Fakty i opinie

stat

Gdańsk: zmiany w komunikacji miejskiej

Najnowszy artukuł na ten temat

Położna wracała z dyżuru w szpitalu, została wyproszona z autobusu

Od września spore zmiany czekają pasażerów zarówno komunikacji tramwajowej, jak i autobusowej w Gdańsku.
Od września spore zmiany czekają pasażerów zarówno komunikacji tramwajowej, jak i autobusowej w Gdańsku. fot. Krzysztof Koprowski/Trojmiasto.pl

Od początku przyszłego tygodnia pasażerów komunikacji miejskiej w Gdańsku czeka sporo zmian. Jedną z nowości jest więcej połączeń autobusowych przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym, czy wydłużenie linii tramwajowej nr 5 z Nowego Portu do Zaspy. We wrześniu na trasy wyjadą pierwsi kierowcy z Białorusi zatrudnieni i szkoleni przez spółkę Gdańskie Autobusy i Tramwaje.Nowy wygląd i funkcjonalność naszych serwisów

W nowych serwisach ZTM Gdańsk i ZKM Gdynia czeka sporo udogodnień związanych z podróżowaniem komunikacją miejską w Gdańsku, Gdyni i Sopocie.

Informacje wyświetlane na tablicach przystankowych dostępne są zarówno w klasycznej wersji stron ZTM Gdańsk oraz ZKM Gdynia, jak i na mobilnych urządzeniach oraz w darmowych aplikacjach Trojmiasto.pl


Poprzez wyszukiwarkę przystanków można znaleźć każdy gdański i gdyński przystanek oraz sprawdzić jego konkretną lokalizację na mapie.


Najczęściej używane przystanki warto dodać do ulubionych, by szybciej je wyszukiwać i sprawdzać rozkłady lub najbliższe odjazdy.


Planowanie podróży stało się łatwiejsze dzięki podglądowi trasy wybranej linii.


Nowością jest możliwość sprawdzenia przesiadek na wybranym przystanku.


Jak oceniasz proponowane od września zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Gdańsku?

pozytywnie, większość z nich ma sens 31%
neutralnie, jak zwykle wszystko wyjdzie "w praniu" 41%
negatywnie, na niewiele się one zdadzą, jeśli dalej będą awarie i brak kierowców 28%
zakończona Łącznie głosów: 2092
Koniec wakacji w komunikacji miejskiej oznacza z reguły dobre wiadomości dla pasażerów. W rozkładach jazdy autobusów i tramwajów pojawiają się dodatkowe kursy, dostosowane do zwiększonych potoków pasażerów.

W tym roku wyzwanie przed Zarządem Transportu Miejskiego i przewoźnikami jest jednak szczególne, bo od początku lipca dzieci i ucząca się młodzież może korzystać z transportu zbiorowego bez opłat. Odczuwalne będzie to dopiero od poniedziałku 3 września, gdy rozpocznie się nowy rok szkolny.

Aby podołać zadaniu i realizować umowę przewozową bez szkody dla pasażerów, ZTM jeszcze przed wakacjami podpisał nowe umowy z BP Tour i PKS Gdańsk na obsługę linii, których GAiT obsłużyć nie był w stanie. Głównie z powodu braku kierowców, z czym spółka mierzy się od kilku miesięcy (o efektach jej starań piszemy na końcu artykułu).

Pierwsze zmiany od 3 września- Większość zmian i decyzji podyktowana jest rozmowami z mieszkańcami. W wielu kwestiach otrzymujemy od nich prośby i sugestie i staramy się na nie reagować - wyjaśniał powody wprowadzonych zmian Sebastian Zomkowski, zastępca dyrektora ZTM.
Na linii 130 łączącej Jasień z centrum Gdańska mają pojawić się pojazdy przegubowe, bo pasażerowie narzekali na przepełnione autobusy. Dogęszczone rozkłady mają też odciążyć linie jeżdżące na Orunię (154, 162), a zmiany na liniach 156 i 255 poprawić połączenie z nową szkołą w Kowalach.

Kolejne zmiany nastąpią 8 września, gdy ruszy remont torowiska tramwajowego na Stogach. Linia 158 zostanie wydłużona przez osiedle do Stogów Plaża. Z kolei linia tramwajowa nr 9 zostanie przedłużona z Przeróbki do Stogów Pasanil.

- Dzięki tym zmianom mieszkańcy zyskają codzienne bezpośrednie połączenie z Wrzeszczem, a po zakończeniu remontu obsługę tej linii nowoczesnym taborem - podkreśla Piotr Grzelak, wiceprezydent Gdańska.

Lepsza komunikacja przy biurowcachSporo zmian nastąpi wraz z rozpoczęciem roku akademickiego. Do tego czasu do ruchu autobusowego ma zostać przystosowana ul. Cygańska Góra, co pozwoli na skierowanie w rejon UCK linii 115 i 131. ZTM chce też wydłużyć trasę linii 139 z Przymorza SKM do Wrzeszcza PKP, co ma na tym odcinku odciążyć linię 199 i przede wszystkim poprawić obsługę komunikacyjną biurowców na al. Grunwaldzkiej.

Inaczej pojedzie też tramwaj linii nr 5. Dotychczas kursował on między Nowym Portem a pętlą Strzyża PKM. Od drugiej połowy września linia zostanie wydłużona przez Oliwę i Żabiankę aż do Zaspy. To oznacza, że tramwaj od pętli do pętli będzie jechał ok. 60 min.

- O wydłużenie linii prosili nas mieszkańcy, dla których uciążliwe były przesiadki tuż przed samą Oliwą np. na linię 11. Dlatego między Strzyżą a Zaspą linia nr 5 zastąpi linię 11. Wydłużenie dodatkowo wzmocni dojazd do kampusu uniwersyteckiego czy kompleksu biurowców - dodaje Zomkowski.

Poleć pracownika do GAiTWe wtorkowej konferencji prasowej swoje plany na nadchodzące miesiące przedstawił też Maciej Lisicki, prezes GAiT. W miejskiej spółce od kilku tygodni trwają usilne starania o zatrudnienie nowych pracowników, bo firma wciąż zmaga się z wakatem ok. 70 kierowców autobusów.

- Obecnie jesteśmy na etapie zatrudnienia 6 nowych pracowników, kolejnych 6 osób jest w trakcie zdawania egzaminów i także 6 osób rozpoczęło nowy kurs. Dodatkowo w szkoleniach uczestniczy ok. 20 osób, a Gdański Urząd Pracy przeszkoli na nasze potrzeby 13 pracowników - wylicza Lisicki.
Aby poprawić efektywność procesu rekrutacji w spółce ruszył właśnie nowy program "Poleć pracownika". Każdy pracownik GAiT, który poleci do pracy kierowcę posiadającego uprawnienia do kierowania autobusami, dostanie premię w wysokości 700 zł brutto. Jeśli polecany pracownik przepracuje w firmie co najmniej 3 miesiące, osoba która go poleciła otrzyma kolejną premię, tym razem w wysokości 3600 zł brutto.

- Liczymy, że w ten sposób pozyskamy nawet kilkudziesięciu nowych kierowców. Program dopiero ruszył, więc na pierwsze efekty musimy trochę poczekać - przyznała Alicja Mongird, rzecznik GAiT.
Za to już od września na trasy wyjadą pierwsi kierowcy z Białorusi. Kilkudziesięciu kierowców spodziewanych jest w Gdańsku na początku przyszłego miesiąca.

Opinie (346) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.