Fakty i opinie

stat

Gdański adwokat i sędzia skazani

W aferze sądowej oskarżono w sumie 27 osób. Potrafili załatwić zwolnienie z aresztu za 10 tys. zł. Nawet złapanych na gorącym uczynku gangsterów.
W aferze sądowej oskarżono w sumie 27 osób. Potrafili załatwić zwolnienie z aresztu za 10 tys. zł. Nawet złapanych na gorącym uczynku gangsterów. mat. prasowe

Adwokat Piotr P. został skazany na pięć lat więzienia, sędzia Magdalena P. na dwa lata w zawieszeniu na pięć, a prokurator Bogusław J. na 1,5 roku w zawieszeniu na cztery lata. To efekt głośnej sprawy korupcyjnej w gdańskim sądzie z 2005 roku, kiedy zwolnienie z aresztu kosztowało 10 tys. zł.Wierzysz, że wymiar sprawiedliwości działa w Polsce sprawnie?

tak, myślę że takie afery to już przeszłość 2%
korupcji może już nie ma, ale sprawy i tak ciągną się latami 9%
nie, są tacy, którzy zawsze unikają sprawiedliwości i nie jest to przypadek 89%
zakończona Łącznie głosów: 1564
Afera wybuchła w 2005 roku, całkowicie przypadkowo. Policja chciała złapać Jana P. ps. "Tygrys", gangsterskiego "króla" ze Stogów. Dziwnym trafem popularny w niektórych kręgach pan Jasiu permanentnie unikał sprawiedliwości, więc policjanci byli przekonani, że ma układy w gdańskim sądzie. Pod obserwację wzięty został jego adwokat, Piotr P.

Od razu okazało się, że kryształową moralnością pochwalić się nie może. Oprócz własnego telefonu używał też komórki zarejestrowanej nie na siebie, a na konkubinę. Gdy Centralne Biuro Śledcze założyło podsłuch, okazało się, że głównym zajęciem mecenasa jest nieformalne załatwianie spraw swoich klientów.

Najwięcej załatwiał przez swoją znajomą, sędzię Magdalenę P., z którą łączył go intymny związek. Sędzia po ujawnieniu skandalu przyznała, że po prostu zakochała się w adwokacie, dlatego też spełniała jego żądania. Nie otrzymywała jednak za to gratyfikacji finansowych. Szczegóły opisaliśmy w artykule S jak skorumpowany sąd.

Trwający od czterech lat proces szajki właśnie zakończył się w Koszalinie. Adwokat Piotr P. został skazany na pięć lat więzienia oraz 18 tys. zł grzywny za płatną protekcję. Udowodniono mu, że przyjął kilkadziesiąt tysięcy złotych. Pomagająca mu sędzia Magdalena P. z Sądu Rejonowego w Gdańsku została skazana na dwa lata więzienia w zawieszeniu na pięć lat, a prokurator z Pruszcza Gdańskiego, Bogusław J., na 1,5 roku w zawieszeniu na cztery lata. Trzy inne osoby dostały kary więzienia w zawieszeniu za pomocnictwo w płatnej protekcji. Uniewinniono siedem osób.

- W materiale dowodowym objawił się taki obraz wymiaru sprawiedliwości, jaki był w Sądzie Rejonowym w Gdańsku w IV wydziale karnym, jakiego sąd nie spodziewał się w jakimkolwiek wydziale jakiegokolwiek sądu, który mógłby normalnie funkcjonować - powiedział w Radiu Gdańsk sędzia Przemysław Żmuda.

Wyrok nie jest prawomocny.

Opinie (305) ponad 10 zablokowanych

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.