromadzić nie tylko 40 tys. skautów z ponad 160 krajów, ale do tego przewiduje się aż 65 tys. osób odwiedzających zlot. Wydarzenie ma trwać dwa tygodnie.

Teren Wyspy Sobieszewskiej wybrany został przez miasto nieprzypadkowo. Dla harcerzy jest to bowiem to idealne miejsce do obozowania, odcięte od miasta, ale w jego pobliżu, z plażą, lasem i łąkami, gdzie powstaną tymczasowe miasteczka.

Światowe Jamboree Skautowe jest najważniejszym wydarzeniem Światowej Organizacji Ruchu Skautowego (WOSM) wymyślonym dla młodych ludzi w wieku od 14 do 18 lat, którzy są członkami narodowych organizacji skautowych. WOSM to najliczniejsza organizacja pozarządowa na świecie, która zrzesza kilkadziesiąt milionów ludzi.

Od 1920 roku jamboree wędruje po krajach i kontynentach. W Europie Środkowej ostatnie jamboree odbyło się w 1933 roku na Węgrzech. Polska nigdy nie była gospodarzem Światowego Jamboree Skautowego. Ostatnia edycja odbyła się w 2015 roku w Japonii, a najbliższa będzie w 2019 roku w Stanach Zjednoczonych. Więcej o Jamboree 2023 na stronie internetowej.

Opinie (152) 4 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.