• Kino
 • Mapa
 • Ogłoszenia
 • Forum
 • Komunikacja
 • Raport

Gdańsk znowu szuka inwestora dla Wyspy Spichrzów

Krzysztof Koprowski
24 marca 2014 (artykuł sprzed 9 lat) 
Gdańsk nie ustaje w poszukiwaniu inwestorów, którzy zagospodarują Wyspę Spichrzów. Szansę na powodzenie inwestycji i jej atrakcyjność zwiększyć mają m.in. już prawie gotowe nowe nabrzeża. Gdańsk nie ustaje w poszukiwaniu inwestorów, którzy zagospodarują Wyspę Spichrzów. Szansę na powodzenie inwestycji i jej atrakcyjność zwiększyć mają m.in. już prawie gotowe nowe nabrzeża.

Gdańsk wraca do pomysłu zabudowy Wyspy Spichrzów wspólnie z deweloperem w formie partnerstwa publiczno-prywatnego. Tym razem jednak plan zagospodarowania przestrzennego ma być mniej wymagający, a więc bardziej atrakcyjny dla prywatnego inwestora.Plan zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów, wykonany kilka lat temu na podstawie koncepcji architektonicznej przygotowanej przez pracownię MAT (na wizualizacji) trafił do kosza. Nowy plan zmieni zapisy dotyczące miejsc parkingowych i ilości mieszkań, jakie mogą tu powstać. Plan zagospodarowania północnego cypla Wyspy Spichrzów, wykonany kilka lat temu na podstawie koncepcji architektonicznej przygotowanej przez pracownię MAT (na wizualizacji) trafił do kosza. Nowy plan zmieni zapisy dotyczące miejsc parkingowych i ilości mieszkań, jakie mogą tu powstać.
Zagospodarowanie Wyspy Spichrzów to temat na niejedną książkę, lecz niestety wciąż bez szczęśliwego zakończenia. Być może jednak tym razem będzie inaczej? Urzędnicy po raz kolejny chcą znaleźć inwestora gotowego odmienić oblicze północnej części tego obszaru miasta zobacz na mapie Gdańska na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego, czyli współpracy miasta z partnerem prywatnym

Nauczone jednak negatywnym doświadczeniem współpracy z firmą z Polnord, miasto postępuje bardzo ostrożnie i swoje działania poprzedziło badaniem rynku oraz rozmowami z potencjalnymi inwestorami.

- Dzięki przeprowadzonym konsultacjom, odbudowie nabrzeży Wyspy Spichrzów, udziale miasta w uzbrojeniu nieruchomości oraz bardziej elastycznemu podejściu do obowiązków dewelopera, atrakcyjność naszej oferty wzrosła, a wraz z nią szansa na znalezienie partnera do wspólnej inwestycji - uważa Antoni Pawlak, rzecznik prezydenta miasta.

Zanim jednak urzędnicy znajdą, a następnie podpiszą umowę partnerstwa publiczno-prywatnego, gotowy będzie kolejny już plan zagospodarowania przestrzennego północnego cypla Wyspy Spichrzów.

Poszukiwanie nowego inwestora dla Wyspy Spichrzów to...

Tym razem - jak przyznają miejscy urbaniści - tworzony jest on z myślą nie o jednym, lecz o kilku mniejszych inwestorach, którzy zagospodarują poszczególne parcele.

- W nowym planie rezygnujemy z parkingu ogólnodostępnego, który został wpisany do poprzedniego planu na wniosek Polnordu. W związku z tym, że miasto raczej szuka inwestorów cząstkowych, nie wiadomo kto miałby budować taki parking, który musiałby się znaleźć pod wieloma kwartałami - objaśnia największą zmianę w nowym projekcie planu zagospodarowania Marek Piskorski, dyrektor Biura Rozwoju Gdańska.

Czytaj też: Wyspa Spichrzów bez parkingu na 500 aut?

Zgodnie z założeniami nowego planu, na cyplu będzie mogło powstać dwa razy więcej mieszkań - dotąd miały zajmować 30 proc. przestrzeni, teraz ma to być aż 60 proc. zabudowy. Ale plan jest elastyczny, więc inwestor będzie mógł też całkowicie z mieszkań zrezygnować i zrealizować tylko obiekty usługowe (np. hotele, biura). Dopuszcza się również płaski dach we wnętrzach kwartałów, by móc stworzyć np. szklane zadaszenia dziedzińców, o ile kształt takiej konstrukcji nie będzie widoczny z poziomu chodnika.

Skoro jednak plan jest tworzony bez konsultacji z potencjalnym inwestorem, jaka jest pewność, że nie trafi on podobnie jak poprzednik, wypracowany z Polnordem - do kosza?

- Zmiany w planie są jednym z efektów prac zespołu roboczego, którego zadaniem było optymalne przygotowanie całego projektu z uwzględnieniem analizy przeprowadzonych badań rynku, potrzeb w zakresie celów publicznych oraz wymagań związanych ze szczególnym, historycznym charakterem lokalizacji - zapewnia Antoni Pawlak.

Czytaj także: Pierwsze pozwolenie na budowę na północnym cyplu Wyspy Spichrzów dla dewelopera Spichlerz Ognisty Wóz.

Koncepcja budowy centrum handlowego nad Podwalem Przedmiejskim przygotowana kilka lat temu przez Gray International.


Ale na zagospodarowaniu północnego cypla nie kończą się aspiracje urzędników w stosunku do Wyspy Spichrzów. W trakcie opracowywania jest także plan dla części środkowej, obejmującej rejon Podwala Przedmiejskiego zobacz na mapie Gdańska. Tu jednak nadmiernego pośpiechu w pracach projektowych nie widać, gdyż plan tworzony jest już od... 2006 r.

Projekt planu to przełożenie na język prawno-ubanistyczny koncepcji zagospodarowania Wyspy Spichrzów również sprzed ośmiu lat. Wówczas pojawiła się wizja przykrycia Podwala Przedmiejskiego centrum handlowym, które to miało być zrealizowane przy współpracy z firmą Gray International.

Szkopuł w tym, że inwestor już dawno wycofał się z tego projektu. Czy zatem plan jest tworzony bez głębszego uzasadnienia?

- Wracamy do tego projektu, bo jest daleko zaawansowany. Ponieważ nie ma inwestora, zgodzimy się na to, co konserwator uzgodni. Firma Gray przekonywała, że takie rozwiązanie przestrzenne ["zawieszenie" budynków nad Podwalem Przedmiejskim - przy. red] ma szanse biznesowe. Czy przyjdzie nowy inwestor i podejmie się tego kosztownego projektu - nie wiemy, ale wiemy, że obowiązujący plan sprzed 16 lat jest już niedobry, a ten otwiera nowe możliwości - uzasadnia dyrektor BRG.

Zgodnie z wizją, oprócz centrum handlowego nad Podwalem Przedmiejskim, do wnętrza centrum handlowego mają trafić także ulice: Owsiana zobacz na mapie GdańskaWspornikowa zobacz na mapie Gdańska. Pełniłyby one funkcje korytarzy galerii z możliwością przykrycia dachem ulokowanym na wysokości kilku kondygnacji.

Dodatkowo plan przewiduje korektę przebiegu i wyprostowanie ul. Pszennej zobacz na mapie Gdańska, której przebieg jest obecnie "zaburzony" poprzez lekceważący wszelkie uwarunkowania historyczne budynek hotelowy zobacz na mapie Gdańska. W planie uwzględniono także połączenie piesze w połowie szerokości Wyspy między ulicami Pszenną zobacz na mapie GdańskaJaglaną zobacz na mapie Gdańska.

Miejsca

Opinie (113)

 • Czyli inwestor/deweloper może wybudować co zechce (8)

  Super, zabudują wyspę mało efektownym, niespójnym syfem, który przetrwa do następnej wojny. Krok po kroczku, kawałek po kawałeczku Gdańsk się zasyfia, tracąc cenne miejsca bezpowrotnie.

