Fakty i opinie

Gdańskie ZOO szykuje się na lwy

Najnowszy artukuł na ten temat

Samica pandy małej przyjechała do gdańskiego zoo

W gdańskim ZOO lwa mogliśmy oglądać ostatnio w 2000 roku.
W gdańskim ZOO lwa mogliśmy oglądać ostatnio w 2000 roku. fot. Łukasz Głowala/KFP

Jest szansa, że oprócz lwów w gdańskim herbie, zwierzęta te pojawią się także w miejskim ZOO. Po tym, jak w zeszłym roku gdański ogród zoologiczny musiał zwrócić syndykowi 1,5 mln zł darowizny od Amber Gold na budowę lwiarni, miasto postanowiło wyłożyć 4,5 mln zł na dokończenie tej inwestycji.



Za 1,5 mln zł od Amber Gold, które ZOO musiało zwrócić syndykowi, na ponad 2 ha powstał już wybieg dla lwów. One same może pojawią się w przyszłym roku.
Za 1,5 mln zł od Amber Gold, które ZOO musiało zwrócić syndykowi, na ponad 2 ha powstał już wybieg dla lwów. One same może pojawią się w przyszłym roku. fot. Mateusz Ochocki/KFP
Budowę nowego domku dla gibonów wsparł 120 tys. zł parabank Amber Gold. Pozostałe pieniądze wyłożyło miasto.

Budowę nowego domku dla gibonów wsparł 120 tys. zł parabank Amber Gold. Pozostałe pieniądze wyłożyło miasto.


W czwartek gdańscy radni mają głosować nad zmianami w wieloletniej prognozie finansowej dla miasta. Znalazła się tam kwota 4,5 mln zł, która ma się pojawić w miejskim budżecie z przeznaczeniem na dokończenie lwiarni w gdańskim ZOO.

Przypomnijmy - w zeszłym roku rozpoczęły się prace ziemne pod budowę lwiarni w gdańskim ZOO. Było to możliwe dzięki darowiźnie od Amber Gold. Ale że od darowizny nie minął rok, toz aferą związaną z parabankiem, kwotę tę trzeba było oddać syndykowi. Ten nie upominał się o 120 tysięcy zł przeznaczone na nowy dom dla gibonów, także sfinansowaną przez Amber Gold, bo od darowizny zdążyło minąć ponad 12 miesięcy.

Niemniej 1,5 mln zł starczyło na pierwszy etap prac, czyli na prace ziemne na ponad 2 ha terenu, związane z budową wybiegu dla lwów. Do grudnia zeszłego roku zostało wykonane ogrodzenie, infrastruktura, podłączenia instalacji, ale żeby mogły tam przebywać lwy, trzeba zbudować odpowiedni pawilon.

- Cały czas były pomysły co zrobić, aby tę inwestycję kontynuować. Jeżeli dofinansowanie od miasta stanie się faktem, to my od razu będziemy przygotowywać procedury przetargowe i chcielibyśmy jeszcze w tym roku rozpocząć prace, żeby w przyszłym roku jesienią były zakończone. Bardzo by mi na tym zależało, tym bardziej, że w przyszłym roku obchodzimy 60-lecie ogrodu, byłby to ładny akcent do pochwalenia się. Ponadto to będzie jeden z ciekawszych obiektów, jaki na terenie ogrodu powstanie - wyjaśnia Michał Targowski, dyrektor gdańskiego ZOO.

Sam teren, na którym ma się pojawić stado lwów, czyli samiec i minimum dwie samice, zbliżony jest do warunków naturalnych tych zwierząt. Teren jest pagórkowaty, jest tam oczko wodne, będzie zrobione molo, by można było patrzeć na zwierzaki z bezpiecznej odległości z góry.

Czy lubisz chodzić do gdańskiego ZOO?

tak, to atrakcyjna i edukacyjna wyprawa, nie tylko dla najmłodszych 69%
raz na jakiś czas, gdy pojawiają się nowe okazy 21%
raczej nie, nie lubię patrzeć na zamknięte zwierzęta 7%
nie, nie interesuje mnie to 3%
zakończona Łącznie głosów: 977
- Sam pawilon byłby całoroczny, by mogli tam chodzić zwiedzający, chcący zobaczyć "kociaki". Kto wie, czy nie byłaby to większa atrakcja od żyrafiarni, która do niedawna była dla nas oczkiem w głowie - podkreśla dyrektor.

Tak duża lwiarnia przyczyniłaby się nie tylko do dłuższego o prawie godzinę zwiedzania ogrodu. Lwiarnia miałaby być dodatkową atrakcją, która przyciągałaby zwiedzających do gdańskiego ZOO. Tak się stało po tym, jak powstała żyrafiarnia. Przed jej powstaniem ogród odwiedzało rocznie około 300 tys. osób. Tymczasem w tym roku, w lipcu, do ogrodu przyszło 40 tys. osób więcej niż w zeszłym roku.

- Mamy bardzo dużo gości z Rosji, Skandynawii czy Wielkiej Brytanii. W tym roku zapowiada się, że łącznie odwiedzi nas 430 tys. osób. Natomiast jakby się nam udało z lwami, to może od 2015 roku wejdziemy w nową erę i przekroczymy liczbę turystów w ZOO powyżej pół miliona odwiedzających w ciągu roku - zapowiada Targowski.

Wybieg dla lwów to znacząca inwestycja dla gdańskiego ogrodu - tym bardziej, że lwów w Gdańsku nie ma już od ponad 13 lat. Ponadto lwy od zawsze były zwierzętami dla gdańskiego zoo i samego miasta niezwykle prestiżowymi.

Na czwartkowej sesji gdańscy radni mają też zapalić zielone światło dla kontrowersyjnego planu zagospodarowania dla Brzeźna. Dzięki temu będą mogły tam powstać wysokościowce. Ma być też podjęta uchwała w sprawie budżetu obywatelskiego. Mieszkańcy w przyszłym roku będą mogli przeznaczyć na inwestycje 9 mln zł.

Opinie (157) 3 zablokowane

Dodaj opinię
Walczymy z przemocą słownąKasujemy opinie obraźliwe i nie na temat

Dodaj opinię

Odpowiedz

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.