Fakty i opinie

Gdańskie pomniki przypominają o noszeniu maseczek

Pięciu gdańskim pomnikom zostały w środową noc nałożone maseczki. W ten sposób miasto przypomina mieszkańcom o konieczności zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wcześniej podobną akcję z maseczkami zainicjowała Gdynia.Moja maseczka: czytelnicy pokazują swoje maseczki ochronnePrzestrzegasz obowiązku zakrywania ust i nosa?

tak, od czwartku 45%
tak, nosiłe(a)m maseczkę już wcześniej 34%
nie 13%
nie, bo w ogóle nie wychodzę z domu 8%
zakończona Łącznie głosów: 680
Maseczki pojawiły się na:
 1. pomniku Neptuna
 2. pomniku Jana Heweliusza
 3. pomniku Jana III Sobieskiego
 4. pomniku dr. Stefana Michalaka
 5. pomniku z Oskarkiem

Maseczki dla pomników zostały specjalnie uszyte. Wszystko w związku z wejściem w życie od czwartku, 16.04.2020 r., decyzji rządu o obowiązkowym zasłanianiu ust i nosa w przestrzeni publicznej. Można do tego wykorzystać nie tylko maseczki, ale też szale czy chustki.

Czytaj też: Jest sens nosić maseczki higieniczne?

- Noszenie maseczki, zakrywanie ust i nosa to dziś wyraz nie tylko kultury osobistej, ale i objaw rzeczywistej troski o drugiego człowieka. Proszę, róbcie to, to od nas i naszej postawy zależy, jak szybko pokonamy koronawirusa - apeluje do mieszkańców prezydent Aleksandra Dulkiewicz - W ramach niespodzianki i zachęty ubraliśmy kilka miejskich obiektów w maseczki.

Koronawirus Gdańsk - Gdynia - Sopot - wszystko o COVID-19 w TrójmieścieJak obchodzić się z maseczką? Instrukcja.
Jak obchodzić się z maseczką? Instrukcja. mat.prasowe
Tydzień temu Gdańsk zamówił m.in. 170 tys. sztuk maseczek jednorazowych. Trafią one do pracowników służby zdrowia.

- Zamówiliśmy też 4 tys. sztuk maseczek uszytych dla osób najuboższych i seniorów. Od czwartku zaczyna się ich dystrybucja. Przygotowaliśmy też film informacyjny, jak poprawnie zakładać maseczki - mówi Dulkiewicz.
Symboliczną maseczkę dostał też tramwaj linii 6.
Symboliczną maseczkę dostał też tramwaj linii 6. mat.prasowe
W maseczkę ubrano też tramwaj linii 6. W czwartkowe popołudnie maseczka trafi także na napis GDAŃSK, który stoi na Ołowiance.

W Gdyni nie tylko pomniki, ale i autobusy w maseczkachGdyńskie pomniki już od kilku dni zachęcają do noszenia maseczek. Ubrano w nie m.in.: rybki na bulwarze i parę Kaszubów na placu Kaszubskim. Maseczki noszą też dwa gdyńskie autobusy.

- Nie każda maska daje pełną i prawdziwą ochronę, ale każda jest lepsza niż nic - mówi wiceprezydent Katarzyna Gruszecka-Spychała. - Dlatego jako miasto włączamy się do fantastycznej promocji "Noś maskę", a nasz własny gdyński dodatek jest po gdyńsku z uśmiechem. Mamy nadzieję, że spodoba się to mieszkańcom i przekona ich, że maski są nie tylko bezpieczne, ale też trendy.

Gdynia w nietypowy sposób zachęca do noszenia maseczek

Opinie (246) 9 zablokowanych

 • Super,dobra inicjatywa.I tak większość w domach ale licho nie śpi.Ja zamiast maski eksluzywna apaszka we wzorki)Czuway!

  • 8 77

 • Nic nie byloby w tym dziwnego

  Gdyby nie wypowiedź w lutym ministra zdrowia który stwierdza , że maseczki nic nie pomagają .... A po tak długim czasie jednak zdecydowali, że maseczki będą pomagać. ;) istny cyrk ... A na dodatek wczorajsza wypowiedź pana ministra o testach Na covid19 które są fałszywie dodatnie i w 80% nie poprawne. . Szok ! To o co w tym wszystkim tak naprawdę chodzi ... pomijając fakt , że liczba przeprowadzanych testów spada ... I kończąc ... czy to maska czy też gacie zakryj twarz by chronić innych. ;)

  • 85 26

 • Jak to w końcu jest?

  Przecież kilka tygodni temu wszelacy eksperci się wypowiadali że maseczki nie chronią... A teraz mamy wszyscy nosić je obowiązkowo! O co tu chodzi? Poza tym, czy ciągłe trzymanie czegoś na twarzy na dłuższy czas, nie będzie upośledzało funkcjonowania układu oddechowego? Przecież po kilkudziesięciu minutach na twarzy, taka maseczka jest siedliskiem bakterii i zarazków. Czy kosztem walki z COVID nie będzie teraz plagi zachorowań na infekcje gardła, zatok, oskrzeli itp.?

  • 79 12

 • Gdańsk oczywiście nie ma dla mieszkańców w prezencie ......

  • 45 23

 • W prezencie ? Marzy Ci sie socjalistyczna republika ? Za pracuj i kup .

  • 15 6

 • Czy pomnik Gutenberga również ma maseczkę?

  Czy stojący w lesie pomnik Gutenberga również ma maseczkę? Spokojnie od poniedziałku rząd zmienia obostrzenia m.in. będzie można chodzić do lasu w maseczce.

  • 8 8

 • ja

  a może już przestańmy sobie robić jaja?

  • 54 5

 • Działania naszych władz są obłąkane...

  I właśnie to najbardziej przeraża. Z jednej strony zakazy wstępu do lasu i na plażę czy do parków, z drugiej strony cięcie i ograniczenia kursów komunikacyjnych, czego efektem są zatłoczone autobusy i SKMki. Z jednej strony zakaz zgromadzania się, ale kolejki przed Lidlem czy Biedrą albo urzędami pocztowymi już są OK... Można tak wymieniać w nieskończoność. No i teraz dochodzą te maseczki, które kilka tygodni temu nie chroniły, nawet podobno szkodziły, a teraz obowiązkowo trzeba je nosić. Co to ma znaczyć?

  • 28 10

 • Przydałoby się coś na osłonę mózgu, bo cześć tzw społeczeństwa straciła go albo przestała uzywać

  Odmraząmy gospodarke, luzujemy restrykcję wiec w ramach tego wprowadzamy obowiązek zakrywania pyska nawet jak ktoś sam po parku idzie. Żeby było śmieszniej to 90% tych tzw maseczek nadaje się psu na budę a nie do ochronoy a jeszcze śnmieszniej - w zsadzie możesz zakrywać się byle czym, skarpetką, stanikiem, majtkami itp.
  Jeśli ktos patrzy na te podrygi rządu i nie ma chwili refleksji że to wielka ściema, to znak że ma bezobjawowy zanik mózgu.

  • 80 10

 • To jest skandal,

  lewackie zwyczaje, powinien być bezwzględniej zakaz wykorzystywania pomników do bieżących spraw.

  • 46 24

alert Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.