  • 165 29

  • Centralny park, Gdańska. (2)

   Z drzewami, kortami, może basen, ławki, alejki i absolutny zakaz ruchu samochodów.

   • 46 7

   • (1)

    Kurcze, pierwszy raz słyszę taki pomysł! Genialne! Coś, jak wyspa św. Małgorzaty na Dunaju w Budapeszcie. Naprawdę wspaniała idea.

    • 33 8

    • i pewnie tak to się skończy bo budowanie tam czegokolwiek z punktu widzenia ekonomi jest nieopłacalne... deweloperzy nie wchodzą w projekty ze stopa zwrotu poniżej 50% na tej wyspie to cena za m2 oscylowała by w granicach 20-30tys ;) wiec po za zasięgiem 99,9% polaków

     • 11 2

  • Centrum Naukowe Archeo (2)

   Nazwa ode mnie gratis ! Byłoby to połączenie Warszawskiegfo Centrum Kopernika i Gdyńskiego Eksperymentu, ale z naciskiem na Historię Gdańska i archeologię. dzieciaki i duże dzieci :), mogłyby uczyć się przez zabawę, archeologii, życia dawnych Gdańszczan, legend i tajemnic miasta. Pomysłów rozwojowych i edukacyjnych jest mnóstwo, bo inteligencja i wiedza NIGDY nie wyjdą z mody. No ale na tym nie da się pewnie trzepać takich kokosów jak na prymitywnym centrum handlowym czy deweloperce dla celebrytów.

   • 13 3

   • (1)

    Archeo to z seksmisji?

    • 5 1

    • Tak, z Seksmisji, a Tradycja z Misia. Trzeba trzymać się dobrych wzorców ;)

     • 1 0

  • E tam - kolejny wyborczy rok to nowe plany.

   Już tylu ludzi ożenili na tych działkach.....

   • 7 2

  • Naucz się czytać ze zrozumieniem

   • 0 2

 • Prawdziwe i trwałe piękno to czas i cierpliwość, wysiłek i serce, błądzenie i dociekanie (4)

  Lewaccy liberałowie (zwłaszcza ci z PO i SLD) łatwo poddali się modzie "nowoczesności" i "postępu". A skoro Gdańsk to tysiącletnia historia, to wg mnie naturalnym powinno być i w architekturze poszukiwanie utraconego Gdańska; bo tylko taki będzie magnesem ściągającym turystów.

  • 103 19

  • Jeszcze się żadna feministka, żadem lewak nie odezwali jaki Ty taki i owaki?

   • 2 1

  • Rozwiń słowa "Lewaccy liberałowie", które miałeś na myśli (2)

   bo nie bardzo rozumiem. Czemu nie "prawaccy" komuniści? Albo żydowscy socjaliści tudzież konserwatywni genderzy?

   • 5 1

   • prawaccy komunisci - sie wyklucza

    zydowscy socjalisci - jak najbardziej prawidlowe,
    konserwatywny gender - ki czort ?

    • 2 1

   • Lewaccy liberałowie nie liczą się z opinią innych uważając siebie za "nowoczesnych i postępowych"

    Nawet "za komuny" socjaliści dbali o dziedzictwo kulturowe poprzednich pokoleń. Nie trudno przewidzieć, że gdyby powojenni gdańszczanie postanowili odbudować kamieniczki w ciągu Traktu Królewskiego "nowocześnie i postępowo", nasze miasto nie byłoby dzisiaj miastem turystycznym. Tym się oni różnili od współczesnych lewaków-postępowców, że przed podjęciem decyzji zapraszali na debatę ludzi różnych opcji. A ci "nasi" postępowcy? Idąc drogą łatwości tak łatwo odrzucili kategorie obowiązujące w architekturze od zawsze, a do konkursów zwyczajnie nie zapraszali architektów, tylko (w temacie Wyspy Spichrzów kilka lat temu dziesięciu) wybranych-swoich, znanych z awangardowych pomysłów pracowni architektonicznych. Negatywne efekty takiego podejścia już są widoczne.

    • 1 0

 • A to juz Pan Nowak sie wycofał (4)

  ze swojej inwestycji również? Czyżby jego zakłady mięsne sobie słabo radziły, lub czy woli skoncentrować się na nielegalnym odkrywkowym bursztynie ?

  • 48 13

  • rzeźnik z Jankowa to chyba się za dużo fantastyki się naoglądał , więc chłopulka poniosło i chciał się sprawdzić w deweloperce.

   • 14 5

  • On ma teren od zburzonego spichlerza do Zielonego Mostu.

   Nie zaczął w zeszłym roku inwestycji, bo rozpoczęła się przebudowa nabrzeża, w tym roku nie zacznie, bo kończą przebudowę nabrzeża i za chwilę zacznie się przecież sezon turystyczny. Potem nie zacznie, bo trzeba ogłosić konkurs na projekt, następny rok w będzie w plecy, bo konserwator, potem kolejny rok na sprzedaż lokali - czyli po nowemu - komercjalizację.....
   Czytanie ze zrozumieniem - i tak polecą kolejne latka na obrzydliwe, ale za to dochodowe ogródki piwne w samym sercu miasta. Do tego jakieś bungie, dyskoteka i kasa poleci. A potem się sprzeda.... lub wycofa po angielsku - jak Polnord.

   • 7 1

  • czytaj ze zrozumieniem

   Nowak- to firma Spichlerz Ognisty Wóz całkiem inna częsc wyspy niz opisana w artykule

   • 8 0

  • Panu Nowaku

   Putin świnie na granicy zatrzymał i złote świnki przestały płynąć.
   A ruskich jest tyle w Gdańsku, że za chwilę trzeba będzie anektować Gdańsk w obronie interesów tego narodu.

   • 9 2

 • za odpowiednią łapówkę szukam inwestora! (4)

  a plan zagospodarowania przestrzennego przerobimy gratis pod zainteresowanego.

  • 69 7

  • (2)

   dawajta lidla , dawajta biedronke , wszeto przeca największi inwestorzy pomorza , popatrzmy ile maja oddziałów sklepowych - a i jaka klasa i jaki splendor a i ta bryła szczytu budowlanych mozliwości architektonicznych , widać wszechobecny postęp

   • 3 2

   • o co to, to nie (1)

    dawajta apartamentowce - mam przecież za mało mieszkań !

    • 3 5

    • prawda , więcej mieszkań dla warszawiaków , "izraelitów" i niemiaszków

     • 4 0

  • neptun park

   przykładem

   • 2 1

 • Proponuję wybudować gdański Infobox !

  • 37 11

 • Najlepszym rozwiązaniem jest wybudowanie hotelu. (1)

  Gdańsk w dużym stopniu żyje z turystyki, każdego roku miasto odwiedza ok 8 milionów turystów. Gdańsk jest w 10 najatrakcyjniejszych miast świata, trzeba to wykorzystać. W Europie jest niewiele miast mających tyle zabytków.

  • 35 32

  • a gdzie ty byłeś?

   • 8 3

 • Tylko inwestorów szukają a budować nie ma komu ;) (1)

  • 33 4

  • Działki

   Ja zupełnie nie rozumiem, dlaczego nie chcą podziałkować całego terenu, zrobić projekt fasad, do którego muszą się inwestorzy dostosować i puścić to na rynku.

   • 5 3

 • (3)

  I nie znajdzie. Działki trzeba podzielić na mniejsze. Nie ma już frajerów co wyłożą 700-800 mln na całość.

  • 45 4

  • otoz to!

   mamy wydzial architektury UM, mamy referat estwetyzacji. i cholera nie moga wymusic na wykonawcy przyjecia okreslonego projektu architektonicznego elewacji budynku? byloby latwiej znalezc kilku inwestorow i powiedziec ze elewacje maja wygladac tak jak te z konkursu niz znalezc jednego dewelopera ktory znowu umoczy caly projekt

   • 8 1

  • Oj głupiście towarzyszu, głupiście. - czytanie ze zrozumieniem się kłania

   Przeczytaj uważnie i powoli te słowa - "rozmowami z potencjalnymi inwestorami" oraz te - "Dzięki przeprowadzonym konsultacjom, odbudowie nabrzeży Wyspy Spichrzów, udziale miasta w uzbrojeniu nieruchomości oraz bardziej elastycznemu podejściu do obowiązków dewelopera..."
   Czy kumasz o co chodzi? Nie????
   No to Ci wytłumaczę
   "Dostawcy" mieszkań postawili ich kolekcjonerowi swoje warunki, więc nasz dzielny sklerotyk natychmiast kazał budyniakom zrobić co trzeba w planie. W końcu to tylko plan, zawsze można wyrzucić do kosza, tak jak poprzedni i zrobić nowy. A co tam, stać nas.

   • 5 1

  • Głupiś jak but lemingu

   Górski i ekipa już czeka, tylko postawił swoje warunki, a budyniaki już mu włażą bez mydła, bo Paweł ma ochotę na kolejne mieszkanka pod wynajem. Oczywiście wszystkie na kredyt......
   Ciekawe tylko, jakie banki dają mu te kredyty......
   Normalny człowiek - nawet z takimi dochodami - nie miałby szans już na trzeci kredyt mieszkaniowy, a ona je ma prawie na wszystkie mieszkanka....

   • 4 1

 • (9)

  Proponuje zbudować tam wielki kompleks mieszkaniowy, będący własnością Budynia. Za urbanistykę niech odpowiada BRG i Bielawski, a więc niech to będą nowoczesne spółdzielcze punktowce, a za układ drogowy w stylu moskiewskich prospektów po 10 pasów w każdym kierunku - pan Kosiedowski z ekipą BPBK.

  • 87 12

  • (3)

   Zapomniałem dodać, że oczywiście projekt architektoniczny powinien być wybrany w międzynarodowym konkursie, który jak zawsze wygra Fort.

   • 41 3

   • I oczywiście Duch w komisji konkursowej (1)

    • 13 1

    • i 3 pasmowa arteria z ekranami akustycznymi przez srodek...

     • 5 0

   • Albo Kozikowscy

    Poziom ten sam

    • 5 2

  • a jezioro się przesunie (1)

   UPS! Motławę

   • 26 1

   • Po co przesuwać - zasypać, będzie więcej miejsca na jeszcze więcej mieszkań, a może nawet galerię handlową.

    • 6 1

  • BPBK zaprojektuje to czego chce inwestor, a drogi z prospektow to wlasnie lansuje BRG z droga czerwona na czele. komunistyczni urbanisci

   • 10 2

  • Wiem, wiem kto dał minusy!!!!!

   Budyń - raz, Bielawski - dwa, Kosiedowski - trzy, BRG - cztery, FORT - pięć i ja - szóstego

   • 8 2

  • Jeszcze trzeba pamiętać o wkładzie DRMG i ZDIZ

   Betonowe ławki, polbruk i drogowe ocynkowane latarnie przecież same się nie postawią. Ale to wszystko i tak h$%. Najważniejsze, że każda z tych instytucji zrobi swoje patrząc jedynie na twardą literę prawa i najniższy koszt. Nikt z nikim nie skonsultuje kształtu bo po co. Wspólna wizja estetyczna tych wszystkich podmiotów to jak próba poruszania się do przodu zdalnie sterowaną stonogą gdzie każdą nogę kontroluje inny operator.

   • 13 1

 • Rysiu K. wykończył wszystkich (3)

  Gdynię - zabierając miastu najlepsze działki, Arkę - powodując, że jest źle odbierana w Polsce, Gdańsk - pozostawiając wyspę wstydu w nienaruszonym stanie.
  Jeszcze został Sopot. Karnowski uważaj. Nie daj się.

  • 34 9

  • Już coś kombinuje z AquaParkiem (1)

   • 10 2

   • No to odkupcoe od niego ten dochodowy biznes i po krzyku

    W końcu Aquqpark to osobna firma i nie musi być na giełdzie, żeby ją można było przejąć.

    • 1 1

  • a w sopocie

   nadzieje na wielki pe... tenis

   • 3 0

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane