Gdańskie fascynacje niemieckością

Najnowszy artukuł na ten temat Tusk w Gdańsku: będę premierem
Gdańsk: niemieckie napisy na murach, fascynacja Niemcami w sercu - zdaje się uważać Jarosław Kaczyński.
Gdańsk: niemieckie napisy na murach, fascynacja Niemcami w sercu - zdaje się uważać Jarosław Kaczyński.

- Środowisko gdańskie jest zafascynowane niemieckością - stwierdził premier Jarosław Kaczyński, zarzucając Platformie Obywatelskiej uzależnienie od Niemiec i podatność na ich dominację.Obsesja premiera w związku z niemiecką przeszłością Gdańska daje o sobie znać nie po raz pierwszy. Dawał już jej wyraz krytykując w 2003 roku władze miasta za - jak to wtedy określił - "problemy z tożsamością narodową". Poszło o wybudowanie przez mniejszość niemiecką w Gdańsku pomnika ofiar epidemii tyfusu z 1945 roku, która zdziesiątkowała ówczesnych więzniów gdańskiego więzienia. Zdaniem Kaczyńskiego pomnik wybudowano "dawnej załodze Stutthof". W rzeczywistości wśród ofiar byli zarówno Polacy i Kaszubi, jak i Niemcy.

Na problem z niemieckością w Gdańsku, powiązaną z działaniami polityków PO wskazuje także Jacek Kurski: - Był pomysł kilka lat temu, żeby uczcić pomnikiem ofiary Gustloffa, którym uciekali i SS-mani, i Niemcy przed Sowietami, i który został storpedowany na północ od Rozewia. Nagle my - Polacy, mamy czcić niemieckie ofiary Gustloffa. Na litość Boga, czy ktoś w Berlinie stawia pomniki Powstaniu Warszawskiemu?! - pytał w poniedziałek rano na antenie radiowej Trójki poseł PiS z Gdańska.

Problemem Jarosława Kaczyńskiego jest:

Zobacz wyniki (1623)
Także w rzekomym braku reakcji gdańskich władz PO na informacje o służbie Güntera Grassa w Waffen-SS, politycy PiS widzą przejaw gdańskiego problemu z niemieckością. Rzekomym, gdyż w czasie ubiegłorocznej burzy, władze miasta skonsultowały z gdańszczanami pomysł Jacka Kurskiego o odebraniu pisarzowi tytułu honorowego mieszkańca Gdańska. 53 proc. gdańszczan uznało, że Grass nie musi zrzekać się tytułu, 35 proc. uważało, że powinien, 12 proc. nie miało na ten temat zdania.

- Nie wiem o co chodzi - mówi dziś gdańszczanin i marszałek Senatu Bogdan Borusewicz w wywiadzie dla "Gazety Wyborczej". - Mieszkańcy Gdańska pochodzą z różnych stron Polski. Ja z Wileńszczyzny, tak jak ok. 20 proc. gdańszczan. Są ludzie z Polski centralnej, Kaszubi oraz garstka Polaków - przedwojennych obywateli Wolnego Miasta. Garstka, bo większość z tych, którzy po wojnie zostali, wyjechała do Niemiec w latach 70. i 80. Ale nawet wśród przedwojennych gdańszczan nie zauważyłem fascynacji niemieckością.

"Fascynacją" ma być wznawianie przedwojennych planów miast, wydawanie starych pocztówek, badanie historii okresu, gdy miasto było niemieckie. Dodatkowo proniemiecką atmosferę ma rzekomo nakręcać fakt, że związana z PO Fundacja Liberałów od lat wydaje albumy z przedwojennymi fotografiami Gdańska.

Według marszałka Borusewicza służy to wyłącznie poszukiwaniu własnej tożsamości. - Poznawanie historii Gdańska przez jego dzisiejszych mieszkańców służy jej zapełnieniu. Aż do powstania "Solidarności" w 1980 r. historia Gdańska zaczynała się dla mnie dopiero po 1945 r. Dopiero po przeżyciu Sierpnia '80 zdobyłem się na odwagę, by sięgnąć do dawniejszej historii Gdańska.

fot. Wojtek Jakubowski/KFP
fot. Wojtek Jakubowski/KFP
Stefan Chwin, gdański pisarz
(dla Gazety Wyborczej)

W Gdańsku nie ma "fascynacji niemieckością", jest tylko fascynacja "dawnym Gdańskiem", jako miastem wielokulturowym. (...) W tym, co mówi premier chodzić raczej może o niepokojący sygnał, że kampanię wyborczą warto by oprzeć na rozniecaniu w Polsce obaw przed Niemcami. Raz to poskutkowało, więc może warto ponownie zrobić z Tuska sojusznika "rewanżystów zachodnioniemieckich"? Znajdą się tacy, którzy będą nas straszyć zakonem krzyżackim, Bismarckiem i Hitlerem w spódnicy. Prości ludzie są prostymi ludźmi i często się na to nabierają.

Opinie (351) ponad 100 zablokowanych

 • ach jakby pięknie było, gdyby nastał taki czas: włączam TV, otwieram gazetę a tam ani słowa ani śladu po oszołomach którzy próbują wszystkich skłócić... ale sie rozmarzyłem...

  • 0 0

 • "Gdańsk to niemieckie napisy na murach, fascynacja Niemcami w sercu - zdaje się uważać Jarosław Kaczyński."

  No braaawo! I co jeszcze ten schizofrenik wymysli? Nie darmo mówi ludowe przysłowie, że jak pan Bóg chce kogos ukarać, to mu rozum odbiera.

  • 0 1

 • Kto ty jesteś? Faszysta mały.

  Tusk i Adamowicz-to lokalni fascynaci niemczyzną. Widać to na każdym kroku.

  • 1 0

 • czterej pacerni II

  szkoda,że się koalicjanci pokłócili bo już na fali remaków filmowych widziałem Czterech Pancernych II. Załoga w składzie Janek Kos (Kaczor), Gustlik (Giertych), Czereśniak (Lepper) na pokładzie czołgu Twardy , lub może lepiej Leopard (łatwiej o części w NRD) uderza na Berlin. Ropa opłacona pieniędzmi z Unii oczywiście.
  Szczypińska i Fotyga jako Marusia i Lidka (tylko która miałabyć którą). W roli Szarika - bulterier kaczyńskich z gdańska.
  Mszę polową odprawia manipulator - redemptorysta.

  • 0 0

 • gdybyśmy byli zafascynowani niemieckością, przynajmniej byłby porządek....

  • 0 0

 • tym psycholem kaczorem powinien zająć się psychiatra

  i to już 2 lata temu (albo i więcej), a przy okazji i innymi w PiS, jak choćby Qurski...

  • 0 1

 • Jedna wielka rodzina europejska bez podziałów i nietolerancji

  Jaka fascynacja, Gdańsk był i będzie już niedługo z pomocą UE miastem wielokulturowym, kto wie może nawet pan premier Tusk uczyni z Gdańska wolne miasto jak Andor albo Monaco.
  Z Gdańska pochodzi wiele osób jak pan Günter Grass, Wałęsa, Farenhaid, Heweliusz czy Von Brown który zbudował dla USA pierwszy pojazd kosmiczny który wyładował na księżycu.
  Już niedługo nie będzie POLski albo Niemiec, będzie jedna wielka Europa laicka odcinająca się od swojej krwawej przeszłości. Będzie tolerancja dla wszystkich ludzi.

  • 0 0

 • Jewropejczyk,

  za wielokulturowość Gdańska robisz TY. Jeden taki egzemplarz starczy....co to nie wie, gdzie jego kultura, gdzie korzenie, po co zyje, kto wróg a kto przyjaciel. Jesteś FOLKLOR tej ziemi: popieprzyło ci się co nieco, ale to twój problem.

  • 0 0

 • ło no teraz poleciałeś...:)

  chyba ktos dzis za dużo wyjarał:)

  • 0 0

 • Dla Jarka co ma kota

  Zmień Dilera

  Mówisz mi, że nie ufasz nikomu
  Że rządzi Arab, Żyd i komuch
  Że za wszystkim stoją korporacje
  Banki, zdrada, drogie kolacje
  Że wszyscy wszystko robią dla zysku
  Że zysk oparty jest na wyzysku
  Że wszyscy wkoło ostrzą kły
  Ostrzą ci dobrzy i ostrzą źli

  Mówisz, że za mną stoi szara sieć
  Zmowa, układ, szatan, śmierć
  Że Bill Gates dla niepoznaki
  On udaje, że nie jest Polakiem
  Że wirtualny Jagiełło
  Chce mi ściąć głowę laserowym mieczem
  Że bestia 666 mieszka w strefie 51

  Powiedziałeś mi, że jeden Papież był w SS
  To nie jest prawda wiesz , to nie jest prawda wiesz

  Zmień dilera
  Zmień dilera
  Zmień dilera
  Weź się ***** wyluzuj

  • 0 1

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.

Najczęściej czytane