Fakty i opinie

stat

Gdynia: Dach Hali Targowej wyremontowany

Odnowiony dach Hali Targowej ma m.in. pomóc w utrzymaniu ciepła w budynku.
Odnowiony dach Hali Targowej ma m.in. pomóc w utrzymaniu ciepła w budynku. fot. firma Dachmistrz

Zakończył się remont dachu Hali Targowej zobacz na mapie Gdyni w Gdyni, który kosztował blisko 3 mln zł. W planach wciąż jest remont całego budynku. Na to jednak są potrzebne fundusze unijne, które najszybciej mogą pojawić się w 2014 roku.Wierzysz w przetrwanie Hali Targowej przy coraz większej konkurencji ze strony centrów handlowych?

tak, hala jest ważnym centrum zakupowym, często tam bywam 28%
tak, ale potrzebna jest zmiana podejścia handlujących do klienta i dłuższe godziny otwarcia 50%
nie, nowe centra handlowe ostatecznie pogrzebią obiekt 22%
zakończona Łącznie głosów: 499
Urzędnicy podkreślają, że z dachem nie można było czekać. Remont był konieczny, zwłaszcza, że coraz większe zastrzeżenia do jego stanu miała straż pożarna. Rozpoczął się latem 2012 roku. Wykonywało go konsorcjum firm Impel.

- Niezbędna była poprawa m.in. izolacyjności termicznej całego budynku. Po zakończeniu prac ograniczone zostały znacznie straty ciepła - mówi Beata Brzostowska, naczelnik wydziału budynków Urzędu Miasta w Gdyni.

Zamontowane zostały m.in. specjalne okna oddymiające, nowe pokrycie z blachy cynkowo-tytanowej oraz kominki wentylacji. Na niskich przybudówkach pojawiło się także pokrycie z dwóch warstw papy termozgrzewalnej. Działanie rozpoczął także nowy system odprowadzenia wody z dachu. Dodatkowo wymieniona została instalacja odgromowa.

- Hala była cały czas czynna, w związku z tym jednym z priorytetów stało się zapewnienie bezpieczeństwa pracującym i klientom. Nie pomagała także pogoda. Dodatkowo, jako że to obiekt zabytkowy, musieliśmy być w kontakcie z Miejskim Konserwatorem Zabytków. A i sam dach łukowy to nietypowa konstrukcja, która wymagała specjalnego podejścia remontujących - wyjaśnia Rafał Link, kierownik robót z firmy Dachmistrz, jednego z podwykonawców.

Przypomnijmy, że od stycznia budynkiem i terenem wokół w całości zarządza miasto. Niemal 400 kupców podpisało już nowe umowy z Gdynią, choć w maju wielu z nich przeszło przez śródmieście Gdyni, protestując przeciwko przejęciu budynku przez miasto. Umowy otrzymali wszyscy dotychczasowi najemcy, którzy zapłacą kwoty powiększone o współczynnik rocznej inflacji.

Wraz ze zmianą zarządcy mają przyjść też zmiany otoczenia budynku. Pojawić się ma m.in. nowa sygnalizacja świetlna. Wkrótce przeniesiony zostanie też rynek kwiatowy utrudniający przechodniom przejście chodnikiem, który trafi na plac przy ul. 3 Maja zobacz na mapie Gdyni. W samym obiekcie trwa inwentaryzacja, a to, jak przekonują urzędnicy, zapowiedź generalnych porządków, na które trzeba jednak będzie prawdopodobnie poczekać.

Na pewno w tym roku nie uda się pozyskać funduszy unijnych na generalny remont zabytkowego obiektu. Na razie będzie musiało wystarczyć 1,3 mln zł z budżetu miasta. Ta kwota musi pokryć najpilniejsze inwestycje.

Opinie (87) 2 zablokowane

Dodaj opinię

Dodaj opinię

Odpowiedz

STOP Hejt! Przemyśl swoją opinię

Regulamin dodawania opinii

zamknij

Portal trojmiasto.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii.