Fakty i opinie

stat

Gdańsk z 1934 r. w filmie dawnego turysty

artykuł historyczny

Zobacz, jak wyglądało śródmieście Gdańska na pięć lat przed wybuchem II wojny światowej.


Ten film jest jak pocztówka z podróży wysłana przez turystę, który w 1934 roku zwiedzał Gdańsk wraz z amerykańsko-niemiecką wycieczką.Mapa centrum Gdańska opracowana w 1934 r.
Mapa centrum Gdańska opracowana w 1934 r. mat. archiwalne
Choć masowa turystyka rozwinęła się dopiero w drugiej połowie XX wieku wraz z bogaceniem się zachodnich społeczeństw, to jej początki datują się jeszcze na XIX wiek. W pierwszej połowie XX wieku podróżowali przede wszystkim zamożni ludzie, na co dzień niepracujący, którzy mogli sobie pozwolić na spędzanie w ten sposób czasu.

Jednym z nich był zapewne uczestnik wycieczki, która w 1934 roku odwiedziła Gdańsk. O jego zamożności niech świadczy to, że dysponował kamerą, którą dokumentował zwiedzanie miasta. Zapis tej wizyty zachował się do dziś.

Na nagraniu można dostrzec m.in. ul. Długie Pobrzeże, Żurawia, a także Bazylikę Najświętszej Marii Panny. Nie brakuje tam także ujęć nienaruszonej jeszcze Wyspy Spichrzów i pracujących przy załadunku zboża na statki robotników.

Najpiękniejsze jednak i zarazem cenne historycznie są ujęcia wykonane z wieży Ratusza Głównego Miasta. Widać na nich ul. Długą i Długi Targ. Zadziwia kształt, jaki prawie 80 lat temu miała fontanna Neptuna.

Film, znajdujący się pierwotnie na 8-mm taśmie, zdigitalizował Karl Hoeffkes, niemiecki archiwista. Przygotował to nagranie po tym, jak jego poprzedni film, który zaprezentowaliśmy czytelnikom Trojmiasto.pl przed rokiem zyskał ogromną popularność.

- Realizuję swoje dwie wielkie pasje - łączę naukę historii z poszukiwaniem dawnych filmów. Zatem to więcej niż zwykłe hobby. Nad gromadzeniem materiałów wideo pracuję od ponad 30 lat - pisze na swoim videoblogu Karl Hoeffkes.

Opinie (197)

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.