• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gdańsk szykuje się do kolejnego remontu ul. Wajdeloty. Niebawem przetarg

Ewelina Oleksy
21 kwietnia 2021 (artykuł sprzed 2 lat) 
 • Planowany zakres robót obejmuje wymianę nawierzchni i podbudowy na całym odcinku ulicy od ul. Waryńskiego do ronda G. Grassa.
 • Ul. Wajdeloty przejdzie remont. Niebawem ogłoszony zostanie przetarg.

Szykuje się kolejny remont ul. WajdelotyMapka we Wrzeszczu. naprawa zostanie sfinansowana z gwarancji ubezpieczeniowej poprzedniego wykonawcy, a nie z budżetu miasta. Z powodu prac, ulica będzie musiała zostać zamknięta dla samochodów - niewykluczone, że już w czerwcu. Ale decyzji, czy w związku z tym oficjalnie zostanie deptakiem, jeszcze nie ma.Czy ul. Wajdeloty ponownie powinna stać się deptakiem?

Zrewitalizowana w 2014 r. ul. Wajdeloty czeka na ponowny, gruntowny remont. Jezdnia zapada się tam w kilku miejscach, w kostce brukowej widać ubytki. Wiele do życzenia pozostawia też stan małej architektury - śmietników, przydrożnych słupków, czy betonowych kostek.

W trakcie odbioru robót gwarancyjnych, prowadzonych latem 2019 r., stwierdzono kilka wad budowlanych - pęknięcia i wykruszenia fug, rozwarstwienia kostki.

Wykonawca został zobowiązany do ponownego wykonania prac, ale nie poczuwał się do tego.

Miasto rozpoczęło więc procedurę, która w efekcie doprowadzi do remontu. Przeprowadzi go za pieniądze uzyskane z gwarancji ubezpieczeniowej - nie z budżetu miasta.

Prace odbędą się w najbliższych miesiącach.

 • Mimo przeprowadzonej rewitalizacji, ulica nie jest w najlepszym stanie.
 • Mimo przeprowadzonej rewitalizacji, ulica nie jest w najlepszym stanie.
- W okresie trwania gwarancji pojawiły się uszkodzenia nawierzchni z kostki kamiennej, które podczas przeglądów gwarancyjnych były zgłaszane wykonawcy robót. Usterki branży drogowej nie zostały przez wykonawcę usunięte w wyznaczonym na 30 czerwca 2020 r. terminie. W związku z niewywiązaniem się wykonawcy ze zobowiązań wynikających z udzielonej gwarancji należytego wykonania umowy, GZDiZ wszczął procedurę pozyskania środków z tytułu zabezpieczenia należytego wykonania umowy. Po pozyskaniu całej kwoty z gwarancji ubezpieczeniowej rozpoczęliśmy procedurę zmierzającą do wykonania prac naprawczych w ramach wykonawstwa zastępczego. GZDiZ zlecił ekspertyzę techniczną, która wykazała przyczynę usterek i technologie napraw - informuje Magdalena Kiljan, rzeczniczka GZDiZ.

Miasto szykuje się już do przetarguObecnie trwają przygotowania do przetargu na remont nawierzchni ul. Wajdeloty na odcinku od ul. WaryńskiegoMapka do ronda G. GrassaMapka.

- Planujemy go ogłosić na przełomie kwietnia i maja. Planowany zakres robót obejmuje wymianę nawierzchni z kostki kamiennej i podbudowy na całym odcinku ulicy od ul. Waryńskiego do ronda G. Grassa. Koszt robót będzie znany po rozstrzygnięciu postępowania przetargowego i wyborze wykonawcy. Na czas remontu zmieniona zostanie organizacja ruchu. Aby zapewnić dojazd do posesji, remont nawierzchni będzie realizowany etapowo - mówi Magdalena Kiljan.
Do radnych Wrzeszcza Dolnego dotarła już informacja, że z powodu wymiany kostki brukowej, ul. Wajdeloty zostanie zamknięta dla ruchu samochodów od czerwca do jesieni.

Jednak miasto, póki co, tego nie potwierdza i nie podaje oficjalnego terminu rozpoczęcia prac, tłumacząc, że wszystko zależy od tego, jak pójdzie przetarg.

Co z deptakiem?Zapytaliśmy urzędników, czy w związku z remontem, w efekcie którego samochody i tak nie będą mogły jeździć po ul. Wajdeloty, miasto planuje ponowić ubiegłoroczny eksperyment z deptakiem w tym miejscu.

 • Część mieszkańców protestowała przeciwko deptakowi na ul. Wajdeloty.
 • Zamknięcie ul. Wajdeloty dla samochodów przyciągnęło w ubiegłym roku mnóstwo ludzi.
Przypomnijmy: W ubiegłym roku ul. Wajdeloty zmieniła się w deptak na długi czerwcowy weekend. Stało się to na wniosek części tamtejszych restauratorów, którzy argumentowali, że dzięki pozbyciu się aut będzie można ustawić więcej ogródków gastronomicznych, a co za tym idzie - przyjąć więcej klientów i podreperować budżety mocno nadszarpnięte przez epidemię koronawirusa. Pomysł nie wszystkim się jednak spodobał - przeciwko niemu protestowała część mieszkańców. Ostatecznie zdecydowano więc, że ul. Wajdeloty nie będzie na stałe deptakiem.

Wajdeloty była na próbę deptakiem od 11 do 14 czerwca 2020 r.


Jak będzie w tym roku? Konkretne decyzje jeszcze nie zapadły.

Wszystko o deptaku na ul. Wajdeloty- Wnioski o zmiany na ul. Wajdeloty, podobnie jak w zeszłym roku, napłynęły od radnych dzielnicy i radnych miasta. Radni chcą zmian w organizacji ruchu, które pozwolą na wystawianie ogródków gastronomicznych. Dlatego próbujemy znaleźć rozwiązanie umożliwiające takie działania, konsultując rozwiązania z radnymi. Rozważamy zagospodarowanie na ogródki gastronomiczne zatok postojowych na odcinku od ul. Grażyny do ronda Grassa. Decyzje nie zapadły, czekamy na opinię rady dzielnicy. Należy pamiętać o tym, że wprowadzenie zmiany warunkowane jest także otwarciem gastronomi - mówi Magdalena Kiljan.

Miejsca

Opinie wybrane

Wszystkie opinie (259)

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane