• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gdańsk wystrychnięty na dudka. Polnord bezkarny po błędach urzędników

Michał Stąporek
5 listopada 2011 (artykuł sprzed 12 lat) 
Polnord zorganizował konkurs na zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów. Na jego podstawie powstał plan zagospodarowania przestrzennego, ale czy powstaną też widoczne na wizualizacji budynki? Zwycięski projekt powstał w gdańskiej pracowni MAT. Polnord zorganizował konkurs na zagospodarowanie północnego cypla Wyspy Spichrzów. Na jego podstawie powstał plan zagospodarowania przestrzennego, ale czy powstaną też widoczne na wizualizacji budynki? Zwycięski projekt powstał w gdańskiej pracowni MAT.
Firmy walczące o możliwość przebudowania terenów wokół dworca w Sopocie musiały wnieść wadium w wysokości 2 mln zł. Zwycięzca konkursu straci je, jeśli wycofa się z inwestycji z miastem. Fragment koncepcji architektonicznej przedstawionej przez Bałtycką Grupę Inwestycyjną. Firmy walczące o możliwość przebudowania terenów wokół dworca w Sopocie musiały wnieść wadium w wysokości 2 mln zł. Zwycięzca konkursu straci je, jeśli wycofa się z inwestycji z miastem. Fragment koncepcji architektonicznej przedstawionej przez Bałtycką Grupę Inwestycyjną.
W ostatnich latach nad Motławą powstało kilka inwestycji sfinansowanych przez prywatnych inwestorów. Na zdjęciu kamienica Symfonia Residence (po lewej) i hotel Hilton, zaprojektowane przez Stefana Kuryłowicza, najbardziej cenionego polskiego architekta początku XXI wieku. W ostatnich latach nad Motławą powstało kilka inwestycji sfinansowanych przez prywatnych inwestorów. Na zdjęciu kamienica Symfonia Residence (po lewej) i hotel Hilton, zaprojektowane przez Stefana Kuryłowicza, najbardziej cenionego polskiego architekta początku XXI wieku.
Otwarcie Muzeum Bursztynu w 2006 r. pochłonęło 13 mln zł. Urzędnicy jednak uważają, że już teraz wymaga ono nowej siedziby. Otwarcie Muzeum Bursztynu w 2006 r. pochłonęło 13 mln zł. Urzędnicy jednak uważają, że już teraz wymaga ono nowej siedziby.

Sopot dostanie 2 mln zł, jeśli współpracująca z nim firma nie podpisze wartej ok. 80 mln zł umowy na zabudowę okolic dworca PKP. Gdańsk nie dostanie ani grosza, choć Polnord wycofał się z inwestycji wartej pięć razy więcej.Gdy w piątek popołudniu prezes Polnordu podpisywał komunikat o wycofaniu się z planowanej od dwóch lat inwestycji z Gdańskiem, musiał być mile zaskoczony, że tak łatwo i bez żadnych konsekwencji wyswobadza się z inwestycji, która zmuszałaby go do zdobycia ponad 400 mln zł w trudnych czasach finansowej niepewności.

Co ciekawe, podobnie zdziwieni byli zastępcy prezydenta Gdańska, Wiesław BielawskiAndrzej Bojanowski, gdy na piątkowej konferencji prasowej dziennikarze pytali ich, czy miasto w jakiś sposób zabezpieczyło się przed wycofaniem się partnera prywatnego z zabudowy Wyspy Spichrzów.

- Te pytania świadczą, że państwo nie znają zasad robienia biznesu - odpowiadali prezydenci. Ich zdaniem to oczywiste, że w zapisach umowy przedwstępnej z deweloperem nie ma żadnych klauzul mówiących o karach za niepodpisanie ostatecznej umowy.

Jeśli to prawda, to na biznesie robionym na styku samorząd-partner prywatny nie znają się też władze Sopotu, które szukają partnera do przebudowy terenów wokół dworca PKP. Już na etapie konkursu i przed podpisaniem jakiejkolwiek umowy zażądały one bowiem wadium w wysokości 2 mln zł, które przepadnie, jeśli strona prywatna z własnej winy wycofa się z inwestycji. Warto dodać, że to właśnie wadliwie sporządzone wadium, które nie pozwoliłoby Sopotowi wyegzekwować tej należności, zdecydowało o odrzuceniu jednej z ofert w konkursie. Dodajmy też, że sopocka inwestycja szacowana jest na 80 mln zł, podczas gdy gdańska na ponad 400 mln zł...

Ale brak zabezpieczenia swoich interesów to nie jedyny błąd, jaki miasto popełniło szukając inwestora dla Wyspy Spichrzów. Wydaje się, że kolejnym było postawienie na wyłącznie jednego partnera, który miał sfinansować całą zabudowę.

- A jak inaczej mieliśmy to zrobić? Sprzedając działki różnym partnerom i tracąc kontrolę nad tym, co tam powstanie, albo pozwalając kapitałowi spekulacyjnemu w ogóle nic nie robić i czekać tylko na wzrost wartości działki? - zarzekali się w piątek obaj zastępcy prezydenta.

W tej argumentacji tkwią co najmniej dwa błędy. Po pierwsze: gdybyśmy cofnęli się w czasie o 15 lat i porównali zabudowę nad Motławą ze stanem dzisiejszym, to okazałoby się, że za większość zmian odpowiadają prywatni inwestorzy. Hotel Hanza, kamienica Symfonia, hotel Hilton, Apartamenty Szafarnia, Waterlane - to wszystko inwestycje prywatne. Ośrodek Kultury Morskiej i Polska Filharmonia Bałtycka - to inwestycje publiczne. Naprawdę tacy źli są ci prywaciarze?

Drugi błąd to wiara, że tylko partnerstwo publiczno-prywatne pozwoli miastu kontrolować to, co powstanie na wyspie. Prezydent Bojanowski jest ekonomistą, więc nie musi tego wiedzieć, ale prezydent Bielawski jest cenionym urbanistą, więc na pewno słyszał, że plan zagospodarowania przestrzennego pozwala bardzo dokładnie określić, jakiego rodzaju usługi można świadczyć w danym miejscu. I jeśli Sopot od bodaj ośmiu lat nie wpuszcza nowych banków na ul. Bohaterów Monte Cassino, a Gdynia chce zakazać otwierania kolejnych placówek finansowych i sklepów z telefonami komórkowymi przy ul. Świętojańskiej, to chyba Gdańsk też by mógł? No chyba, że u sąsiadów za miedzą obowiązuje inne prawo.

Czy urzędnicy skutecznie zadbali o interes Gdańska w pertraktacjach z Polnordem?

I na koniec jeszcze jedna kwestia. Wspólna inwestycja Gdańska i Polnordu miała zrealizować tzw. cel publiczny, wskazany przez miasto. Gdańsk uznał, że będzie zadowolony, gdy w zamian za swoje tereny (ok. 2,3 ha wyceniane na ok. 60 mln zł) uzyska 500 publicznych miejsc parkingowych i budynek Muzeum Bursztynu.

No właśnie, Muzeum Bursztynu. Czy jesteśmy pewni, że nowy budynek muzeum, które od pięciu lat działa w pięknym Zespole Przedbramia to właśnie to, czego najbardziej potrzebują gdańszczanie? W odległości kilkuset metrów od Wyspy Spichrzów powstają dwie duże i nowoczesne placówki muzealne: wspomniany już wcześniej Ośrodek Kultury Morskiej oraz Muzeum II Wojny Światowej. A 1,5 km dalej, przy placu Solidarności, powstaje Europejskie Centrum Solidarności. Choć może to akurat zły przykład, bo skoro miasto uznało, że warto budować nową siedzibę ECS-owi, który bez przeszkód działa na terenie stoczni, to być może gdańską normą jest, że i Muzeum Bursztynu powinno się wyprowadzić z siedziby wyremontowanej i wyposażonej pięć lat temu za 13 mln publicznych złotych.

Konferencja prasowa w Urzędzie Miasta na temat zagospodarowania Wyspy Spichrzów we współpracy z Polnordem.

Opinie (278) ponad 50 zablokowanych

 • (16)

  slowo BLEDACH powinno byc w cudzyslowie ;)

  • 48 9

  • (2)

   nie ma takiego słowa, choć jest podobne - błędach.

   • 14 0

   • (1)

    jest, to slowo "Gdansk wystrychniety na dudka. Polnord bezkarny po BLEDACH urzednikow", nie widzisz ?!

    • 4 0

    • Przeciez to wyglada na luki prawne lub slaba egzekucja prawa bo jak mozna wogole uznawac wadliwe wadium???

     • 7 0

  • nie sądzę by byli łapówkarzami (3)

   sądzę, że są po prostu nieudolni

   • 17 7

   • nie bądź taki surowy w osondach (1)

    tam pewnie było kilka milionów kary i panom opłaciło się zmienić umowę

    • 4 6

    • proponuję powtórkę z ortografii

     osądach!!!! Czy to naprawdę takie trudne? Istnieje opcja "Sprawdź pisownię" może warto skorzystać?

     • 16 3

   • naiwny jesteś

    • 3 0

  • hahhahah

   tu albo sa nieudolni......albo bardzo nieudolnie udolni.......ludzie! Pzrecież prawie niec jest robione dobroczynnie dla miasta....a niektore sprawy robione są przy okazji...ich interesów....gdzie wy zyjecie......ci ludzie to kolaboranci manipulanci.........załosne jest to .....bo są niby ludzmi a zyja i postepuja jak ni eludzie.....hajs hajs hajs.....ideo ideo ideo......władza, próznośc.....czyli zyje jeka mi sie chce po tym gdy zrobie swoj intrees......szkoda mi tych ludzi tylko ze ci ludzie szkodzą nam i trują .....dookoła pod pozorami..........pozoranci.......inwestorzy.......administratorzy......bravo....bravo...........aby sie tylko kreciło......i jakos leci.......byle były plany i projekty.......................nawet jesliy spojrzec czysto logicznie i obiektywnie-- to mozna by powiedziec ze tacy ludzie to kretyni.......ale kretyn kretynowi nie rowny bo ten drugi robi to celowo...dla własnych egoistycznych interesów...no bo co?...pzreciez niby kazdy chce zyd dobrze........tylko ze kowalksich jest 60% bynajmnije w tym kraju a ........mniej i ci stanowia o wiekszosci....to kpina z ludzi z was.......mowia wam co chcecie usłyszec i jeszce sie do was usmiechaja ........

   • 6 4

  • Adamowicz człowiek kościoła Rzym-Kat rządzi Gdańskiem i dba o jego interesy (5)

   Adamowicz człowiek kościoła Rzym-Kat rządzi Gdańskiem i dba o jego interesy

   • 4 0

   • a teraz z zupełnie innej beczki czyli Gdańsk, Budyń, Kostecki, hokej oraz autobusy i tramwaje (4)

    Lodowisko Oliwia, zdarzenie w szatni. Wchodzi młody chłopak i mówi pani szatniarce, że mydło się skończyło w toalecie, ta przyjmuje do wiadomości, chłopak wychodzi. Zaczynają się komantarze, dwie kobiety koło 40 lat i jakiś facet w podobnym wieku. Wyśmiewają się z chłopaka, że mydła mu się zachciało, że to nie łaźnia i że nie będzie tu przyłaził się kąpać. Że mu Unia Europejska do głowy uderzyła. Teraz już wiecie, czemu w polskich autobusach cuchnie przepoconymi ludźmi? Dla Polaka w wieku około 40 lat, umycie rąk mydłem po wyjściu z toalety to jest jakiś kosmos! Oni tego nie rozumieją. Facet zadzwonił gdzieś za chwilę i słyszałem, że dzieci na jazdę synchroniczną zawozi. Do pani Dejny prawdopodobnie. Widzicie w jakim kraju przyszło nam żyć i kim jesteśmy otoczeni? Rozumiecie teraz znaczenie słowa "komunistyczne popłuczyny"? To są spadkobiercy władzy, ludzie z okołosportowych układów i układzików, to są ubecy, którzy na przemianach się dorobili rozdrapując majątek narodowy, to są też przeciętni mieszkańcy. Tfu! Bydło!

    • 7 1

    • Używanie mydła po wyjściu z toalety rozśmieszyło Polaków. (1)

     Tak mógłby albo może wyglądać nagłówek w jakiejś jutrzejszej Angielskiej gazecie.Ciekawe jak Budyń tym razem obroni Kosteckiego?

     • 3 0

     • rozwala mnie jak nastolatki po zejściu z lodu umawiają się na nugetsy w galeri habdlowej

      ja najpierw wracam do domu i biorę prysznic

      • 0 0

    • (1)

     Twoi czterdziestolatkowie zdawali maturę w 1989, więc o czym Ty piszesz?

     • 0 0

     • mogli być nieco starsi, mieli około 45

      • 0 0

  • kolejny popis pana Bielawskiego (1)

   kolejny tego typu biznesik, koncert bezinteresownej niefrasobliwości.spójrzcie ludzie np. na prztarg na projekt ECS... szkoda gadać, bo wnioski same się nasuwają...

   • 6 0

   • tych 2 wice prezydentów to przykłady bezmyśloności

    kolesie Adama Owicza do czarnej roboty. Prywatnie aroganccy i zadufani w sobie (miałem przyjemność obcowania bezpośrednio ...tzn nieprzyjemność)

    • 0 0

 • Brawo ! (8)

  Nareszcie ktoś odważnie pokazał błędy urzędników i całego procesu negocjacyjnego.Jedyne pytanie otwarte: Co dalej z Wyspą ? Czy Miasto jest gotowe na renegocjacje planu. Bo niestety na takich warunkach i w takich czasach żadna firma deweloperska w to nie wejdzie. PS. A może całe zamieszanie z zabudową wyspy to był tylko marketingowy, przedwyborczy zabieg Adamowicza?

  • 381 2

  • Cała trójca błysnęła w ostatnim czasie we współpracy z developerami

   Gdańsk - Wyspa Spichrzów, Sopot - przebudowa dworca, Gdynia - taras widokowy na Sea Towers

   • 25 0

  • CO DALEJ?

   Jeśli nie odbudowa spichrzów, to może przenieść Muzeum II Wojny Światowej? Eksponaty już gotowe do zwiedzania

   • 29 0

  • to jest temat dla prokuratora (2)

   • 36 0

   • Dokładnie.... niegospodarność... (1)

    ... działalność na szkodę Państwa (bo w końcu to utracone podatki) itd itd

    • 30 0

    • i oddanie całej ziemi Polnordowi

     zamiast sprzedać po najlepszej cenie na licytacji. Oj, duży wałek to jest.

     • 23 0

  • Podobne błędy były przy podpisywaniu umowy z Gdańskim Browarem

   Nie ma winnych a ponad 300 osób straciło prace.Nie mówiąc o zaoraniu browaru który miał na tamte czasy najnowocześniejszą linie produkcyjna w Polsce.Kto w końcu rozliczy te biurwy !!!

   • 39 0

  • Nie marudź

   I tak w następnych wyborach zagłosujesz na budynia! "Gardłujesz" i nic więcej!

   • 2 0

  • brawo

   naprawde bardzo dobry merytoryczny artykul... slowa uznania

   • 3 0

 • Prezes Polnordu na czas skumał, że centrum przenosi się nad obwodnicę. (4)

  • 87 29

  • Z władzami Gdańska nikt nie jest w stanie robić żadnego interesu dla dobra miasta ani własnego. (2)

   Oni po prostu nie są zdolni intelektualnie do podjęcia przemyślanych decyzji.

   • 37 2

   • Ale za to budyniowy ludek fajnie się uśmiecha. Nikt nie uśmiecha się tak jak on... No może w wyjątkiem pana biskupa szweja, gdy dostanie grubą kopertę za spryskanie czegokolwiek świętą wodą.

    • 32 1

   • Umyć ręce Bieleckiemu, to taka szara eminencja

    • 8 0

  • a ja się cieszę, przynajmniej Polnord po raz kolejny nie postawi swoich szpecących "bloczków" w reprezentacyjnych miejscach.

   • 9 1

 • Niech się Pan Andrzej Bojanowski nie ośmiesza. (12)

  To że nie zostaną wyciągnięte konsekwencje wobec firmy to tylko nieudolność władz miasta. Widać że ktoś tutaj udaje że potrafi sprowadzać inwestorów i ożywiać gospodarczo miasto a rzeczywistość swoje i proszę teraz niech Pan Andrzej B. nie kryje się za hasłami "kryzys" bo jakoś od trudno uwierzyć że kilka lat temu również było aż tak źle.

  • 219 3

  • Bojanowski powinien co dzień do kościoła chodzić i dziękować Bogu, że ma pracę... (3)

   Jeszcze kilka miesięcy temu był największym przeciwnikiem SKM na PGE Arene, nie chciał tego powiedzieć wprost wolał lansować wożenie kibiców tramwajami. Na szczęście pod wpływem krytyki i nacisków, szczególnie ze strony Marszałka musiał się ugiąć.Czy Bojanowski odpowie przed sądem za marnowanie publicznych pieniędzy? Chodzi o 2 mln zł wywalone w błoto na Uczniowską? To jest absolutny skandal, że ten człowiek jeszcze pracuje w urzędzie to jest dramat... no zawsze lepiej iść w zaparte, chronić kolegów niż ich zwalniać bo to byłoby równoznaczne z przyznaniem się do błędu.Tak niekompetentny człowiek, który już tyle razy skompromitował siebie i miasto nie miałby żadnych szans na pracę w jakimkolwiek innym miejscu niż Urząd Miasta, no chyba, że w jakiejś spółce komunalnej.

   • 47 0

   • Jeszcze jedno (2)

    Bojanowski zapewniał wszystkich,że mecz z Francją na pewno odbędzie się w Gdańsku. Gdybym ja naopowiadał ludziom,że moja firma zrobi Las Vegas, szef wywaliłby mnie na zbity pysk i jeszcze kazał sprostować banialuki.Bojanowski ma się dobrze. Ale jaki szef,taki wice...

    • 36 0

    • Możemy się spodziewać zniknięcia Bojanowskiego z mediów aby wyciszyć kompromitujące sprawy. (1)

     Zauważyliście, że tak było ze słynnym z braku kompetencji i wyjątkowej arogancji Lisickim? Chętnie występował w mediach ale miarka przebrała się po kompromitacji urzedu z akcją polewania woda dzikich handlarzy ulicznych i pomyslem na wybudowanie slumsu z kontenerów dla nieplacących czynszu. Zniknął, nie ma go w mediach ale ten człowiek wciąż ma wpływ na nasze miasto. Podobnie będzie z Bojanowskim- zniknie ale wciąż będzie nieudolnie wykonywał swoją pracę.

     • 13 0

     • chciałem coś dodać ale moje posty są natychmiast... sami wiecie

      możecie się domyślać o czyich czynach chciałem przypomnieć ale to jest takie niepoprawne, że został wydany rozkaz, że macie zapomnieć

      • 2 0

  • BOJANOWSKI (3)

   przecież to nie ekonomista jak piszą w artykule tylko absolwent AWF , więc co on może powiedzieć o ekonomii , ponadto każdy kto chociaż raz podpisywał umowę przedwstępną u notariusza wie że kto się wycofuje z takiej umowy ponosi konsekwencje finansowe . Ci panowie kompletnie nie mają pojęcia o biznesie polnord ich trzymał przez dwa lata na zasadzie jak nie bedzie lepszego interesu to zrobi ten , a jak nie to wyjdą z tego bez płacenia. Ci panowie - prezydenci jako strona negocjacyjna miasta są idiotami.

   • 36 0

   • Czy to ważne? Przeciez i tak nie bekną za to, jak zwykle.

    • 24 0

   • E co się czepiasz, pewnie zrobił jakaś podyplomowkę na Ateneum... ;)

    • 8 0

   • absolwent

    jak skończył AWF to robi pewnie dobre fikoły

    • 5 0

  • W (1)

   normalnym państwie Bojanowski wyleciał by na zbity ryj , ale to państwo mafijne i krzywda mu się nie stanie , straszne gdzie my żyjemy ????

   • 33 0

   • W normalnej firmie też by wyleciał

    I w normalnym domu żona by go wywaliła jakby zrobił taki niekorzystny deal.I tak można by wymieniać sytuacje bez końca, tylko jakoś w magistracie nic nie dzieje się normalnie...

    • 29 0

  • Bojanowski

   pajac z układami , czuje się strasznym pewniakiem że go nikt z fotela nie wysadzi , obyś pajacu się nie pomylił !!!!

   • 25 0

  • Nie wiem czy to tak źle. W końcu gdyby były jakieś opłaty za wycofanie się ze współpracy musiałyby być symetryczne, czyli w przypadku wycofania się miasta byłaby opłata dla inwestora. Wtedy w odwrotnej sytuacji byłby artykuł o niekompetencji urzędników, bo trzeba płacić inwestorowi. Każdy kij ma dwa końce ;)

   • 2 3

 • ADAMOWICZ MUSI ODEJC !!!!!! (7)

  Zburzcie razem z nim ECS!!!

  • 301 13

  • (2)

   a Ty muszisz nauczyć się pisać

   • 6 36

   • A Ty naucz się reguły, że zdania rozpoczynamy z wielkiej litery. (1)

    • 35 2

    • Zaczynanie zdań od spójnika również świadczy o nieudolności piszącego.

     • 9 12

  • BIELAWSKI !!!!!!!!! won z Gdańska

   To właśnie ten człowiek okalecza nasze miasto !!!!!!!!!!!!!!To On powiedział na zadane pytanie :- " czy warto odbudować wyspę wzorując się na dawnych fotografiach z okresu międzywojennego "Odpowiedział :Chyba nie sadzicie że Gdańszczanie chcą odbudować spichlerze by trzymać w nich dalej ziarno"Tak prostackiego człowieka reprezentującego nasze miasto już dawno nie widziałem.

   • 32 2

  • (1)

   Widać po ostatnich wyborach że nie wszyscy tak myślą.Gdyby chcieli jego odejścia nie został by ponownie prezydentem miasta.

   • 8 4

   • ......

    wiceprezydenci nie uzyskali swoich stanowisk od wyborców !!! Oni je dostali od pana prezydenta (małe litery celowo) !!!

    • 8 1

  • nie Adamowicz a Bielawski!!!

   tej porażce winny jest Bielawski!!!!!!!BIELAWSKI MUSI ODEJŚĆ !!!!!!!!!!!

   • 2 1

 • oczywistym jest ze prezydent powinien podac sie do dymisji (3)

  tylko bezposredenia odpowiedzialnosc karno finansowa za takie "błędy" i niekompetencje gdanskich urzedasow zmusilaby ich do ostrozniejszego dzialania. Oczywiste jest ze jezeli swita prezydenta dostaje stołki po znajomosci to trudno mówic tu o kompetencji

  • 219 4

  • jakiej znowu dymisji

   WYKOPAĆ go

   • 19 0

  • Nie prezydent tylko zastepcy... panowie z filmu.

   Rażący brak kompetencji! Szczególnie Bielawski szkodzi miastu...

   • 19 0

  • Włos

   im z głowy nie spadnie jak zawsze , to jest przeciesz Polska !!

   • 15 0

 • Ktos za to beknie? (5)

  Bo jak w firmie w ktorej pracuje zawalilbym jakis projekt to od razu poczulbym smak kuroniowki.Urzednicy to maja super bezstresowe zycie

  • 275 2

  • zgadza się niestety, w najgorszym razie wyszukują jakiegoś kozła ofiarnego na niskim szczeblu, a bonzowie, którzy naprawdę zawalili są bezkarni

   • 20 1

  • media lokalne też ponoszą odpowiedzialność... (1)

   ... publikują kosmiczne wizualizacje okraszone huraoptymistycznym komentarzem, "tak będzie wyglądać", nikt nie ma w redakcji ambicji i kompetencji by rzeczowo zbadać sprawę - ważne by ludzie klikali, a kasa z reklam wpadała...no i mamy teraz wielkie rozczarowanie, baa skandal! (i znów kasa z reklam wpada)btw mam adblocka

   • 29 2

   • ja też blokuję to latające ścierwo

    • 2 0

  • nikt nie beknie! zobacz jak Kotłowski sie trzyma w ZDiZ (1)

   • 17 1

   • ZDiZ to temat na kilka tomów, więc lepiej go nie poruszajmy w tym wątku

    • 10 1

 • znaczy się... (1)

  za mała koperta poszła?

  • 110 8

  • Budynki nad Motławą.

   Wszystko ładnie i pięknie. Budynki nowoczesne, eleganckie, szkiełko, stal, drewienko. Ktoś komuś posmaruje, da kopertkę... W końcu powstaną owe budynki. Przepiękne i ładne. Każdy będzie zarabiał. A Motława nada będzie BRUDNA I ŚMIERDZĄCA, a zacumowane tam wraki-bary będą szpecić okolicę...

   • 3 0

 • Spokojnie w 2014 r. przed wyborami samorządowymi... (3)

  Spokojnie wszystko pod kontrolą taki właśnie mamy scenariusz aby przed wyborami zrobić ładny PR i pokazać nowe wizualizacje zabudowy Wyspy Spichrzów informując przy tym społeczeństwo, że wyciągnięte zostały wnioski z poprzednich umów i teraz wszystko jest na dobrej drodze.

  • 132 5

  • Posluchaj cymbalku. (2)

   Szkoda ze to co widzisz i myslisz niema nic wspolnego z prawda. PGE=PR ERGO=PR cale EURO w Gdansku=PR Tunel=PR Slowackiego=PR WZ=PR Cala reszta tez PR przed wyborami. Dla ciebie Adamowicz to jakis Bog, z taka wladza ze on kieruje wszystkim i caly swiat znim wspolpracuje zby on wybory wygral. Skoro on taki mocny jest i ma takiego powera to ja sie ciesz ze mam takiego prezydenta. Wedlug ciebie takiego Boga ktury wszystko ustawi i zalatwi.

   • 3 23

   • Naucz się najpierw pisać po polsku zanim usiądziesz za klawiaturą -"Cymbałku2" - ponieważ nie można zrozumieć twego bełkotu !

    • 15 0

   • Cymbałowi - prosto

    Nie Bóg - tylko przełożony, taki który trzyma skompromitowanych błaznów! W związku z tym sam się kompromituje!!! Ci ludzie w sposób fenomenalnie wprost niekompetentny zarządzają miastem nie ponosząc za swoje LICZNE błędy żadnych konsekwencji!

    • 0 0

 • urzędasy to nie są partnerzy w biznesie - indolencja, arogancja, bezmyślność...to mają być cechy wspólników? (5)

  Nigdy w życiu bym nie wszedł z kasą w "partnerstwo publiczno-prywatne". Gdy Sopot już ustanawia wadium na 2.000.000, to mam 100% pewność, że będzie robić wszystko, aby te 2.000.000zł zostały w kasie miasta. Większych przekrętaczy niż sopoccy urzędnicy, to Polska nie widziała.I bardzo dobrze, że Polnord się wycofał - nie są idiotami spod płotu, aby dać się wodzić potem za nos. Biznesów się zachciało tępawym urzędasom...@_@

  • 78 35

  • Polnord to firma krzak, co można było z nią zrobić (1)

   skoro nie ma nic do zaoferowania :)

   • 6 2

   • firma krzak??? o_O

    Przyjrzyj się ich inwestycjom w Rosji...krzaku

    • 4 7

  • Halewicz ! Przeczytaj jeszcze raz to co napisałeś (2)

   ...ale na trzeźwo ,bo takich bredni dawno nie czytałem.A to o sopockich urzędnikach którzy są przekrętaczami bo dbają o kasę miasta nie napisałby nawet półgłówek.

   • 14 5

   • dbają okradając innych? hal ma racje a ty jestes debil (1)

    • 4 9

    • przeczytaj kilka razy artykuł ,może kilkanaście i moze dotrze ,zamiast nazywać kogoś debilem

     • 5 2

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane